Постанова № 8734491, 01.03.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2010
Номер справи
2а-816/10/5070
Номер документу
8734491
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 березня 2010 р.                                                                       справа № 2а-816/10/5070

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Шинкарьової І.В.

при секретарі                                                  Горюновій Л.С.

за участю

представника позивача                              Чеверда Г.О.,

представника відповідача           Кузнецової Я.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Тепломережа» до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсним податкового повідомлення – рішення від 30.12.2009 року №0018291500/0/18558 та податкового повідомлення від 06.02.2009 року №105660016286097,

встановив:

Позивач, Комунальне підприємство «Тепломережа», звернувся до суду із позовом до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсним податкового повідомлення – рішення від 30.12.2009 року №0018291500/0/18558 та податкового повідомлення від 06.02.2009 року №105660016286097.

В обґрунтування позову посилається на те, що податковим повідомленням від 06.02.2009 року №105660016286097 здійснено перерозподіл сплачених сум на сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2008 року та нарахована пеня на загальну суму 1731,66 грн. Підприємство не згодне з спірними рішеннями податкового органу з наступних підстав. Збір за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2008 року підприємством було сплачено платіжним дорученням №804 від 06.02.2009 року на суму 51500,00 грн., з призначенням платежу – збір за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2008 року. Платіжні документи, зазначені в акті перевірки, якими було погашено податкове зобов’язання підприємства за ІV квартал 2008 року, були направлені на погашення податкового зобов’язання іншого періоду. Вважає, що податковий орган не має права змінювати призначення платежу визначеного платником податків у платіжних документах та направляти ці суми на погашення податкового боргу попередніх податкових періодів. Крім того, позивач зазначає, що винесення податкового повідомлення про розподіл сплаченої суми передбачено лише в тих випадках, коли платник податків сплачує податковий борг (або його частину) та не сплачує пеню, що нарахована на такий податковий борг. Також податковим повідомленням – рішенням від 30.12.2009 року №0018291500/0/18558 підприємству нараховані штрафні санкції у розмірі 11422,64 грн. за несвоєчасну сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища за ІV квартал 2008 року. Вважає, що штрафні санкції можуть бути застосовані до платника податку у разі несплати ним узгодженої суми податкового зобов’язання протягом граничного строку, визначених законом.

Просить суд визнати недійсним податкове повідомлення №105660016286097 від 06.02.2009 року про розподіл сплачених сум на сплату збору за забруднення навколишнього природного середовища за IV квартал 2008 року та пеню на суму 1731,66 грн.; визнати недійсним податкове повідомлення – рішення №0018291500/0/18558 від 30.12.2009 року про нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 11422,64 грн.; зобов’язати ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька внести зміни до облікової картки КП «Тепломережа» шляхом виключення суми донарахованої пені у розмірі 1731,66 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Відповідач надав судові заперечення в яких посилається на те, що підставою винесення податкового повідомлення від 06.02.2009 року №105660016286097 послугував платіжний документ №804 від 06.02.2009 року, яким перераховану суму 51500,00 грн. в рахунок сплати узгоджених зобов’язань по збору за забруднення навколишнього природного середовища. На день сплати загальна сума податкового боргу позивача по збору за забруднення навколишнього природного середовища складала 123784,38 грн., у тому числі пеня 4162,19 грн. Сума у розмірі 51500,00 грн. була розподілена на сплату податкового боргу в розмірі 49768,34 грн. та на погашення пені в розмірі 1731,66 грн. Вважає, що якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частину) або не визначає її окремо у платіжному документі, то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Щодо податкового повідомлення – рішення від 30.12.2009 року №001/291500/0/18558 позивач посилається на те, що спірне повідомлення – рішення, яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов’язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища нараховані штрафні санкції, винесені податковим органом правомірно, оскільки позивачем несвоєчасно сплачено збір за забруднення навколишнього природного середовища за 2008 рік. В обґрунтування своєї позиції посилається на приписи п.7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», відповідно до якого податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов’язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов’язковими платежами) – у рівних пропорціях.

Просить суд у задоволенні позову відмовити.

Представник відповідача, що діє за довіреністю, у суді позов не визнав з підстав, зазначених у запереченні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

Комунальне підприємство «Тепломережа» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Донецької міської ради, включено до ЄДРПОУ за №05473192, перебуває на обліку платника податків у Державній податковій інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька.

