Рішення № 87263952, 30.01.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2020
Номер справи
140/3463/19
Номер документу
87263952
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2020 року ЛуцькСправа № 140/3463/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Волинські ресурси» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Волинські ресурси» (далі – ПП «Волинські ресурси», позивач) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу від 20.11.2019 року №1117.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем було прийнято наказ від 20.11.2019 року №1117 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Волинські ресурси». Підставою для прийняття оскаржуваного наказу послугували норми пункту 78.1.1 статті 78 Податкового кодексу України (далі – ПК України), зокрема у зв`язку з ненаданням ПП «Волинські ресурси» пояснень а їх документального підтвердження, які спростовують встановлені порушення на запити: №18672/10/03-20-52-12-06 від 10.06.2019 року, №21644/10/03-20-52-12-06 від 27.06.2019 року, №26746/10/03-20-52-12-06 від 15.08.2019 року. Позивач вважає, що даний наказ прийнятий з порушенням норм податкового законодавства, а тому підлягає скасуванню, оскільки як видно зі змісту запитів так звані «порушення» у зв`язку із придбанням різних товарів (півтуші тварин, будівельні матеріали тощо), на думку відповідача, зводились до того, що підприємством не виписувались та не реєструвались податкові накладні на відшкодування понесених транспортних витрат на доставку таких товарів, та податкові накладні на відшкодування витрат на оренду приміщень та холодильних камер, в тому числі в частині комунальних послуг. Однак, представник позивача вказує, що в силу вимог ПК України обов`язок виписати та зареєструвати податкову накладну лежить на постачальнику (продавцю), а не на покупцю, тому сам факт відсутності податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних не може свідчити про наявність інформації про порушення з боку позивача.

Крім того, представник позивача вказує, що на всі письмові запити відповідача ПП «Волинські ресурси» були надані письмові відповіді у встановленому ПК України порядку та строки у вигляді пояснень та додавались усі підтверджуючі документи. Таким чином, оскаржуваний наказ був ухвалений відповідачем без належної правової підстави.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 02.12.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача із доводами позивача, якими останній обґрунтовує свої позовні вимоги не погоджується, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення, оскільки ГУ ДПС у Волинській області проведено аналіз даних податкової звітності ПП «Волинські ресурси», відомостей Єдиного реєстру податкових накладних, даних податкової звітності з податку на додану вартість за квітень-червень 2019 року, а також даних, що містяться в аналітично-інформаційній системі «Податковий блок», за результатами якого встановлено ризики мінімізації податку на додану вартість, формування ймовірного схемного податкового кредиту з податку на додану вартість за квітень 2019 року в сумі 125 020,60 грн, за травень 2019 року в сумі 149 049,50 грн, за червень 2019 року в сумі 156 208,89 грн, а також ймовірних втрат місцевого бюджету в результаті несплати рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів. Представник відповідача вказує, що ГУ ДПС у Волинській області на адресу позивача були надіслані запити про надання пояснень та їх документального підтвердження: від 10.06.2019 року №18672/10/03-20-52-12-06, від 27.06.2019 №21644/10/03-20-52-12-06 та від 15.08.2019 № 26746/10/03-20-52-12 у зв`язку з виявленням порушень ПП «Волинські ресурси» податкового законодавства, а саме: не дотримання вимог пункту 185.1 статті 185 та пункту 188.1 статті 188 ПК України при визначенні податкових зобов`язань з ПДВ, а також підпункту 256.2.4 пункту 256.2 статті 256 ПК України в частині несплати рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів. Однак, надаючи відповіді на вказані запити ПП «Волинські ресурси» надало неповний пакет підтверджуючих документів, також не надало інформації, яка б усунула сумніви контролюючого органу щодо правомірності здійсненої операції.

У свою чергу представник відповідача вказує, що надіслання позивачу запитів про надання інформації переслідувало певну мету - перевірити факти щодо його господарської діяльності з контрагентами, про які стало відомо контролюючому органу, на предмет порушення позивачем податкового законодавства. Позивач не скористався в повній мірі наданою йому можливістю і не надав пояснень в повному обсязі та первинних документів, які б усунули сумніви контролюючого органу за наявності інформації про ймовірне порушення позивачем податкового законодавства під час здійснення господарської діяльності з контрагентами, як і не спростував таку інформацію. Така бездіяльність платника податків зумовлює настання для нього певних наслідків, а саме: призначення і проведення перевірки.

Крім того зазначає, що надані платником податків відповіді не можна розглядати як належне реагування на запити контролюючого органу, а платника - як такого, що виконав обов`язок з надання запитуваної контролюючим органом інформації. Надання неякісної, неповної відповіді є формою бездіяльності платника, що нівелює реалізацію норм податкового законодавства, якими надаються повноваження контролюючого органу отримувати інформацію від платників податків з метою здійснення податкового контролю, та свідчить про свідоме ігнорування позивачем свого обов`язку таку інформацію надавати.

Враховуючи вищезазначене, представник відповідача вважає, що запити від 10.06.2019 №18672/10/03-20-52-12-06, від 27.06.2019 №21644/10/03-20-52-12-06, від 15.08.2019 №26746/10/03-20-52-12-06 є правомірними, складені з дотриманням вимог податкового законодавства та містять всі необхідні відомості та реквізити, а отже твердження позивача на невідповідність вказаного запиту нормам ПК України є необґрунтованим, а отже, у позивача не було об`єктивних мотивів для відмови у наданні відповідачеві усіх необхідних пояснень та витребовуваних документів на їх підтвердження.

Відтак, наказ від 20.11.2019 року №1117 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Волинські ресурси» є законним та обґрунтованим, прийнятий за наявності визначених законодавством підстав та у межах компетенції, у зв`язку з чим підстави для скасування наказу відсутні. З наведених підстав представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 19.12.2019 року у задоволенні клопотання представника ГУ ДПС у Волинській області про розгляд справи за участю сторін відмовлено.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, статті 75 ПК України ГУ ДПС у Волинській області було видано наказ від 20.11.2019 року № 1117 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Волинські ресурси» з 21.11.2019 року тривалістю 5 робочих днів з метою дослідження питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства при декларуванні показників податкової звітності з податку на додану вартість та дотримання вимог податкового законодавства з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів у зв`язку з ненаданням підприємством пояснень та їх документального підтвердження, які спростовують встановлені порушення на запити від 10.06.2019 року №18672/10/03-20-52-12-06, від 27.06.2019 року №21644/10/03-20-52-12-06 та від 15.08.2019 року № 26746/10/03-20-52-12 (а.с.6).

Зокрема, як вбачається з запиту від 10.06.2019 року ГУ ДФС у Волинській області проведено аналіз інформації, що міститься в інформаційній системі «Податковий блок», податкових декларацій з податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних за період квітень-травень 2019 року станом на 10.06.2019 року, за результатами якого встановлено: здійснення операцій за період квітень-травень ПП «Волинські ресурси» з придбання продукції у ДП «АГРОФІРМА ЛУГА-НОВА», ПП «УНІВЕРСАМ» на загальну суму 881492,50 грн., ПДВ 146915,41 грн., в кількості 13784,482 кг та у Фермерського господарства «Аміла» на загальну суму 117900,00 грн., ПДВ 19650,00 грн., в кількості 3275 кг та здійснення операцій ПП «Волинські ресурси» з постачання свинини охолодженої в напівтушах у травні 2019 року в адресу Підприємства об`єднання громадян «Студія КВВК» всеукраїнської організації інвалідів «Союз організації інвалідів України» загальною масою 13123,28 кг і обсягом постачання 895280,00 грн., ПДВ - 149213,30 грн. Однак, за даними ЄРПН в адресу ПП «Волинські ресурси» з моменту реєстрації товариства платником ПДВ по 31.05.2019 року податкові накладні на відшкодування понесених транспортних витрат при їх придбанні та реалізації не виписувались та не реєструвались, що ставить під сумнів можливість здійснення таких господарських операцій. Крім того, в адресу позивача податкові накладні на відшкодування витрат за оренду (приміщень, холодильних камер) в тому числі в частині комунальних послуг (електроенергія, водопостачання та водовідведення, опалення тощо) в ЄРПН не виписувались та не реєструвались. Також відсутні накладні на оплату послуг зберігання свинини охолодженої в напівтушах та її залишків, в тому числі супутніх продуктів переробки, які становлять близько 3936,21 кг.

Крім того, за даними АРМу «Митниця» встановлено, що ПП «Волинські ресурси» 08.05.2019 року було здійснено імпорт обладнання для шиномонтажу та балансування шин автомобілів бувших у вжитку, продавець фірма OU EUROKONTINENT, вартістю 142895 грн. У травні 2019 року імпорт з Естонії (фірма OU SOLIFINANCE) одягу текстильного та трикотажного склав 41746,05 грн. Згідно АРМу «Митниця» імпорт у квітні 2019 року відсутній. Проте у поданій податковій декларації з ПДВ за квітень 2019 року реєстраційний номер 9104705435 від 20.05.2019 року у р. 11.1 «Ввезені на митну територію України товари, необоротні активи, з основною ставкою» відображено придбання по імпорту в сумі 142895 грн., ПДВ 28579 грн., чим завищено р.19 «Від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» та р.21 «Сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 декларації) (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) на 28579 грн.

Враховуючи викладене, ГУ ДФС у Волинській області просило у даному запиті надати інформацію та її документальне підтвердження (засвідчені підписом платника податків або його, посадовою особою та скріплені печаткою копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися) для з`ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях (розрахунках, звітах тощо) результатів операцій по господарських відносинах за період з 01.12.2018 року по 21.05.2019 року, а саме: підтвердження здійснення господарських відносин із зазначенням реквізитів укладених угод (контрактів) виписаних (оформлених) первинних документів (накладні, довіреності, акти прийому-передачі товарів, банківські виписки) ПП «Волинські ресурси» з Підприємством об`єднання громадян «Студія КВВК» всеукраїнської організації інвалідів «Союз організації інвалідів України», ДП «АГРОФІРМА ЛУГА-НОВА» ПП «УНІВЕРСАМ», Фермерським господарством «Аміла», Фірмою OU EUROKONTINENT, фірма OU SOLIFINANCE а саме: сертифікати походження товарів; сертифікати якості продукції, виданих Державною лабораторією ветеринарної медицини; транспортування продукції при її придбанні та реалізації (товарно-транспортні, залізничні або інші накладні на транспортування товару, шляхові листи); надати копії ветеринарних свідоцтв на кожну партію тварин, що знаходились в одному транспортному засобі і супроводжувались однією податковою накладною; проведення розрахунків між СГД за період з 01.04.2019 року та на момент надання інформації за придбану та реалізовану продукцію у формі (безготівковій, готівковій, бартерній, вексельній), стан розрахунків (дебіторська/кредиторська заборгованість) станом на 01.05.2019 року, 31.05.2019 року та на момент надання інформації; картки рахунків, в яких відображені взаєморозрахунки з вказаними контрагентами, картки складського руху придбаного та реалізованого товару, залишки, місце їх зберігання; наявність відповідних матеріальних і фінансових ресурсів, наявність необхідної кількості працюючих з відповідними фаховими знаннями для ведення господарської діяльності, тощо з наданням копії штатного розпису; фінансово-господарські документи, що підтверджують придбання та передачу товарів, за вчиненими правочинами, рахунки-фактури, акти приймання-передачі продукції з наданням копії доручення; надати інформацію щодо наявних виробничих потужностей (власних, орендованих), складських приміщень, холодильних камер, умов зберігання продукції, дані складського обліку: в сумарному обліку та кількісному (по номенклатурі); копії контрактів на імпорт товарів з фірмою OU EUROKONTINENT та фірмою OU SOLIFINANCE; інші документи, що підтверджують факт здійснення ПП «Волинські ресурси» операцій з придбання товарів у ДП «АГРОФІРМА ЛУГА-НОВА» ПП «УНІВЕРСАМ», Фермерського господарства «Аміла», Фірми OU EUROKONTINENT, фірми OU SOLIFINANCE та реалізації товарів Підприємству об`єднання громадян «Студія КВВК» всеукраїнської організації інвалідів «Союз організації інвалідів України»; інформацію (копію митної декларації, контракту), що слугувала підставою відображенню у поданій податковій декларації з ПДВ за квітень 2019 року по р.11.1 «Ввезені на митну територію України товари, необоротні активи з основною ставкою» імпорту обсягом 142895 грн., сума ПДВ 28579 грн.

