
Справа № 314/5856/19
Провадження № 3/314/153/2020
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.01.2020 року м. Вільнянськ
Суддя Вільнянського районного суду Запорізької області Мануйлова Н. Ю., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Головного управління Держпраці у Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , голови правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вільнянський», мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , інші відомості суду не відомі,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 41 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № ЗП4046/574/АВ/П/ПТ від 10 грудня 2019 року, складеного інспектором праці Єременком М. К., під час виконання посадових обов`язків, маючи організаційно-розпорядчі функції, за юридичною адресою: Запорізька область, м. Вільнянськ, вул.Бочарова, буд.34-А, ЄДРПОУ 37997154, голова правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вільнянський» ОСОБА_1 допустила порушення законодавства про працю за період з січня 2019 року і по час інспекційного відвідування, які оформлені актом перевірки №ЗП4046/574/АВ від 10.12.2019, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.41 КУпАП, а саме згідно наданих документів з січня 2018 року по грудень 2018 року включно укладені щомісяця ідентичні цивільно-правові угоди між ОСББ «Вільнянський» в особі голови правління ОСОБА_1 в якості замовника та громадянкою ОСОБА_2 в якості виконавця та згідно з п.1.1 угод вона зобов`язана виконувати роботу прибирання в місцях загального користування. З січня 2019 року і по серпень 2019 року включно укладені щомісяця ідентичні цивільно-правові угоди між ОСББ «Вільнянський» в особі голови правління ОСОБА_1 в якості замовника та громадянкою ОСОБА_2 в якості виконавця та згідно з п.1.1. угод вона зобов`язана виконувати роботу прибирання на поверхах. З вересня 2019 року і по листопад 2019 року включно укладені щомісяця ідентичні цивільно-правові угоди між ОСББ «Вільнянський» в собі голови правління ОСОБА_1 в якості Замовника та громадянкою ОСОБА_3 в якості Виконавця та згідно п.1.1. угод вона зобов`язана виконувати роботу прибирання на поверхах. За вказаними цивільно-правовими угодами складені відповідні акти виконання робіт. Щомісяця виконавцям відповідно виплачувалась і виплачується винагорода, яка вказана в актах виконаних робіт. Обов`язки виконавців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 збігаються з колом обов`язків за посадою - робітник з комплексного прибирання та утримання будинків прилеглими територіями або прибиральник територій, яка передбачена Класифікатором професій ДК 003:2010, затвердженим наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 №327, код професій за КП-9162. При цьому класифікатор призначений для застосування центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування під час запису про роботу у трудові книжки працівників.
З січня 2018 року по травень 2018 року включно укладені щомісяця ідентичні цивільно-правові угоди між ОСББ «Вільнянський» в собі голови правління ОСОБА_1 в якості Замовника та громадянкою ОСОБА_4 в якості виконавця згідно п.1.1 угод вона зобов`язана виконувати роботу ведення бухгалтерського обліку в онлайн режимі. З червня 2018 року по листопад 2019 року включно укладені щомісяця ідентичні цивільно-правові угоди між ОСББ «Вільнянський» в собі голови правління ОСОБА_1 в якості Замовника та громадянкою ОСОБА_5 в якості виконавця згідно з п.1.1 угод вона зобов`язана виконувати роботу з ведення бухгалтерського обліку в онлайн режимі. За вказаними цивільно-правовими угодами складені відповідні акти виконання робіт. Щомісяця Виконавцям виплачувалась і виплачується винагорода, яка вказана в актах виконаних робіт.
Обов`язки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 збігаються з колом обов`язків за посадою – бухгалтер, яка передбачена Класифікатором професій ДК 003:2010, затвердженим наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010№327 код професій за КП-3433. При цьому класифікатор призначений для застосування центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, Федерацією роботодавців України, всіма суб`єктами господарювання під час запису про роботу у трудові книжки працівників.
Таким чином Виконавці з прибирання місць загального користування, прибирання на поверхах ОСОБА_2 і ОСОБА_3 та Виконавці з ведення бухгалтерського обліку в онлайн режимі ОСОБА_4 і ОСОБА_5 допущені до виконання роботи ОСББ «Вільнянський» на підставі вказаних цивільно-правових угод замість трудових договорів, що не відповідає вимогам ч.3 ст.24 КЗпП України, ч.4 чт.8 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п.16 Статуту ОСББ «Вільнянський».
У судовому засіданні захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності заперечувала вину ОСОБА_1 , пояснила, що трудових договорів між ОСББ «Вільнянський» та зазначеними в особами укладено не було, бо вони ніколи не були включені до штатного розпису ОСББ та на них не було покладено трудових обов`язків працівників ОСББ. Зазначила, що у ОСББ склались цивільно-правові відносини із ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , оскільки їх функції обмежувались виконанням конкретного завдання та вони отримували за це визначену договором винагороду. Крім того, виконання конкретних видів завдань: прибирання на поверхах та бухгалтерський облік в онлайн – режимі здійснювалось не на постійній основі, а лише у разі необхідності для виконання конкретних завдань.
Також, відповідно до положень ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» ОСББ «Вільнянський» - є не прибутною організацією.
