
Справа № 140/976/18
Провадження №2/930/18/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.01.2020 року м.Немирів
Немирівський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Царапори О.П.
за участю секретаря судових засідань Вакар Г.І.
представника позивача ОСОБА_1 А ОСОБА_2
представника Брацлавської сільської ради Цимбала О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м.Немирів цивільну справу за позовом керівника Немирівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Брацлавської селищної ради Немирівського району до ОСОБА_3 про стягнення збитків, заподіяних безоплатним використанням земельних ділянок,
В С Т А Н О В И В :
Виклад позиції позивача.
Керівник Немирівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Брацлавської селищної ради Немирівського району звернувся в суд із позовною заявою до ОСОБА_3 про стягнення збитків, заподіяних безоплатним використанням земельних ділянок, яка мотивована тим, що установлено, що згідно інформації наявної у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно ОСОБА_3 з 03.12.2009 по даний час є власником комплексу будівель та споруд розташованих за адресою: АДРЕСА_1 (згідно розпорядження Брацлавського селищного голови № 50 від 19.02.2016 «Про перейменування вулиць, провулків в смт. Брацлав Немирівського району» на даний час адреса указаного майна: АДРЕСА_1 .) Площа зазначеного майна становить 4041,51 м.кв.
Згідно інформації наявної у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно ОСОБА_3 з 03.12.2009 по даний час є власником комплексу будівель та споруд розташованих за адресою: АДРЕСА_1 (згідно розпорядження Брацлавського селищного голови № 50 від 19.02.2016 «Про перейменування вулиць, провулків в смт. Брацлав Немирівського району» на даний час адреса указаного майна: АДРЕСА_1 .). Площа зазначеного майна становить 149,1 м.кв.
Однак, згідно довідки із Реєстру речових прав на нерухоме майно будь-які речові права на вищезазначені земельні ділянки у ОСОБА_3 відсутні.
Відповідно до ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України якщо будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Однак відомості про наявність права власності чи користування у попереднього власника майна ОСОБА_4 у Реєстрі також відсутні.
Тоді як, згідно інформації Брацлавської селищної ради нерухоме майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_1 розміщено на землях комунальної власності.
Чинним законодавством України передбачено дві форми прав на земельні ділянки – право власності та право користування.
Отже, враховуючи відсутність у ОСОБА_3 права власності на вищевказані земельні ділянки, вона володіє ділянками розташованими під належним їй нерухомим майном на праві користування.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни набувають право користування земельними ділянками із земель комунальної власності за рішенням органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації.
Однак, згідно інформації наданої Брацлавською селищною радою з моменту реєстрації права власності на зазначене майно ОСОБА_3 із заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо відведення земельної ділянки на якій розташовано вищевказані приміщення до сесії селищної ради не зверталась та будь-яких заходів щодо оформлення прав на вказані земельні ділянки не вживала, що свідчить про протиправну поведінку відповідача.
Відповідно до інформації наданої Немирівською ОДПІ та Брацлавською селищною радою ОСОБА_3 з моменту реєстрації права власності на зазначене майно будь-яких грошових коштів за користування земельними ділянками під указаним комплексами будівель та споруд не сплачувала.
Таким чином, у зв`язку із протиправною поведінкою відповідача, яка проявляється у використанні земельної ділянки комунальної власності без правовстановлюючих документів бюджет Брацлавської територіальної громади недоотримав грошові кошти у вигляді орендної плати.
Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Враховуючи систематичне недоотримання грошових коштів Брацлавська селищна рада звернулась із відповідною заявою до Немирівської районної державної адміністрації.
У подальшому розпорядженням голови Немирівської РДА від 22.05.2017 № 126 утворено тимчасову комісію щодо визначення розміру збитків власнику земельних ділянок.
Відповідно до акту указаної комісії від 19.10.2017 розмір збитків заподіяних ОСОБА_3 . Брацлавській селищній раді внаслідок безоплатного використання з 2015 по 2017 роки земельної ділянки площею 149 м. кв. (відповідає площі нерухомого майна), яка розташована під нерухомим майном за адресою: АДРЕСА_1 становить 3141 грн.
Окрім того, згідно указаного акту від 19.10.2017 розмір збитків заподіяних ОСОБА_3 Брацлавській селищній раді внаслідок безоплатного використання з 2015 по 2017 роки земельної ділянки площею 4041,51 м. кв. (відповідає площі нерухомого майна), яка розташована під нерухомим майном за адресою: АДРЕСА_1 становить 85150 грн.
Таким чином, враховуючи протиправну поведінку відповідача бюджет територіальної громади з 2015 по 2017 роки недоотримав грошові кошти у вигляді орендної плати у сумі 88291 грн.
Відповідно п. 5 Порядку збитки відшкодовуються власникам землі не пізніше ніж протягом одного місяця після затвердження актів комісій.
Вищевказаний акт комісії 19.10.2017 затверджено головою Немирівської РДА.
У подальшому, вищевказаний акт 12.01.2018 скеровано за зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_3 АДРЕСА_2 , про що свідчить фіскальний чек та опис вкладення до цінного листа ПАТ «Укрпошта».
Однак, зазначені документи повернуто на адресу Брацлавської селищної ради у зв`язку із закінченням встановленого строку зберігання.
Відповідно до інформації розміщеної на офіційному Інтернет ресурсі ПАТ «Укрпошта» за посиланням «https://ukrposhta.ua/vidslidkuvati-forma-poshuku» на адресу відповідача 20.01.2018 та 30.01.2018 скеровувались повідомлення про надходження поштового відправлення, однак ОСОБА_3 до відділення поштового зв`язку не з`явилась.
Відповідачка неодноразово (10.08.2017 та 14.09.2017) запрошувалась на засідання комісії, про що свідчать зворотні поштові повідомлення, однак не з`явилась.
Також, згідно протоколу комісії № 1 від 12.06.2017 представник відповідача ОСОБА_5 був присутній на засіданні комісії та надавав пояснення.
Водночас, станом на 10.03.2018 відповідачка збитки визначені в акті комісії у добровільному порядку не відшкодувала.
Таким чином, вбачаються правові підстави для стягнення указаних коштів у судовому порядку.
Брацлавська селищна рада, як орган уповноважений на здійснення представницьких повноважень у спірних правовідносинах з моменту встановлення підстав для стягнення вищевказаних збитків у судовому порядку жодних заходів представницького характеру не вживала, що свідчить про те, що орган до компетенції якого віднесенні представниці повноваження у даній сфері їх не здійснює.
Відповідно до вимог п. п. 1, 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
До сфери інтересів територіальної громади належить найбільш ефективне використання власності громади та отримання доходу від використання земельних ділянок комунальної власності.
Грошові кошти отримані від орендної плати земельних ділянок комунальної власності є складовою дохідної частини відповідного бюджету та матеріальною основою для забезпечення функцій місцевого самоврядування зокрема забезпечення комплексного соціально-економічного та культурного розвитку відповідної території, надання соціальних послуг населенню, забезпечення законності, громадської безпеки, правопорядку, охорона прав, свобод і законних інтересів громадян, соціальний захист населення, сприяння працевлаштуванню громадян тощо.
Отже, правовідносини, пов`язані із ефективним використання земель комунальної власності та отримання орендної плати за їх використання становлять «суспільний» «публічний» інтерес, а безоплатне використання указаних земель породжує підстави для захисту вказаних інтересів прокурором.
Таким чином, враховуючи наявність порушення інтересів держави та бездіяльність органу до компетенції якого віднесенні представниці повноваження у даній сфері, вбачаться правові підстави для пред`явлення указаного позову прокурором на підставі повноважень, передбачених ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 57 ЦПК України, у зв`язку з чим представник Немирівської місцевої прокуратури звернувся до суду з даним позовом.
Виклад позиції відповідача.
12.12.2019 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив те, що позивачем не було доведено ті обставини, на які він посилається.
