
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 643/4699/17
Провадження № 2-а/643/1/20
28.01.2020 р. м.Харків
Московський районний суд м. Харкова в складі: головуючого судді Горбунової Я.М., за участю секретаря Арестової І.В., розглянувши в приміщенні суду у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії та перерахування пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
07.04.2017 року позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Національної поліції в Харківській області, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Національної поліції в Харківській області щодо надіслання відомостей про зміну у грошовому утриманні та довідки про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які є підставою для перерахунку йому пенсій;
- зобов`язати Головне Управління Національної поліції в Харківській області надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області інформацію про зміну у грошовому утриманні та довідку про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку йому пенсії;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про знесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268»;
- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 947 від 18 листопада 2015 соку «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2096 р. № 268, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
Також просив відповідно до положень ст. 267 КАС України встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
Позов умотивований тим, що 07.05.2001 року за станом здоров`я позивач був звільнений з органів МВС у званні майора з посади старшого дільничного інспектора міліції та визнаний інвалідом війни ІІ групи, саме з того часу він знаходиться на пенсії по інвалідності та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Всупереч Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 соку «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2096 р. № 268 відповідачем, а саме Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області у добровільному порядку не здійснено перерахунок раніше нарахованої йому пенсії виходячи з грошового забезпечення прирівнюваної посади поліцейського.
Крім того, Головним управління Національної поліції в Харківській області із часу набуття чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року не було надіслано до органу Пенсійного фонду України інформацію про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема щодо позивача, що в подальшому слугувало б підставою для здійснення перерахунку та збільшення розміру його пенсії.
Позивач вважає, що бездіяльність обох відповідачів щодо неперерахування йому пенсії є протиправною.
Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 11.04.2017 року відкрито провадження у справі.
Відповідач-1 Головне управління Національної поліції в Харківській області, 13.05.2017 року подав до суду клопотання, в якому просив замінити відповідача з ГУНП в Харківській області на Ліквідаційну комісію ГУМВС України в Харківській області.
Відповідач-2 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, 13.05.2017 року надав заперечення проти позову, просив відмовити в задоволенні позову та зазначив, що відповідно до листа МВС від 22.03.2017 року перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахування грошового забезпечення, встановленого для поліцейських згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01.01.2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУ МВС (УМВС) в областях та м. Києва. Також, вказаним листом зобов`язано ГУПФУ в Харківській області надати ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
На виконання постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 та на підставі листа МВС України від 22.03.2017 року головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області надало списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для оформлення довідок про грошове забезпечення згідно постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». У вказаному списку отримувачів пенсії по інвалідності міститься прізвище ОСОБА_1 .
Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 24.07.2017 року залучено Ліквідаційну комісію ГУМВС України в Харківській області в якості співвідповідача у даній адміністративній справі.
Відповідач-3 Ліквідаційна комісія ГУМВС України в Харківській області 11.10.2017 надав заперечення проти позову, просив відмовити у його задоволенні посилаючись на те, що 26.05.2017 року на адресу ГУПФУ в Харківській області була направлена довідка від 25.05.2017 року № 25174 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 25.01.2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Національної поліції в Харківській області, Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії та перерахувати пенсію направлено за підсудністю до Харківського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.02.2018 року адміністративну справу № 643/4699/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Національної поліції в Харківській області, Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії та перерахування пенсії передано на розгляд до Московського районного суд м. Харкова.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи від 14.03.2018 вказана справа передана в провадження судді Горбунової Я.М.
11.04.2018 року позивачем надано заяву про уточнення позовних вимог, у якій він просить:
- зобов`язати Ліквідаційну комісію МВС України в Харківській області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку, яка відповідала б дійсному грошовому забезпеченню старшого дільничного поліцейського в званні майора і вислугою в 18 років 11 місяців, як це передбачено ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних надбавок, доплат і премій.
