Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2010 р. справа № 2а-658/10/0570
час прийняття постанови: 11 год. 25 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Тарасенка І.М.
при секретаріКушек Н.А.,
за участю
представника позивача та третьої особи ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Волноваської районної державної адміністрації, третя особа відкрите акціонерне товариство «Транспортник» про визнання незаконним розпорядження в частині відмови в приватизації земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення, спонукання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернулась до суду із позовом до Волноваської районної державної адміністрації Донецької області, третя особа відкрите акціонерне товариство «Транспортник» про визнання незаконним розпорядження № 509 від 04 вересня 2009 року в частині відмови в приватизації земельної ділянки, спонукання вчинити дії, мотивуючи свої вимоги тим, що розпорядженням № 385 від 30.06.2009 року Волноваською районною державною адміністрацією надано товариству з обмеженою відповідальністю дозвіл на розробку приватизації акціонерами земельних ділянок з земель сільськогосподарського призначення, що знаходиться на території Привільненської селищної ради. До вказаного розпорядження позивача включено не було. 30.07.2009 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача з заявою про передачу, як акціонеру, земельної ділянки в приватну власність. Розпорядженням Волноваської районної державної адміністрації № 509 від 04.09.2009 року позивачу було відмовлено у звязку з тим, що вона не є членом даного акціонерного товариства або його пенсіонером. Позивач не згоден із вказаним розпорядженням, оскільки розпорядженням № 509 від 04 вересня 2009 року відповідач порушує, передбачене пунктом 8 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, право позивача, як пенсіонера-акціонера, на приватизацію земельної ділянки, у звязку з чим просить суд визнати незаконним розпорядження № 509 від 04 вересня 2009 року в частині відмови ОСОБА_2 в приватизації земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення, які перебувають в користуванні відкритого акціонерного товариства «Транспортник», с. Привільне на території Привільненської сільської ради, зобовязати відповідача задовольнити заяву позивача від 30.07.2009 року про передачу земельної ділянки у приватну власність для ведення сільськогосподарської діяльності, протягом десяти днів з моменту набрання рішення законної сили, зобовязати Волноваську райдержадміністрацію Донецької області внести зміни в розпорядження № 385 від 30 червня 2009 року шляхом включення позивача до списку акціонерів відкритого акціонерного товариства «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), затвердженому додатком до розпорядження № 509 від 4 вересня 2009 року протягом десяти днів з моменту набрання рішення законної сили.
В судовому засіданні представник позивача, третьої особи позов підтримав, надав пояснення, аналогічні тим, що викладені в адміністративному позові.
Представник відповідача до судового засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав письмову заяву про розгляд справи за його відсутністю, а також письмові заперечення, в яких просив у задоволенні вимог позивача відмовити у повному обсязі.
Справа розглядається на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, третьої особи, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Згідно з наказом Донецького регіонального відділення Фонду державного майна України від 30 червня 1998 року «Про перетворення радгоспа «Транспортник» в відкрите акціонерне товариство», останній реорганізований у відкрите акціонерне товариство «Транспортник», яке в свою чергу стало правонаступником всіх прав та обовязків реорганізованого підприємства.
Відкрите акціонерне товариство «Транспортник» зареєстровано Волноваською районною державною адміністрацією Донецької області 17 липня 1998 року, згідно із Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 № 181869, включене до ЄДРПОУ за номером 00414440.
На підставі рішення Привільненської сільської Ради народних депутатів від 29 березня 2001року № ШХХІV-1 відкритому акціонерному товариству «Транспортник» видано Державний акт на право постійного користування землею від 05.04.2001року - ІІ-ДН № 007606.
30 червня 2009 року Головою Волноваської районної державної адміністрації Донецької області прийнято розпорядження № 385, відповідно до якого відкритому акціонерному товариству «Транспортник» надано дозвіл на розробку проекту роздержавлення та приватизації земельних ділянок акціонерами відкритого акціонерного товариства «Транспортник» із земель сільськогосподарського призначення на території Привільненської сільської ради, раніше наданих йому в постійне користування, розташованих за межами населеного пункту (а.с. 21).