Статтею 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що під терміном «податкова декларація» у розумінні цього закону, є, окрім декларації, також «розрахунок».

Порядок узгодження сум податкового зобов’язання, визначений статтею 5 зазначеного Закону, де під самостійним узгодженням податкового зобов’язання розуміється подання платником податку до податкового органу податкової декларації з визначенням в ній податкового зобов’язання. Податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (розрахунку).

Відповідно до ч.1 п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації (розрахунку), протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1. статті 4 цього Закону для подання податкової декларації (розрахунку).

Підпункт 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначає, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що може, зокрема, дорівнювати календарному року. При цьому, для цілей цього підпункту під терміном «базовий податковий період» слід розуміти перший податковий період звітного року, визначеного законом з питань оподаткування, тобто період, у якому платник податку зобов’язаний звітувати перед податковим органом шляхом подачі декларації з визначенням податкових зобов’язань .

Відповідно до п.1.2. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов’язання – зобов’язання платника податків сплатити до бюджетів або державним цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки, визначені цим Законом або іншими Законами України.

Пунктом 1.2 «Інструкції про порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища і ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.1999 року за №162/379 передбачено, що ця Інструкція визначає єдиний на території України порядок обчислення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також відповідальність платників за достовірність даних про обсяги викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти, розміщені відходи та за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати збору.

Пунктом 6 зазначеної інструкції передбачений порядок обчислення збору. Так п. 6.1, 6.2, 6.4 зазначеної інструкції передбачено, що суми збору, який справляється за викиди стаціонарними джерелами забруднення, пересувними джерелами забруднення, який справляється за розміщення відходів обчислюються платниками збору самостійно щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року, виходячи з фактичних обсягів викидів.

Судом встановлено, що позивачем до податкового органу було надано податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2008 рік. (а.с. 10-12).

Платіжним дорученням від 06.02.2009 року №804, Комунальним підприємством «Тепломережа» із визначенням призначення платежу сплачено збір за забруднення навколишнього природного середовища за 4 квартал 2008 року у сумі 51500,00 грн. (а.с. 9).

06 лютого 2009 року ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька складено повідомлення №105660016286097, яким на підставі абзацу 2 пп. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» здійснено розподіл сплаченої 06.02.2009 за платіжним дорученням №804 суми на погашення податкового боргу на загальну суму 51500,00 грн., у тому числі розподілено на погашення податкового боргу у розмірі 49768,34 грн. та на погашення пені у розмірі 1731,66 грн. (а.с. 8).

Відповідно до абзацу 2 пп. 16.3.3 п. 16.3 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини), та надсилає такому платнику податків повідомлення, в якому міститься зазначена інформація.

Відповідно до наведеного пункту Закону податковий орган здійснює розподіл сплаченої суми на погашення податкового боргу та погашення пені у разі, якщо платник податків сплачує пеню окремо від сплати податкового боргу, або визначає пеню окремо у платіжному дорученні.

З платіжного доручення від 06.02.2009 року №804 вбачається, що підприємством визначено призначення платежу - збір за забруднення навколишнього природного середовища за 4 квартал 2008 року.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що податковим органом неправомірно прийнято податкове повідомлення від 06.02.2009 року №105660016286097, оскільки підприємством в платіжному дорученні визначено призначення платежу не в погашення податкового боргу та пені.

Судом встановлено, що відповідачем проведено документальну перевірку термінів своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов’язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища за І квартал 2007 року, півріччя 2007 року, 9 місяців 2008 року, 2008 рік, І квартал 2009 року.

За результатами перевірки складено відповідний акт від 30.12.2009 року №6475/15 (а.с. 13-14).

30 квітня 2009 року ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька винесено податкове повідомлення – рішення №0018291500/0/18558, яким на підставі акту перевірки до позивача застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 11422,64 грн. за затримку на 82 календарних дня граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання в розмірі 57113,20 грн. (а.с. 6).

