
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
03 лютого 2020 р. Справа № 120/298/20-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Бошкова Юлія Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом ОСОБА_1 до Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області в особі керівника апарату Косенко Майї Степанівни про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області в особі керівника апарату Косенко Майї Степанівни про визнання протиправним та скасування наказу.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
У відповідності до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, в тому числі, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Відповідно до частини першої, другої та третьої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Із матеріалів позовної заяви слідує, що позивач оскаржує наказ керівника апарату Могилів-Подільською районної державної адміністрації Косенко М.С. від 19.09.2019 року №55-К «Про внесення змін та доповнень до наказу т.в.о. керівника апарату районної державної адміністрації від 23 березня 2018 року № 19-к «Про звільнення ОСОБА_1 ».
В свою чергу, п. 1 оскаржуваного наказу, слідує, що ним внесено зміни та доповнення до п.1 наказу т.в.о. керівника апарату Могилів-Подільською районної державної адміністрації від 23.03.2018 року №19-к "Про звільнення ОСОБА_1 ", доповнивши словами та цифрами наступного змісту: "п.4 ч.1 ст.87 Закону України "Про державну службу".
Так, ч. 5 ст. 122 КАС України встановлено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Отже, в даному випадку перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається з дня виникнення права на судове оскарження, тобто з дня винесення наказу, а саме 19.09.2019 року.
Однак даний адміністративний позов поданий позивачем до суду 28.01.2020 року. Таким чином позивач пропустив 30-денний строк звернення до суду, який встановлений ч.5 ст. 122 КАС України.
У той же час, позивачем в тексті позовної заяви зазначено, що даний позов не стосується питання звільнення з публічної служби, а є позовом про оскарження акту індивідуальної дії, прийнятого суб`єктом владних повноважень. Відтак, положення ч. 5 ст. 122 КАС України на спірні правовідносини не поширюються.
Аналізуючи оскаржуваний наказ суд зазначає, що даним наказом внесено зміни та доповнення до п.1 наказу т.в.о. керівника апарату Могилів-Подільською районної державної адміністрації від 23.03.2018 року №19-к "Про звільнення ОСОБА_1 ", доповнивши словами та цифрами наступного змісту: "п.4 ч.1 ст.87 Закону України "Про державну службу", тобто конкретизовано підставу для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення.
Відтак, суд дані доводи відхиляє та звертає увагу позивача на те, що спірні правовідносини відносяться до категорії спорів щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження та звільнення з публічної служби для якої встановлюється місячний строк звернення до суду.
Відповідно до частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
З огляду на викладене суд доходить висновку про необхідність залишення позовної заяви без руху та надання позивачу строку для усунення недоліків та наведення інших причин пропуску строку звернення до суду, шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку.
Керуючись ст. 169 КАС України, -
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Могилів-Подільської районної державної адміністрації Вінницької області в особі керівника апарату Косенко Майї Степанівни про визнання протиправним та скасування наказу - залишити без руху.
2. Запропонувати позивачу у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням поважності причин пропуску такого строку.
3. Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна