Рішення № 87292333, 29.01.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.01.2020
Номер справи
640/1833/19
Номер документу
87292333
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 січня 2020 року м. Київ № 640/1833/19

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Шевченко Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративний позов Державної екологічної інспекції Столичного округу до Приватного акціонерного товариства «УХЛ-МАШ» про застосування заходів реагування,

У С Т А Н О В И В :

Державна екологічна інспекція Столичного округу (надалі по тексту також - позивач, Держекоінспекція) звернулась до суду з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «УХЛ-МАШ» (надалі по тексту також - відповідач, ПрАТ «УХЛ-МАШ»), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ПрАТ «УХЛ-МАШ» (місце реєстрації: 03680, м. Київ, вул. Казимира Малевича, буд. 66, код ЄДРПОУ 14311749) у вигляді зупинення використання ПрАТ «УХЛ-МАШ» стаціонарних джерел - 6 (шість) котлів Buderus Logamax GB 162-100 до внесення змін ПрАТ «УХЛ-МАШ» до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем порушено вимоги ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а саме здійснюється діяльність за відсутності належного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, надав письмовий відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що у підприємства є дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне середовище стаціонарними джерелами. Після переоснащення котельні джерело викидів не змінилось, а тому підстав для погодження нового дозволу немає.

У відповідь на відзив позивач наголосив, що враховуючи технічне переоснащення котельні позивачу необхідно було вжити заходів для внесення змін до попередньо виданого дозволу.

Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.

Держекоінспекцією проведено планову перевірку дотримання ПрАТ «УХЛ-МАШ» вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, за результатами якої складено акт від 22.01.2019 №11.

Під час перевірки встановлено, що ПрАТ «УХЛ-МАШ» було надано дозвіл №80361000000-10043 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданий Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), терміном дії на 5 (п`ять) років, з 27.12.2013 по 27.12.2018. Також, перевіркою встановлено, що відповідачем відповідно до проекту Технічного переоснащення котельні для теплопостачання адміністративних та виробничих приміщень ПрАТ «УХЛ-МАШ» за адресою: м. Київ. вул. Казимира Малевича, буд. 66 та акту приймання газообладнання для проведення комплексного випробування (пуско налагоджувальних робіт) від 18.10.2016 встановлено (здійснено заміну) 6 (шість) котлів Buderus Logamax plus GB 162-100 потужністю 100 кВТ кожний, які працюють на природному газі.

Таким чином, у висновках акту перевірки позивачем зазначено, що підприємством не внесено відповідні зміни до дозволу №80361000000-10043 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Отже відповідач з 18.10.2016 здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами котлів Buderus Logamax plus GB 162-100 без відповідного дозволу, що є порушенням вимог ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

На підставі акту перевірки прийнято припис від 22.01.2019, яким зобов`язано, зокрема, отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами котлів Buderus Logamax plus GB 162-100 у термін до 22.02.2019.

Також складено протокол про адміністративне правопорушення від 22.01.2019 №000126, відповідно до якого призначено розгляд справи про адміністративне правопорушення.

Постановою від 22.01.2019 №000131 визнано директора ПрАТ «УХЛ-МАШ» ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст.78 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на нього адміністративний штраф у розмірі 136 грн.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України "Про охорону атмосферного повітря". Цей закон спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище, а також визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря.

У ст. 10 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів. Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об`єктів.

Положеннями ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

У разі зміни параметрів джерел викидів, їх кількості, кількісного та якісного складу забруднюючих речовин, заходів із заниження їх кількості до зазначених дозволів вносяться зміни.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

Згідно із частиною першою статті 28 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, а також іншими органами виконавчої влади.

Відповідно до п. «в» ч.1 ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить: обмеження чи зупинення (тимчасове) діяльності підприємств і об`єктів незалежно від їх підпорядкування та форми власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, законодавства про оцінку впливу на довкілля, вимог дозволів на використання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів впливу фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.

Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275, Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно з п.1 Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.08.2017 №312 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.09.2017 за №1080/30948, Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Інспекції України і їй підпорядковується.