ОСОБА_7 підтримала позицію свого захисника, просить суд закрити провадження по справі у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3ст.41 КУпАП.
Відповідно дост. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно із вимогамист.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно дост. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжуютьвідповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 3статті 41КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства.Тобто, об`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.3 ст.41 КУпАП, полягає у фактичному допуску до роботи працівника без належного оформлення трудових правовідносин. Принциповою умовою в даному випадку є наявність між особою, яка притягується до адміністративної відповідальності та іншою особою саме трудових правовідносин.
ОСОБА_1 надала суду копії цивільно-правових договорів, укладених між Замовником в особі голови правління ОСББ ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , також копії актів прийому-здачі виконаних робіт відповідно до зазначених договорів.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 3 ЦК України передбачено, що загальними засадами цивільного законодавства є свобода договору.
Відповідно до ст.43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Законодавством України передбачені різні шляхи реалізації цього прав. Виходячи з положень КЗпП України та ЦК України, реалізувати своє право на працю можна шляхом укладення трудового договору, контракту або цивільно-правового договору, зокрема: договору підряду, договору доручення, авторського договору та інших цивільно-правових угод. Усі ці договори регулюють суспільні відносини у сфері трудової діяльності осіб, хоча їх правове регулювання істотно відрізняється.
Згідно ст. 21 КЗпП України трудовий договір це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язуються виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
За трудовим договором працівник знаходиться із роботодавцем у тривалих відносинах і зобов`язаний виконувати будь-яку роботу в межах своєї професії, спеціальності, кваліфікації і посади. Роботу працівника має організовувати роботодавець, створюючи необхідні умови для виконання роботи, забезпечуючи його всім необхідним. Під час виконання робіт за трудовим договором - роботодавець зобов`язаний забезпечити працівникові умови праці, передбачені чинним законодавством про працю, колективним і трудовим договорами. Працівник має право на охорону праці.
За цивільно-правовими договорами Виконавець зобов`язується виконати на свій страх і ризик визначену роботу за завданням замовника.
Під час укладання цивільно-правових договорів процес праці виконавця не регламентується. Підрядник сам організовує свою роботу, визначає час початку і закінчення щоденної роботи, розподіляє час роботи і її тривалість на свій розсуд. У випадку виконання завдання за договором цивільного права процес праці та умови її застосування перебувають за межами зобов`язальних правовідносин. Праця слугує тут лише способом виконання зобов`язань.
Натомість, працівник за трудовим договором у процесі виконання трудової функції має дотримуватися правил внутрішнього трудового розпорядку, встановлених на підприємстві, в організації чи установі роботодавця. Тобто працівник зобов`язаний дотримуватися режиму робочого часу, починати роботу у встановлений власником час і закінчувати роботу не раніше часу, зазначеного в правилах внутрішнього трудового розпорядку.
Враховуючи роз`яснення Мінпраці та соціальної політики України від 11.03.2002 року №06/2-4/452 та від 26.12.2003 №067/1-4/2008 основною ознакою, що відрізняє цивільно-правові відносини від трудових, є те, що трудовим законодавством регулюється процес трудової діяльності, її організація, а за цивільно-правовим договором процес організації трудової діяльності залишається за його межами, метою укладання договору підряду є отримання певного матеріального результату. Тобто, за цивільно-правовим договором процес праці не регламентується: працівник не зараховується до штату, не видається наказ про його прийняття на роботу, не вноситься запис до трудової книжки і на нього не поширюється дія внутрішнього трудового розпорядку. Цивільно-правовий договір завжди оформляється письмово, з вказівкою конкретної роботи, завдання, замовлення.
З огляду на вказане, між ОСОБА_1 як головою правління ОСББ «Вільнянський» та ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 склалися цивільно-правові відносини, які за своєю правовою природою виключають можливість існування трудових, а відтак порушення, яке полягало у допущенні останніх до виконання обов`язків без оформлення трудових відносин, не знайшло свого підтвердження.
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 як головою правління ОСББ «Вільнянський» не порушено вимог законодавства про працю та про охорону праці, цивільно-правові договори укладені з дотриманням норм Цивільного кодексу України та не суперечать чинному законодавству України.
У відповідності до ст.62 Конституції України, ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Приймаючи до уваги пояснення ОСОБА_1 , які підтверджені доданими до матеріалів справи доказами, зокрема, цивільно-правовими договорами та актами прийому наданих послуг, які в сукупності з поясненнями спростовують викладені в протоколі про адміністративне правопорушення факти щодо допуску до роботи працівників без укладення трудових договорів, а відтак і недоведеність фактичного допуску останніх до роботи без оформлення трудового договору, суд прийшов до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.41 КУпАП.
Згідно п. 1 ч. 1 ст.247КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Аналізуючи докази по справі з точки зору їх допустимості, об`єктивності та достатності, судом не встановлено протиправної поведінки ОСОБА_1 , у зв`язку з чим провадження по справі підлягає закриттю за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 41 КУпАП.
Керуючись ст.ст.247,252 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
П О С Т А Н О В И В:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.3ст. 41 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. апеляційна скарга подається до Запорізького апеляційного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.
Суддя: Н. Ю. Мануйлова
23.01.2020