Позивач обґрунтовуючи свої вимоги зазначає, що 19.10.2018 тимчасовою комісією Немирівської РДА затверджено розрахунок, яким визначено розмір збитків власнику земельної ділянки. В зв`язку з тим, що відповідачем не було відшкодовано визначені збитки у добровільному порядку, позивач звернувся до суду з позовною заявою про примусове стягнення визначених збитків на підставі Акту про визначення розмірів збитків власнику земельних ділянок від 19 жовтня 2017 року, затвердженого головою Немирівської районної державної адміністрації.
Повноваження Немирівської районної державної адміністрації обмежуються лише обчисленням розміру збитків у встановленому порядку.
Акт про визначення розмірів збитків власнику земельних ділянок від 19 жовтня 2017 року не створює жодних правових наслідків для ОСОБА_3 .
Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам
визначено постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 року, відповідно до п. 1 власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок та неодержанням доходів у зв`язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки (пункт 2 Порядку).
Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Тобто Законом передбачено певний порядок визначення розміру збитків та подальше відшкодування завданих збитків, однак позивачем на думку відповідача було порушено визначений порядок, а саме: не було проведено засідання комісії на якому потрібно визначити розмір завданих збитків, а надані позивачем Протокол №6 і Акт про визначення розмірів збитків власнику земельних ділянок від 19 жовтня 2017 року на думку відповідача – сфальсифіковані, що підтверджується додатками до позовної заяви, і не можуть бути доказами по справі.
Так як докази, що надані позивачем доводять, що засідання комісії 19 жовтня 2017 року не проводилось, то наданий Акт про визначення розмірів збитків власнику земельних ділянок від 19 жовтня 2017 року на думку відповідача є нікчемним, а від так власник земельної ділянки на думку відповідача, порушив Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам визначено постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 року, а саме не було визначено розмір збитків створеною комісією.
Заяви, клопотання позивача, відповідача
16.05.2018 року від керівника Немирівської місцевої прокуратури надійшла заява про забезпечення позову, яка була 18.05.2018 року була задоволена судом.
26.12.2018 року надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до закінчення розгляду адміністративної справи №120/4443/18-а, яке було задоволено судом.
27.01.2020 року від відповідачки ОСОБА_3 надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копію Постанови Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 05.12.2019 у справі №120/4443/18-а, яке було задоволено судом.
Крім того 27.01.2020 року надійшло клопотання про виклик свідків та витребування оригіналів доказів, які були відмовлені в задоволенні, оскільки вказані дії вирішуються в підготовчому засіданні згідно ст. 200 ЦПК України.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді від 18.05.2018 року накладено арешт на комплекс будівель та споруд розташованих за адресою АДРЕСА_1 .
Ухвалою від 22.05.2018 року прийнято до розгляду вище вказану позовну заяву та відкрито провадження по справі.
Ухвалою від 25.02.2019 року було зупинено провадження по справі.
Ухвалою від 07.08.2019 року було поновлено провадження у справі.
Ухвалою від 17.10.2019 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача Немирівської місцевої прокуратури Онищук О.А. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовільнити в повному обсязі.
Представник Брацлавської селищної ради Цимбал О.В. позовні вимоги підтримав та просив задовільнити.
Відповідачка ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, надійшла заява про розгляд справи у її відсутність.
Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин, докази
Так як відповідачка в судові засідання не з`являлася, крім того, 27.01.2020 року на адресу суду надійшла заява про розгляд справи у її відсутність, а тому з метою розгляду справи в межах строку визначених ЦПК України, суд вважає за необхідне провести розгляд справи у відсутність відповідачки.
Заслухавши прокурора, представника Брацлавської сільської ради, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні факти:
-Голова Брацлавської селищної ради Немирівського райну звертався з листом до голови Немирівської РДА про утворення комісії із визначенням збитків за використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів щодо комплексу будівлі та споруди, адреса АДРЕСА_3 власник ТОВ «ЦентрСіті» - площа земельної ділянки 334 кв.м., комплекс будівель та споруд, адреса АДРЕСА_4 , власник – ОСОБА_3 – площа земельної ділянки 149,1 кв.м (а.с.6) та щодо комплексу будівель та споруд по АДРЕСА_1 , загальною площею 4041,51 кв.м., власником якого є ОСОБА_3 (а.с.6 т.1).
