Рішення № 87265289, 29.01.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2020
Номер справи
420/5235/19
Номер документу
87265289
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/5235/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши за правилами загального позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ” до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ” звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0107715006 від 29.07.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 15 січня 2019 року TOB «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ», використовуючи ІТЄ «Єдине вікно подання звітності», в межах операційного дня надіслано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за допомогою програмного забезпечення M.e.doc. наступні податкові накладні: №1613 від 20.12.2018 року на загальну суму 16901265,78 грн.; №2172 від 23.12.2018 року на загальну суму 24442069,00 грн.; №2210 від 24.12.2018 року на загальну суму 25137049,02 грн.; №2737 від 25.12.2018 року на загальну суму 25237439,81 грн.

Згідно з даними, відображеними в системі реєстрації податкових накладних, податкові накладні №1613 від 20.12.2018 року та №2172 від 23.12.2018 року надіслані контролюючому органу 15 січня 2019 року о 19 годині 52 хвилині, а податкові накладні №2210 від 24.12.2018 року та №2737 від 25.12.2018 року надіслані 15 січня 2019 року о 19 годині 53 хвилин.

Позивач вказав, що відповідно до квитанції №1, яку було отримано TOB «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ» 16.01.2019 року о 09 годині 00 хвилин податкові накладні №1613 від 20.12.2018 року; №2172 від 23.12.2018 року; №2210 від 24.12.2018 року та №2737 від 25.12.2018 року доставлені до центрального рівня Державної податкової служби України 16.01.2019 року о 08 годині 00 хвилин.

22 травня 2019 року за результатами проведення перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних TOB «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ», Головного управління ДФС в Одеській області було встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних. На підставі акту перевірки №2853/15-32-50-06/41739063 було винесене податкове повідомлення-рішення від 29.07.2019 року №0107715006. До податкового повідомлення-рішення №0107715006 від 29.07.2019 року Головним управлінням ДФС в Одеській області додано розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). У розрахунку контролюючим органом зазначено, що податкові накладні №2210 від 24.12.2018 року; №2172 від 23.12.2018 року; №1613 від 20.12.2018 року; №2737 від 25.12.2018 року було зареєстровано TOB «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ» 16.01.2019 року о 08 годині 00 хвилин.

TOB «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ» наголошує, що надіслало контролюючому органу податкові накладні №1613 від 20.12.2018 року та №2172 від 23.12.2018 року о 19 годині 52 хвилини, а податкові накладні №2210 від 24.12.2018 року та №2737 від 25.12.2018 року - 15 січня 2019 року о 19 годині 53 хвилини, тобто в межах операційного дня, встановленого чинним законодавством України.

Позивач зазначив, що податкові накладні №1613 від 20.12.2018 року; №2172 від 23.12.2018 року; № 2210 від 24.12.2018 року; №2737 від 25.12.2018 року надіслані 15 січня 2019 року, а згідно квитанції №1 про прийняття документів відбулось 16 січня 2019 року, тобто на наступний операційний день.

Крім того, позивач зазначив, що відповідач на своєму сайті самостійно підтверджує, що затримка у реєстрації податкових накладних виникла не з вини TOB «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ», а у зв`язку із технічними неполадками у системі контролюючого органу.

TOB «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ» здійснило усі дії, необхідні та залежні від нього, щодо надсилання на реєстрацію податкових накладних за допомогою комп`ютерної програми «M.E.Doc» через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України у строк, визначений Податковим кодексом України, а відтак, на думку позивача, у діях TOB «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ» відсутня вина, яка є характерною ознакою для притягнення особи до фінансової відповідальності.

Ухвалою судді від 01.10.2019 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито загальне позовне провадження у справі. Призначено підготовче засідання на 24 жовтня 2019 року о 10:00 год.

У підготовчому засіданні 24.10.2019 року оголошено перерву до 12.11.2019 року до 11:00 год. у зв`язку з витребуванням у відповідача акту камеральної перевірки.

Протокольною ухвалою від 12.11.2019 року суд продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою від 12.11.2019 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 03 грудня 2019 року о 15 год. 00 хв.

Судове засідання 03.12.2019 року перенесене на 19.12.2019 року на 11:00 год. у зв`язку з знаходженням головуючого судді на лікарняному.