На даний запит ПП «Волинські ресурси» надало лист-пояснення від 24.06.2019 року за №12, у якому вказало, що ПП «Волинські ресурси» здійснювало господарські операції в квітні-травні 2019 року з ДП «АГРОФІРМА ЛУГА-НОВА» ПП «УНІВЕРСАМ», а також з ФГ «Аміла», і надало відповідні документи. Крім того, вказує, що ПП «Волинські ресурси» має на балансі підприємства власний автомобіль, а тому в ЄРПН немає податкових накладних на відшкодування понесених транспортних витрат при їх придбанні та реалізації товарів. Також зазначає, що у підприємства немає власних приміщень, але є договори на оренду нежитлових приміщень з ОСОБА_1 . У свою чергу, свині, які були придбані відвозяться на ТзОВ «ТОРІС», оскільки з даним підприємством заключено договір про надання послуг, в якому передбачені умови співпраці по забою свиней і надання послуг. Крім того вказує, що ПП «Волинські ресурси» здійснило імпорт обладнання для шиномонтажу та балансування шин автомобілів бувше у вжитку, та надало відповідні документи.

У свою чергу 27.06.2019 року ГУ ДФС у Волинській області сформувало новий запит, у якому повідомило, що контролюючим органом проведено аналіз інформації, що міститься в інформаційній системі «Податковий блок», податкових декларацій з податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних за період квітень-червень 2019 року станом на 27.06.2019 року, за результатами якого встановлено здійснення операцій за період квітень-червень ПП «Волинські ресурси» з придбання товарів/послуг у наступних контрагентів на загальну 1418471,54 грн., суму ПДВ 236411,94 грн., а саме: ТОВ «Рієстра» плитки тротуарної, транспортних піддонів, бордюрів бетонних в асортименті на загальну суму 496453,12 грн., ПДВ 82742,20 грн.; ТОВ «Дах-профіль» металопрофілю-45 на загальну суму 27056,97 грн., ПДВ 4509,50 грн.; ТОВ «Євро-дах» листа простого плоского алюцинк на загальну суму 118059,96 грн., ПДВ 19676,66 грн.; ТОВ «МАГІК» плитки тротуарної, бордюрів, піддонів в асортименті на загальну суму 24865,22 грн., ПДВ 4144,20 грн.; ТОВ «Будмайстер-Про» грунтівки, саморізів, сумішей, клею в асортименті тощо на загальну суму 203376,00 грн., ПДВ 33896,00 грн.; ФГ «Кошара» молодняку ВРХ на загальну суму 110000,00 грн., ПДВ 18333,33 грн.; ФР «Перлина Турії» свиней на загальну суму 213197,78 грн., ПДВ 35532,97 грн.; ДП «АГРОФІРМА ЛУГА-НОВА» ПП «УНІВЕРСАМ» свиней на загальну суму 145301,50 грн., ПДВ 24216,92 грн.; ТОВ «Topic» надання послуг із забою свиней на загальну суму 80160,99 грн., ПДВ 13360,16 грн.