-22.05.2017 року головою Немирівської РДА було створено розпорядження №126 про створення тимчасової комісії щодо визнання розмірів збитків власнику земельної ділянки (а.с.11).
-згідно інформації наявної у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно ОСОБА_3 з 03.12.2009 по даний час є власником комплексу будівель та споруд розташованих за адресою: АДРЕСА_4 (теперішня назва АДРЕСА_5 ). Площа зазначеного майна становить 149,1 м.кв. (а.с.12-14 т.1).
-згідно інформації наявної у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно ОСОБА_3 з 03.12.2009 по даний час є власником комплексу будівель та споруд розташованих за адресою: АДРЕСА_1 (теперішня назва АДРЕСА_1 .) Площа зазначеного майна становить 4041,51 м.кв. (а.с.15-17 т.1).
-згідно протоколів №1 та №2 від 12.06.2017 року засідання комісії щодо визначення розмірів збитків власнику земельних ділянок – Брацлавської селищної ради вбачається, що комісія відклала засідання комісії на 24.07.2017 року у зв`язку з відсутністю на засіданні землекористувачів ТОВ «Центр Сіті» та зобов`язала сторони надати письмові докази на яких ґрунтувалися пояснення та заперечення (а.с.18-19 т.1).
-згідно протоколів №3 та №4 від 24.07.2017 року засідання комісії щодо визначення розмірів збитків власнику земельних ділянок – Брацлавської селищної ради вбачається, що комісія відклала засідання комісії на 21.08.2017 року у зв`язку з відсутністю на засіданні землекористувачів ТОВ «Центр Сіті» та ОСОБА_3 (а.с.19-20 т.1).
-на підставі розпорядження Немирівської РДА №22 від 22.09.2017 року внесено зміни до складу тимчасової комісії щодо визначення розмірів збитків власнику земельних ділянок (а.с.22 т.1);
-згідно протоколу №6 від 19.10.2017 року засідання комісії щодо визначення розмірів збитків власнику земельних ділянок – Брацлавської селищної ради вбачається, що комісія розглянувши розрахунок розміру збитків, заподіяних Брацлавській територіальній громаді внаслідок безоплатного використання земельних ділянок під будівлями та спорудами ТОВ`Центр Сіті» та ОСОБА_3 , вирішила погодити розрахунок, про що скласти відповідні акти (а.с.23 т.1)
-Згідно довідки виданої виконавчим комітетом Брацлавської селищної ради №1515 від 17.08.2017 року вбачається, що будівлі та споруди, які знаходяться за адресою АДРЕСА_6 перебувають у комунальній власності Брацлавської селищної ради (а.с.24 т.1).
-Згідно довідки №1441 від 11.08.2017 року Брацлавської селищної ради вбачається що змінено назву вулиці Горького на Набережна (а.с.24 т.1).
-Згідно листа №0128-547 від 10.08.2017 року Немирівської РДА направленого на адресу ОСОБА_3 , повідомлено про те, що 21.08.2017 року повторно відбудеться засідання комісії щодо визначення розмірів збитків власнику земельних ділянок на якій буде розглянуто питання, щодо нарахування збитків власнику земельної ділянки – Брацавській селищній раді внаслідок використання земельних ділянок, які знаходяться за адресою АДРЕСА_7 (а.с.25 т.1). Даний лист був вручений 18.08.2017 року.
-В подальшому 14.09.217 року був направлений повторний лист, про те, що 19.10.2017 року повторно відбудеться засідання комісії щодо визначення розмірів збитків власнику земельних ділянок, які знаходяться за адресою АДРЕСА_7 (а.с.26 т.1).
-Відповідно до акту указаної комісії від 19.10.2017 розмір збитків заподіяних ОСОБА_3 . Брацлавській селищній раді внаслідок безоплатного використання з 2015 по 2017 роки земельної ділянки площею 149 м. кв. (відповідає площі нерухомого майна), яка розташована під нерухомим майном за адресою: АДРЕСА_5 становить 3141 грн. Окрім того, згідно указаного акту від 19.10.2017 розмір збитків заподіяних ОСОБА_3 Брацлавській селищній раді внаслідок безоплатного використання з 2015 по 2017 роки земельної ділянки площею 4041,51 м. кв. (відповідає площі нерухомого майна), яка розташована під нерухомим майном за адресою: АДРЕСА_1 становить 85150 грн. Таким чином, враховуючи протиправну поведінку відповідача бюджет територіальної громади з 2015 по 2017 роки недоотримав грошові кошти у вигляді орендної плати у сумі 88291 грн. (а.с.27-28).
-10.01.2018 року ОСОБА_3 . Брацлавською селищною радою направлено лист, в якому запропоновано відшкодувати збитки заподіяні Брацлавській селищній раді внаслідок використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів за адресами АДРЕСА_8 та АДРЕСА_1 в якому вказано реквізити для перерахунку коштів (а.с.31 т.1).
-Згідно довідки ДФС у Вінницькій області вбачається, що ОСОБА_3 плата за земельні ділянки під об`єктом нерухомого майна, що розташовані за адресою АДРЕСА_1 протягом 2015-2017 років не нараховувалась, відповідно до бюджету не сплачувалась (а.с.36 т.1).
-Згідно листів №237, 237-1 від 29.03.2018 року виданого Брацлавською селищною радою Немирівського району Вінницької області вбачається, що земельні ділянки, розташовані за адресою АДРЕСА_7 перебувають у комунальній власності та фактично використовуються ОСОБА_3 для розміщення нерухомого майна, яке належить на праві приватної власності останній. З 2009 року по даний час ОСОБА_3 чи її представники до Брацлавської селищної ради із заявами про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо встановлення меж указаних земельних ділянок не звертались. Рішення про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо встановлення меж земельних ділянок, що розташована за адресою: АДРЕСА_5 сесією Брацлавської селищної ради не приймалось. Договір оренди вищевказаних земельних ділянок між Брацлавською селищною радою та ОСОБА_3 з 2009 року по даний час не укладався у зв`язку із ухиленням останньої від встановлення меж використовуваних земельних ділянок в натурі, що унеможливлює укладення договору. Окрім того, ОСОБА_3 грошові кошти за використання земельних ділянок розташованих за адресами АДРЕСА_7 з 2009 року по даний час не сплачувались(а.с.38,39 т.1).
Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування
Частина перша статті 1166 ЦК України встановлює, що шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та
інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтями 19, 140 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України. Місцеве самоврядування визначено як право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності, а також земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Частиною 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, міст, районів у містах.
Положення ч. 1 та ч. 3 ст. 63 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних, визначених законом, джерел та закріплених у встановленому законом порядку загальнодержавних податків, зборів та інших обов`язкових платежів.
Склад доходів місцевих бюджетів визначається Бюджетним кодексом України та законом про Державний бюджет України.
У відповідності до п. 4 ч. 1 ст. 69 Бюджетного кодексу України до доходів загального фонду сільських бюджетів належить податок на майно, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Відповідно до п. п. 1 п «б» ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель.
Статтею 18-1 вказаного Закону передбачено, що орган місцевого самоврядування може бути позивачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Статтею 45 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Прокурор, який звертається до суду з метою представництва інтересів громадянина або держави в суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво), повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва.
Згідно ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та право користування земельними ділянками із земель державної або
комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав та оформлюються відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право власності, право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки підлягає реєстрації у Державному реєстрі прав.
Відповідно до ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України якщо будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.
Згідно з пунктом 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю – це обов`язків платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Плата за землю відповідно до пункту 10.2 цього Кодексу належить до місцевих зборів, які згідно зі ст. 69 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.
