Рішення № 87288079, 21.01.2020, Фастівський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
21.01.2020
Номер справи
381/3956/19
Номер документу
87288079
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua

______________

2/381/62/20

381/3956/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2020 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді Соловей Г.В.,

з участю секретаря Момот Л.С.,

за участю позивача ОСОБА_1 ,

за участю представника позивача ОСОБА_2 ,

за участю третьої особи ОСОБА_3 ,

за участю представника третої особи Мельник ОСОБА_4 .,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Фастів Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кожанської селищної ради Фастівського району Київської області, третя особа - ОСОБА_3 про визнання права власності на квартиру, -

ВСТАНОВИВ:

30.10.2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до відповідача Кожанської селищної ради Фастівського району Київської області про визнання права власності на квартиру, посилаючись на те, що з 1997 року проживала та була зареєстрована в квартирі АДРЕСА_1 . У 1997 році зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 , який у 2015 році розірвано. Від подружнього життя народився син ОСОБА_5 Колишній чоловік у спірній квартирі не проживав. Будинок АДРЕСА_2 , перебуває на балансі Кожанської селищної ради та станом на 01.01.2013 року на праві власності ні за ким не зареєстрована. При зверненні представника позивача до Фастівської РДА з приводу надання інформації про створення та існування органу приватизації при Фатівській РДА або Фастівській районній раді, отримала відповідь, що при адміністрації не створено орган приватизації, до повноважень районної ради не належить вирішення даного питання. У вересні 2019 року, при зверненні до Кожанської селищної ради із заявою про створення органу приватизації, отримала відповідь, що немає можливості створити орган приватизації, за відсутністю в бюджеті коштів на створення і функціонування зазначеного органу.

У зв`язку з чим, позивач не може реалізувати своє право на житло через місцеві органи, що стало підставою звернення до суду.

Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 01.11.2019 року провадження у справі було відкрито за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 02.12.2019 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті.

Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 20.12.2019 року залучено до участі у справі, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_3 .

В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали та надали пояснення аналогічним викладеними в позовній заяві та просили вимоги задовільнити.

В судове засідання представник відповідача не зявився, електронною поштою суду надіслали клопотання в якому просили справу розглянути в їх відсутність та ухвалити рішення згідно Закону.

В судовому засіданні третя особа ОСОБА_3 та його представник позовні вимоги не визнали, та зазначили, що квартиру, яка є предметом спору було надано ОСОБА_3 , як працівнику ВАТ «Кожанське» на той час працював трактористом. В даній квартирі проживали він, позивач та їх син, який є інвалідом І групи з дитинства. Квартира є єдиним місцем проживання сина, хоча на даний час він був виписаний з квартири так, як вибув на навчання до училища-інтерна в м. Житомир, а тому визнання квартири одноособово за позивачем є порушенням його та сина прав. Також позивачем не надано належних доказів про невикористання нею коштів за житловим чеком, що є обов`язковою умовою для здійснення приватизації квартири, просили в задоволенні позову відмовити. Також, просили приєднати письмові пояснення.

Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Статтею 15,16 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Згідно статті 41 Конституції україни - право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

За змістом ст. 9 ЖК України громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.

Житлові права охороняються законом, за винятком випадків, коли вони здійснюються в суперечності з призначенням цих прав чи з порушенням прав інших громадян або прав державних і громадських організацій.

При розгляді справи судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 з 1997 року, що підтверджується довідкою виданою Кожанською селищною радою Фастівського району Київської області від 12.08.2019 року № 577.

29.11.1997 року між позивачем ОСОБА_1 та третьою особою ОСОБА_3 було зареєстрровано шлюб Кожанською селищною радою Фастівського району Київської області, актовий запис № 15.

Рішенням Фастівського міськрайонного суду Київської області від 29.12.2015 року шлюб було розірвано.

За час подружнього проживання мають сина ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 виданого Відділом РАГС Фастівського району Київської області.

Згідно Довідки виданої КП ФМР «Фастівське БТІ» від 22.08.2019 року № 1125, станом на 21.04.2006 року житловий будинок АДРЕСА_3 , знаходився на балансі Кожанської селищної ради.

Згідно рішення Кожанської селищної ради Фастівського району Київської області від 21.04.2006 року № 8-2-У «Про передачу у приватну власність квартиру АДРЕСА_1 , передано квартиру АДРЕСА_1 громадянам: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 .

Станом на 01.01.2013 року квартиру АДРЕСА_1 по право власності не зареєстровано (згідно довідки КП ФМР «Фастівське БТІ» від 22.08.2019 року № 1125).

Позивач звернулася до Кожанської селищної ради з заявою про створення органу приватизації.

На заяву ОСОБА_1 Кожанська селищна рада надала відповідь про те, що орган приватизації при виконавчому комітеті селищної ради створити немає можливості у звязку з тим, що в бюджеті Кожанської селищної ради кошти на створення і функціонування відсутні (довідка від 11.10.2019 року № 02-18/493).

На звернення представника позивача до Фастівської районної державної адміністрації Київської області про створення органу приватизації при Фастівській РДА та Фастівській районній раді, листом від 16.09.2019 року № 06-28/3104 повідомлено, що при Фастівській РДА не створено орган приватизації

На звернення представника позивача до Фастівської районної ради Київської області про створення та існування органу приватизації при Фастівській районній раді, листом від 30.09.2019 року № 01-14/398 повідомлено, що вирішення даного питання не належить до повноважень районної ради.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 47 Конституції України одним із конституційних прав громадян є право на житло. Гарантіями здійснення цього права є обовязок створення державою умов, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду; надання державою та органами місцевого самоврядування відповідно до закону житла безоплатно або за доступну плату.