Крім того, за період квітень-червень 2019 року ПП «Волинські ресурси» було здійснено операції з продажу ТМЦ на загальну суму 1371091,91 грн., ПДВ 228515,33 грн. в адресу: Підприємства «ГЕРМЕС» плитки тротуарної, бордюрів, стяжок, піддонів, фарб в асортименті тощо на загальну суму 479369,88 грн., ПДВ 79894,99 грн.; Підприємство об`єднання громадян «Студія КВВК» всеукраїнської організації інвалідів «Союз організації інвалідів України» свинини охолодженої в напівтушах на загальну суму 684228,95 грн., ПДВ 114038,16 грн; ТОВ «Нові авто» шиномонтажних станків на загальну суму 77040,00 грн., ПДВ 12840,00 грн.; ТОВ «ВІЙСЬКСЕРВІС-ВОЛОНТЕР» ребер заморожених, сала тощо на загальну суму 73589,88 грн., ПДВ 12264,98 грн.; ТОВ «Д.А.Л.И» шортів, футболок сорочок в асортименті на загальну суму 56863,20 грн., ПДВ 9477,2 грн.

Разом з тим, за даними ЄРПН в адресу ПП «Волинські ресурси» з моменту реєстрації товариства платником ПДВ по 27.06.2019 року податкові накладні на відшкодування понесених транспортних витрат при придбані та реалізації ТМЦ не виписувались та не реєструвались, що ставить під сумнів можливість здійснення таких господарських операцій. Крім того, станом на 03.07.2019 року форму №20-ОПП (Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які проводиться діяльність) до Ковельської ДПІ не подано, що свідчить про неможливість зберігання наявної кількості придбаних товарно-матеріальних цінностей.

Також, згідно «Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» ф.1ДФ за І квартал 2019 поданого до Ковельської ДПІ на підприємстві зареєстрований 1 працюючий, що ставить під сумнів можливість проведення погрузочно-розгрузочних робіт при придбані та реалізації значної кількості продукції.

У зв`язку з вищевикладеним, ГУ ДФС у Волинській області просило надати інформацію та документальне підтвердження (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують фінансово-господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися) для з`ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях (розрахунках, звітах тощо) результатів операцій по господарських відносинах за період з 15.04.2019 року по 27.06.2019 року, а саме: підтвердження здійснення господарських відносин із зазначенням реквізитів укладених угод (контрактів) виписаних (оформлених) первинних документів (накладні, довіреності, акти прийому-передачі товарів, банківські виписки) ПП «Волинські ресурси» з ТОВ «Рієстра», ТОВ «Дах-профіль», ТОВ «Євро-дах», ТОВ «МАГІК», ТОВ «Будмайстер-Про», ФГ «Кошара», ФГ «Перлина Турії», ДП «АГРОФІРМА ЛУГА-НОВА» ПП «УНІВЕРСАМ», ПІДПРИЄМСТВА «ГЕРМЕС», Підприємство об`єднання громадян «Студія КВВК» всеукраїнської організації інвалідів «Союз організації інвалідів України», ТОВ «Нові авто», ТОВ «ВІЙСЬКСЕРВІС-ВОЛОНТЕР», ТОВ «Д.А.Л.И», а саме: сертифікати походження товарів; сертифікати якості продукції, виданих Державною лабораторією ветеринарної медицини; транспортування продукції при її придбанні та реалізації (товарно-транспортні, залізничні або інші накладні на транспортування товару, шляхові листи); надати копії ветеринарних свідоцтв на кожну партію тварин, що знаходились в одному транспортному засобі і супроводжувались однією податковою накладною; проведення розрахунків між СГД за період з 01.04.2019 року та на момент надання інформації за придбану та реалізовану продукцію у формі (безготівковій, готівковій, бартерній, вексельній), стан розрахунків (дебіторська/кредиторська заборгованість) станом на 01.05.2019 року, 30.06.2019 року та на момент надання інформації; картки рахунків, в яких відображені взаєморозрахунки з вказаними контрагентами, картки складського руху придбаного та реалізованого товару, залишки, місце їх зберігання; наявність відповідних матеріальних і фінансових ресурсів, наявність необхідної кількості працюючих з відповідними фаховими знаннями для ведення господарської діяльності, тощо з наданням копії штатного розпису; фінансово-господарські документи, що підтверджують придбання та реалізацію товарів, за вчиненими правочинами, рахунки-фактури, акти приймання-передачі продукції/виконаних робіт з наданням копії доручення; надати інформацію щодо наявних виробничих потужностей (власних, орендованих), складських приміщень, дані складського обліку; інші документи, що підтверджують факт здійснення ПП «Волинські ресурси» операцій з придбання та реалізації товарів/послуг із вищезазначеними СГД.