Згідно з ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України орендар зобов`язаний своєчасно сплачувати орендну плату.
Згідно ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки (п. "д" ч. 1 ст. 156 Земельного кодексу України).
За змістом ст. 157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами. Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993, власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв`язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Відповідно п. 3 вказаного Порядку відшкодуванню підлягають збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. При цьому неодержаний дохід - це дохід, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
За ст. 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв`язку
зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Для настання деліктної відповідальності у вигляді відшкодування збитків необхідна наявність складу цивільного правопорушення, а саме: вина особи, яка заподіяла шкоду; протиправна поведінка заподіювана шкоди; наявність шкоди; причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача.
Згідно ст. 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Верховний Суд України у правовому висновку у справі №6-2588цс15 вказав, що користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавляє орендодавця права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який він міг би отримати, якби його право не було порушено.
У випадку не укладення договору оренди, суперфіцію, інших правочинів як правових підстав для користування земельною ділянкою з вини користувача настають правові наслідки, передбачені статтею 157 Земельного кодексу України та Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам, затвердженим Постановою КМУ від 19.04.1993 №284.
Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст. 82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників
Висновки суду
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що для настання деліктної відповідальності у вигляді відшкодування збитків необхідна наявність складу цивільного правопорушення, а саме: вина особи, яка заподіяла шкоду; протиправна поведінка заподіювана шкоди; наявність шкоди; причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача. Відповідачка дій спрямованих на оформлення та укладення права користування земельною ділянкою не здійснила, що свідчить про умисні дії, направлені на невиконання передбачених законодавством вимог щодо своєчасного оформлення права користування земельної ділянки, а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються належним доказами та підлягають до задоволення, оскільки відповідачка дійсно порушила вимоги чинного законодавства, здійснивши безоплатне використання земельних ділянок комунальної власності, завдавши шкоди державі на суму 88 291 грн.
Розподіл судових витрат
Відповідно до ч.1ст.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи.
Згідно з вимогами ст.141 ЦПК України, з відповідачки на користь позивача слід стягнути на судові витрати понесені за сплату судового збору у розмірі 2 646, 00 коп.
На підставі ст.ст. 525, 526, 530, 610-611, 614 Цивільного кодексу України, ст.ст. 83,93,125-126, 152, 156-157 ЗУ України, ст. ст. 1-2, ст. 4, 13-15, 17-18, ст. 21, 33 ЗУ «Про оренду землі», 82, 258, 259, 263-265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги керівника Немирівської місцевої прокуратури ( юридична адреса вул..Шевченка,27 м.Немирів, код ЄДРПОУ 02909909) в інтересах держави в особі Брацлавської селищної ради Немирівського району (юридична адреса вул..Незалежності, 30 смт.Брацлав Немирівського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04325928) до ОСОБА_3 (жительки АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення збитків, заподіяних безоплатним використанням земельних ділянок – задовільнити.
Стягнути із ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ІПН НОМЕР_1 ) на користь Брацлавської селищної ради Немирівського району (вул. Незалежності, 30, смт. Брацлав Немирівського району Вінницької області, 22870, код за ЄДРПОУ: 04325928) грошові кошти у розмірі 88 291 грн. в рахунок відшкодування збитків заподіяних безоплатним використання земельних ділянок комунальної власності розташованих під нерухомим майном за адресами АДРЕСА_7 , зарахувавши їх за наступними реквізитами: УК у Немирівському районі ОТГ смт Брацлав/21081100 ЄДРПОУ 37336738, Казначейство України (еап), р/р НОМЕР_2 .
Стягнути із ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ІПН НОМЕР_1 ) на користь прокуратури Вінницької області (код 02909909, МФО 820172, розрахунковий рахунок НОМЕР_3 ) грошові кошти у розмірі 2646 грн. в рахунок відшкодування судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Немирівський районний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було проголошено лише вступну і резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, цей строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 29.01.2020 року.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: https://court.gov.ua/fair/ на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет.
Головуючий: О.П.Царапора