30 липня 2009 року відкритим акціонерним товариством «Транспортник» подано до відповідача клопотання № 102 про безоплатну передачу пенсіонерам-акціонерам, які вийшли на пенсію з 01 березня 2002 року по 01 грудня 2008 року з агроцеху № 29 відкритого акціонерного товариства «ММК ім. Ілліча» та агроцеху № 29 ДП «Ілліч Агро Донбас» або досягли пенсійного віку в цій період, у кількості 60 осіб, земельних ділянок у приватну власність при приватизації землі, яка знаходиться у постійному користуванні відкритого акціонерного товариства «Транспортник» на території Привільненської сільської ради поза межами населеного пункту, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та про включення їх до списку акціонерів відкритого акціонерного товариства «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), при розробці та затвердження проекту роздержавлення та приватизації земельних ділянок. До списку акціонерів за якими надано зазначене клопотання включений позивач за № 40 (а.с. 19-20).
Підставою для цього клопотання було прийняття на загальних зборах акціонерів від 16 квітня 2009 року рішення про приватизацію земель відкритого акціонерного товариства «Транспортник».
Відповідно до розпорядження відповідача від 04 вересня 2009 року № 509 у зазначеному клопотанні відмовлено, оскільки громадяни-акціонери відкритого акціонерного товариства «Транспортник», які є акціонерами агроцеху № 29 відкритого акціонерного товариства «ММК ім. Ілліча» та агроцеху № 29 ДП «Ілліч Агро Донбас», не є членами відкритого акціонерного товариства «Транспортник» або пенсіонерами з їх числа (а.с. 21-22).
Суд вважає вказане розпорядження № 509 від 04 вересня 2009 року в частині відмови позивачу в приватизації земельної ділянки, незаконним наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є акціонером відкритого акціонерного товариства «Транспортник» з 21 вересня 1998 року та згідно з Сертифікатом серія А № 0000259 володіє 4512952 акцій на загальну суму 1128238 грн. та 18868 цінних паперів (а.с. 24).
Крім того, в судовому засіданні встановлено, що позивач працював у радгоспі «Транспортник», який в подальшому був перетворений у відкрите акціонерне товариство «Транспортник», звільнений по переведенню до відкритого акціонерного товариства «ММК ім. Ілліча».
Згідно з даними трудової книжки позивача на інших підприємствах вона не працювала.
Згідно з абзацом 2 пункту 8 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств та працівники державних і комунальних закладів освіти, культури та охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонери з їх числа, які на час набрання чинності цим Кодексом не приватизували земельні ділянки шляхом оформлення права на земельну частку (пай), мають право на їх приватизацію в порядку, встановленому статтями 25 та 118 цього Кодексу. В сільськогосподарських акціонерних товариствах право на земельну частку (пай) мають лише їх члени, які працюють у товаристві, а також пенсіонери з їх числа.
Таким чином, суд дійшов висновку, що члени сільськогосподарських акціонерних товариств, які працюють у цих товариствах, та пенсіонери з числа членів зазначених товариств, мають право на приватизацію земельної частки (паю) в порядку, встановленому статтями 25 та 118 Земельного кодексу України.
Статтею 1 Указу Президенту України від 8 серпня 1995 року, № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» передбачено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі», право на пільгове придбання акцій за номінальною вартістю (за приватизаційні майнові сертифікати, а також за власні кошти і компенсаційні сертифікати у розмірі, що не перевищує половини вартості приватизаційних майнових сертифікатів) мають працівники підприємств, що приватизуються.
Працівники сільськогосподарських підприємств мають право на пільгове придбання акцій (за приватизаційні майнові сертифікати, а також за власні кошти і компенсаційні сертифікати у розмірі, що не перевищує половини вартості приватизаційних майнових сертифікатів).
До працівників підприємств, що приватизуються, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, прирівнюються також особи, які вийшли з цих підприємств на пенсію, звільнені у зв'язку із скороченням штатів і не працюють з моменту звільнення на інших підприємствах, особи, які мають право відповідно до законодавства України повернутися на попереднє місце роботи на цьому підприємстві, та інваліди, звільнені за станом здоровя у звязку з каліцтвом або професійним захворюванням.
Таким чином, враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо відповідності фактичних обставин у справі, необхідним умовам, що встановлені у абзаці 2 пункту 8 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, для постановлення висновку щодо наявності у позивача права на приватизацію земельної ділянки у порядку, встановленому статтями 25 та 118 вказаного Кодексу. На підставі наведеного суд вважає, що розпорядження відповідача від 04 вересня 2009 року № 509 є необґрунтованим та таким, що порушує, передбачене абзацом 2 пункту 8 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, право позивача на приватизацію земельної ділянки.
Відповідно до пункту 1 статті 25 Земельного кодексу України, при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоровя, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).
Згідно з пунктом 2 зазначеної статі, рішення про приватизацію земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій приймають органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень за клопотанням працівників цих підприємств, установ та організацій.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами встановлений статтею 118 Земельного кодексу України, відповідно до якої громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель відповідно до сільської, селищної, міської ради або районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації.
Відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель.
Передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. До заяви додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу, а також висновки конкурсної комісії (у разі відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу.
Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.
У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Як вбачається із пояснень сторін, клопотанням № 102 від 30 липня 2009 року щодо приватизації землі пенсіонерами-акціонерами, відкрите акціонерне товариство «Транспортник» просило включити позивача до списку акціонерів, які мають право на земельну частку, який є додатком до розпорядження № 385 від 30 червня 2009 року
Оскільки розпорядженням від 04 вересня 2009 року № 509 позивачу неправомірно відмовлено в приватизації земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення, тобто позивача не включено до додатку до розпорядження № 385 від 30 червня 2009 року - списку акціонерів, які мають право на земельну частку, чим порушено його передбачене абзацом 2 пункту 8 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України право, суд вважає вимоги позивача щодо зобовязання відповідача внести зміни до розпорядження № 385 від 30.06.2009р. шляхом включення позивача до списку акціонерів відкритого акціонерного товариства «Транспортник»”, які мають право на земельну частку (пай) правомірними.
Суд відмовляє позивачу у задоволенні вимог в частині зобовязання Волноваської районної державної адміністрації прийняти рішення про задоволення клопотання від 30.07.2009 року про безоплатне передання ОСОБА_2, як пенсіонеру-акціонеру, земельної ділянки в приватну власність при приватизації землі, що перебуває у постійному користуванні відкритого акціонерного товариства «Транспортник», для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, оскільки розпорядження № 509 від 04.09.2009 року визнано судом незаконним та зобовязано Волноваську районну державну адміністрацію внести певні зміни до вказаного розпорядження, що унеможливлює відповідача прийняти інше розпорядження.
Щодо вимог позивача про зобовязання Волноваської районної державної адміністрації прийняти рішення про задоволення клопотання від 30.07.2009 року у десятиденний строк з моме6нту набрання рішення суду законної сили, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вказувалось раніше, рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Частиною 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє в задоволенні позову в частині зобовязання Волноваської районної державної адміністрації внести у десятиденний строк з моменту набрання рішення суду законної сили зміни в розпорядження № 385 від 30.06.2009 року шляхом включення ОСОБА_2 до списку акціонерів відкритого акціонерного товариства «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), оскільки це не передбачено чинним законодавством, але зобовязує вчинити вказані дії у місячний строк, тобто у строк, визначений Земельним Кодексом України.
З урахуванням викладених обставин, суд частково задовольняє позов ОСОБА_2 до Волноваської районної державної адміністрації, третя особа відкрите акціонерне товариство «Транспортник» про визнання незаконним розпорядження в частині відмови в приватизації земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення, спонукання вчинити дії.
Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати на користь позивача підлягають стягненню з Державного бюджету України відповідно до задоволених вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Волноваської районної державної адміністрації, третя особа відкрите акціонерне товариство «Транспортник» про визнання незаконним розпорядження в частині відмови в приватизації земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення, спонукання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати незаконним розпорядження № 509 від 04 вересня 2009 року Волноваської районної державної адміністрації Донецької області в частині відмови ОСОБА_2 в приватизації земельної ділянки з земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у використанні відкритого акціонерного товариства «Транспортник», с. Привільне, на території Привільненської сільської ради.
Зобовязати Волноваську районну державну адміністрацію Донецької області внести зміни до розпорядження № 385 від 30 червня 2009 року шляхом включення ОСОБА_2 до списку акціонерів відкритого акціонерного товариства «Транспортник», які мають право на земельну частку (пай), затвердженому додатком до розпорядження № 509 від 4 вересня 2009 року.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 1 (одна) грн. 70 коп.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови складений 03 березня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Тарасенко І.М.