ПП «Волинські ресурси» на вказаний запит листом від 12.07.2019 року за №008 повідомило, що проводило господарські операції з контрагентами, які зазначені у запиті. Податкова звітність подана в повному обсязі та сплачені всі передбачені ПК України податки. Щодо надання копій запитуваних документів, то позивач вказав, що зробив запити до контрагентів, при отриманні копій документів від контрагентів вони будуть наданні контролюючому органу в об`ємі передбаченому законодавством України (а.с.13).

15.08.2019 року ГУ ДФС у Волинській області було сформовано черговий запит, в якому вказано, що за наявною інформацією в АІС «Податковий блок» ПП «Волинські ресурси» експортувало в Польщу ANDRZEJ MADEJ ягоди чорниці охолоджені свіжі вагою 611 кг згідно з вантажно-митної декларації від 02.07.2019 року №31531 на загальну суму 36344,42 грн. та 640 кг згідно вантажно-митної декларації від 26.06.2019 року №30821 на загальну суму 38177,71 грн. Однак, згідно з ЄРПН податкові накладні в адресу ПП «Волинські ресурси» з номенклатурою ягоди чорниці не виписувались та не реєструвались. Згідно даних звіту №1-ДФ «Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб і сум утриманого з них податку» за 1-2 квартали 2019 року, ПП «Волинські ресурси» здійснювались нарахування та виплата лише одному працівникові заробітна плата. Нарахування та виплати фізичним особам, суб`єктам підприємницької діяльності – фізичним особам, які свідчили б про придбання ягід чорниці, не здійснювались. У свою чергу, згідно даних АІС «Податковий блок» ПП «Волинській ресурси» нарахування та сплату збору за спеціальне використання лісових ресурсів не здійснювало. Вищевикладене не дає можливості ідентифікувати походження ягід чорниці та свідчить про несплату збору за спеціальне використання лісових ресурсів, податку з доходів фізичних осіб та військового збору. У зв`язку з чим, контролюючий орган просить надати інформацію про: походження ягід чорниці (накладні, договора), стан розрахунків з постачальниками ягід станом на 01.07.2019 року, 01.08.2019 року та на час надання відповіді (платіжні доручення на сплату); копії договорів з ANDRZEJ MADEJ на поставку ягід чорниці, стан розрахунків з покупцем ягід станом на 01.07.2019 року, 01.08.2019 року та на час надання відповіді (платіжні доручення); підстави несплати збору за спеціальне використання лісових ресурсів, податку з доходів фізичних осіб та військового збору.

На вказаний запит, позивач листом від 31.08.2019 року за №00147 повідомив контролюючий орган, що ПП «Волинські ресурси» дійсно здійснювався експорт ягоди чорниці. Однак, податкові накладні в ЄРПН в адресу ПП «Волинські ресурси» з номенклатурою ягоди чорниці не реєструвалися, відповідно і нарахування та виплата фізичним особам суб`єктам підприємницької діяльності не проводились, так як підприємством для експериментів було придбане обладнання вакуумний ягодозбирач, призначений для збору врожаю лісових ягід. Крім того вказує, що даний вакуумний ягодозбирач мав допомогти знизити фізичне навантаження і в десятки разів підвищити швидкість збору найбільш затребуваних лісових ягід. Зазначає, що всього за кордом в Китаї було закуплено і привезено в Україну 3 одиниці комбайнів по ціні в еквівалентів національній валюті – 25000,00 грн. за кожну одиницю, на загальну суму 75000,00 грн. (а.с.100-101).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.

