Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2010 р. справа № 2а-23411/09/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ушенка С. В.
при секретарі Кутафіній К.Ю.
за участю
представників позивача - Дзима О.Г., Чеверда Г.О. (за довіреністю),
представника відповідача - не з’явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донецьквантажтранс» до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсним рішення № 1639 та № 1640 від 11.11.2009 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Донецьквантажтранс» звернулося з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсним рішення № 1639 та № 1640 від 11.11.2009 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення № 1639 та № 1640 від 11.11.2009 р. УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька були прийняті з порушенням вимог Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України. Про нарахування пені та накладення штрафу посадові особи органів Пенсійного фонду України постановляють одне рішення, яке протягом 3-х робочих днів з дня його винесення вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру страховика, банку або фізичній особі – суб’єкту підприємницької діяльності, або надсилається поштою з повідомлення про вручення. Штрафні санкції і пеня нараховується Пенсійним фондом на всю суму, вказану страхувальником у Розрахунку, а не на суму недоїмки після часткової сплати внесків. Рішення було винесено 11.11.2009 р., а підприємством отримано 26.11.2009 р. Крім того, згідно розрахунку штрафних (фінансових санкцій) та пені, робітниками Пенсійного фонду не були виключені з розрахунку платежі по виплаті відпускних та розрахункових, які були перераховані підприємством на підставі вимог трудового законодавства. Позивач у встановлений Законом строк сплачував суми страхових внесків, а відповідач, при цьому, в порушення ст. 41 Конституції України неправомірно змінив спрямування платежу, тим самим, порушив право власника на розпорядження грошовими коштами. Просить скасувати рішення № 1639 та № 1640 від 11.11.2009 р. про застосування фінансових санкцій у розмірі 6940,25 грн. та нарахування пені в розмірі 929,91 грн..
Представники позивача Дзима О.Г., Чеверда Г.О. в судовому засіданні уточнили позовні вимоги, про що надали письмову заяву, якою просять визнати протиправними Рішення № 1639 і № 1640 від 11.11.2009 р. про застосування фінансових санкцій у розмірі 6940,25 грн. та нарахування пені в розмірі 929,91 грн. Позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надали пояснення аналогічні викладеним в позові та просять суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, але надав заяву про розгляд справи без його участі та письмові заперечення, якими позовні вимоги не визнав та просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши в судовому засіданні всі обставини справи і перевіривши їх наявними доказами, суд встановив наступне.
Позивач, Державне підприємство „Донецьквантажтранс”, зареєстроване в якості юридичної особи на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, державна реєстрація проведена 25.12.2006р. виконавчим комітетом Донецької міської ради, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 34828840, у відповідності до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька, є суб”єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст.12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року №121/2001, з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька діє на підставі Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м.Донецька за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків за червень 2009 року були застосовані до ДП „Донецьквантажтранс” фінансові санкції та нарахована пеня на підставі Рішень № 1639 від 11.11.2009р. (штраф – 264,41 грн., пеня – 29,49 грн.) – страхові внески в розмірі 2%, і № 1640 від 11.11.2009р. (штраф – 6675,84 грн., пеня – 900,42 грн.) – страхові снески в розмірі 33,2%.
У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Згідно ч. 6 ст. 20 цього Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20, а з вересня 2008 року для гірничих підприємств, яким є позивач, - 28 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом для ДП «Донецьквантажтранс», з урахуванням приписів та вимог п. 1 ст. 14, п. 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, є календарний місяць.
Відповідно до п. 9 ст. 20 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, сплата (перерахування) страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням коштів на оплату праці. Днем сплати страхових внесків вважається день списання установою банку безготівкових коштів з рахунку страхувальника незалежно від часу їх зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.
