Постанова № 87333774, 03.02.2020, Чутівський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
03.02.2020
Номер справи
550/1538/19
Номер документу
87333774
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 550/1538/19

Провадження № 3/550/3/20

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2020 року смт Чутове

Суддя Чутівського районного суду Полтавської області Михайлюк О.І., за участю секретаря судового засідання Шукевич Н.В., представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності – адвоката Ульянець О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Чутівського ВДВС ГТУЮ у Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,-

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 не сплачує аліменти в повному обсязі, що призвело до виникнення заборгованості, яка перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців з дня пред`явлення виконавчого документу до примусового виконання і становить 46438,32 грн., за що передбачена адміністративна відповідальність за ст. 183-1 КУпАП, про що 03.12.2019 року начальником Чутівського ВДВС ГТУЮ у Полтавській області Карпенко Т.О., було складено протокол №45095364 про адміністративне правопорушення.

10.12.2019р. до Чутівського районного суду Полтавської області надійшов адміністративний матеріал, який містить вищевказаний протокол про адміністративне правопорушення № 45095364 від 03.12.2019 року, складений начальником Чутівського ВДВС ГТУЮ у Полтавській області Карпенко Т.О.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судове засідання, не з`явився, про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений, надав суду заяву, в якій свою вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення визнав повністю, зазначив, що зобов`язується надалі виплачувати заборгованість по аліментах, та просив дану справу розглянути без його участі.

В судовому засіданні представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, підтримала позицію особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , та просила суд з урахуванням того, що ОСОБА_1 свою вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення визнав повністю, накласти на останнього мінімальну міру покарання, передбаченого даною статтею КУпАП.

У зв`язку з відсутністю клопотань учасників справи щодо фіксації технічними засобами судового засідання по даній справі, фіксація вищевказаного судового засідання технічними засобами не здійснювалася.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст.245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.

Закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 року до Кодексу України про адміністративні правопорушення внесені зміни та главу 14 кодексу доповнено статтею 183-1 «Несплата аліментів», який, в даній частині, набув чинності 06.02.2018 року.

Частина 1статті 183-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім`ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання.

Як вже було зазначено, Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнений статтею 183-1 «Несплата аліментів» Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 року, який набрав чинності в даній частині 06.02.2018 року, а відтак, саме з 06.02.2018 року введено відповідальність за несплату аліментів та в цій частині закон зворотної сили не має. Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що з урахуванням вимог частин 1, 2 статті 8 КУпАП, облік сукупного розміру заборгованості за 6 (шість) місяців, наявність якої передбачена диспозицією ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, починається з моменту введення в дію статті 183-1 КУпАП, тобто з 06.02.2018 року.

Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, заборгованість зі сплати аліментів у ОСОБА_1 виникла з моменту пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання, а саме з 16.10.2014р. і не погашена до 03.12.2019р. – дати складення протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .

З вищевикладеного вбачається, що ОСОБА_1 після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 року та доповнення Кодексу України про адміністративні правопорушення статтею 183-1 «Несплата аліментів», продовжувала не сплачувати аліменти та станом на момент виявлення адміністративного правопорушення та складення протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, у ОСОБА_1 існувала заборгованість зі сплати аліментів в сумі 46439,32 грн., сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з 06.02.2018р. - дня набрання чинності вищевказаного Закону.

Крім визнання своєї вини у вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення, що полягає у несплаті аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами в їх сукупності, а саме:

- змістом протоколу про адміністративне правопорушення № 45095364 від 03.12.2019 року;

- поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1 , зазначеними в протоколі про адміністративне правопорушення № 45095364 від 03.12.2019 року, в яких останній зазначила, що зобов`язується виконувати рішення;

- виконавчим листом, виданим Валківським районним судом Харківської області 20.03.2014 року про стягнення з ОСОБА_1 аліментів на утримання дітей;

- постановою про відкриття виконавчого провадження від 16.10.2014 року;

- розрахунком заборгованості зі сплати аліментів, що був доданий до протоколу про адміністративне правопорушення, згідно якого, за період з 06 лютого 2018 року по 31 жовтня 2019 року включно сума наявного боргу складає 46438,32 грн, що перевищує суму відповідних платежів зі сплати аліментів за шість місяців.

Щодо наданих ОСОБА_1 довідки КП «Чутівське» від 19.10.2015 та звіту про здійснення відрахування та виплати по КП «Чутівське» за період з 01.12.2014 по 14.09.2015, суддя зазначає, що надані документи не спростовують наявної у ОСОБА_1 заборгованості зі сплати аліментів на утримання дітей.

Крім того, суддя вказує про те, що Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнений статтею 183-1 «Несплата аліментів» Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» від 07.12.2017 року, який набрав чинності в даній частині 06.02.2018 року, а відтак, саме з 06.02.2018 року введено відповідальність за несплату аліментів та в цій частині закон зворотної сили не має.

Вищезазначені документи підтверджують лише нарахування та стягнення з ОСОБА_1 аліментів за період з 01.12.2014 по 14.09.2015, в той час, коли даний період не є визначальним для вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності за вказане адміністративне правопорушення.

Обставин, що пом`якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.

Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що своїми ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП, тобто несплата аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.

Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, дані про особу, з метою виховання та запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк в межах санкції статті ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто 420,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 183-1, 245, 251, 252, 268, 283, 284, 294 КУпАП, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 183-1 КУпАП і застосувати до нього стягнення у виді суспільно корисних робіт строком на 120 (сто двадцять) годин.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 420,40 грн. судового збору (одержувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, призначення платежу: судовий збір по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 Чутівський районний суд Полтавської області, код ЄДРПОУ:02886172).

Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Чутівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О. І. Михайлюк