Відповідно до приписів пункту 21.1 статті 21 ПК України посадові особи контролюючих органів зобов`язані, зокрема: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.

Відповідно до положень статей 61, 62 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин (підпункт 62.1.3 статті 62 ПК України).

Відповідно до підпункту 20.1.4. пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Главою 8 ПК України визначені види перевірок контролюючих органів та порядок їх проведення.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Пункт 78.1 статті 78 ПК України визначає вичерпний перелік обставин для здійснення документальної позапланової перевірки.

Відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту

Суд зазначає, що підпункт 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України викладено в новій редакції з урахуванням внесених змін Законом України від 21.12.2016 року №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яку доповнено змістом, що надає можливість проведення позапланової перевірки також у разі отримання податкової інформації, яка свідчить про порушення вимог податкового законодавства, при чому суд наголошує, що змістова конструкція цієї норми обумовлює наявність інформації, як така, що допускає порушення, але не обов`язково.

Внаслідок отримання такої інформації, виникає обґрунтована та законодавчо встановлена необхідність для контролюючого органу із здійснення належного податкового контролю.

Належною формою реалізації такого обов`язку, є спрямування письмового запиту до платника податків із зазначенням у запиті про існуючі порушення з боку такого платника та необхідність надання ним пояснень та документів. Метою запиту є підтвердження або спростування тієї інформації, яка є у податкового органу, при чому достовірність такої інформації про порушення може бути як категорична, так і умовна. Встановлення порушення та формування висновків про це можливе лише після отримання запитуваної контролюючим органом інформації. Тому наведення у запиті з посиланням на інформацію, як можливого порушення, а не категоричного висновку про порушення з боку платника податків, передбачає наявність інформації, яка потребує додаткової перевірки, яку можливо реалізувати шляхом здійснення запиту та проведеного аналізу після її отримання.

За приписами пункту 73.3 статті 73 ПК України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб`єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб`єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; 2) для визначення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» під час здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статті 39 цього Кодексу та/або для визначення рівня звичайних цін у випадках, визначених цим Кодексом; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків: податкової накладної покупцю або про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування; акцизної накладної покупцю або про порушення порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Платники податків та інші суб`єкти інформаційних відносин зобов`язані подавати інформацію, визначену в запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження (крім проведення зустрічної звірки) протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом).

У свою чергу, відповідно до підпункту 16.1.5 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов`язаний подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов`язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов`язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.

Таким чином, виявлені факти, які свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, можуть бути підставою для проведення перевірки лише у випадку, коли сумніви не усунуті наданими поясненнями та документальними підтвердженнями.

Згідно з пунктом 78.4 статті 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Виходячи з аналізу наведених правових норм, документальна позапланова перевірка проводиться на підставі наказу керівника органу державної податкової служби та за наявності підстав для її проведення.

Як було встановлено судом оскаржуваний наказ про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Волинські ресурси» був виданий саме на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України, у зв`язку з ненаданням ПП «Волинські ресурси» пояснень та їх документального підтвердження, які спростовують встановлені порушення, на запити: №18672/10/03-20-52-12-06 від 10.06.2019 року, №21644/10/03-20-52-12-06 від 27.06.2019 року, №26746/10/03-20-52-12 від 15.08.2019 року.

З матеріалів справи встановлено, що в запитах контролюючого органу наведено підстави для надіслання запиту, перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати, підпис посадової особи та печатку контролюючого органу, зазначені підстави, з яких відповідач дійшов висновку про необхідність його складання та надсилання, строк надання та попереджено про наслідки неподання документів на обов`язковий запит у вигляді проведення документальної позапланової виїзної перевірки згідно підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України.

Відтак, дії відповідача вчинені в межах повноважень, визначених приписами ПК України.

