Рішення № 87265320, 30.01.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2020
Номер справи
420/6117/19
Номер документу
87265320
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/6117/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Корой С.М.,

секретаря судового засідання Вінтоновича С.С.,

за участю сторін:

представника позивача Драгомирова О.М. (за ордером),

представника відповідача Дідух С.П. (за довіреністю),-

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

16 жовтня 2019 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати пункт 51 протоколу №51 від 19 квітня 2019 року - рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як інваліду 1 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби;

- зобов`язати Міністерство оборони України вирішити питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, з урахуванням права на отримання одноразової грошової допомоги, як інваліду 1 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби, у розмірі 250-х кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, а саме 04.04.2017 року, з урахуванням проведених виплат та факту подання позивачем усіх документів передбачених законодавством, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення Інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він з 1982 по 1983 роки проходив військову службу у Демократичній Республіці Афганістан та приймав участь у бойових діях. 28.02.1986 року майор ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у запас за пунктом “А” ст. 59 (у запас) за віком. Як вказує позивач, постановою 15 Військово-лікарської комісії Південного оперативного командування, складеною на підставі Протоколу №268 від 22 березня 2001 року, встановлено, що захворювання ОСОБА_1 пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при виконанні Інтернаціонального обов`язку. 04.04.2001 року при первинному огляді позивач визнаний інвалідом 2 групи безстроково у зв`язку з захворюваннями, пов`язаними з виконанням обов`язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов`язку. Дана обставина підтверджується довідкою МСЕК серії 2-180А №027644 від 04.04.2001 року. 04.04.2017 року при повторному огляді позивач визнаний інвалідом 1 групи безстроково у зв`язку з захворюваннями, пов`язаними з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії. Дана обставина підтверджується довідкою МСЕК серії 12-ААА №296480 від 04.04.2017 року.

Як вказує позивач, згідно з положеннями ст.41 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу», ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» даний факт дав позивачу право на виплату йому одноразової грошової допомоги, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві від 25 грудня 2013 року за № 975”.

У позові вказано, що позивач звернувся до Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки з відповідною заявою про виплату одноразової допомоги у зв`язку із встановленням першої групи інвалідності та додав до неї перелік необхідних документів і 31.05.2019 року на поштову адресу позивача надійшов витяг з протоколу від 19 квітня 2019 року № 51 засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум. З даного протоколу вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, оскільки на час встановлення заявнику інвалідності у 2001 році не існувало правової норми щодо виплати одноразової грошової допомоги.

Як стверджує позивач, право на отримання одноразової грошової допомоги безпосередньо пов`язане з датою встановлення інвалідності та, відповідно, визначається положенням законодавства, яке було чинним саме на той момент, та встановлювало, зокрема, порядок отримання та розмір такої допомоги. Наступна зміна законодавства не впливає на порядок отримання, розмір допомоги тощо, і це відповідає принципу правової визначеності як складової принципу верховенства права. Станом на квітень 2001 року (встановлення позивачу інвалідності II групи) не існувало правової норми щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги такій категорії військовослужбовців.

Позивач зазначає, що предметом спору у цій справі є вимога нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу як інваліду І групи. Отже, у зв`язку з встановленням позивачу першої групи інвалідності з 04.04.2017 року у нього виникло право на отримання одноразової грошової допомоги. На день встановленні І групи інвалідності позивачу діяв Порядок № 975, а тому саме його належить застосовувати у спірних правовідносинах. Позивач звернувся до Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 1-ї групи інвалідності в межах строку передбаченого пунктом 8 статті 16-3 Закону № 2011- XII. Таким чином, як вказано у позові, позивач має право на призначення одноразової грошової допомоги як військовослужбовець, який проходив дійсну військову службу, та у зв`язку із встановленням йому І групи інвалідності (з 04 квітня 2017 року), що настала внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби

Ухвалою від 21.10.2019 судом відкрито провадження у даній адміністративній справі та вирішено її розглядати в порядку, визначеному ст.262 КАС України.

Вказаною ухвалою судом також зобов`язано Міністерство оборони України надати до суду у п`ятнадцятиденна строк від дати отримання даної ухвали:

- належним чином засвідчені копії документів за результатами розгляду яких комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення, викладене у п.51 протоколу №51 від 19.04.2019 року, затвердженого Міністром оборони України 22.04.2019 року щодо майора ОСОБА_1 ;

- інформацію щодо того чи раніше здійснювалася ОСОБА_1 виплата одноразової допомоги у зв`язку з отриманням інвалідності (розміру та підстав її виплати).

04.11.2019 року (вх. №40667/19) від представника Міністерства оборони України до суду надійшла заява про розгляд справи №420/6117/19 за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті – підготовчим засіданням.

Ухвалою суду від 12.11.2019 року судом відмовлено у задоволенні заяви представника Міністерства оборони України про розгляд справи №420/6117/19 за правилами загального позовного провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії.

13.11.2019 року (вх. №42516/19) від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву разом із додатками, згідно з переліком, який у ньому наведено (а.с.53-69).

Так, у відзиві відповідач зазначає, що починаючи з 01.01.2014 року, законодавцем встановлено імперативну заборону на виплату одноразової грошової допомоги у разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності, а зазначений термін рахується з дня набрання чинності Закону N 5040-УІ. У відзиві вказано, що згідно з матеріалів справи, з дня первинного встановлення інвалідності (04.04.2001) та з дня набрання чинності Закону N 5040-УІ, яким доповнено статтею 16-3 Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (01.01.2014) до дня встановлення І групи інвалідності (04.04.2017) минуло понад два роки.

Відтак, як стверджує відповідач, позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі. Вказана позиція Міністерства оборони України, на думку відповідача, є ідентичною правовим висновкам Верховного Суду по справі №806/2187/18.

Зважаючи на вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1

13 листопада 2019 року (вх. №42518/18) від представника відповідача до суду надійшло клопотання про витребування у позивача:

- оригіналу для огляду та комісію постанови ВЛК Південного регіону, яка стала підставою для встановлення йому першої групи інвалідності;

- оригіналу для огляду та довідки до акту огляду МСЕК від 04.04.2017 року серії 12 ААА №296480

Ухвалою суду від 03.12.2019 року судом відмовлено у задоволенні клопотання представника Міністерства оборони України про витребування доказів по справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії.

Разом з цим, 03.12.2019 року судом прийнято ухвалу, якою зобов`язано Міністерство оборони України надати до суду у п`ятнадцятиденна строк від дати отримання даної ухвали належним чином засвідчені копії:

- документів за результатами розгляду яких комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення, викладене у п.51 протоколу №51 від 19.04.2019 року, затвердженого Міністром оборони України 22.04.2019 року щодо майора ОСОБА_1 ;

- інформації щодо того чи раніше здійснювалася ОСОБА_1 виплата одноразової допомоги у зв`язку з отриманням інвалідності (розміру та підстав її виплати);

- належним чином засвідчені копії доказів, які додані до відзиву на позовну заяву по справі №420/6117/19

Ухвалою суду від 06.12.2019 року судом вирішено розглядати справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії за правилами загального позовного провадження.

19.12.2019 року (вх. №48367/19) на виконання вимог ухвали суду від 03.12.2019 року від представника відповідача до суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи доказів разом із відповідними додатками (а.с.70-81).

11.01.2020 (вх. №1113/20) від представника відповідача до суду надійшов лист, в якому на виконання вимог ухвали суду від 03.12.2019 року повідомлено, що ОСОБА_1 виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку із отриманням інвалідності раніше не здійснювалась та, що відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з підстав, визначених у відзиві на адміністративний позов.

Ухвалою суду від 13.01.2020 року судом закрито підготовче провадження по справі № 420/6117/19 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії та призначено справу до судового розгляду на 29.01.2020 року о 10:00 год.

У судовому засіданні 29.01.2020 року представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши вступне слово представників сторін, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позов і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до наказу Міністра оборони Союзу РСР (по особовому складу) від 28.02.1986 року звільнений з військової служби у запас за пунктом “А” ст. 59 (у запас) за віком (а.с.11, 63-64, 75-76).

Як стверджує позивач та не спростовується відповідачем, ОСОБА_1 з 1982 по 1983 роки проходив військову службу у Демократичній Республіці Афганістан та приймав участь у бойових діях.

Постановою 15 Військово-лікарської комісії Південного оперативного командування, складеною на підставі Протоколу №268 від 22 березня 2001 року, встановлено, що захворювання ОСОБА_1 пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при виконанні Інтернаціонального обов`язку (а.с.12, 67, 79).

Згідно довідки МСЕК серії 2-18 ОА №027644 від 04.04.2001 року при первинному огляді позивач визнаний інвалідом 2 групи безстроково у зв`язку з захворюваннями, пов`язаними з виконанням обов`язків військової служби при виконанні інтернаціонального обов`язку (а.с.13, 61, 73).