Вимоги обґрунтував тим, що на момент звернення до суду з позовом 07.04.2017 року ніяких дій відповідачами щодо перерахунку йому пенсії не було зроблено. Однак, в кінці травня 2017 року Ліквідаційною комісією МВС України в Харківській області до ГУПФУ в Харківській області направлена довідка на перерахунок йому пенсії, згідно якої місячний розмір грошового забезпечення становить 6116, 31 грн. Вважає вказану довідку такою, що не відповідає дійсності, так як він старший дільничний інспектор міліції, нині діючим законодавством України по розміру суми місячного грошового забезпечення для перерахунку пенсії прирівняний до суми місячного грошового забезпечення старшого дільничного офіцера поліції, яка становить не менше 10 тисяч гривень без врахування звання і вислуги років. У зв`язку з чим, 05.03.2018 року він звернувся до Ліквідаційної комісії МВС України в Харківській області з проханням зробити розрахунок його місячного грошового забезпечення згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на що від отримав листа незрозумілого змісту, а перерахунок так і не було здійснено.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області 23.05.2018 року надав заперечення проти позову, просив відмовити в задоволенні позову та зазначив, що у травні-червні 2017 року Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області до ГУПФУ в Харківській області надано довідки про грошове забезпечення колишніх співробітників МВС України (міліції). Перерахунок пенсій на підставі цих довідок не проводився. Після ухвалення КМУ постанови «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, МВС України листом від 28.02.2018 року повідомило Пенсійний фонд України, що нові довідки про розмір грошового забезпечення будуть містити розмір премії за січень 2016 р., а також про відсутність підстав для використання довідок виданих до набрання чинності постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 для перерахунку пенсії. В березні 2018 року Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області до ГУПФУ в Харківській області надано нові довідки про грошове забезпечення колишніх співробітників МВС України (міліції). На підставі наданої у березні 2018 року довідки № 100/25174 від 22.03.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 з грошового забезпечення 6102,34 грн. Розмір пенсії після перерахунку склав 6581,94 грн.
Відповідач, Головне управління Національної поліції в Харківській області, 31.05.2018 року надав відзив на позов в якому зазначено, що позивач є пенсіонером ОВС та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
02.09.2015 Кабінетом Міністрів України затверджено постанову № 641 «Про створення Національної поліції України».
16.09.2015 Кабінетом Міністрів України затверджено постанову № 730 «Про створення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ».
З метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення у новоствореному органі Кабінетом Міністрів України затверджено постанову від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою вперше визначені складові та розміри грошового забезпечення для поліцейських. Вказана постанова набрала чинності 02.12.2015.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ураховуючи зміни, внесені Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-УІІ, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. Зазначена норма набрала чинності з 29.12.2015 року.
У зв`язку із вищенаведеними змінами в законодавстві, з 29.12.2015 виникли правові підстави для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ (міліції), в тому числі і ОСОБА_1 .
Перерахунок пенсії пенсіонерам МВС України здійснюється відповідно до порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших, осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р.(№ 45), яким передбачена певна процедура. Так, вказаним Порядком № 45 передбачено, що у випадку наявності підстав для перерахунку пенсії Міністерство внутрішніх справ України повідомляє про це Пенсійний фонд України. Управління Пенсійного фонду України в областях, у свою чергу, надають списки пенсіонерів МВС України та подають їх уповноваженому органу, з якого особи були звільнені зі служби для складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Для забезпечення перерахунку пенсій, наказом МВС України від 17.02.2017 № 138, затверджено перелік посад осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських.
Згідно з даним Переліком, посада, старший дільничний інспектор міліції Московського РВ ХМУ УМВСУ в Харківській області, з якої звільнився на пенсію позивач відповідає посаді - старший дільничний офіцер поліції.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюється на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та м. Києві.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідка № 100/25174 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з грошовим забезпеченням, яке складається:
-посадовий оклад - 2500 грн.;
-оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000 грн.;
-надбавка за вислугу років 35% - 1575 грн.;
-розмір премії (0,68%) - 41 грн. 31 коп.
Таким чином, вважає, що на час розгляду справи по суті, алгоритм дій, який передбачений Порядком № 45, виконаний. Тому позовні вимоги позивача щодо виготовлення та направлення до ГУПФУ в Харківській області нової довідки є безпідставними те не підлягають задоволенню.
Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 17.09.2018 року витребувано у відповідачів, а саме, ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Харківській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області належним чином засвідчену копію довідки № 100/25174 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
На виконання ухвали суду Головним управління Пенсійного фонду України в Харківській області 02.11.2018 року надана засвідчена належним чином копія довідки № 100/25174 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 22.03.2018. В якій зазначено, що відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ від 21.02.2018р. № 103 та 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 р. за посадою старший дільничний інспектор міліції Московського РВ ХМУ УМВСК в Х/ОБЛ - старший дільничний офіцер поліції становить:
-посадовий оклад - 2500 грн.;
-оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000 грн.;
-надбавка за вислугу років (35%) - 1575 грн.;
-розмір премії (0,45%) - 27 грн. 34 коп.
Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 31.10.2018 року витребувано у ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Харківській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області інформацію щодо розміру надбавок, підвищень та премій старших дільничних офіцерів поліції станом на 01.01.2018 року.
Згідно повідомлення Головного Управління Національної поліції в Харківській області, яке надійшло на виконання ухвали суду 22.11.2018, нарахування грошового забезпечення поліцейським здійснюється згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказом МВС України від 06.04.2016 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам». Станом на 01.01.2018 нараховане грошове забезпечення за посадою старшого дільничного офіцера відділу Головного управління складається з таких видів грошового забезпечення:
-посадовий оклад - 2 500 грн.
- оклад за спеціальним званням (майор) - 2 000 грн.
- надбавка за стаж служби в поліції, 16 років - 1 575 грн.
(35% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням)
- премія (67,13 %) - 4 078 грн.
Всього нараховано - 10 153 грн.
Всього до виплати - 10 000.
При цьому у повідомленні зазначено, що грошове забезпечення в такому розмірі нараховувалось по даній посаді лише за умови високих показників у службовій діяльності та виконання показників преміювання.
Згідно повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській, яке надійшло на виконання ухвали суду 29.11.2018, орган ПФУ не наділений повноваженням самостійно визначати розмір грошового забезпечення, а здійснюють нарахування пенсії на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. Довідки про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції станом на 01.01.2018 головному управлінню ПФУ в Харківській області не надавались. У зв`язку з чим головне управлінняПФУ в Харківській області не може надати витребувану інформацію.
За заявою представника відповідача ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Харківській області ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 29.11.2018 року зупинено провадження по даній адміністративній справі до набрання чинності рішення Верховного суду у зразковій справі Пз/0001/1/18802/2196/17-а.
Ухвалою Московського районного суду м. Харкова від 22.10.2019 року поновлено провадження по даній адміністративній справі.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та відповідні їх правовідносини.
07.05.2001 року за станом здоров`я позивач був звільнений з органів МВС у званні майора з посади старшого дільничного інспектора міліції та визнаний інвалідом війни ІІ групи, саме з того часу він знаходиться на пенсії по інвалідності та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
На виконання постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45 та на підставі листа МВС України від 22.03.2017 року головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області надало списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для оформлення довідок про грошове забезпечення згідно постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». У вказаному списку отримувачів пенсії по інвалідності міститься прізвище ОСОБА_1 .
26.05.2017 року Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області до ГУПФУ в Харківській області надано довідки про грошове забезпечення колишніх співробітників МВС України (міліції), у тому числі і довідка від 25.05.2017 року № 25174 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Перерахунок пенсій на підставі цих довідок не проводився. Після ухвалення КМУ постанови «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, МВС України листом від 28.02.2018 року повідомило Пенсійний фонд України, що нові довідки про розмір грошового забезпечення будуть містити розмір премії за січень 2016 р., а також про відсутність підстав для використання довідок виданих до набрання чинності постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 для перерахунку пенсії.
В березні 2018 року Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області до ГУПФУ в Харківській області надано нові довідки про грошове забезпечення колишніх співробітників МВС України (міліції).
На підставі наданої у березні 2018 року довідки № 100/25174 від 22.03.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 з грошового забезпечення 6102,34 грн. Розмір пенсії після перерахунку склав 6581,94 грн.
Позивач після зміни позовний вимог, що було здійснено ним через вчинення Відповідачем-3 певних дій, а саме направлення до Відповідача-2 довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, був фактично оспорений зміст довідки № 100/25174 від від 25.05.2017 р. по сумам зазначених в ній.
В судовому засіданні позивач також не погодився і з довідкою, виданою Відповідачем-3 за № 100/25174 від 22.03.2018 р., яка була направлена зазначеним відповідачем до Відповідача-2 замість помилково направлених раніше, про що свідчать листи даних відповідачів, приєднані до матеріалів справи.
