
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/3482/20-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2020 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Волкова С.Я. при секретарі Шаповалову А.В., за участю прокурора Лісовського Б.Ф., захисника Симоненко З.В., підозрюваного ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області Пономаренко Ганни Олександрівни, погоджене прокурором другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Київської області Лісовським Болеславом Феліксовичем, про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобов`язання стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
В С Т А Н О В И В:
24.01.2020 р. слідчий в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Служби безпеки України у м. Києві та Київській області Пономаренко Г.О. за погодженням із прокурором другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях прокуратури Київської області Лісовським Б.Ф. звернулася до суду із клопотанням про застосування запобіжного заходу у виді особистого зобовязання відносно ОСОБА_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України.
Клопотання обґрунтоване тим, що слідчим управлінням Головного управління здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017110000000154, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.03.2017 р. за підозрою ОСОБА_2 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, за підозрою ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, та за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 14, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України.
Суть підозри сторона обвинувачення обґрунтовує тим, що згідно наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 22.11.2016 р. № 632, ОСОБА_1 призначено на посаду головного інспектора відділу техногенної безпеки управління техногенної безпеки Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям апарату Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС).
Згідно положень ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, серед іншого, належить: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб`єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у ст. 65 цього Кодексу.
Відповідно до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 р. № 1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Також згідно Положення основними завданнями ДСНС, серед іншого є: реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Крім того, відповідно до Положення ДСНС розглядає у разі звернення фізичних чи юридичних осіб: проектну документацію щодо влаштування засобів протипожежного захисту (систем пожежогасіння, пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу та управління евакуацією населення, протидимного захисту, пожежного спостереження, вогнезахисної обробки будівельних конструкцій (виробів, матеріалів), автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення), а також бере участь у прийманні проведених робіт із влаштування зазначених засобів; технічні завдання і робочі проекти на автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення; перевіряє наявність і утримання в стані готовності автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення в разі їх виникнення та систем протипожежного захисту на об`єктах, які підлягають обладнанню такими системами.
Згідно Положення про відділ техногенної безпеки управління техногенної безпеки Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС України, затвердженого 27.12.2016 р. Директором Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ОСОБА_3 , відділ, серед іншого, перевіряє: наявність і утримання в готовності автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі виникнення на об`єктах, які підлягають обладнанню такими системами; складає акти перевірок суб`єктів господарювання, видає приписи, розпорядження про усунення порушень ними вимог законодавства у сфері техногенної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій; у межах компетенції готує документи для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення вимог законодавства у сфері техногенної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, у порядку, встановленому законом.
Також, згідно вказаного Положення відділ, серед іншого, бере участь у: розгляді проектів об`єктів, що належать суб`єктам господарювання, у частині дотримання вимог нормативно-правових актів з інженерно-технічних заходів, питань техногенної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій; прийманні виконаних робіт з улаштування автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.
Крім того, згідно Положення відділ, серед іншого, розглядає та вносить пропозиції щодо погодження: технічних завдань та робочих проектів на влаштування автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення.
Згідно посадової інструкції головного інспектора відділу техногенної безпеки управління техногенної безпеки Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям апарату ДСНС України, затвердженої директором Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ОСОБА_3 , на ОСОБА_1 покладаються наступні завдання та обов`язки: організовує та здійснює державний нагляд за додержанням та виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту з питань техногенної безпеки та захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру суб`єктами господарювання; організовує та здійснює контроль за впровадженням та функціонуванням автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення в разі їх виникнення на об`єктах підвищеної небезпеки; розглядає технічні завдання та робочі проекти на влаштування автоматизованих систем раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виявлення.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальними повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Отже, ОСОБА_1 є службовою особою, яка наділена організаційно-розпорядчими функціями.