У судовому засіданні 19.12.2019 року оголошено перерву до 20.01.2020 року до 16:30 год. у зв`язку з витребуванням у сторін інформації стосовно реєстрації податкової накладної №2739 від 27.12.2018 року.

У судове засідання, призначене на 20 січня 2020 року на 16:30 годину, сторони не з`явилися, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про можливість розгляду справи за відсутності осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами, що передбачено ч.4 ст.229 КАС України.

У судовому засіданні 19.12.2019 року представник відповідача позов не визнав та вважав його необґрунтованим.

22.10.2019 року представник відповідача через канцелярію суду подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що фахівцями ГУ ДФС в Одеській області проведена перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних TOB «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ», якою встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Податкового кодексу України, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації. Відповідальність платника податків за порушення визначена ст.1201 Податкового кодексу України.

За результатами проведеної перевірки було складено акт про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних від 22.05.2019 року №2853/15-32-50-06/41739063. На підставі акту перевірки від 22.05.2019 року №2853/15-32-50-06/41739063 Головне управління ДФС в Одеській області прийняло податкове повідомлення-рішення від 29.07.2019 року №0107715006 про застосування до позивача штрафу в розмірі 1532789,74 грн.

Заслухавши вступне слово представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступні обставини.

Згідно Виписки є Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ “ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ” зареєстроване 15.11.2017 року за №1 556 102 0000 064374 (а.с. 22-23).

Основним видом економічної діяльності ТОВ “ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ” є: "Роздрібна торгівля в спеціалізованих магазинах електронною апаратурою побутового призначення для приймання, запису, відтворення звуку й зображення" (код КВЕД 47.43).

Судом встановлено, що посадовою особою ГУ ДФС в Одеській області на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, у порядку п.п. 75.1.1 п.75.1 ст.75, ст.76 Податкового кодексу України проведено перевірку своєчасності реєстрації ТОВ «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ» податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на 2018 рік.

За результатами проведеної перевірки відповідачем складено акт №2853/15-32-50-06/41739063 від 22.05.2019 року «Про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних ТОВ «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ» (а.с. 53).

Згідно висновків акту встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям – платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст.201 ПК України, на яких відповідно до вимог ст.ст. 192 та 201 ПК України покладено обов`язок щодо такої реєстрації.

Встановлено порушення терміну реєстрації податкових накладних в ЄРПН, а саме:

1) №1613 на загальну суму 2816877,63 грн. (дата виписки - 20.12.2018 року, дата реєстрації - 16.01.2019 року о 08:00 год., кількість днів затримки - 1);

2) №2172 на загальну суму 4073678,17 грн. (дата виписки - 23.12.2018 року, дата реєстрації - 16.01.2019 року о 08:00 год., кількість днів затримки - 1);

3) №2210 на загальну суму 4189508,17 грн. (дата виписки - 24.12.2018 року, дата реєстрації - 16.01.2019 року о 08:00 год., кількість днів затримки - 1);

4) №2737 на загальну суму 4206239,97 грн. (дата виписки - 25.12.2018 року, дата реєстрації - 16.01.2019 року о 08:00 год., кількість днів затримки - 1);

5) №2739 на загальну суму 1337,33 грн. (дата виписки - 27.12.2018 року, дата реєстрації - 16.01.2019 року о 09:42 год., кількість днів затримки - 1);

6) №2741 на загальну суму 6333,17 грн. (дата виписки - 11.12.2018 року, дата реєстрації - 28.01.2019 року о 14:43 год., кількість днів затримки - 28);

7) №2743 на загальну суму 6216,17 грн. (дата виписки - 24.12.2018 року, дата реєстрації - 06.02.2019 року о 08:00 год., кількість днів затримки - 22);

8) №3000 на загальну суму 1333,17 грн. (дата виписки - 19.12.2018 року, дата реєстрації - 26.02.2019 року об 11:59 год., кількість днів затримки - 42);

9) №3001 на загальну суму 716,33 грн. (дата виписки - 17.12.2018 року, дата реєстрації - 26.02.2019 року о 12:05 год., кількість днів затримки - 42);

10) №3002 на загальну суму 999,83 грн. (дата виписки - 17.12.2018 року, дата реєстрації - 26.02.2019 року о 12:10 год., кількість днів затримки - 42);

11) №3003 на загальну суму 2003,17 грн. (дата виписки - 20.12.2018 року, дата реєстрації - 26.02.2019 року о 12:16 год., кількість днів затримки - 42).

На підставі висновків акта перевірки №2853/15-32-50-06/41739063 від 22.05.2019 року та за даними Єдиного реєстру податкових накладних за звітний період: грудень 2018 року, ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.07.2019 року №0107715006, згідно з яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 15287641,27 грн. до позивача застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 1528764,13 грн.; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 12549,34 грн. до позивача застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 2509,86 грн.; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 5052,50 грн. до позивача застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 1515,75 грн. Загальна сума штрафу становить 1532789,74 грн. (а.с. 9).

Також судом встановлено, що 15 січня 2019 року TOB «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ», використовуючи ІТС «Єдине вікно подання звітності» в межах операційного дня надіслано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні, а саме: №1613 від 20.12.2018 року на загальну суму 16901265,78 грн.; №2172 від 23.12.2018 року на загальну суму 24442069,00 грн.; №2210 від 24.12.2018 року на загальну суму 25137049,02 грн.; №2737 від 25.12.2018 року на загальну суму 25237439,81 грн.

Згідно із даними, відображеними в системі реєстрації податкових накладних, податкові накладні №1613 від 20.12.2018 року та №2172 від 23.12.2018 року надіслані контролюючому органу 15 січня 2019 року о 19 годині 52 хвилині, а податкові накладні №2210 від 24.12.2018 року та №2737 від 25.12.2018 року надіслані 15 січня 2019 року о 19 годині 53 хвилин (а.с. 14-17).

Відповідно до квитанцій №1, які було отримано TOB «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ» 16.01.2019 року, податкові накладні №1613 від 20.12.2018 року; №2172 від 23.12.2018 року; №2210 від 24.12.2018 року та №2737 від 25.12.2018 року доставлені до центрального рівня Державної податкової служби України 16.01.2019 року о 08 годині 00 хвилин (а.с. 41-44).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п.20.1.4. п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

За нормами п. 75.1. ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).

Згідно зі ст.76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Відповідно до п.п.14.1.60 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абз. 13 п.201.10 ст.201 ПК України).

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням вимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов`язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з`ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов`язань з податку за такою операцією.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Згідно п.1201.1 ст.1201 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.

У разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.

Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29 грудня 2010 року затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі Порядок №1246).

У п.1 Порядку №1246 зазначено, що цей Порядок визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).

Згідно п.3 Порядку №1246 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Згідно п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (п.14 Порядку №1246).

Суд бере до уваги доводи позивача, що TOB «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ» надіслало контролюючому органу податкові накладні №1613 від 20.12.2018 року та №2172 від 23.12.2018 року о 19 годині 52 хвилини, а податкові накладні №2210 від 24.12.2018 року та №2737 від 25.12.2018 року 15 січня 2019 року у 19 годині 53 хвилини, тобто в межах операційного дня, встановленого діючим законодавством України.

Таким чином, з урахуванням приписів п.201.10 ст.201 ПК України (абз. 13), враховуючи направлення вищевказаних податкових накладних позивачем на реєстрацію в ЄРПН протягом операційного дня 15.01.2019 року до 20:00 год. та неприйняття ним протягом цього операційного дня квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної, є підстави вважати ці податкові накладні зареєстрованими в ЄРПН.

Крім того, як вбачається з офіційного сайту ДФС України за посиланням http://sfs.gov.ua/media-tsentr/novini/364075.html, 15.01.2019 року прес-службою ДФС України було розміщено заяву наступного змісту: «ДО УВАГИ! Повідомляємо, що у зв`язку із перенавантаженням серверу ДФС та необхідністю своєчасного прийому податкових накладних/розрахунків коригування, запити щодо отримання відомостей з ЄРПН обробляються із затримкою в часі. Просимо вибачення за тимчасові незручності.

Збій у роботі електронних сервісів ДФС було висвітлено також інтернет виданнями, зокрема https://biz.censor.net.Ua/news/3106512/v rabote elektronnvh servisov fнskalnoyi slujby proiz oshel krupnvyi sboyi obnovleno».

Таким чином, відповідач на своєму сайті самостійно підтверджує, що затримка у реєстрації вище вказані податкових накладних виникла не з вини TOB «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ», а в зв`язку із технічними неполадками у системі контролюючого органу.

TOB «ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ» здійснило усі необхідні та залежні від нього дії щодо надсилання на реєстрацію податкових накладних за допомогою комп`ютерної програми «M.E.Doc» через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України у строк, визначений Податковим кодексом України.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.01.2018 року по справі №804/5153/17 зазначив, що у разі вчинення платником податку з метою своєчасної реєстрації податкової накладної всіх необхідних дій, натомість її реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну з незалежних від платника податку причин, то в такому разі відсутні підстави для застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної.

Таким чином, суд встановив, що позивач подавав до реєстрації податкові накладні №1613 від 20.12.2018 року, №2172 від 23.12.2018 року, №2210 від 24.12.2018 року та №2737 від 25.12.2018 року, в межах строку, визначеного законом для реєстрації податкових накладних.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що затримка реєстрації податкових накладних №1613 від 20.12.2018 року, №2172 від 23.12.2018 року, №2210 від 24.12.2018 року та №2737 від 25.12.2018 року у Єдиному реєстрі податкових накладних виникла не з вини позивача, а тому відповідач протиправно застосував штрафні санкції за затримку в реєстрації вказаних податкових накладних, яка виникла саме з вини органу ДФС.

Відносно податкової накладної №2739 від 27.12.2018 року, суд зазначає, що позивачем взагалі не надано суду докази того, що вказана податкова накладна направлялась на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних, у встановлений ПК України строк, зокрема, 15.01.2019 року.

Тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині застосування до позивача штрафу в розмірі 133,73 грн. за порушення строку реєстрації податкової накладної №2739 від 27.12.2017 року є обгрунтованим та не підлягає скасуванню.

Щодо решти податкових накладних, які згідно додатку до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення були зареєстровані з порушенням встановлених законодавством термінів (№2741 від 11.12.2018 року на суму ПДВ 6333,17 грн., №3000 від 19.12.2018 року на суму ПДВ 1333,17 грн., №3001 від 17.12.2018 року на суму ПДВ 716,33 грн., №3002 від 17.12.2018 року на суму ПДВ 999,83 грн., №2743 від 24.12.2018 року на суму ПДВ 6216,17 грн., №3003 від 20.12.2018 року на суму ПДВ 2003,17 грн.) позивач у позові взагалі не наводить жодних доводів щодо протиправності застосування штрафу за їх несвоєчасну реєстрацію. При цьому дата реєстрації цих накладних є набагато пізнішою від граничного терміну реєстрації (28.01.2019 року, 06.02.2019 року, 26.02.2019 року). Тому суд дійшов висновку про обґрунтованість застосування до позивача штрафу за несвоєчасну реєстрацію перелічених податкових накладних.

При цьому, податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 29.07.2019 року №0107715006 в частині застосування до ТОВ “ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ” штрафу в сумі 1528630,40 грн. (418950,82 грн. (за затримку реєстрації податкової накладної №2210 від 24.12.2018 року) + 407367,82 грн. (за затримку реєстрації податкової накладної №2172 від 23.12.2018 року) + 281687,76 грн. (за затримку реєстрації податкової накладної №1613 від 20.12.2018 року) + 420624 грн. (за затримку реєстрації податкової накладної №2737 від 25.12.2018 року)) є протиправним та підлягає скасуванню з підстав, викладених вище.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ” підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Стягненню з відповідача на користь позивача підлягає сплачений судовий збір у розмірі 19210 грн. / 1532789,74 грн. х 1528630,40 грн. = 19157,87 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.3 ст.139, ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 ст.ст. 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ” (адреса: вул. Маразліївська, 1/20, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 41739063) до Головного управління ДФС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області від 29.07.2019 року №0107715006 в частині застосування до ТОВ “ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ” штрафу в сумі 1528630,40 грн. (один мільйон п`ятсот двадцять вісім тисяч шістсот тридцять гривень сорок копійок).

У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області (адреса: вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 39398646) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ГАДЖЕТ ТРЕЙДІНГ” (адреса: вул. Маразліївська, 1/20, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 41739063) судові витрати у розмірі 19157,87 грн. (дев`ятнадцять тисяч сто п`ятдесят сім гривень вісімдесят сім копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Андрухів

.