Правовою підставою зазначеного податкового повідомлення – рішення стала норма пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», якою передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов’язаний сплатити штраф при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання,— у розмірі п’ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

В пункті 4 розділу ІІ «Результати перевірки», акту перевірки відповідачем зроблено висновок, що позивачем несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов’язання по збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2008 рік по строку на 19.02.2009 року. Платіжними дорученнями сплачено загальну суму боргу розмірі 61800,00 грн., у тому числі за платіжним дорученням:

- №74 від 06.04.2009 року сплачено суму боргу у розмірі 41200,00 грн.;

- №14 від 12.05.2009 року сплачено суму боргу у розмірі 20600,00 грн.

Преамбулою Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що зазначений закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює, в тому числі, порядок визначення податкового зобов’язання, базовий податковий період, строки сплати податків, відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 17.1 статті 17 зазначеного закону передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею.

Відповідно до п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 цього Закону, штрафні (фінансові) санкції застосовуються у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених цим законом.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2008 року по справі №2а-19014/08 позов Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька до Комунального підприємства «Тепломережа» про стягнення на користь держави заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у загальному розмірі 246794,85 грн. задоволено.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2008 року розстрочено виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 14 жовтня 2008 року у справі №2а-19014/08 на 12 місяців.

З матеріалів справи вбачається, що позивач платіжними дорученнями №74 від 06.04.2009 року, №14 від 12 травня 2009 року сплатив заборгованість за забруднення навколишнього природного середовища за березень, травень 2009 року відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.10.2008 року.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на правомірність зарахування сплачених позивачем сум в порядку календарної черговості виникнення податкового боргу з посиланням на приписи пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами».

Відповідно до наведеного пункту Закону податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов’язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення за різними податками, зборами (обов’язковими платежами)- у рівних пропорціях.

Зазначена норма Закону не визначає, хто саме із суб’єктів зазначених правовідносин - контролюючий орган чи платник податків – зобов’язаний здійснювати погашення зобов’язань у встановленому нею порядку. Ця норма також не встановлює право чи обов’язок контролюючого органу (в даному випадку – органу державної податкової служби) будь-яким чином змінювати податкові зобов’язання, в рахунок сплати яких платник податків спрямував кошти. Таке право податкового органу не передбачено і будь-якими іншими нормами зазначеного Закону, а також інших законів з питань оподаткування.

На підставі викладеного суд дійшов до висновку, що податкове повідомлення – рішення від 30.12.2009 року №0018291500/0/18558 про нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 11422,64 грн. винесено податковим органом неправомірно, тому підлягає визнанню недійсним.

Щодо позовних вимог позивача про зобов’язання ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька внести зміни до облікової картки КП «Тепломережа» шляхом виключення суми донарахованої пені у розмірі 1731,66 грн. судом встановлено наступне.

Згідно зворотного боку облікової картки платника КП «Тепломережа» «збори за забруднення навколишнього природного середовища», 06 лютого 2009 року податковим органом зараховано 51500,00 грн. як сплату податкового зобов’язання, визначеного платником податків за платіжним дорученням №804 від 06.02.2009 року. Того ж дня податковим органом на підставі ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» зазначену суму розподілено та суму 1731,66 грн. направлено на погашення пені.

Таким чином, враховуючи, що судом встановлена неправомірність винесеного податкового повідомлення від 06.02.2009 року №105660016286097, суд вважає, що позов у цій частині підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.ст. 87, 94 КАС України підлягають присудженню позивачеві з Державного бюджету України судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив :

Позов Комунального підприємства «Тепломережа» до Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про визнання недійсним податкового повідомлення – рішення від 30.12.2009 року №0018291500/0/18558 та податкового повідомлення від 06.02.2009 року №105660016286097 - задовольнити.

Визнати недійсним податкове повідомлення Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька від 06.02.2009 року №105660016286097.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька від 30.12.2009 року №0018291500/0/18558.

Зобов’язати ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька внести зміни до облікової картки КП «Тепломережа» шляхом виключення суми донарахованої пені у розмірі 1731,66 грн.

Присудити з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Тепломережа» (83096, м. Донецьк, вул. Куйбишева, 109, р/р 26008301611255 у Куйбишевському відділенні ПІБ м. Донецька МФО 334408, ЄДРПОУ 05473192), витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 гривень 40 копійок.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 01 березня 2010 року в присутності представників сторін.

Постанову у повному обсязі складено 05 березня 2010 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                       Шинкарьова І.В.