Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2010 р. справа № 2а-2268/10/0570
час прийняття постанови: 9.30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бєломєстнова О. Ю.
при секретарі Аврамченко С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька
до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія»
про стягнення заборгованості на загальну суму 1760004,14 грн.
за участю представника позивача Вінділович Т.Г.
представник відповідача Крікунова Н.М.
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Петровському районі м. Донецька звернулася до суду з позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення заборгованості перед бюджетом, мотивуючи вимоги тим, що відповідач має зобов’язання перед бюджетом з земельного податку з юридичних осіб у сумі 181586,58грн., зі плати за користування надрами у розмірі 83257,11 грн., зі збору за спеціальне користування водними ресурсами у розмірі 43931,58грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1451228,87грн. Вказані суми відповідач своєчасно не сплатив до бюджету, тому позивач просить стягнути з відповідача.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача до судового засідання з’явився, позовні вимоги визнав в повному обсязі та просив надати розстрочення виконання рішення на 5 років згідно графіків розстрочення податкового боргу.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» має відокремлені підрозділи, одним з яких є ВП «Шахта імені Челюскінців», що не є юридичною особою і є платником податків.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов’язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Таким чином, Державна податкова інспекція у Петровському районі м. Донецька звертається з позовом саме до Державного підприємства «Донецької вугільної енергетичної компанії», яке є юридичною особою.
Відповідач, Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» здійснює господарську діяльність на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, виданого виконавчим комітетом Донецької міської ради серія А00 №300816, зареєстроване в ЄДРПОУ за № 33161769 і є платником податків.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування» земельний податок з юридичних осіб, збір за спеціальне користування водними ресурсами та збір за забруднення навколишнього природного середовища є загальнодержавними податками.
Відповідачем до ДПІ у Петровському районі м. Донецька були надані:
· податковий розрахунок земельного податку від 31.01.2008 р. № 444 сума податкових зобов’язань за яким становить 43212.65 грн.
· податковий розрахунок земельного податку від 27.01.2009 р. № 254 сума податкових зобов’язань за яким становить 134333,99 грн.
· податковий розрахунок зі збору за забруднення навколишнього природного середовища від 08.11.2008 р. № 17262 сума податкових зобов’язань за яким становить 176979,72 грн.
· податковий розрахунок зі збору за забруднення навколишнього природного середовища від 02.02.2009 р. № 22705 сума податкових зобов’язань за яким становить 198788,53 грн.
· податковий розрахунок зі збору за забруднення навколишнього природного середовища від 06.05.2009 р. № 7120 сума податкових зобов’язань за яким становить 457818,25 грн.
· податковий розрахунок зі збору за забруднення навколишнього природного середовища від 29.07.2009 р. № 11370 сума податкових зобов’язань за яким становить 301007,57 грн.
· податковий розрахунок зі збору за забруднення навколишнього природного середовища від 04.11.2009 р. № 16970 сума податкових зобов’язань за яким становить 315069,55 грн.
· розрахунок зі збору за спеціальне використання водних ресурсів від 08.11.2008 р. №17274 сума податкових зобов’язань за яким становить 6154,26 грн.
· розрахунок зі збору за спеціальне використання водних ресурсів від 28.01.2009 р. №22554 сума податкових зобов’язань за яким становить 7133,73 грн.
· розрахунок зі збору за спеціальне використання водних ресурсів від 06.05.2009 р. №5320 сума податкових зобов’язань за яким становить 12345,24 грн.
· розрахунок зі збору за спеціальне використання водних ресурсів від 30.07.2009 р. №11476 сума податкових зобов’язань за яким становить 9805,20 грн.
· розрахунок зі збору за спеціальне використання водних ресурсів від 03.11.2009 р. №16840 сума податкових зобов’язань за яким становить 8483,13 грн.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Що стосується заборгованості з земельного податку суд зазначає наступне.
Статтею 14 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
У відповідності до ст. 17 вказаного Закону податкове зобов'язання з земельного податку, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельно ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступним за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Зазначені суми відповідачем не сплачені.
Таким чином, загальна сума заборгованості складає:
· по земельному податку – 181586,58 грн.;
· зі збору за спеціальне користування водними ресурсами у розмірі 43931,58грн.,
· зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1451228,87грн.
Крім того, ДП «ДВЕК» є користувачем надрами. Відповідно до ст. 28 Кодексу про надра користування надрами є платними. Плата справляється за користування надрами у вигляді, зокрема, платежів за користування надрами.
Відповідно до п. 6.1 Інструкції про порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр від 30.12.1997 № 207/472/51/157 базовий податковий (звітний) період для плати за користування надрами для видобування корисних копалин дорівнює календарному кварталу.
Розрахунки плати за користування надрами для видобування корисних копалин складаються користувачами надр та їх філіями, щокварталу, накопичувальним підсумком з початку року, і подаються до органів державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Згідно з п. «б» пп. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкові розрахунки подаються платниками в органи державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу за місцем податкової реєстрації платника.
Відповідачем до ДПІ у Петровському районі м. Донецька надані:
· розрахунок з плати за користування надрами від 08.11.2008 р. № 17270 сума податкових зобов’язань за яким становить 2913,25 грн.
· розрахунок з плати за користування надрами від 06.02.2009 р. № 23175 сума податкових зобов’язань за яким становить 12820,73грн.
· розрахунок з плати за користування надрами від 28.04.2009 р. № 4901 сума податкових зобов’язань за яким становить 28675,67 грн.
· розрахунок з плати за користування надрами від 30.07.2009 р. № 11477 сума податкових зобов’язань за яким становить 12583,99грн.
· розрахунок з плати за користування надрами від 03.11.2009 р. № 16852 сума податкових зобов’язань за яким становить 26263,47грн.
Загальна сума податкового боргу ДП «ДВЕК» з плати за користування надрами складає 83257,11 грн.
Зазначена сума на даний час відповідачем не сплачена.
Крім того, судом встановлено, що відповідачем були порушені вимоги підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» в частині несвоєчасності подання до податкової інспекції податкових розрахунків з земельного податку з юридичних осіб, зі збору за спеціальне користування водними ресурсами, зі збору за забруднення навколишнього природного середовища.
Такі порушення податкового законодавства є підставою для накладення на відповідача штрафних санкцій відповідно до п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до п.п.17.1.1 п. 17.1 ст. 17 цього Закону, позивачем застосовані до відповідача:
· штрафні санкції у розмірі 1565,25грн., що підтверджується податковим повідомленням – рішенням № 0006751500/0 від 24.10.2008р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке прийнято на підставі акту перевірки № 3963-35204678-15 від 14.10.2008р.;
· штрафні санкції у розмірі 3948,84грн., що підтверджується податковим повідомленням – рішенням № 0006721500/0 від 24.10.2008р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке прийнято на підставі акту перевірки № 3963-35204678-15 від 14.10.2008р.;
· штрафні санкції у розмірі 91,1грн., що підтверджується податковим повідомленням – рішенням № 0006731500/0 від 24.10.2008р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке прийнято на підставі акту перевірки № 3963-35204678-15 від 14.10.2008р.;
· штрафні санкції у розмірі 10,02грн., що підтверджується податковим повідомленням – рішенням № 0006741500/0 від 24.10.2008р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яке прийнято на підставі акту перевірки № 3963-35204678-15 від 14.10.2008р.
Вказані податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем, про що мається відмітка на їх корінцях та в законному порядку не оскаржені.
П. 17.3 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Таким чином, загальна сума податкового боргу складає 1760004,14 грн.
П. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» передбачено, що платники податків і зборів (обов’язкових платежів) зобов’язані, зокрема, сплачувати належні суми податків зборів (обов’язкових платежів) у встановленому законами терміни.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Підпунктом 1.3 ст. 1 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожний зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.00р. № 2181-ІІІ, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Представник відповідача заявою від 25.02.2010р. за №9/1 визнав адміністративний позов повністю у розмірі 1760004,14 грн.
З урахуванням викладених обставин, суд, вважає позов таким, що підлягає задоволенню.
Що стосується заяви відповідача про розстрочення виконання постанови суду строком на 5 років, згідно графіків розстрочення податкового боргу, суд зазначає наступне:
В обґрунтування своїх вимог відповідач посилається на те, що баланс ВП «Шахта імені Челюскінців» ДП «ДВЕК» станом на 01.01.2010р. є не платоспроможним. Дебіторська заборгованість на 01.01.2010р. -966тис.грн., кредиторська заборгованість на 01.01.2010р.-230662тис.грн.
Крім того, відповідно до бухгалтерської довідки від 25.02.2010р. № 1/123 об’єм товарної вугільної продукції по відокремленому підрозділу «Шахта імені Челюскінців» за 2009р. склав 72тис. тон – згідно плану менш на 23,5 тис. тон (75,4%).
Рівень товарної продукції до здобутого рядового вугілля -43% при плані-57,9%.
За 2009р. отримано грошових коштів 40362 тис. грн.., у тому числі:
· з державного бюджету -36834 тис. грн.., інші надходження -1453 тис. грн.., від реалізації ТМЦ.
Використано засобів на суму -110666 тис. грн., у тому числі:
· на виплату заробітної плати -49997 тис. грн.;
· на оплату електроенергії-21318 тис. грн..;
· на оплату послуг -17755 тис. грн..;
· на погашення банківського кредиту та процентів -2146тис. грн.., на придбання матеріалів -9629 тис. грн..;
· від реалізації ТМЦ-7500грн.
У зв’язку з тяжким матеріально-фінансовим становищем підприємства відповідач просить розстрочити суму боргу згідно графіків розстрочення податкового боргу строком на п’ять років.
Представники позивача проти заяви не заперечують.
З наданих заявником графіків погашення заборгованості, аналізу поточного виробничого стану ДП «ДВЕК», вбачається наявність обставин, які ускладнюють виконання рішення.
Крім того, зазначені обставини підтверджуються продовженням дії мирової фінансової кризи, що є загальновідомою обставиною, яку не потрібно доказувати відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України.
Ці обставини також підтверджуються прийняттям Закону України «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 30.10.2008р. № 639-VI, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення» від 25.12.2008р. № 799- VI, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо мінімізації впливу фінансової кризи на розвиток вітчизняної промисловості» та інших.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Тому суд, виходячи з сукупності наявних у матеріалах справи доказів вважає заяву відповідача про розстрочення податкового боргу строком на п’ять років згідно графіків обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 160 -163, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної податкової інспекції у Петровському районі м. Донецька до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення заборгованості з земельного податку з юридичних осіб у сумі 181586,58грн., з плати за користування надрами у розмірі 83257,11 грн., зі збору за спеціальне користування водними ресурсами у розмірі 43931,58грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1451228,87грн. задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (ЄДРПОУ 33161769, адреса: м. Донецьк, вул. Артема, 63) на р/р 33215811700010, код платежу 13050100, отримувач місцевий бюджет Петровської районної ради м. Донецька, ЄДРПОУ 34687127, банк ГУДКУ у Донецькій області , МФО 834016 податковий борг з земельного податку у сумі 181586 ( сто вісімдесят одна тисяча п’ятсот вісімдесят шість)грн.58 коп.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (ЄДРПОУ 33161769, адреса: м. Донецьк, вул. Артема, 63) на р/р 31118017700010, код платежу 13020100, отримувач Державний бюджет, ЄДРПОУ 34687127, банк ГУДК у Донецькій області, МФО 834016 податковий борг зі збору за спеціальне користування водними ресурсами у розмірі 43931 (сорок три тисячі дев’ятсот тридцять одна)грн.58 коп.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (ЄДРПОУ 33161769, адреса: м. Донецьк, вул. Артема, 63) на р/р 31115021700010, код платежу 13030100, отримувач Державний бюджет, ЄДРПОУ 34687127, банк ГУДК у Донецькій області, МФО 834016 податковий борг з плати за користування надрами загальнодержавного значення у розмірі 83257 (вісімдесят три тисячі двісті п’ятдесят сім) грн.11коп.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» (ЄДРПОУ 33161769, адреса: м. Донецьк, вул. Артема, 63) на р/р 33116329700010, код платежу 50080200, отримувач місцевим бюджет Петровської районної ради м. Донецька, ЄДРПОУ 34687127, банк ГУДКУ у Донецькій області , МФО 834016 податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1451228 (один мільйон чотириста п’ятдесят одна тисяча двісті двадцять вісім) грн.87 коп.
Розстрочити виконання постанови в частині стягнення податкового боргу зі збору за спеціальне користування водними ресурсами на 60 (шістдесят) місяців з березня 2010р. по березень 2015р., встановивши щомісячний платіж у розмірі 732,19грн., а останній - 732,37грн.
Розстрочити виконання постанови в частині стягнення податкового боргу з земельного податку на 60 (шістдесят) місяців з березня 2010р. по березень 2015р., встановивши щомісячний платіж у розмірі 3026,44грн., а останній – 3026,62 грн.
Розстрочити виконання постанови в частині стягнення податкового боргу з плати за користування надрами загальнодержавного значення на 60 (шістдесят) місяців з березня 2010р. по березень 2015р., встановивши щомісячний платіж у розмірі 1387,62грн., а останній – 1387,53грн.
Розстрочити виконання постанови в частині стягнення податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища на 60 (шістдесят) місяців з березня 2010р. по березень 2015р., встановивши щомісячний платіж у розмірі 24187,15грн., а останній – 24187,02грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку не було подано. У разі подання заяви про апеляційне оскарження, але не подання апеляційної скарги у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України. Вступна та резолютивна частина постанови проголошена у судовому засіданні 26 лютого 2010 року. Постанова виготовлена в повному обсязі 02 березня 2010р.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Бєломєстнов О. Ю.