
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
4 лютого 2020 року м. Мукачево Справа №303/471/20 2-а /303/34/20
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в складі: головуючого - судді Кость В.В.
секретар судового засідання Немеш Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в м. Мукачево адміністративну справу
за позовом Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 2142)
до відповідача громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1
про примусове видворення іноземця за межі території України,
За участю:
представника позивача - Рукіна К.А.;
відповідача - ОСОБА_1 (ОСОБА_1 );
перекладача - Халіма Хамада Мохамеда;
ВСТАНОВИВ:
Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України (військова частина 2142) звернувся до суду з позовом до громадянина Сомалі ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , про його примусове видворення за межі території України.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 5 серпня 2019 року відповідач незаконний спосіб перетнув державний кордон з України в Угорщину на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби «Косино» відділу прикордонної служби «Лужанка», після чого був затриманий. Відповідач вчинив правопорушення передбачене ст. 204-1 КУпАП. Вищевказані обставини є підставою для примусового видворення відповідача за межі України.
Представник позивача, прийнявши участь у судовому розгляді справи, просив позов задоволити, посилаючись на його обґрунтованість поданими суду доказами.
Відповідач в судовому засіданні висловив своє бажання залишитися в Україні, оскільки на території країни його походження проводяться військові дії.
Заслухавши доводи учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд констатує наступне.
05 серпня 2019 року близько 19:00 год відповідач був затриманий та переданий поліцією Угорщини в порядку реадмісії за незаконне перетинання державного кордону з України в Угорщину без документів, що посвідчують особу (протокол про адміністративне затримання від 05 серпня 2019 року).
На підставі статті 3 Угоди між Україною та Європейським співтовариством про реадмісію осіб відповідач переданий на територію України у встановленому Угодою порядку під час проведення прикордонної-представницької зустрічі, що стверджується актом приймання-передавання особи від 05 серпня 2019 року.
Вказаними діями відповідач порушив ст. 9 Закону України «Про Державний кордон України» від 04.11.1991 року, тобто вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена частиною другою ст.204-1 КУпАП, (дані встановлені рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 8 серпня 2019 року по справі №303/5132/19).
На підставі рішення Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 8 серпня 2019 року по справі №303/5132/19 відповідача було затримано та поміщено до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні до завершення процедури прийняття рішення за заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
З даних листа Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України вбачається, що ДМС прийняла рішення від 12.11.2019 №194-19 про відхилення скарги громадянина Сомалі ОСОБА_1 на наказ ЦМУ ДМС у місті Києві та Київській області про відмову в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
По відношенню до цього суд виходить з того, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» в`їзд в Україну та виїзд з України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в`їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України.
Згідно зі статтею 20 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (ч. 1) транзитний проїзд іноземців та осіб без громадянства через територію України здійснюється за наявності у них транзитної української візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов`язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв`язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
Поряд з цим, за статтею 29 цього ж Закону, передача з України або прийняття в Україну іноземця або особи без громадянства здійснюється відповідно до міжнародного договору про реадмісію. Прийняття Україною іноземця або особи без громадянства відповідно до міжнародного договору про реадмісію не змінює підстав для перебування на території України, що існували до такого прийняття.
Відповідно до частини 3 статті 29 Закону іноземці або особи без громадянства, прийняті відповідно до міжнародного договору про реадмісію, які не мають законних підстав для перебування на території України, підлягають примусовому видворенню у разі, якщо між Україною і країною громадянської належності чи країною попереднього постійного проживання таких іноземців або осіб без громадянства відсутній договір про реадмісію.
Статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» ( ч. 1) передбачено, що Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
За змістом частини четвертої ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Судом встановлено, що відповідач перебуває на території України незаконно, документів та коштів для виїзду з території України не має, працевлаштуватись на території України не має змоги, а також не відноситься до осіб, яким надано статус біженця або потребує додаткового захисту.
Слід також зазначити, що відповідач не підпадає під дію ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». Доказів протилежного суду не надано.
Отже, з урахуванням вищевказаних фактичних обставин справи та вимог чинного законодавства, приймаючи до уваги, що між Україною та Сомалі відсутній договір про реадмісію, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 15, 20, 26, 29, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. ст. 2, 5, 9, 19, 72 -77, 246, 250, 271, 272, 288, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
УХВАЛИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Примусово видворити за межі території України громадянина Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
3. Копію рішення невідкладно видати учасникам справи.
4. Допустити негайне виконання рішення суду.
5. Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
7. Позивач: Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, код ЄДРПОУ - 14321676, індекс 89600, вул. Недецеї, 45м. Мукачево Закарпатської області.
Відповідач: громадянин Федеративної Республіки Сомалі ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце перебування: АДРЕСА_1 .
Суддя В. В. Кость
Повний текст рішення виготовлено та підписано 04.02.2020.