Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2010 р. справа № 2а-4201/10/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Логойди Т. В.
при секретарі < Призвище секретаря >
Кузнецова К.В.,
з участю представника позивача Романенка О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у місті Краматорську Донецької області до виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу,
в с т а н о в и в :
У лютому 2010 року Державна податкова інспекція у місті Краматорську Донецької області звернулася до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що виробничо-торгівельне мале колективне підприємство «Проектмаш» має податковий борг по орендній платі за землю в сумі 44 745,63 грн.
Заборгованість перед бюджетом утворилась внаслідок часткової несплати податкових зобов’язань по деклараціям по орендній платі за землю від 31 січня 2008 року № 3575 та від 30 січня 2009 року № 3605, штрафних санкцій в розмірі 570,54 грн., нарахованих контролюючим органом за порушення терміну сплати податкового зобов’язання по вказаним деклараціям, пені в розмірі 13,21 грн.
Просила стягнути з відповідача загальну суму заборгованості 44 745,63 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.
Суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Виробничо-торгівельне мале колективне підприємство «Проектмаш» як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у місті Краматорську Донецької області і ним до податкового органу подані податкові декларації по орендній платі за землю:
- декларація від 31 січня 2008 року № 3575, в якій зазначено суму орендної плати за землю, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет: з січня по листопад 2008 року - 2853,23 грн. щомісяця, за грудень 2008 року – 2853,19 грн., загалом – 34 238,72 грн. за рік. Орендну плату за період з вересня по грудень 2008 року сплачено не було;
- декларація від 30 січня 2009 року № 3605, в якій зазначено суму орендної плати за землю, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет: з січня по листопад 2009 року - 2966,85 грн. щомісяця, за грудень 2009 року – 2966,88 грн., загалом – 35 602,23 грн. за рік. Орендну плату за весь рік сплачено не було.
В порядку, передбаченому ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідачу направлялися податкові вимоги: перша - від 03 листопада 2008 року №1/477, яка отримана відповідачем 11 листопада 2008 року, друга - від 12 грудня 2008 року №2/627, яка отримана 15 грудня 2008 року.
За результатами невиїзної документальної перевірки відповідача з питань своєчасної сплати орендної плати за період з 30 вересня 2008 року по 03 жовтня 2008 року податковим органом складено акт від 03 листопада 2008 року № 2290/15-3-22025070, в якому вказувалося на порушення пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме затримку сплати сум податкового зобов’язання за серпень 2008 року, граничний термін сплати якого сплинув 30 вересня 2008 року: з 2 853,23 грн. за вирахуванням переплати в сумі 0,71 грн. залишилися 2 852,52 грн., які сплачено 03 жовтня 2008 року.
На підставі акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 20 листопада 2008 року № 0003861503/0165222, яким до відповідача на підставі абз. 4 пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» застосовані штрафні санкції в розмірі 285,25 грн. Рішення отримано відповідачем 25 листопада 2008 року.
За результатами невиїзної документальної перевірки відповідача з питань своєчасної сплати орендної плати за період з 30 жовтня 2008 року по 11 листопада 2008 року податковим органом складено акт від 16 грудня 2008 року № 2729/15-3-22025070, в якому вказувалося на порушення пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме затримку сплати сум податкового зобов’язання за вересень 2008 року, граничний термін сплати якого сплинув 30 жовтня 2008 року: з 2853,23 грн. за вирахуванням переплати в сумі 0,30 грн. залишилися 2852,93 грн., які сплачено 11 листопада 2008 року.
На підставі акту прийнято податкове повідомлення-рішення від 29 грудня 2008 року № 0004381503/0172194, яким до відповідача на підставі абз. 4 пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» застосовані штрафні санкції в розмірі 285,29 грн. Рішення отримано відповідачем 13 січня 2009 року.
Рішення суб’єкта владних повноважень відповідачем та в установленому законом порядку не оскаржувалися.
Загальна сума заборгованості за вирахуванням часткової сплати становила 44 745,63 грн., що відображено в зворотному боці облікової картки платника податків.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначені функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій. Зокрема, відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 вказаного Закону вони подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення в доход держави заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 11 Закону вони мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про плату за землю» органи державної податкової служби здійснюють контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Статтею 14 Закону України «Про систему оподаткування» орендну плату віднесено до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Статтею 2 Закону України «Про оренду землі» визначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно зі ст. 15 вказаного Закону істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Статтею 14 Закону України «Про плату за землю» визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про плату за землю» базовим податковим періодом для земельного податку є календарний місяць.
Відповідно до пп. «а» пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 вказаного Закону, яка визначає строки погашення податкового зобов'язання, визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до пп. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до пп. 17.1.7 п.17.1 ст.17 вказаного Закону, в редакції, яка була чинною на час прийняття податкового повідомлення-рішення, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно з пп. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 вказаного Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня в розмірі, встановленому п. 16.4 ст. 16 Закону.
Відповідач протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи суми податкових зобов'язань, зазначених у поданій ним податковій декларації, повністю не сплатив.
Контролюючий орган правильно зобов’язав відповідача сплатити штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства, про що правомірно направив податкове повідомлення-рішення.
Податковим органом правомірно нараховано пеню у відповідності до вимог законодавства.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Виходячи з вимог законодавства несплачена сума податкових зобов’язань по орендній платі за землю, штрафних санкцій та нарахованої контролюючим органом пені є податковим боргом, який підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов Державної податкової інспекції у місті Краматорську Донецької області до виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» на користь місцевого бюджету (рахунок 33210811700059, банк одержувача ГУ ДКУ в Донецькій обл., МФО 834016, код платежу 50 13050100, місцевий бюджет міста Краматорська) в рахунок погашення податкового боргу по орендній платі за землю 44 745 (сорок чотири тисячі сімсот сорок п’ять) грн. 63 (шістдесят три) коп.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання вказаної заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Логойда Т. В.