Рішення № 87350595, 04.02.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2020
Номер справи
160/12217/19
Номер документу
87350595
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2020 року Справа № 160/12217/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області" про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

04 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській обл., в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» в частині не оформлення подання на підставі моєї заяви від 21 жовтня 2019 року щодо призначення пенсії та не направлення подання разом з документами до органу пенсійного забезпечення;

- зобов`язати Державну установу «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» оформити подання про призначення пенсії ОСОБА_1 та направити вказане подання разом з документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

- стягнути з відповідача на мою користь судовий збір в сумі 768,4 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем всупереч вимог чинного законодавства не виконано своїх обов`язків щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів відносно позивача.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.12.2019 р. адміністративний позов прийнято до провадження та відкрито спрощене провадження без виклику сторін.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.02.2020 р. у задоволенні клопотанні відповідача про заміну належної сторони відмовлено.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав, про розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься у матеріалах справи.

Дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

Наказом міністра МВС України Авакова А.Б. від 10.10.2019 року «По особовому складу» № 969 о/с відповідно до пунктів 7,8 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ з посади начальника Управління МВС України на Придніпровській залізниці у запас Збройних Сил за п.64 «а» (за віком).

З копією вказаного наказу позивача було ознайомлено 21 жовтня 2019 року.

21 жовтня 2019 року позивач письмово звернувся до голови ліквідаційної комісії Управління МВС України на Придніпровській залізниці Баранника П.Д. з приводу вжиття заходів щодо оформлення документів для призначення пенсії, при цьому позивач направив засобами поштового зв`язку з описом вкладень заяву про призначення пенсії та документи на 28 аркушах, необхідні для вирішення питання щодо призначення пенсії згідно п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Оскільки позивачем було подано заяву також про призначення надбавки на непрацездатних членів сім`ї, 23 жовтня 2019 року було направлено на адресу ліквідаційної комісії Управління МВС України на Придніпровській залізниці додаткові документи.

Незважаючи на прохання ОСОБА_1 проінформувати його про вжитті заходи щодо оформлення документів для призначення пенсії, жодної відповіді ОСОБА_1 не отримав, в зв`язку з чим 26 листопада 2019 року ОСОБА_1 змушений був звернутися з відповідним листом до голови ліквідаційної комісії.

01 грудня 2019 року позивач отримав відповідь, відповідно до якої проінформовано, що заява про призначення пенсії разом з додатками 01 листопада 2019 року за вих.205 направлена до Державної установи «ТМО МВС України по Дніпропетровській області» для вжиття заходів щодо оформлення матеріалів для призначення пенсії відповідно до вимог чинного законодавства.

Працівник ліквідаційної комісії Попова Ю.В., яка надавала позивачу вказану відповідь, повідомила позивача, що 01 листопада 2019 року вона особисто передала всі документи та заяву про призначення пенсії відповідачу.

Станом на 04 грудня 2019 року відповідач не оформив подання про призначення ОСОБА_1 пенсії та не направив до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області.

Вищевказана бездіяльність відповідача є протиправною, оскільки грубо порушує права позивача, з огляду на наступне.

Отже, спір стосується порядку оформлення пенсії позивачу згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-XII.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-XII (надалі - Закон України №2262) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно Преамбули Закон України №2262-ХІІ закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ст. 48 Закону України №2262-ХІІ заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз`яснюється, які документи він повинен надати додатково. При наданні ним цих документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз`яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою, зазначені в частині першій цієї статті.

Особа, яка звернулася за призначенням пенсії, пред`являє паспорт або інший документ, що засвідчує особу.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» регулюються Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402 (надалі - Порядок №3-1).

У п. 1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом України №2262-ХІІ, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

У листі від 04.12.2019 ркоу № 33/24-1393, який адресовано позивачу, відповідач прямо вказує на те, що Державна установа "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області" сектор із соціально-гуманітарних питань є таким структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України.

Згідно п. 6 Порядку №3-1 днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення.

У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз`яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз`яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.

Пенсії призначаються у строки, визначені в статті 50 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Порядком №3-1 визначено порядок підготовки і подання документів для призначення пенсії.

Так, згідно положень п.п. 12-13 Порядку №3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку (п.12).

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії (п.13).

Також, Порядком №3-1 визначено порядок приймання, оформлення і розгляд документів органами, що призначають пенсії

У відповідності до п.п. 14-17 Порядку №3-1 орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів.

Заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 3).

Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4) (п.14).

Особа, яка звертається за призначенням пенсії (незалежно від виду пенсії), повинна пред`явити уповноваженій особі органу, що призначає пенсію, паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Для неповнолітніх дітей, які не мають паспорта, документом, який засвідчує вік, є свідоцтво про народження (п.15)

При прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії:

перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів;

перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.

Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі (п.16).

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії (п.17).

12.03.2019 року позивач направив заяву про призначення пенсії разом з усіма документами, що передбачені чинним пенсійним законодавством, до голови ліквідаційної комісії УМВС України на Придніпровській залізниці Баранника П.Д., який після складення довідок про стаж та грошове забезпечення, 03.04.2019 року направив всі документи до відповідача.

З 03.04.2019 року по 25.09.2019 року тобто на протязі 6 місяців, в порушення пункту 12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відповідачем так і не було оформлено подання про призначення пенсії та вказане подання з документами не було направлено до органу пенсійного забезпечення для призначення пенсії позивачу.

Отже з вини відповідача ОСОБА_1 з 01 січня 2019 року, тобто майже рік, не отримую пенсію.

Враховуючи викладене, відповідачем протиправно не подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області пакету документів про призначення пенсії ОСОБА_1 за заявою, тому суд вважає за необхідне зобов`язати Державну установу "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області" підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області документи відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 про розгляд питання щодо призначення пенсії позивачу.

За наведених обставин у сукупності, суд встановив порушення прав позивача на соціальний захист та отримання соціальних виплат, гарантовані державою Україна, а відтак позовна заява підлягає задоволенню у повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо про встановлення відповідачу розумного строку для виконання рішення суду, суд зазначає наступне.

Згідно ч.6 ст. 245 КАС України передбачено у частинах третій-п`ятій цієї статті суд може визначити відповідачу - суб`єкту владних повноважень розумний строк виконання рішення суду..

Проте, у даному випадку суд не вбачає підстав для встановлення розумного строку для виконання рішення суду суб`єктом владних повноважень, адже у суду не має достатніх підстав вважати, що відповідач буде перешкоджати його виконанню після набрання ним законної сили.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що встановлення судом строку для виконання судового рішення є правом, а не обов`язком суду.

Відповідно до ч.2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на задоволення позовних вимог, судовий збір у розмірі 768,40 грн. належить стягнути у повному обсязі на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській обл.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 132, 139, 246-247, 249, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ІПН НОМЕР_1 ) до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області (вул. Полігонна, б.16, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 08805223), про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» в частині не оформлення подання на підставі заяви ОСОБА_1 від 21 жовтня 2019 року щодо призначення пенсії та не направлення подання разом з документами до органу пенсійного забезпечення.

Зобов`язати Державну установу «Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» оформити подання про призначення пенсії ОСОБА_1 та направити вказане подання разом з документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Дніпропетровській області» код ЄДРПОУ 08805223) на користь ОСОБА_1 (код іпн НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) С.В. Златін

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Помічник судді Лісна А.М.

Рішення не набрало законної сили станом на 04.02.2020 року

Помічник судді Лісна А.М.