Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 березня 2010 р. справа № 2а-2724/10/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шальєвої В.А.
при секретарі < Призвище секретаря >
при секретарі Химич М.В.
за участю представника позивача Іванова О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька до Громадянської організації «Донецька обласна асоціація експертів-консультантів з питань державних закупівель» про припинення юридичної особи,
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Донецька звернулася до суду з позовом до Громадянської організації «Донецька обласна асоціація експертів-консультантів з питань державних закупівель» про припинення юридичної особи, мотивуючи свої вимоги тим, що зазначена юридична особа зареєстрована рішенням Виконавчого комітету Донецької міської ради, перебуває на обліку в податковій інспекції як платник податків. Відповідачем не подавалася звітність щодо обчислення і сплати податків і інших обов’язкових платежів з 09.11.2007 року. Заборгованості перед бюджетом відповідач не має. Просили припинити юридичну особу Громадянської організації «Донецька обласна асоціація експертів-консультантів з питань державних закупівель».
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача до судового засідання не прибув, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, заяви про відкладення розгляду справи або розгляду за його відсутністю не надходило. З таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька до Громадянської організації «Донецька обласна асоціація експертів-консультантів з питань державних закупівель» про припинення юридичної особи задоволенню не підлягає.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Виконавчого комітету Донецької міської ради від 17.02.2003 року зареєстроване Громадянська організація «Донецька обласна асоціація експертів-консультантів з питань державних закупівель», що також підтверджується витягом із Статуту об’єднання (а.с. 5-6), довідкою з ЄДРПОУ (а.с. 7), та перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Ленінському районі м. Донецька.
Згідно з ч. 8 ст. 19 Господарського Кодексу України, усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Пунктом 4.1.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачене подання суб’єктами господарювання податкових декларацій за базовий податковий (звітний період).
Відповідно до п.3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу» Державна податкова інспекція у Київському районі м. Донецька уповноважена здійснювати контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Як вбачається з довідкою про неподання податкових декларацій та документів фінансової звітності № 1673/15-1/26444065 від 04.12.2009 року, в порушення чинного законодавства, відповідачем до державної податкової інспекції надавалась не надавалась з 2003 року (а.с. 4).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію об’єднання громадян, Громадянська організація «Донецька обласна асоціація експертів-консультантів з питань державних закупівель» є місцевою громадською організацією (а.с. 5), тому відносини щодо реєстрації, дії та припинення відповідача регулюються Законом України «Про об’єднання громадян».
Статтею 3 Закону передбачено, що громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Згідно із статтею 14 Закону України «Про об’єднання громадян» об'єднання громадян набувають статусу юридичної особи лише у разі реєстрації (офіційного визнання), так легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які нелегалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною.
У разі реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи.
Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Згідно до ч. 4 цього Закону, не підлягають легалізації, а діяльність легалізованих об'єднань громадян забороняється у судовому порядку, коли їх метою є: зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави; підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав; пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму; розпалювання національної та релігійної ворожнечі; створення незаконних воєнізованих формувань; обмеження загальновизнаних прав людини. Статутом Громадянської організації «Донецька обласна асоціація експертів-консультантів з питань державних закупівель» передбачено, що основною метою діяльності Асоціації є задоволення та захист законних прав і інтересів експертів-консультантів з питань державних закупівель, які є членами Асоціації, сприяння розвитку системи закупівель у Донецькій області.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 19 Закону, припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Згідно до ст. 25 цього закону, державний контроль за діяльністю об'єднань громадян здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України.
Органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.
Нагляд за виконанням та додержанням законності об'єднаннями громадян здійснюють органи прокуратури.
Контроль за джерелами та розмірами надходжень, сплатою податків об'єднаннями громадян здійснюють відповідно фінансові органи та органи державної податкової інспекції.
Здійснюючи контрольну функцію, легалізуючі органи вживають відповідні заходи, передбачені законодавством. Так, статтею 28 Закону України «Про об’єднання громадян» передбачено, що за порушення законодавства легалізуючим органом до громадських організацій самостійно може бути застосований такий вид стягнення, як письмове попередження, в разі грубого або систематичного вчинення правопорушень, легалізуючий орган звертається до суду з поданням про накладення штрафу. Крім того, з метою припинення протиправної діяльності громадської організації легалізуючий орган може направляти до суду подання про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів діяльності, тимчасову заборону діяльності об’єднання на строк до трьох місяців, або про примусовий розпуск (ліквідацію).
Згідно до ст. 32 Закону таке стягнення як ліквідація проводиться за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках:
1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону;
2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону;
3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом;
4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Таке стягнення, як ліквідація є суворим заходом, який застосовується у разі невиконання раніш застосованих заходів як попередження, штраф або тимчасову заборону діяльності об’єднання.
Так, оскільки відповідачем не здійснювались порушення законодавства, передбачені вищевказаною статтею Закону України «Про об’єднання громадян», а також, оскільки Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Донецька ставиться вимога саме про припинення юридичної особи Громадянської організації «Донецька обласна асоціація експертів-консультантів з питань державних закупівель» а не накладення такого стягнення як ліквідація, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Також, оскільки податковий орган не є легалізуючим органом, то Державна податкова інспекція не має повноважень щодо припинення громадської організації.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Донецька до Громадянської організації «Донецька обласна асоціація експертів-консультантів з питань державних закупівель» про припинення юридичної особи відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шальєва В.А.