Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2010 р. справа № 2а-23397/09/0570
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретарі Горюновій Л.С.
за участю
представника позивача Куліковської В.О., Солоніної І.А.
представників відповідача Троянової О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Донбасенерго» до Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсними податкові повідомлення – рішення від 20 жовтня 2009 року №0000022331/0 та від 28 грудня 2009 року №0000022331/1.
встановив:
Позивач, Відкрите акціонерне товариство «Донбасенерго», звернувся до суду із адміністративним позовом до Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсним податкового повідомлення – рішення від 20 жовтня 2009 року №0000022331/0.
В обґрунтування позову посилається на те, що податковим органом проведено перевірку за результатами якої складено відповідний акт. На підставі акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення – рішення від 20 жовтня 2009 року №0000022331/0, яким до товариства застосовані штрафні санкції з податку на прибуток. Підставою застосування штрафних санкцій послугували висновки акту перевірки, з якими товариство не згодне з наступних підстав. В акті перевірки було встановлено заниження податкового зобов’язання з податку на прибуток за 6 місяців 2008 року в сумі 1842,00 грн., за 9 місяців 2008 року в сумі 393,00 грн. та завищення податкового зобов’язання з податку на прибуток за 2008 рік у сумі 8410,00 грн. Під час винесення податковим органом спірного податкового повідомлення – рішення сума недоплати у декларації з податку на прибуток відсутня. Пункт 17.1.3 п. 17.3 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачає можливість застосування штрафних санкцій тільки у випадку донарахування контролюючим органом суми податкового зобов’язання. Вважає, що податковий орган безпідставно та неправомірно застосував штрафні санкції.
Просить суд визнати недійним податкове повідомлення – рішення від 20 жовтня 2009 року №000002231/0 про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість у розмірі 1117,50 грн.
Під час розгляду справи позивач змінив позов та просив суд визнати недійними податкові повідомлення – рішення від 20.10.2009 року №0000022331/0 та від 28.12.2009 року №0000022331/1.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача надав судові заперечення проти позову в яких посилається на те, що за результатами перевірки встановлено суму заниження податкового зобов’язання з податку на прибуток за півріччя 2008 року в сумі 1842,00 грн. та за 3 квартал 2008 року в сумі 393,00 грн. Вважає, що товариство зобов’язано сплатити суму штрафних санкцій у розмірі 1117,50 грн. не більше 50% суми недоплати.
Просив суд відмовити у задоволенні позову.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти позову з тих самих підстав, що викладені у запереченнях. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази у справі, судом встановлено наступне.
Відкрите акціонерне товариство «Донбасенерго» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за №23343582, перебуває на обліку в Горлівській об’єднаній податковій інспекції Донецької області.
На підставі направлення від 13.08.2009 року №001849, від 14.09.2009 року №002056 виданих Горлівською ОДПІ, проведена планова виїзна перевірка Відкритого акціонерного товариства «Донбасенерго» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2008 року по 31.03.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 31.03.2009 року відповідно до затвердженого плану перевірок.
За результатами перевірки складено відповідний акт від 12.10.2009 року №2913/23-3/23343582 про результати планової виїзної перевірки Відкритого акціонерного товариства «Донбасенерго» (а.с. 7-10).
Зазначеним актом перевірки встановлено порушення п. 5.1, пп. 5.2.1 п. 5.2, пп. 5.3.1, пп. 5.3.9, п. 5.3, ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», у результаті чого товариством занижено податок на прибуток на загальну суму 8410,00 грн., у тому числі за півріччя на суму 1842,00 грн., 3 квартали 2008 року на суму 393,00 грн., та завищено податок на прибуток у 2008 року на суму 8410,00 грн.
20 жовтня 2009 року заступником начальника Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області винесено податкове повідомлення – рішення №0000022331/0, яким на підставі акту перевірки від 12.10.2009 року №2913/23-3/23343582 за виявлені порушення Відкритому акціонерному товариству «Донбасенерго» визначено суму податкового зобов’язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1117,50 грн. (а.с. 11).
Позивач оскаржив зазначене повідомлення-рішення в адміністративному порядку; його скаргу залишено без задоволення, а за наслідками її розгляду заступником начальника Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції винесено податкове повідомлення – рішення від 22 грудня 2009 року №0000022331/1 аналогічного змісту, яким на підставі акту перевірки від 12.10.2009 року №2913/23-3/23343582 за виявлені порушення Відкритому акціонерному товариству «Донбасенерго» визначено суму податкового зобов’язання у вигляді штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1117,50 грн. (а.с. 54).
Перевіряючи законність та обґрунтованість прийнятих відповідачем податкових повідомлень – рішень від 20 жовтня 2009 року №0000022331/0 та від 22 грудня 2009 року №0000022331/1 судом встановлено наступне.
Предметом спірних податкових повідомлень – рішень є сума штрафних (фінансових) санкцій 1117,50 грн. за порушення п. 5.1, пп. 5.2.1 п. 5.2, п. 5.3.1, п. 5.3.9, п. 5.3, ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Відповідно до п. 5.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», валові витрати виробництва та обігу - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Відповідно до пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 зазначеного Закону, суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.
Відповідно до пп. 5.3.1 пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 цього закону, не включаються до складу валових витрат витрати на потреби, не пов'язані з веденням господарської діяльності, зокрема на фінансування особистих потреб фізичних осіб за винятком виплат, передбачених пунктами 5.6 і 5.7 цієї статті, та в інших випадках, передбачених нормами.
Відповідно до пп. 5.3.9 пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 цього закону, не включаються до складу валових витрат витрати на виплату винагород або інших видів заохочень пов'язаним з таким платником податку фізичним чи юридичним особам у разі, якщо немає документальних доказів, що таку виплату або заохочення було проведено як компенсацію за фактично надану послугу (відпрацьований час). За наявності зазначених документальних доказів віднесенню до складу валових витрат підлягають фактичні суми виплат (заохочень), але не більші ніж суми, розраховані за звичайними цінами.
Правовою підставою прийняття спірних податкових повідомлень – рішень стали пп. «б», пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 та пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до пп. «б» пп. 4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
Відповідно до пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Аналізуючи положення пп. «б» пп. 4.2. п. 4.2 ст. 4, пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» суд приходить до висновку, що контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов’язання виходячи із загального розміру податкових зобов’язань за період, що перевіряється, та враховує суми завищених платником податків податкових зобов’язань за вказаний період, а штрафні санкції накладаються на платника податків лише в разі фактичного правомірного визначення самостійно контролюючим органом податкового зобов’язання.
Відповідно до п. 16.4. ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Судом встановлено, що позивачем у 3 кварталі 2008 року, у півріччі 2008 року, занижено податок на прибуток, але повною декларацією з податку на прибуток за 2008 рік товариством донараховані податкові зобов’язання на суму заниження за попередні періоди, що також підтверджується відповідачем у судовому засіданні.
Таким чином, спірними податковими повідомленнями – рішеннями позивачу фактично не донараховані податкові зобов’язання з податку на прибуток, а заниження позивачем своїх зобов’язань з податку на прибуток у 3 кварталі 2008 року, у півріччі 2008 року не призвело до ненадходження до Державного бюджету вказаного податку у зв’язку із завищенням податкового зобов’язання декларацією з податку на прибутку підприємств за 2008 рік, тому відповідач неправомірно застосував штрафні санкції.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, суд вважає, що податкові повідомлення – рішення від 20.10.2009 року №0000022331/0, від 28.12.2009 року №0000022331/1 винесені податковим органом неправомірно, тому відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України необхідно їх визнати недійсними та скасувати.
Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов Відкритого акціонерного товариства «Донбасенерго» до Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області про визнання недійсними податкові повідомлення – рішення від 20 жовтня 2009 року №0000022331/0 та від 28 грудня 2009 року №0000022331/1 – задовольнити.
Визнати недійсними та скасувати податкові повідомлення – рішення від 20.10.2009 року №0000022331/0, від 28.12.2009 року №0000022331/1 Горлівської об’єднаної державної податкової інспекції Донецької області.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства «Донбасенерго» витрати по сплаті судового збору у сумі 3 (три) гривні 40 коп.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частину 15 лютого 2010 року в присутності представників сторін.
Постанову у повному обсязі складено 22 лютого 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шинкарьова І.В.