Судом встановлено, що страхові внески в розмірі 33,2 % за червень 2009 року позивачем були сплачені в повному обсязі в період з 30 червня 2009 року по 28 липня 2009 року. Страхові внески в розмірі 2 % за червень 2009 року позивачем були сплачені в повному обсязі з 09 липня 2009 року по 28 липня 2009 року в сумі 4660,52 грн. і з 30 липня 2009 року по 14 серпня 2009 року в сумі 7069,00 грн. шляхом перерахування безготівкових сум з банківських рахунків, про що свідчать відповідні платіжні доручення. При цьому суд зазначає, що в кожному платіжному дорученні вказане призначення платежу – збір до пенсійного фонду за відповідний період червень 2009 року.
Отже, факт несвоєчасної сплати позивачем належних сум страхових внесків за червень 2009 року в розмірі 33,2 % в даному випадку місця не мав. Факт несвоєчасної сплати позивачем належних сум страхових внесків за червень 2009 року в розмірі 2 % мав місце в період з 28.07.2009р. по 14.08.2009р. у сумі 7069,00 грн.
У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, виконавчі органи Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, застосовують до страхувальників фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум страхових внесків.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Оскільки позивач своєчасно, в строки, передбачені цим Законом, сплатив страхові внески до Пенсійного фонду за червень 2009 року в розмірі 33,2 %, на думку суду, відсутні правові підстави для застосування фінансових санкцій та нарахування пені.
Оскільки позивач не своєчасно сплатив страхові внески до Пенсійного фонду за червень 2009 року в розмірі 2%, на думку суду, у відповідача були правові підстави для застосування фінансових санкцій та нарахування пені в даному випадку, але на іншу суму недоїмки зі сплати страхових внесків.
Крім того, суд зазначає, що відповідачем Рішення № 1639 і № 1640 від 11.11.2009р. винесені з порушенням вимог п.9.3 Змін до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнобов”язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджених Постановою правління Пенсійного фонду України від 03.08.2009р. № 19-1 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.09.1009р. за №825/16841, відповідно до якого за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 % своєчасно не сплачених сум. При застосуванні зазначених штрафів приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Вказані рішення протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються, зокрема, страхувальнику (п.9 ст. 106 Закону України № 1058).
Відповідачем у судовому засіданні не доведено суду своєчасності направлення відповідачу оскаржуємих Рішень.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем при винесені Рішення № 1640 від 11.11.2009р. невірно зазначений період прострочення сплати страхових внесків і не співпадає сума пені, яка нарахована і підлягає сплаті.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Представник відповідача в обґрунтування своєї позиції посилається на ч. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до якої за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Суд вважає, що відповідачем неправильно застосована зазначена правова норма до даних правовідносин, з огляду на наступне.
Відповідно до другого речення частини 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачене послідовне погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків без порядку календарної черговості їх виникнення, як зазначено в першому реченні. Перше речення ч. 5 ст. 106 Закону № 1058 передбачає спрямування коштів на погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення у разі сплати страхувальником саме недоїмки, пені та фінансових санкцій, а не поточних страхових внесків.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 зазначеного Кодексу суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядну, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач в даному випадку діяв на підставі, в межах повноважень, але не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов Державного підприємства «Донецьквантажтранс» до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання протиправними Рішеннь № 1639 від 11.11.2009р. і № 1640 від 11.11.2009р. підлягає задоволенню в повному обсязі.
У відповідності до ст. 94 КАС України, з Державного бюджету України суд стягує на користь позивача понесені ним документально підтверджені судові витрати.
Керуючись ст. ст. 2, 3, 9, 11, 14, 17, 18, 71, 86, 91, 94, 158–163, 167, 185, 186, 254 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «Донецьквантажтранс» до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання протиправними Рішення № 1639 від 11.11.2009р. та Рішення № 1640 від 11.11.2009 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків в сумі 6940,25 грн. і пені в сумі 929,91 грн.– задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними Рішення № 1639 від 11.11.2009р. та Рішення № 1640 від 11.11.2009 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків в сумі 6940,25 грн. і пені в сумі 929,91 грн..
Повний текст постанови виготовлено і підписано 02.03.2010 р.
Постанову прийнято в нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частину оголошено в судовому засіданні в присутності представників позивача.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ушенко С. В.