
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2020 року м. Житомир справа № 240/12569/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Нагірняк М.Ф.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову у проведенні перерахунку призначеної пенсії у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення за посадою, з якої йому призначена пенсія.
Позивач зазначає, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення за посадою, з якої була призначена пенсія, Позивач вважає, що має право з 01.01.2019року на проведення перерахунку розміру пенсії на підставі довідки від 23.09.2019року про розмір такого грошового забезпечення. На своє звернення від 02.10.2019року Відповідач листом від 09.10.2019року повідомив про відсутність підстав для такого перерахунку.
Таке рішення Відповідача Позивач вважає неправомірним.
Ухвалою суду від 28.12.2019року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судове засідання Позивач не прибув, його представник направив до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник Відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в судове засідання не прибув, направив до суду відзив на позов та клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
У відзиві проти позову заперечується і зазначається про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям станом на 01.01.2019року. На думку Відповідача, проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям врегульовано положеннями Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМ Міністрів України від 13 лютого 2008р. N 45. Такий перерахунок пенсії Позивача можливий виключно на підставі відповідної довідки Житомирського військового комісаріату. Такої довідки Позивачем не було надано, а тому йому правомірно було відмовлено. Крім того, як зазначено у відзиві, Позивачем пропущено строк для звернення із даним позовом.
Враховуючи неявку в судове засідання представників сторін, суд відповідно до вимог ч.9 ст.205 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 є пенсіонером, якому з 29.12.2000року пенсія призначена за вислугу років відповідно до положень цього ж Закону N 2262-XII.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивачу пенсія призначалася як особі, що відряджалася для виконання службових обов`язків до Головного центру спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України із залишенням на військовій службі.
Сторонами визнається, що Позивач 02.10.2019року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку розміру його пенсії на підставі довідки Головного центру спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України №83 від 23.09.2019року про розмір грошового забезпечення за посадою, з якої була призначена пенсія Позивачу.
Як зазначено в дослідженій судом даній довідці №83 від 23.09.2019року, розмір грошового забезпечення за посадою, з якої була призначена пенсія Позивачу, для проведення перерахунку пенсії з 01.01.2019року складається з:
- 4073,00грн. посадового окладу;
- 1340,00грн окладу за військовим (спеціальним) званням майор;
- 2435,85грн. надбавки за вислугу років;
- 2036,50грн. надбавки за складність, напруженість в роботі згідно постанови КМ України від 30.08.2002р. №1298;
- 2851,10грн. премії (а.с.10).
Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності протиправності в діях Відповідача щодо правомірності результатів розгляду звернення Позивача від 02.10.2019року про проведення з 01.01.2019року перерахунку пенсії на підставі довідки №83 від 23.09.2019року, розмір грошового забезпечення за посадою, з якої була призначена пенсія Позивачу
Оскаржуване рішення за результатами такого розгляду викладено в листі від 09.10.2019року, а тому позов подано із дотриманням строків, передбачених ст.122 КАС України.
Позивач вважає, що з 01.01.2019року відповідно до вимог ч.3 ст.63 Закону N 2262-XII має право на такий перерахунок пенсії, а тому Відповідачем протиправно відмовлено у проведенні такого перерахунку.
Такі доводи Позивача частково узгоджуються із вимогами чинного законодавства з огляду на таке.
Так, за приписами частини третьої статті 51 Закону N 2262-XII перерахунок пенсій зумовлюється зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону N 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Безспірно, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку. Алгоритм дій територіальних органів Пенсійного фонду України, до яких відноситься Відповідач, та уповноважених органів Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС чітко врегульований правовими нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 (надалі - Порядок N 45).
З приписами Порядку N 45 Відповідач здійснює перерахунок пенсії на підставі відповідних довідок, виданих переліченими уповноваженими органами, за відповідною формою.
Разом з тим, Відповідач не врахував, що згідно із абзацом дев`ятим пункту 3 Порядку N45 особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов`язків.
Зазначене свідчить, що відповідно до вказаних положень абзацу дев`ятого пункту 3 Порядку N45 Позивач має право на перерахунок пенсії саме на підставі довідки виданої Головним центром спеціального контролю Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України, до якого Позивач відряджався для виконання службових обов`язків із залишенням на військовій службі.
Таким чином, позовні вимоги Позивача в частині щодо протиправності рішення Відповідача у проведенні перерахунку призначеної пенсії у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення за посадою, з якої йому призначена пенсія, є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
При визначенні способу захисту порушеного права суд враховує, що предметом цього спору між сторонами не є правомірність видачі вказаної довідки №83 від 23.09.2019року та перелічені в ній складові грошового забезпечення за посадою, з якої Позивачу призначена пенсія.
Більш того, суд враховує,що відповідно до п.9 Порядку N45 право перевіряти правильність складення довідок віднесено до повноважень Пенсійного фонду України та його головних управлінь, тобто до Відповідача. Суд позбавлений можливості переймати на себе такі повноваження Відповідача.
Як зазначено в оскаржуваному рішенні Відповідача, розгляд звернення Позивача здійснювався виключно в розумінні вимог Закону України "Про звернення громадян", а не щодо проведення перерахунку пенсії у відповідності до положень ст.63 Закону N 2262-XII. В ньому не надавалася оцінка правомірності самої довідки та її складових.
Таким чином, порушене право Позивача підлягає судовому захисту виключно шляхом визнання протиправності рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 від 02.10.2019року. Таке порушене право підлягає відновленню шляхом зобов`язання Відповідача повторно розглянути звернення Позивача у відповідності до положень ст.63 Закону N 2262-XII.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі, відсутні.
Керуючись статтями 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити частково, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо розгляду звернення ОСОБА_1 від 02.10.2019року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7 м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) повторно розглянути звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) від 02.10.2019року щодо перерахунку пенсії у відповідності до вимог ст.63 Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк