ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
Справа №2а-13616/09/11/0170 о 12 годин 53 хвилини
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А. , при секретарі Бурдейній Г.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Совєтського району АР Крим в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Совєтському районі АР Крим,Совєтського районного управління юстиції АР Крим
до Громадської організації суспільства багатодітних сімей Совєтського району "Золушка"
про примусовий розпуск,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Совєтського району АР Крим в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Совєтському районі АР Крим, Совєтського районного управління юстиції АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Громадської організації суспільства багатодітних сімей Совєтського району "Золушка" про примусовий розпуск.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено вимоги ст. 12 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації», ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» в частині обов'язкової реєстрації змін у статутних документах, ч.2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» у частині подання органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону, Закону України “Про об’єднання громадян” та Закону України " Про оподаткування прибутку підприємств".
Прокурор у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Позивачі у судове засідання явку представників не забезпечили, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином, надали клопотання про розгляд справи за відсутністю їх представників, на задоволені позову - наполягали.
Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника, позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України суд вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних суддів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках встановлених законом.
Згідно з Положенням "Про Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі затвердженого Наказом від 14.02.2007 року № 47/5 Міністерства юстиції України (далі Положення) Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні управління юстиції в областях, мм. Києві та Севастополі (далі - управління юстиції) підпорядковуються Міністерству юстиції України (далі - Мін'юст) та є його територіальними органами.
Відповідно до абзацу дев'ятого пункту 3 Положення одним з основних завдань є здійснення легалізації місцевих об'єднань громадян та реєстрації інших юридичних осіб у порядку, установленому чинним законодавством, здійснення в межах компетенції контролю за їх діяльністю.
Громадська організація суспільства багатодітних сімей Совєтського району "Золушка" (код ЄДРПОУ 26272606) 18.07.2002р. зареєстрована Совєтським районним управлінням юстиції АР Крим, як благодійна організація, про що видане відповідне Свідоцтво № 1, юридична адреса: 97200, АР Крим, Совєтський район, смт. Совєтський, вул Мартинова,5; керівник - Берцева Тетяна Леонідівна (а.с.4-5).
Згідно ст. 3 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації», законодавство про благодійництво та благодійні організації складається з Конституції України, цього Закону, інших нормативно-правових актів, що регулюють благодійництво та благодійну діяльність.
Відповідно до ст. 25 Закону України “Про об’єднання громадян ” від 16.06.1992 року і постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993р. № 140 “Про затвердження Положення про порядок легалізації об’єднань громадян ” на органи юстиції покладено функції державної реєстрації і контролю за діяльністю громадських організацій. Оскільки органи юстиції мають функції державної реєстрації та контролю за діяльністю громадських організацій, то відповідно до п. 4 ст.17 вони мають право звертатися з позовами до адміністративного суду.
Положеннями ч. 1 ст.1 Закону України “Про об’єднання громадян ” визначено, що об’єднання громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Легалізація (офіційне визнання) яких згідно до ст. 14 Закону України “Про об’єднання громадян ” є обов’язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об’єднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. Після реєстрації об’єднання громадян воно набуває статус юридичної особи. Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про об’єднання громадян», законодавство про об'єднання громадян складається з Конституції України, цього Закону та актів законодавства, прийнятих відповідно до нього.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації» благодійною діяльністю є добровільна безкорислива діяльність організацій, що не передбачає одержання прибутків від цієї діяльності.
Відповідно до ч.2, ч. 3 ст.1 Закону України «Про об’єднання громадян», об'єднанням громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політична партія або громадська організація.
Дія цього Закону не поширюється на релігійні, кооперативні організації, об'єднання громадян, що мають основною метою одержання прибутків, комерційні фонди, органи місцевого та регіонального самоврядування (в тому числі ради і комітети мікрорайонів, будинкові, вуличні, квартальні, сільські, селищні комітети), органи громадської самодіяльності (народні дружини, товариські суди тощо), інші об'єднання громадян, порядок створення і діяльності яких визначається відповідним законодавством, яким для благодійних організацій є Закон України «Про благодійництво та благодійні організації», та інші нормативно-правових акти, що регулюють благодійництво та благодійну діяльність.
Згідно Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» Громадська організація суспільства багатодітних сімей Совєтського району "Золушка" (код ЄДРПОУ 26272606) є неприбутковою організацією.
Відповідно до ст. 85 Цивільного кодексу України товариства, які не мають за мету отримання прибутку для його подальшого розподілу між учасниками, є непідприємницькими товариствами.
Прокурор Совєтського району АР Крим в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Совєтському районі АР Крим, Совєтського районного управління юстиції АР Крим у адміністративному позові просить суд припинити юридичну особу - Громадську організацію суспільства багатодітних сімей Совєтського району "Золушка" за підставою неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону та відсутність відповідача по вказаному у статутних документах місцезнаходженню.
Пунктом 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» передбачений вичерпний перелік підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є - наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
10.09.2009р. Совєтьским районним управлінням юстиції АР Крим, на підставі листа № 257/01 ДПІ в Совєтьскому районі АР Крим, винесене попередження відповідачу із зобов'язанням усунення недоліків до 01.10.2009р., а саме надати до органів ДПІ звітність, у встановленому чинним законодавством порядку(а.с.12).
Актом від 25.09.2009р. Совєтьским районним управлінням юстиції АР Крим зафіксовано не знаходження відповідача за адресою, вказаною у статутних документах (а.с.12).
Згідно довідкиДПІ в Совєтському районі АР Крим № 3102/-/10 від 10.09.2009р. відповідачем остання податкова декларація до органів податкової служби надана 01.11.2007р. за третій квартал 2007р. (а.с.14-17).
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами" № 2181-III від 21.12.2000р. платники податків повинні представляти до органів ДПІ звітність з періодичністю, встановленою нормами діючого законодавства.
Згідно з ч.2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб –підприємців» № 755 від 15.05.2003р., підставами для ухвалення судом рішення про припинення юридичної особи є ненадання протягом року органам ДПІ податкових декларацій, документів фінансової звітності, провадження діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач не веде оперативний і бухгалтерський облік, не надає звітність по податках і обов'язкових платежах до податкового органу, не вносить до бюджету платежі в порядку і розмірах, передбачених законодавством, що є порушенням вимог статей 22, 24 Закону України «Про благодійництво та благодійні організації» і заподіює шкоду інтересам держави, зважаючи на неможливість держави в особі уповноважених нею органів (податкової інспекції) контролювати фінансово-господарську діяльність громадської організації.
Крім того, відсутність за юридичною адресою унеможливлює проведення перевірок відповідності статутної діяльності організації вимогам законодавства.
Відповідно до частини 3 статті 32 Закону України “Про об’єднання громадян ” про примусовий розпуск (ліквідацію) об’єднання громадян реєструючий орган протягом п’ятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.
Враховуючи визнання відповідачем позовних вимог, підтвердженням матеріалами справи допущених порушень правил здійснення діяльності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Під час судового засідання, яке відбулось 03.03.2010р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 09.03.2010р.
На підставі викладеного, керуючись ст. 158-161, ч.1 ст. 162, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Примусово розпустити (ліквідувати) Громадську організацію суспільства багатодітних сімей Совєтського району "Золушка" (код ЄДРПОУ 26272606, юридична адреса: 97200, АР Крим, Совєтський район, смт. Совєтський, вул Мартинова,5) зареєстровану Совєтським районним управлінням юстиції АР Крим 18.07.2002р.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Москаленко С.А.