У лютому 2018 р. у головного інспектора відділу техногенної безпеки управління техногенної безпеки Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС України затвердженої директором Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ОСОБА_1 виник злочинний умисел на внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей. Так, приблизно 17-19.02.2018 р. за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та місці до ОСОБА_1 звернувся його керівник заступник начальника управління-начальник відділу техногенної безпеки управління техногенної безпеки департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям апарату Державної служби України з надзвичайних ситуацій ОСОБА_2 з пропозицію щодо погодження актів прийняття в експлуатацію систем раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення на цих об`єктах та повідомив про необхідність підписання таких документів. В свою чергу ОСОБА_1 , будучи наділеним такими повноваженнями, не переслідуючи корисливі мотиви, прийняв надану ОСОБА_2 пропозицію. Після чого, ОСОБА_1 у невстановлений слідством час, в порушення Положення про відділ техногенної безпеки управління техногенної безпеки Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС України, затвердженого 27.12.2016 р. директором Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям ОСОБА_3 , п. 5.10 ДБН В.2.5.-76:2014 «Автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та сповіщення населення (СРВСНО)», а також п. 10 СОУ МНС 75.2-00013528-003:2011 від 2011 року «Безпека у надзвичайних ситуаціях. Автоматизовані системи раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та сповіщення населення», не здійснивши виїзд за місцем розташування СРВСНО, яка змонтована на об`єкті - Груповий збір нафти і газу № 3 НГВУ «ДОЛИНАНАФТОГАЗ» ПАТ «УКРНАФТА» с. Яворів Долинського району Івано-Франківської обл., на об`єкті - ГУ-270 НГВУ «НАДВІРНАНАФТОГАЗ» ПАТ «УКРНАФТА» с. Битків Надвірнянського району Івано-Франківської обл., та на об`єкті - ГУ-256 НГВУ «НАДВІРНАНАФТОГАЗ» ПАТ «УКРНАФТА» с. Битків Надвірнянського району Івано-Франківської обл., з метою проведення комплексного випробовуванням СРВСНО та, не перевіривши працездатність вказаних систем, усвідомлюючи незаконність своїх дій, підписав надані йому ОСОБА_2 : Акт прийняття в експлуатацію системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення на об`єкті - Груповий збір нафти і газу № 3 НГВУ «ДОЛИНАНАФТОГАЗ» ПАТ «УКРНАФТА»; Акт прийняття в експлуатацію системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення на об`єкті ГУ-256 НГВУ «НАДВІРНАНАФТОГАЗ» ПАТ «УКРНАФТА»; Акт прийняття в експлуатацію системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення на об`єкті ГУ-270 НГВУ «НАДВІРНАНАФТОГАЗ» ПАТ «УКРНАФТА». Так ОСОБА_1 реалізовуючи свій злочинний умисел, за невстановлених досудовим розслідування обставин вписав в Акт прийняття в експлуатацію системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення на об`єкті - Груповий збір нафти і газу № 3 НГВУ «ДОЛИНАНАФТОГАЗ» ПАТ «УКРНАФТА» в графу: «Заступника Голови: представника Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки» рукописний напис «головний інспектор ВТБ ОСОБА_1 ». та на останньому аркуші акту в графу «Заступник Голови комісії: представник Державної інспекції цивільного захисту техногенної безпеки» вписав своє прізвище « ОСОБА_1 », власний підпис та поставив відтисків печатки ДСНС України. Також ОСОБА_1 , реалізовуючи свій злочинний умисел, за невстановлених досудовим розслідування обставин вписав в Акт прийняття в експлуатацію системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення на об`єкті - ГУ-270 НГВУ «НАДВІРНАНАФТОГАЗ» ПАТ «УКРНАФТА» в графу: «Заступника Голови: представника Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки» рукописний напис «головний інспектор ВТБ ОСОБА_1 » та на останньому аркуші акту в графу «Заступник Голови комісії: представник Державної інспекції цивільного захисту техногенної безпеки» вписав своє прізвище « ОСОБА_1 » власний підпис та поставив відтисків печатки ДСНС України. Крім того, ОСОБА_1 , реалізовуючи свій злочинний умисел, за невстановлених досудовим розслідування обставин вписав в Акт прийняття в експлуатацію системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення на об`єкті - ГУ-256 НГВУ «НАДВІРНАНАФТОГАЗ» ПАТ «УКРНАФТА» в графу: «Заступника Голови: представника Державної інспекції цивільного захисту та техногенної безпеки» рукописний напис «головний інспектор ВТБ ОСОБА_1 » та на останньому аркуші акту в графу «Заступник Голови комісії: представник Державної інспекції цивільного захисту техногенної безпеки» вписав своє прізвище « ОСОБА_1 » власний підпис та поставив відтисків печатки ДСНС України.
Згідно висновку експерта Українського-науково дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертних СБ України № 44-1 від 04.04.2019 р. підписи від імені ОСОБА_1 у наступних документах: Акт прийняття в експлуатацію системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення на об`єкті - Груповий збір нафти і газу № 3 НГВУ «ДОЛИНАНАФТОГАЗ» ПАТ «УКРНАФТА»; Акт прийняття в експлуатацію системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення на об`єкті ГУ-256 НГВУ «НАДВІРНАНАФТОГАЗ» ПАТ «УКРНАФТА»; Акт прийняття в експлуатацію системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення на об`єкті ГУ-270 НГВУ «НАДВІРНАНАФТОГАЗ» ПАТ «УКРНАФТА» виконані ОСОБА_1 . Рукописні записи « ОСОБА_1 » від імені ОСОБА_1 у наступних документах: Акт прийняття в експлуатацію системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення на об`єкті - Груповий збір нафти і газу № 3 НГВУ «ДОЛИНАНАФТОГАЗ» ПАТ «УКРНАФТА»; Акт прийняття в експлуатацію системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення на об`єкті ГУ-256 НГВУ «НАДВІРНАНАФТОГАЗ» ПАТ «УКРНАФТА»; Акт прийняття в експлуатацію системи раннього виявлення надзвичайних ситуацій та оповіщення людей у разі їх виникнення на об`єкті ГУ-270 НГВУ «НАДВІРНАНАФТОГАЗ» ПАТ «УКРНАФТА» виконані ОСОБА_1 . Таким чином, ОСОБА_1 вніс до офіційних документів завідомо неправдиві відомості, тобтовчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1ст. 366 КК України.
У клопотання зазначено, що 15.01.2020 р. ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, та зазначено, що обставини, які дають підстави підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованому йому злочину повністю підтверджуються зібраними матеріалами досудового розслідування, зокрема, протоколами за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій; протоколом допиту свідка ОСОБА_4 від 13.11.2018 р.; протоколом огляду від 10.11.2018 р.; протоколом огляду від 06.02.2019 р.; протоколом огляду від 15.11.2018 р.; протоколом огляду від 27.10.2018 р.; положенням про відділ техногенної безпеки управління техногенної безпеки Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям, а також іншими матеріалами досудового розслідування даного кримінального провадження в їх сукупності.
Слідчий, обґрунтовуючи клопотання, вважає наявними підстави для застосування до підозрюваного запобіжного заходу у виді особистого зобов`язання, який обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення невеликої тяжкості, за яке передбачено покарання у виді обмеження волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, у органу досудового розслідування є обґрунтована підозра вважати, що ОСОБА_1 може переховуватись від органу досудового розслідування або суду, незаконно впливати на свідків, іншого підозрюваного, експерта, спеціаліста у цьому кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим шляхом. Вказані обставини на думку слідчого виправдовують покладення на підозрюваного обов`язків, передбачених ст. 194 КПК України.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав.
В судовому засіданні підозрюваний, його захисник заперечували проти задоволення клопотання.
Слідчий суддя, вивчивши клопотання, докази, якими воно обґрунтовується, вислухавши учасників судового розгляду, дійшов наступних висновків.
Згідно ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Згідно ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Слідчий суддя враховує ч. 5 ст. 9 КПК, якою передбачено, що кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Європейський суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Перевіряючи доводи клопотання сторони обвинувачення, слідчим суддею встановлено, що дані які вказують на обґрунтовану підозру, які навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, містяться у долучених до матеріалах клопотання даних, а саме: протоколах за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій; протоколі допиту свідка ОСОБА_4 від 13.11.2018 р.; протоколі огляду від 10.11.2018 р.; протоколі огляду від 06.02.2019 р.; протоколі огляду від 15.11.2018 р.; протоколі огляду від 27.10.2018 р.; положенні про відділ техногенної безпеки управління техногенної безпеки Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям; інших матеріалах досудового розслідування у своїй сукупності.
Слідчий суддя, приймаючи таке рішення, виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого, та доданих матеріалах, та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні слідчого дані у слідчого судді є всі підстави для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_1 кримінального правопорушення, інкримінованого йому стороною обвинувачення, а відтак клопотання підлягає задоволенню частково.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 181, 193, 376 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В :
Клопотання - задовольнити.
Застосувати до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у виді особистого зобов`язання строком до 24 березня 2020 р., включно, та зобов`язати останнього виконувати наступні обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України, зокрема:
прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді або суду;
не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає (м. Київ), без дозволу слідчого, прокурора або суду;
повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та роботи;
здати на зберігання до відповідних органів державної влади (за місцем реєстрації) свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
заборонити спілкуватися зі свідками, іншими підозрюваними у кримінальному провадженні та експертами.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя С.Я. Волкова