Мотиви, з яких позивач не погоджується із сумами, відображеними у довідках, ідентичні та полягають у тому, що він вважає, що суми зазначені у них не відповідають реальним сумам виплат, які здійснюються працівникам поліції, і які в сумарній сумі складають 10 000 грн. згідно посади старший дільничний офіцер поліції.
На вимогу суду Відповідачем-3 була надана довідка про нараховане грошове забезпечення за посадою старшого дільничного офіцера відділу Головного управління, яке станом на 01.01.2018 складається з таких видів грошового забезпечення:
-посадовий оклад - 2 500 грн.
- оклад за спеціальним званням (майор) - 2 000 грн.
- надбавка за стаж служби в поліції, 16 років - 1 575 грн.
(35% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням)
- премія (67,13 %) - 4 078 грн.
Всього нараховано - 10 153 грн.
Всього до виплати - 10 000.
При цьому у повідомленні зазначено, що грошове забезпечення в такому розмірі нараховувалось по даній посаді лише за умови високих показників у службовій діяльності та виконання показників преміювання.
Фактично розмір грошового забезпечення на посаді старшого дільничного офіцера відділу Головного управління поліції становить 10 000 грн. з урахуванням премії, яка становить
67,13 %, тобто, 4 078 грн., при цьому пенсія позивача у довідці, яка надана пенсійному фонду для перерахунку пенсії становить 45 %, а саме 27,34 грн. і визначена у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Тобто, саме розміром премії, визначеному у середніх показниках, і різниться розмір грошового забезпечення позивача і працюючого працівника поліції на прирівняній посаді.
З приводу того, чи правильно визначений у довідці, виданій відповідачу, розмір премії слід звернутися до рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2018 р. Пз/9901/1/18 802/2196/17-а, який розглядав у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження зразкову адміністративну справу за № 802/2196/17-а. Дане рішення по зразковій справі залишено без змін постановою Великої палати Верховного суду України від 12.12.2018 р. справа №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).
Даним судовим рішенням визначено наступне. Ознаками цієї типової справи є: 1) позивач - пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якому призначено пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; 2) відповідач - Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області; 3) третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області; 4) предмет спору: зобов`язання відповідача виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення. Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Тобто підстав для врахування премії у розмірі, в якому ії отримував позивач, немає, оскільки, таких надбавок і премій не отримували на момент перерахунку поліцейські на відповідних посадах.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, ст. 5 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду, ці висновки є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Суд вважає, що Відповідач-1 Головне управління Національної поліції в Харківській області не є належним відповідачем по даній справі, так як 02.09.2015 р. КМ України затверджено Постанову № 641 «Про утворення національної поліції України». 16.09.2015 р. КМ України затверджено Постанову № 641 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ». 07.11.2015 р. набув чинності ЗУ «Про національну поліцію», прикінцевими та перехідними положеннями якого передбачено припинення діяльності органів внутрішніх справ з їх подальшою ліквідацією, а на території України створено національну поліцію України. Зазначений орган не є правонаступником органів внутрішніх справ. Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області на теперішній час перебуває у стані припинення. Відповідно до ч.4 ст. 105 ЦК України до Ліквідаційної комісії з моменту її утворення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи, що ліквідується.
Враховуючи вищезазначені обгрунтування суд вважає, що відсутні підстави для визнання дій Відповідача-3 Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області по видачі довідки неправомірними та зобов`язання до видачі нової довідки.
Також суд вважає, що відсутні підстави для визнання неправомірними дій Відповідача-2 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області так як з вищезазначених мотивів та наведених правових актів вбачається, що до моменту отримання належної довідки від Відповідача-1 або Відповідача-3 у пенсійного органу не виникало обов`язку з перерахунку пенсії позивача. Як встановлено в судовому засіданні свій обов`язок по направленню відповідних списків пенсійний орган виконав, та після отримання належної довідки про грошове забезпечення позивача відповідний перерахунок пенсії позивачу Відповідач-2 виконав у відповідності до вимог закону.
Керуючись ст.ст. 6-10,14, 72-79,241-245, КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Харківській області, місце знаходження: 61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5; Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, код ЄДРПОУ: 14099344, місце знаходження: 61022, м. Харків, пл. Свободи, 5, Держпром, 3 під., 2 пов.; Головне управління Національної поліції в Харківській області, код ЄДРПОУ: 40108599, місце знаходження: місце знаходження: 61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5;
Суддя - Я.М.Горбунова