
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про призначення судово-економічної експертизи та зупинення провадження у справі
30 січня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3270/19 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши у підготовчому засіданні в порядку письмового провадження клопотання позивача про призначення судово-економічної експертизи в адміністративній справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0014621302 від 08.08.2019, 0014631302 від 08.08.2019, №0014661302 від 08.08.2019, №0014681302 від 08.08.2019.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у даній адміністративній справі на 11:00 12.12.2019.
12.12.2019 у підготовчому засіданні оголошено перерву до 11:00 20.12.2019.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суд від 20.12.2019 замінено відповідача - Головне управління ДФС у Волинській області на його правонаступника - Головне управління Державної податкової служби у Волинській області, задоволено заяву представника позивача та оголошено перерву у підготовчому засіданні до 12:00 10.01.2020 року.
10.01.2020 у підготовчому засіданні за клопотанням представника позивача оголошено перерву до 11:00 30.01.2020.
30.01.2020 представником позивача подано до суду клопотанням про призначення в адміністративній справі судово-економічної експертизи на вирішення якої поставити питання щодо наявності обставин та порушень на які посилається відповідач у акті перевірки від 11.07.2019 року №14307/03-20-13-02/2670519292 та які стали підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, проведення якої просить доручити Волинському відділенню Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз, на вирішення якої поставити такі питання:
Чи підтверджується документально та нормативно зазначене в акті перевірки контролюючого органу від 11 липня 2019 року №14307/03-20-13-02/2670519292 про заниження об`єкта оподаткування - чистого оподатковуваного доходу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за період 2017 - 2018 роки на суму 2104321,64 грн., в т.ч. за 2017 рік на суму 943077,48 грн., за 2018 рік на суму 1161244,16 грн. та завищення валових витрат на означену суму у вказаному періоді, і донарахування контролюючим органом, в зв`язку з цим, до сплати податків та обов`язкових платежів до бюджету, зокрема, податку з доходів фізичних осіб та військового збору?
В судове засідання 30.01.2020 сторони не прибули, подали клопотання про розгляд справи без їх участі, при цьому представник відповідача просив суд при вирішенні клопотання покладається на розсуд суду.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Як передбачено частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи вищевикладене, судовий розгляд здійснювався у відсутності осіб, які були належним чином повідомлені, без фіксування судового засідання звукозаписувальним технічним засобом, в письмовому провадженні, на підставі наявних у суду матеріалів справи.
Дослідивши клопотання про призначення судово-економічної експертизи суд приходить до висновку, що клопотання слід задовольнити з таких мотивів та підстав.
Відповідно до п.8 ч.2 ст.180 КАС України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи, виклик у судове засідання експертів, свідків, залучення перекладача, спеціаліста.
Згідно із частиною першою статті 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:
1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;
2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
На думку суду, для з`ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі економіки, слід призначити у даній справі судово-економічну експертизу, проведення якої доручити Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз, на вирішення якої експертам поставити питання з урахуванням Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 року № 53/5 (з наступними змінами та доповненнями).
Як передбачено пунктом 4 частини другої статті 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів. Відтак, провадження у справі підлягає зупиненню до одержання результатів експертизи.
Керуючись статтями 102, 103 , 236, 248 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання представника позивача про призначення судово-економічної експертизи задовольнити.
Призначити в адміністративній справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, судово-економічну експертизу.
Доручити проведення у даній справі судово-економічної експертизи Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз (79024, Львівська область, м. Львів, вул. Липинського, 54).
На вирішення судово-економічної експертизи поставити такі питання:
Чи підтверджується документально та нормативно зазначене в акті перевірки контролюючого органу від 11 липня 2019 року №14307/03-20-13-02/2670519292 про заниження об`єкта оподаткування - чистого оподатковуваного доходу фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за період 2017 - 2018 роки на суму 2104321,64 грн., в т.ч. за 2017 рік на суму 943077,48 грн., за 2018 рік на суму 1161244,16 грн. та завищення валових витрат на означену суму у вказаному періоді, і донарахування контролюючим органом, в зв`язку з цим, до сплати податків та обов`язкових платежів до бюджету, зокрема, податку з доходів фізичних осіб та військового збору?
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Волинській області на вимогу експерта надати оригінали усіх документів, які були подані в ході проведення перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Зобов`язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 надати на вимогу експерта документи, що долучалися позивачем в ході його перевірки та здійснити оплату судово-економічної експертизи згідно з рахунком, виставленим експертом (експертною установою).
Зобов`язати Львівський науково-дослідний інститут судових експертиз після проведення судово-економічної експертизи невідкладно надіслати на адресу Волинського окружного адміністративного суду висновок експерта та матеріали справи.
Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі, а Львівському науково-дослідному інституту судових експертиз – копію ухвали та матеріали справи.
Провадження в адміністративній справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, зупинити до одержання результатів судово-економічної експертизи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України.
Ухвала в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали.
Суддя Ю.Ю. Сорока