Згідно з ч. 1 ст. 24 Конституції України право людини на житло є загальновизнаним, невідчужуваним, непорушним і рівним для всіх без будь-яких обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до ст. 41 Конституції України - право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Правові основи приватизації житла, що знаходиться в державній власності, визначені у Законі України “Про приватизацію державного житлового фонду (далі Закон № 2482-XXII).

Відповідно до статті 1 Закону № 2482-ХХІІ приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) — це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.

Відповідно до офіційного тлумачення положення п. 5 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» від 19.06.1992р. № 2482-ХІІ Рішенням Конституційного Суду № 15 р-п/2010 від 10.06.2010 р. кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чека або з частковою доплатою один раз, право громадян України на безоплатну приватизацію державного житлового фонду вважається реалізованим один раз, якщо: громадянин України повністю використав житловий чек для приватизації житла у державному житловому фонді, і у його власність безоплатно передано в одній чи кількох квартирах (будинках) загальну площу з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сімї та додатково 10 квадратних метрів на сімю; у власність наймача і кожного члена його сімї передано загальну площу однієї квартири (будинку), що перевищує встановлену санітарну норму, з оплатою вартості надлишкової загальної площі приватизованого житла; у власність наймача і кожного члена його сімїпередано загальну площу житла, меншу ніж встановлена санітарна норма, а залишок житлового чека використано для приватизації частки майна державних підприємств, земельного фонду; весь житловий чек використано для приватизації частки майна державних підприємств, земельного фонду. Приватизація загальної площі в кількох квартирах (будинках) державного житлового фонду в межах встановленої санітарної норми та номінальної вартості житлового чека не є повторною.

Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

Як встановлено статтею 2 Закону № 2482-ХХІІ до об`єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.

Відповідно до ст. 8 вказаного Закону приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.

Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім`ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов`язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку.

Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.

Підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агентства, бюро, інші підприємства).

Згідно з ч. 10 ст. 8 Закону № 2482-ХХІІ органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до п. 17 «Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.

Відповідно до п. 18 вказаного Положення громадянином до органу приватизації подаються: оформлена заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі; копію документа, що посвідчує особу; технічний паспорт на квартиру (будинок), жиле приміщення у гуртожитку; довідка про склад сім`ї та займані приміщення; копія ордера про надання жилої площі (копія договору найму жилої площі у гуртожитку); документ, що підтверджує невикористання ним житлових чеків для приватизації державного житлового фонду; копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації; заява - згода тимчасово відсутніх членів сім`ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилих приміщень у гуртожитку, кімнат у комунальній квартирі.

Згідно до змісту ч. 3 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання зави громадянина.

Перелік підстав для відмови в приватизації квартири є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Як вбачається із матеріалів справи ОСОБА_1 зареєстрована в будинку АДРЕСА_2 з 27.10.1997 року.

Відповідно до довідки виданої Кожанською селищною радою Фастівського району Київської області від 10.01.2020 року № 37, ОСОБА_6 , проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_3 . Зняти з реєстраційного обліку 10.01.2018 року на навчання в вище професійне училище-інтернат м. Житомир.

Відповідно до довідки МСЕК від 25.07.2016 року ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є інвалідом з дитинства (довічно).

Позивач звертаючись до суду з даним позовом просила визнати за нею одноособово право власності на квартиру АДРЕСА_1 при цьому, виходячі з наданих письмових матеріалів до позову, не надала повний пакет документів, які необхідні для подачі органу приватизації згідно п. 18 вказаного Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», а саме документ, що підтверджує невикористання позивачем житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, а також,довідку про склад сім`ї та займані приміщення, копія ордера про надання жилої площі, заява - згода тимчасово відсутніх членів сім`ї наймача на приватизацію квартири (будинку).

Також, позивачами не надано належних доказів, що підтверджують про надання повного пакету необхідних документів при зверненні з заявами до відповідача.

Квартира АДРЕСА_1 за рішенням Кожанської селищної ради була надана у приватну власність крім позивача, ще і іншим членам її сім`ї на час її передачі.

Докази про те, що ОСОБА_3 , та ОСОБА_6 , який є інвалідом дитинства та є студентом навчального закладу, втратили право на спірну квартиру в матеріалах справи відсутні та не були надані в судовому засіданні позивачем.

Згідно з вимогами ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За таких обставин, суд, оцінюючи зібрані у справі сукупні докази, вважає, що позов необгрунтований, не грунтується на чинному законодавстві і задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. 4,12,13,76-82,258,259,263,265,268 ЦПК України, на підставі ст.15,16 ЦК України, ст.9 ЖК України, Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”, «Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідент.номер – НОМЕР_2 , прож.: АДРЕСА_4 до Кожанської селищної ради Фастівського району Київської області, код ЄДРПОУ 04359904, місцезнах.: Київська область, Фастівський район, с. Кожанка, вул. Заводська, 6-А, третя особа - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , прож.: АДРЕСА_5 про визнання права власності на квартиру відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі через суд першої інстанції апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено 31 січня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий суддя Г.В. Соловей