На підставі п.2 розділу 2 Положення, Державна екологічна інспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, зокрема, про охорону атмосферного повітря, зокрема щодо: виконання загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм; наявності та додержання умов дозволів на викиди забруднюючих речовин; забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів забруднюючих речовин; додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря; додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб`єктами господарювання; порядку провадження діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях; надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.

Абзацом 2 частини 1 статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №877-V) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Як зазначено вище, ПрАТ «УХЛ-МАШ» було надано дозвіл №80361000000-10043 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданий Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), терміном дії на 5 (п`ять) років, з 27.12.2013 по 27.12.2018.

З матеріалів справи встановлено, що ПрАТ «УХЛ-МАШ» в 2016 році проведено технічне переоснащення власної котельні, яке полягало у заміні двох котлів НІІСТУ-5 на чотири енергозберігаючі газові опалювальні котли «Logamax Plus GB 162-100UA «Buderus».

На виконання припису позивача № 03/132 ПрАТ «УХЛ-МАШ» уклало договір від 06.02.2019 №126/19 з TOB «Еко» на розробку обґрунтовуючих документів та отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Документами, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для ПрАТ «УХЛ-МАШ», розробленими TOB «Еко», джерелом викидів забруднюючих речовин від котельні визначена труба №3.

Після заміни котлів НІІСТУ-5 на котли «Buderus» джерело викидів не змінилось - одна труба №3.

Як убачається із п. 3.2 додатку до дозволу визначені дозволені обсяги викидів забруднюючих речовин, які віднесено до інших джерел викидів, і зокрема, щодо джерела №3 - труба вказано, що для речовин, на які не встановлені нормативи граничнодопустимих викидів відповідно до законодавства, встановлюються для кожного джерела викиду наступні величини масової витрати (г/сек): для Оксидів азоту (оксид та діоксид азоту) у перерахунку на діоксид азоту граничнодопустимий викид, відповідно до законодавства, не встановлено, так як величина масової витрати менше 5000 г/год) 0,0165 г/сек з 27.12.2013; для Оксиду вуглецю (граничнодопустимий викид, відповідно до законодавства, не встановлено, так як величина масової витрати менше 5000 г/год) 0,013816 г/сек з 27.12.2013.

Зі змісту акту перевірки суд вбачає, що перевіряючим зафіксовано технічне переоснащення котельні, однак, при цьому, не вказано і не підтверджено, які саме речовини надходять в атмосферне повітря внаслідок роботи цих об`єктів, в яких обсягах здійснюються викиди забруднюючих речовин та, чи змінилась кількість викидів після такого переоснащення котельні.

Таким чином позивачем не перевірено кількість викидів шкідливих речовин та не встановлено перевищення обсягів викидів забруднюючих речовин відповідно до існуючого дозволу №80361000000-10043 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

До того ж слід зауважити, що товариство вимоги припису виконуються та вчиняються дії щодо внесення змін до існуючого дозволу, враховуючи вимоги ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Позивачу листом від 25.02.2019 вих.№683 повідомлено про прийняті заходи на виконання припису від 22.01.2019.

Підсумовуючи викладене позивач не навів підстав та переконливих доказів, які б підтверджували збільшення викидів за наслідками переоснащення котельні, чи мають наслідки прямого або опосередкованого негативного впливу на здоров`я людини та стан навколишнього природного середовища, а тому відсутня необхідність в зупиненні господарської діяльності підприємства.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Правові підстави для застосування статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 139, 241, 244, 246, 255, 257, 262, 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В :

У задоволенні адміністративного позову Державної екологічної інспекції Столичного округу до Приватного акціонерного товариства «УХЛ-МАШ» про застосування заходів реагування відмовити.

Позивач: Державна екологічна інспекція Столичного округу (01042, м. Київ, пров. Новопечерський, 3, копр. 2, код ЄДРПОУ 42163667).

Відповідач: Приватне акціонерне товариство «УХЛ-МАШ» (03680, м. Київ, вул. Казимира Малевича, буд. 66, код ЄДРПОУ 14311749).

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України та може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя Н.М. Шевченко