Ухвала суду № 87276094, 30.01.2020, Пересипський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Суворовський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
30.01.2020
Номер справи
523/379/19
Номер документу
87276094
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 523/379/19

Провадження №2/523/138/20

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" січня 2020 р. Суворовський районний суд міста Одеси у складі:

головуючий суддя Бабаков В.П.,

при секретарі Мельніченко А.О.,

за участю представника позивача та представника відповідача розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі клопотання представника відповідача про закриття провадження по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради, Дочірнього підприємства державної акціонерної компанії «Хліб України» «Одеський комбінат хлібопродуктів», Дочірнього підприємства «Житлосервіс» дочірнього підприємства державної акціонерної компанії «Хліб України» «Одеський комбінат хлібопродуктів», третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Департамент міського господарства Одеської міської ради про захист прав мешканців гуртожитку,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до відповідачів з вимогою зобов`язати Дочірнє підприємство державної акціонерної компанії «Хліб України» «Одеський комбінат хлібопродуктів», Дочірнє підприємство «Житлосервіс» дочірнього підприємства державної акціонерної компанії «Хліб України» «Одеський комбінат хлібопродуктів» передати у комунальну власність та зобов язати Одеську міську раду вчинити відповідні дії по прийняттю будинку АДРЕСА_1 у комунальну власність з передачею на баланс відповідного територіального органу самоврядування.

Через невизначеність власника позивач не може реалізувати своє право на приватизацію житла, визначитись з правом користування квартирою.

Позивач є наймачем кімнати АДРЕСА_2 , зареєстрований та проживає на підставі ордеру від 03.12.2002 року № 021202-01 серії ДПЖ, виданого згідно спільного рішення адміністрації та профспілкового комітету ДП «Житлосервіс» від 02.12.2002 № 68-6.

Так позивач по справі та інші мешканці сімейного гуртожитку звернулись до керівництва ДАК «Хліб України» з проханням вирішити питання передачі гуртожитку до комунальної власності з метою реалізації своїх житлових прав на приватизацію займаних кімнат.

ДП « Житлосервіс» ДАК « Хліб України» Одеський комбінат хлібопродуктів» 18.07.2017 року звернулось до Одеської міської ради з проханням прийняти до комунальної власності зазначений гуртожиток. Проте позитивної відповіді так і не надійшло.

Керівництвом ДАК « Хліб України» Одеський комбінат хлібопродуктів» повторно із заявою до Одеської міської ради не зверталось та не вчинено жодних дій щодо прискорення передачі гуртожитку у комунальну власність, а Одеською міською радо щодо прийняття гуртожитку у комунальну власність, чим порушуються норми Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитку».

Отже, фактично оскаржується бездіяльність органу виконавчої влади та ставиться питання про його зобов`язання вчинити певні дії.

11.11.2019 року, через канцелярію суду, представник відповідача подав клопотання про закриття провадження по справі з підстав визначених в п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України.

Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти клопотання представника відповідача та надав суду письмові заперечення, згідно яких він не вважає данний спір публічно-правовим не зважаючи на те, що у спорі бере участь суб`єкт публічного права, а спірні правовідносини врегульовані нормами цивільного та адміністративного права. Метою звернення позивача до суду є усунення перешкод у реалізації ним свого права на приватизацію, а не оскарження владних дій або бездіяльності. Вважає наявним саме приватно-правовим спір, який необхідно вирішувати та розглядати у порядку цивільного судочинства.

Дослідивши матеріали справи вислухавши думку та доводи сторін, суд приходить до наступного.

Відносини, пов`язані з передачею об`єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об`єктів права комунальної власності у державну власність регулює Закон України «Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності».

Статтею 3 цього ж Закону визначено, що ініціатива щодо передачі об`єктів права державної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно.

Згідно з пунктом 51 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання надання згоди на передачу об`єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об`єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об`єктів державної власності.

Статтею 6 Закону України «Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності» визначено, що передача об`єктів здійснюється комісією з питань передачі об`єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі. У разі передачі об`єктів, закріплених за самоврядною організацією, або об`єктів, щодо яких прийнято рішення про приватизацію, орендованого майна, акцій (часток, паїв), що належать державі або суб`єктам права комунальної власності у майні господарських товариств, до складу комісії з питань передачі об`єктів включаються представники відповідно самоврядної організації або державного органу приватизації.

Частина 5 статті 7 цього Закону передбачає, що передача об`єктів права державної та комунальної власності оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії.

Згідно частини 2 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Відповідно до пункту 10 Положення про порядок передачі об`єктів права державної власності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 вересня 1998 року № 1482, передача оформляється актом приймання-передачі за формою згідно з додатком до Порядку подання та розгляду пропозицій щодо передачі об`єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об`єктів у державну власність, затвердженого цією постановою.

Отже, Закон України «Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності» пов`язує перехід об`єктів права державної власності у комунальну з такою обов`язковою обставиною як відповідне волевиявлення на зазначену передачу суб`єкта комунальної власності, тобто, законодавчо визначено порядок передачі об`єктів права державної власності у комунальну власність.

Відповідно до частин першої, третьої статті 19 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Згідно зі статтею 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового розгляду.

Таким чином, з урахуванням заявлених вимог, позивачем фактично оскаржується бездіяльність органу виконавчої влади щодо прийняття у власність майна та ставиться питання про зобов`язання Одеську міську раду вчинити певні дії, а тому спір який виник у цих правовідносинах є публічно-правовим та підлягає розгляду за правилами КАС України.

Вищезазначений правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 30.05.2019 року по справі №522/6818/19.

Згідно п.1 ч.1ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до ч.1ст. 256 ЦПК України якщо провадження у справі закривається з підстав, визначених пунктом 1 частини першої статті 255 цього Кодексу, суд повинен повідомити заявникові, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

Суд роз`яснює позивачу право звернення до суду з відповідними позовними вимогами за правилами адміністративного судочинства.

Керуючись ст.ст. 5,6,10, 255, 256 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача Одеської міської ради – задовольнити.

Провадження у справі № 523/379/19 за позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради, Дочірнього підприємства державної акціонерної компанії «Хліб України» «Одеський комбінат хлібопродуктів», Дочірнього підприємства «Житлосервіс» дочірнього підприємства державної акціонерної компанії «Хліб України» «Одеський комбінат хлібопродуктів», третя особа без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Департамент міського господарства Одеської міської ради про захист прав мешканців гуртожитку - закрити.

Повідомити ОСОБА_1 що розгляд вказаної справи віднесений до юрисдикції адміністративних судів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її складення та підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через суд Суворовського району міста Одеси, шляхом подачі в 15 денний строк з дня складання повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складено 30.01.2020 року.

Суддя: