
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/764/20
УХВАЛА
про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі
29 січня 2020 року
Cуддя Львівського окружного адміністративного суду Кедик М.В., розглянувши позовну заяву та додані матеріали за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Держави Україна в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області (вул. К.Левицького, 18 м. Львів, 79005) про стягнення майнової шкоди,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Держави Україна в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області, у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області, котра проявилась у непроведенні виплати за рахунок коштів Державного бюджету України 51 689 грн 22 коп. на заяву ОСОБА_1 від 17.10.2018 із долученням довідки Головного Управління ПФУ від 20.08.2018 № 3536/0-20/07.05-06 про суму відрахувань податку з 01.10.2016 по 28.02.2018;
- стягнути на користь ОСОБА_1 з Держави Україна в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області шляхом безспірного списання коштів Державного бюджету України 51 689 грн 22 коп. майнової шкоди, спричиненої стягненням податку з довічного утримання судді у відставці за період з 01.10.2016 по 28.02.2018 на підставі закону, що визнаний неконституційним.
Також позивач просить поновити строк звернення до суду із цим позовом.
Зазначає, що зверталася до Личаківського районного суду м. Львова з позовом в порядку цивільного судочинства про стягнення з Державного бюджету України шляхом списання з відповідного рахунку Державної казначейської служби України 51 689 грн 22 коп. майнової шкоди як недоотриманої суми довічного грошового утримання судді у відставці. Проте ухвалою суду від 06.12.2019 провадження у справі закрито з тих підстав, що справа не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 3 ст. 122 КАС України, для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, положеннями ч .1 ст. 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (пункт 1 статті 32 Конвенції), наголошує, в рішенні “Іліан проти Туреччини” встановив, що правило встановлення обмежень до суду у зв`язку з пропуском строку звернення до суду, повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання, слід звертати увагу на обставини справи.
Приймаючи до уваги обставини, викладені позивачем на обґрунтування визнання поважними причин пропущення строку для звернення до суду та поновлення пропущеного строку звернення до суду, та на підставі вищевказаних законодавчих норм, суд вважає за необхідне визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду з даною позовною заявою та поновити позивачеві строк звернення до адміністративного суду.
Спір виник з публічно-правових відносин, належить до компетенції адміністративних судів, предметної та територіальної підсудності Львівського окружного адміністративного суду.
Позовна заява подана з додержанням вимог статей 159-161 КАС України. Відсутні підстави, визначені статтями 169-170 КАС України, для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі. Тому позовну заяву слід прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі.
Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно з приписами статті 12 та глави 10 Розділу ІІ КАС України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. З урахуванням статті 12 та глави 10 Розділу ІІ КАС України адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про стягнення майнової шкоди, є справою незначної складності та підлягає розгляду у спрощеному позовному провадженні, без повідомлення сторін.
Враховуючи, що рішення у справі може вплинути на права і обов`язки Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, його слід залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Керуючись ст. ст. 12, 171, 248, 256-257, главою 10 Розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства України, суддя –
у х в а л и в:
клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду - задовольнити.
Визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про стягнення майнової шкоди.
Поновити строк звернення до суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Держави Україна в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області про стягнення майнової шкоди.
Залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016).
Прийняти позовну заяву та відкрити провадження в адміністративній справі.
Розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін.
Роз`яснити учасникам справи, що розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Встановити відповідачу 15 (п`ятнадцятиденний) строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
Встановити позивачу п`ятиденний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Встановити відповідачу п`ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (ч. 7 ст. 262 КАС України).
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади в України за адресою: http://court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена лише з підстав порушення правил підсудності шляхом подання апеляційної скарги в порядку та строки, визначені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя Кедик М.В.