Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2010 р. Справа № 2-а-843/09/1803
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.
Суддів: Подобайло З.Г. , Григоров А.М.
за участю секретаря судового засідання Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області на постанову Великописарівського районного суду Сумської області від 20.03.2009р. по справі№2-а-843/09/1803
за позовом ОСОБА_1 <Список ><Текст >
до Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >
про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги учаснику війни,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач , ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом та просить стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області на його користь кошти в сумі 2553 гривні щорічної разової грошової допомоги учаснику війни за 2007 та 2008 рік. Свої вимоги мотивує тим, що він має статус учасника війни і відповідно до Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на щорічну разову грошову допомогу в розмірі трьох мінімальних пенсій за віком, але отримав кошти в значно меншому розмірі.
Постановою Великописарівського районний суд Сумської області від20 березня 2009року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації по нарахуванню та виплаті щорічної допомоги ОСОБА_1, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за 2007 рік. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області на користь ОСОБА_1 недовиплату разової щорічної допомоги до 5 травня як учаснику війни за 2007 рік у розмірі 1175 гривень 18 копійок. В іншій частині позову відмовлено.
Відповідач, Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації, не погоджуються з вказаною постановою суду, в апеляційній скарзі вказує, що оскаржувана постанова в частині задоволення позовних вимог є незаконною, прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права та просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Великописарівського районний суд Сумської області від20 березня 2009року, посилаються на те, що суд не врахував, що кошти сплачуються у межах бюджету.
Сторони в судове засідання не зявились, були повідомлені належним чином.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно ч.4 ст. 196 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що відповідно до посвідчення НОМЕР_1, виданого на ім'я ОСОБА_1 Управлінням праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації, позивач має пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни- учасників війни (а.с. 4).
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги частково, виходив з того, що відповідно до вимог ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що до 5 травня, дружинам померлих інвалідів війни, які не одружилися вдруге, виплачується разова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком.
З матеріалів справи вбачається , що до 9 Травня у 2007 році позивач отримав щорічну разову грошову допомогу у розмірі 55,0грн. та до 9 Травня у 2008 році 65,0 грн.
Тому суд дійшов висновку, що суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання грошової допомоги до 5 травня у розмірі 1175, 18 грн. за 2007 рік, при цьому відмовивши у задоволенні позовних вимог про стягнення грошової допомоги учаснику війни за 2008рік, оскільки така допомога була виплачена позивачу відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» в розмірі 65 гривень.
Колегія суддів відповідно до ст. 195 КАС України переглядає судове рішення в межах доводів апеляційної скарги. Доводів щодо позовних вимог , які не задоволенні судом першої інстанції, апеляційна скарга не містить. Позивач постанову в частині відмови у позові не оскаржує.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області на користь позивача недовиплату разової щорічної допомоги до 5 травня як учаснику війни за 2007 рік у розмірі 1175,18 грн., виходячи з наступного.
Відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня особам, зазначеним у цьому Законі, виплачується разова грошова допомога у кратному розмірі до мінімальної пенсії за віком.
Як вбачається з матеріалів справи, та дане не спростовується сторонами, у 2007 році до 9 травня позивачу була виплачена щорічна разова грошова допомога в розмірі, встановленом ст. 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням змін, які вносились Законом "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України, - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституцією України передбачено (ч. 2 ст. 95), що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України, - будь-які бюджетні зобовязання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються законом про державний бюджет України.
Дію ст. 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту зупинено на 2007 рік в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги учасникам війни, згідно із п. 13 ст. 71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” від 19.12.2006 р. N 489-V.
Зупинення ст. 15 даного закону на 2007 рік, передбачене п. 13 ст. 71 Закону України від 19.12.2006 р. N 489-V, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007.
Частинами 2 та 3 ст. 152 Конституції України визначено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
Виплата щорічної разової грошової допомоги позивачу проведена до 9 травня 2007 року, а положення статей 44 і 29 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” втратили чинність з дня ухвалення рішень Конституційним Судом, тобто після проведення виплат.
Згідно зі статтею 75 Конституції України Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні.
Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі, залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.
Водночас Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 3 жовтня 1997 року N 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: “Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше”.
За змістом ч. 3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.
Отже, колегія суддів вважає, що за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Виходячи з наведених положень Конституції України та рішення Конституційного Суду України, а також враховуючи, що Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 р.» фактично змінено положення Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який діяв у часі раніше, пріоритетними в даному випадку є положення статей Закону Про Державний бюджет України.
Крім цього, відповідно до п. 13 ст. 71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” зупинено на 2007 рік дію статті 15 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” зупинено в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги, тому суд не може застосувати до спірних правовідносин норму, яка не діє.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог., оскільки ОСОБА_1 була виплачена одноразова щорічна грошова допомога до 9 Травня у 2007 році 55,0 грн. як і передбачено законом, якій діяв на час призначення і виплати вищезазначеної разової допомоги.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції частковому скасуванню, з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог , в іншій частині постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Крім того, виходячи з приписів ст. 94 КАС України колегія суддів вважає за необхідно прийняти рішення щодо розподілу судових витрат при апеляційному розгляді справи.
За приписами ч. 1 ст. 89, ч. 7 ст. 187 КАС України, п. “3” ч. 1 ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України, від 21.01.1993 року № 7-93 “Про державне мито” з наступними змінами та доповненнями колегія суддів приймає рішення про стягнення з відповідача судового збору у розмірі 1,70 грн. (одержувач УДК у Жовтневому районі м. Харкова код ОКПО 24134113, банк - ГУДКУ у Харківській області, МФО 85011, рахунок 31412537700008). Пільг щодо сплати судового збору по цій категорії спору, виходячи з приписів ст. 4 зазначеного Декрету, відповідач не має.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.3ст.198,п.4ст.202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації задовольнити частково.
Постанову Великописарівського районний суд Сумської області від20 березня 2009 року скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації по нарахуванню та виплаті щорічної допомоги ОСОБА_1, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», за 2007 рік, стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації Сумської області на користь ОСОБА_1 недовиплату разової щорічної допомоги до 5 травня як учаснику війни за 2007 рік у розмірі 1175 гривень 18 копійок.
В цій частині прийняти нову постанову , якою у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити .
В іншій частині постанову Великописарівського районний суд Сумської області від20 березня 2009 року
Стягнути до бюджету з Управління праці та соціального захисту населення Великописарівської районної державної адміністрації судовий збір у розмірі 1,70 грн.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя<підпис >Мельнікова Л.В.
Судді<підпис >
<підпис >Подобайло З.Г. Григоров А.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Подобайло З.Г. Повний текст постанови виготовлений 22.02.2010 р.