04.04.2017 року при повторному огляді позивач визнаний інвалідом 1 групи безстроково у зв`язку з захворюваннями, пов`язаними з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії, що підтверджується довідкою МСЕК серії 12-ААА №296480 від 04.04.2017 року (а.с.14).

Судом встановлено, що позивач звернувся до Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки з відповідною заявою про виплату одноразової допомоги у зв`язку із встановленням першої групи інвалідності та додав до неї копію довідки МСЕК серії 2-18 ОА від 04.04.2001 року №027644, серії 12 ААА від 04.04.2017 року №296480, копію витягу з наказу про виключення зі списків особового складу від 28.02.1986 року №0166, копію сторінок паспорта та ідентифікаційного номеру, копію постанови 15 ВЛК від 22.03.2001 року №268 (а.с.60, 72).

27.03.2019 року ТВО військового комісара Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до п.13 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 на адресу Директора Департаменту фінансів Міністерства оборони України подано висновок за вих.№2117, в якому зазначено, що командування вважає, що ОСОБА_1 не має права на одержання одноразової грошової допомоги, оскільки на час встановлення інвалідності у 2001 році не існувало правової норми щодо виплати одноразової грошової допомоги (а.с.59, 71). До вказаного листа було додано заяву про виплату одноразової грошової допомоги разом із вищевказаними документами, які до неї було додано.

За результатами розгляду поданих документів майора ОСОБА_1 (Одеський ОСОБА_2 ), якого 15.05.1986 року звільнено з військової служби та 04.04.2001 року під час первинного огляду органами МСЕК визнано особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийнято рішення, яке викладене у пункті 51 протоколу №51 від 19 квітня 2019 року (затверджений Міністром оборони України 22.04.2019 року), про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як інваліду 1 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби (а.с.16).

Вказане рішення обґрунтоване тим, що заявник не має права на одержання одноразової грошової допомоги, оскільки на час встановлення інвалідності в 2001 році не існувало правової норми щодо виплати одноразової грошової допомоги.

Супровідним листом від 31.05.2019 року №3845 Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки засвідчена копія витягу з протоколу засідання комісії від 19.04.2019 року №51, затвердженого Міністром оборони України 22.04.2019 року направлена на адресу позивача по справі (а.с.15, 65, 80).

Вважаючи протиправним та таким, що підлягає скасуванню пункт 51 протоколу №51 від 19 квітня 2019 року - рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як інваліду 1 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби, позивач звернувся до суду із даною позовною заявою.

Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.

Так, як вбачається зі спірного рішення підставою для його прийняття є те, що на час встановлення інвалідності в 2001 році не існувало правової норми щодо виплати одноразової грошової допомоги.

В свою чергу, у відзиві на позовну заяву як на підставу для відмови у задоволенні позову відповідача вказує на те, що згідно з матеріалів справи, з дня первинного встановлення інвалідності (04.04.2001) та з дня набрання чинності Закону N 5040-УІ, яким доповнено статтею 16-3 Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (01.01.2014) до дня встановлення І групи інвалідності (04.04.2017) минуло понад два роки.

Частиною 5 статті 17 Конституції України визначено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Стаття 46 Конституції України визначає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, чинній на момент встановлення позивачу І групи інвалідності) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до пункту 4 частини другої статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час встановлення позивачу І групи інвалідності) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Призначення і виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, урегульовано Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі - Порядок № 975).

Предметом спору у цій справі є вимога нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу позивачу як особі з інвалідністю І групи.

Першу групу інвалідності позивачу встановлено 04.04.2017 року.

Ключовим правовим питанням у справі є правильність застосування до спірних правовідносин абз. 2 п. 4 ст. 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон №2011-XII) та п. 8 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975).

Станом на 04.04.2001, коли позивачу вперше було встановлено ІІ групу інвалідності, Закон «Про загальний військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII, що діяв у редакції, чинній з 11.02.2001, не передбачав виплати одноразової грошової допомоги. Соціальний захист військовослужбовців забезпечувався через механізм державного обов`язкового особистого страхування (ст. 16).

Норма про виплату одноразової грошової допомоги з`явилася вперше у Законі України «Про внесення змін до Закону України «Про загальний військовий обов`язок і військову службу» від 04.04.2006 № 3597-IV (набрав чинності 10.05.2006), яким Закон було викладено у новій редакції.

Згодом до цього Закону неодноразово вносилися зміни. Проте, вони не стосувались позивача, оскільки за одержанням одноразової грошової допомоги він не звертався і, відповідно, її не отримав, що підтверджено відповідачем (а.с.82).

Як вже встановлено судом згідно довідки МСЕК серії 12ААА №296480 позивачу з 04.04.2017 безтерміново встановлено І групу інвалідності. Захворювання пов`язане з виконанням обов`язків військової служби, перебування у країнах де велись бойові дії.

Відповідно до ч. 8, 9 ст. 16-3 Закону № 2011-XII особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання саме цієї норми Закону Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 було затверджено «Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

У абз. 3 пункту 2 Постанови зазначено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Відповідно до абз. 3 п. 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Отже, з 04.04.2017 року у позивача виникло право на отримання одноразової грошової допомоги. Тому до цих правовідносин застосовується законодавство, що діяло станом на 04.04.2017 року. Відповідно до ч. 8 ст. 16-3 Закону № 2011-XII це право позивач може реалізувати протягом трьох років з його дня виникнення, тобто до 04.04.2020 року.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного суду від 22.08.2019 року по справі №806/2180/18.

Так, на день встановленні І групи інвалідності позивачу діяв Порядок № 975, а тому саме його належить застосовувати у спірних правовідносинах.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов`язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов`язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Як вже вказано вище, частиною другою пункту 3 Порядку № 975 встановлено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Право на отримання одноразової грошової допомоги безпосередньо пов`язане з датою встановлення інвалідності та, відповідно, визначається положенням законодавства, яке було чинним саме на той момент, та встановлювало, зокрема, порядок отримання та розмір такої допомоги. Наступна зміна законодавства не впливає на порядок отримання, розмір допомоги тощо, і це відповідає принципу правової визначеності як складової принципу верховенства права, та, відповідно, не призводить до ситуації, за якої особа, якій встановлена інвалідність, у подальшому внаслідок внесення змін до законодавства втратить таке право взагалі або їй буде зменшено розмір відповідної допомоги.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 26 червня 2018 року у справі 750/5074/17, від 14 серпня 2018 року у справі № 807/15426/18, від 26 жовтня у справі № 820/2504/18.

19.03.2019 року, тобто у межах трирічного строку, позивач звернувся до Одеського обласного ТЦК та СП із заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням І групи інвалідності з 04.04.2017 внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону № 2011-XII (у редакції, чинній на 10.06.2015) одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема, у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті (п. 4).

Відповідно до п. б ч. 1 ст. 16-2 Закону № 2011-XII (у редакції, чинній на 04.04.2017) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі … 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).

Згідно з пунктом 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII, який набрав чинності з 01.01.2014, якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Положення пункту 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII застосовується до правовідносин, що виникли після набрання ним чинності, тобто після 01.01.2014.

Згодом, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 № 1774-VIII (набрав чинності з 01.01.2017) пункт 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII доповнено абзацом другим такого змісту: «У разі зміни групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності понад дворічний термін після первинного встановлення інвалідності виплата одноразової грошової допомоги у зв`язку із змінами, що відбулися, не здійснюється».

Обидві ці норми пункту 4 статті 16-3 Закону (абз. 1 і 2) передбачають обмеження строку, протягом якого зміна групи інвалідності, її причини або ступеня втрати працездатності можуть бути підставою для виплати одноразової грошової допомоги, дворічним строком. Дворічний строк обчислюється з часу первинного встановлення інвалідності.

Суд звертає увагу, що на час первинного встановлення інвалідності позивачеві (2001 рік) правової норми, яка обмежує право на перегляд розміру одноразової грошової допомоги дворічним строком, не було. Ця норма згодом з`явилася у пункті 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII і почала діяти з 01.01.2014.

Відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Оскільки пункт 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII не стосується відповідальності особи, зазначений Закон має пряму дію у часі, тобто застосовується до правовідносин, які виникли або тривають після набрання ним чинності.

Правовідносини щодо первинного встановлення інвалідності виникли до набрання чинності зазначеним Закону, тому пункт 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII не застосовується до позивача.

Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного суду від 22.08.2019 року по справі №806/2180/18, в якій, зокрема зазначено: «…У розвиток правового висновку, висловленого у постанові Верховного Суду від 20.03.2018 у справі № 295/3091/17, які стосується аналогічних правовідносин, Суд звертає увагу, що пункт 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII може бути застосовано до осіб, яким первинне встановлення інвалідності відбулося після 01.01.2014».

Таким чином, оскільки позивачу як військовослужбовець, який отримав захворювання під час проходження служби та якому вперше 04.04.2001 року встановлено ІІ групу інвалідності та 04.04.2017 року встановлено І групу інвалідності, то він має право на отримання одноразової грошової допомоги згідно зі статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні підстави для прийняття рішення про відмову ОСОБА_1 у виплаті одноразової грошової допомоги, як інваліду 1 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби.

Таким чином, вимоги позивача про визнання протиправним та скасування пункту 51 протоколу №51 від 19 квітня 2019 року - рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як інваліду 1 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби є такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи вимоги позивача про зобов`язання Міністерства оборони України вирішити питання щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, з урахуванням права на отримання одноразової грошової допомоги, як інваліду 1 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби, у розмірі 250-х кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, а саме 04.04.2017 року, з урахуванням проведених виплат та факту подання позивачем усіх документів передбачених законодавством, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення Інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, суд виходить з наступного.

Так, відповідно до п. б ч. 1 ст. 16-2 Закону № 2011-XII (у редакції, чинній на 04.04.2017) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі … 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).

Отже, за відсутності підстав для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги позивачу, її призначення та виплата має бути здійсненна у вищевказаному розмірі.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002).

Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002).

Стосовно питання судового втручання у дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень, суд зазначає наступне.

Згідно з позицією Верховного Суду, яка сформована у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 361/7567/15-а, від 07 березня 2018 року у справі № 569/15527/16-а, від 20 березня 2018 року у справі № 461/2579/17, від 20 березня 2018 року у справі № 820/4554/17, від 03 квітня 2018 року у справі № 569/16681/16-а та від 12 квітня 2018 року у справі № 826/8803/15, дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Стосовно судового контролю за дискреційними адміністративними актами суб`єктів владних повноважень Європейський суд з прав людини неодноразово висловлював позицію з цього питання, згідно з якою національні суди повинні проконтролювати, чи не є викладені у них висновки адміністративних органів щодо обставин у справі довільними та нераціональними, непідтвердженими доказами або ж такими, що є помилковими щодо фактів; у будь-якому разі суди повинні дослідити такі акти, якщо їх об`єктивність та обґрунтованість є ключовим питанням правового спору (пункт 157 рішення у справі «Сігма радіо телевіжн лтд. проти Кіпру» (Sigma Radio Television ltd. v. Cyprus № 32181/04); пункт 44 рішення у справі «Брайєн проти Об`єднаного Королівства» (Bryan v. the United Kingdom); пункти 156-157, 159 рішення у справі «Сігма радіо телевіжн лтд. проти Кіпру» (Sigma Radio Television ltd. v. Cyprus № 32181/04); пункти 47-56 рішення у справі «Путтер проти Болгарії» (Putter v. Bulgaria № 38780/02).

Поняття дискреційних повноважень наведене, зокрема, у Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Тобто, дискреційними повноваженнями є право суб`єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова «може».

Відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.

Аналогічна позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 23 січня 2018 року у справі № 208/8402/14-а, від 29 березня 2018 року у справі №816/303/16, від 11 грудня 2018 року у справі № 740/1538/17.

Суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (Заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява N 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Відповідач розглянув заяву позивача по суті та прийняв рішення по суті заяви ОСОБА_1 про відмову з підстав, які визнані судом необґрунтованими та такими, що не можуть бути застосовані у даних правовідносинах, зважаючи на наявні в матеріалах справи докази та норми чинного законодавства.

Отже, в даному випадку, за встановлених судом обставин, відповідні повноваження відповідача щодо виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як інваліду 1 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби в даних спірних правовідносинах не є дискреційними повноваженнями відповідача.

Таким чином, суд дійшов висновку, що похідна вимога позивача також підлягає задоволенню шляхом зобов`язання Міністерство оборони України призначити та виплати ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 250-х кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, а саме 04.04.2017 року, з урахуванням проведених виплат, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення Інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.

Відповідно до ч.5 ст.13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Згідно з ч.6 ст.13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Враховуючи положення ст.139 КАС України, судових витрат, які б підлягали стягненню з відповідача на користь позивача судом не встановлено.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати пункт 51 протоколу №51 від 19 квітня 2019 року - рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як інваліду 1 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби.

Зобов`язати Міністерство оборони України призначити (Повітрофлотський проспект,6, м.Київ, 03168, код ЄДРПОУ 00034022) та виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу у розмірі 250-х кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, на дату встановлення інвалідності, а саме 04.04.2017 року, з урахуванням проведених виплат, відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення Інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 30.01.2020 року.

Суддя Корой С.М.

.