
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2020 року м. Київ № 640/22043/18
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Огурцов О.П., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністраціїтретя особаКиївський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплатпровизнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправним рішення щодо відмови у призначенні допомоги при народженні дитини та зобов`язати відповідача призначити і виплатити позивачу допомогу при народженні дитини у розмірі, що встановлений чинним законодавством України.
Ухвалою від 12.03.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач не зверталась до органів соціального захисту населення за призначенням допомоги при народженні дитини з поважних причин, оскільки не мала паспорту громадянина України, наявність якого є обов`язковою умовою для призначення такої допомоги.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в яких заперечує проти позовних вимог, оскільки законодавством чітко визначено 12-місячний термін для звернення за призначенням допомоги при народженні дитини, що був пропущений позивачем. При цьому, законодавством не допускається поновлення такого терміну з будь-яких причин.
Третьою особою подано пояснення щодо позовних вимог, в яких також заперечує проти позову, оскільки позивач звернулась за призначенням допомоги при народженні дитини після спливу встановленого законодавством строку.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації з заявою від 02.05.2018 з заявою про отримання державної допомоги при народженні дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Листом від 10.08.2018 № 105/74/П-1198/20-9998 позивачу відмовлено у призначенні та виплаті з посиланням на статтю 11 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», оскільки звернення за призначення допомоги відбулось після спливу дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Позивач, вважаючи, що строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини було пропущено з поважних причин, а отже рішення відповідача про відмову є протиправним, звернулась з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону України «Про охорону дитинства» з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім`ях, держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XII та іншими законами України.
Статтею 3 Закону № 2811-XII визначені види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини.
Відповідно до статті 10 Закону № 2811-XII допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Згідно частини сьомої статті 11 Закону № 2811-XII допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Пунктом 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, також встановлено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Отже, допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. При цьому, законодавством не передбачено можливості поновлення такого строку.
Разом з тим, за правовими висновками Верховного Суду, що викладені у постановах від 14.02.2018 по справі № 591/610/16-а та від 02.10.2018 по справі № 495/3711/17, визначений частиною сьомою статті 11 Закону № 2811-XII строк підлягає поновленню, а допомога при народженні дитині підлягає призначенню у разі наявності поважних причин такого пропуску, оскільки неможливість своєчасного звернення батьків порушує інтереси дитини, що є неприпустимим.
Таким чином, строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини може бути поновлено лише за наявності поважних причин, які обумовлюють несвоєчасне звернення батьків, тобто обставин , які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій, що підтверджені належними доказами.
У даному випадку, позивач зазначає, що до 14.02.2018 не мала паспорту, а тому на момент народження дитини не мала можливості оформити допомогу при народженні дитини, та звернулась за призначенням такої допомоги відразу після отримання паспорту.
Батько дитини ОСОБА_3 також не міг звернутись за отриманням допомоги, оскільки не проживає разом з дитиною, а шлюб з позивачкою не зареєстрований у встановленому порядку.
Суд звертає увагу, що позивачем не надано належних доказів, які б підтверджували обставини, які перешкоджали позивачу звернутись за отриманням паспорту протягом більш ніж трьох років з дня народження дитини.
Отже, позивачем не було вчинено усіх можливих та залежних від нього процесуальних дій, а отже не підтверджено наявність обставин, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій, а саме: отримання паспорту.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність поважних причин для поновлення пропущеного строку звернення за призначенням допомоги при народженні діти, оскільки батьками дитини впродовж встановленого 12-місячного строку не вчинено належних дій спрямованих на отримання допомоги.
Керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації (01015, м. Київ, вул. Цитадельна, 4/7, код ЄДРПОУ 37451587), третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, пр. Комарова, 7, код ЄДРПОУ 22886300) про визнання протиправними рішення та зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.П. Огурцов