Водночас, відповіді позивача на вищевказані запити не містили повну запитувану інформацію, зокрема, щодо запиту від 10.06.2019 року, то ПП «Волинські ресурси» надано неповний пакет підтверджуючих документів, а саме відсутні дані складського обліку в сумарному обліку та в кількісному (по номенклатурі), які б підтверджували рух товару на складі за здійсненими господарськими операціями; не надано пояснення/підтвердження щодо оприбуткування та подальшої реалізації/використання субпродуктів за фактом забою свиней; не надано фінансово-господарські документи з фактичного виконання договору оренди нерухомого майна від 02.01.2019 б/н (орендодавець ОСОБА_2 ), надано лише сам договір. Згідно з пунктом 4.5 договору оплату комунальних послуг, пов`язаних з користуванням об`єктом оренди, орендар здійснює або самостійно за договорами, укладеними з постачальниками, або шляхом відшкодування орендодавцю понесених витрат на оплату комунальних послуг. Проте за даними ЄРПН податкові накладні на відшкодування понесених витрат в частині оплати комунальних послуг (електроенергія, водопостачання та водовідведення, опалення тощо) в ЄРПН не виписувались та не реєструвались; не надано фінансово-господарські документи з фактичного виконання договору оренди нежитлового приміщення (орендодавець - ТОВ «Topic»), надано лише сам договір, за даними ЄРПН ТОВ «Topic» податкові накладні на відшкодування понесених витрат не виписувало та не реєструвало в ЄРПН. Разом з тим, суд звертає увагу, що договір свідчить лише про намір виконання дій (операцій) в майбутньому, а не про їх фактичне виконання.

Разом з тим, лист-відповідь позивача від 12.07.2019 на запит від 27.06.2019 не містив жодної запитуваної інформації, платник податків лише повідомив про надіслання запитів до контрагентів, однак у встановлений законом строк інформації не надав.

Щодо відповіді ПП «Волинські ресурси» на запит від 15.08.2019 року, то надана платником податків відповідь не містила інформації, яка б усунула сумніви контролюючого органу щодо правомірності здійсненої операції. Зокрема, платником податків було повідомлено, що збір ягід здійснювався самостійно за допомогою вакуумних комбайнів для збирання ягід, які були придбані в Китаї. Однак, згідно з даними АРМу «Митниця» з моменту реєстрації підприємства платником ПДВ імпорт даних комбайнів не здійснювався. Разом з тим, згідно «Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» ф.1ДФ за I, II квартали 2019 року, на підприємстві зареєстрований 1 працюючий. Крім того, за даними ЄРПН в адресу ПП «Волинські ресурси» податкові накладні на відшкодування понесених транспортних витрат при експортуванні ягід не виписувались та не реєструвались.

Суд звертає увагу на те, що отримання податковим органом відповіді платника податків на запит не виключає можливості призначення позапланової перевірки у випадку недостатності наданих відомостей або у випадку якщо надана інформація не спростовує виявлені факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового законодавства, та потребує подальшої перевірки. Дана позиція була викладена у постановах Верховного суду від 24.09.2019 року у справі №818/2808/14 та від 25.05.2018 року у справі №820/11536/14.

За таких обставин у контролюючого органу є право на оцінку пояснень і їх документальних підтверджень. Якщо ці пояснення не обґрунтовані або документально не підтверджені, перевірка може бути призначена. Вищевикладене узгоджується з правовою позицією викладеною у постанові Верховного Суду від 13.02.2018 року по справі № 820/2889/15.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи позивачем надані відповіді на запити ГУ ДФС у Волинський області від 10.06.2019 року та від 15.08.2019 року з частковим наданням відповідних документів, які б підтверджували здійснення господарської діяльності ПП «Волинські ресурси», водночас, на запит від 27.06.2019 року позивачем не було подано контролюючому органу жодних документів, які б підтверджували факт здійснення господарських операцій з вказаними у запиті контрагентами.

Таким чином, оскільки позивачем не виконаний обов`язок надання запитуваної контролюючим органом інформації та документів на її підтвердження, відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України у контролюючого органу виникли обґрунтовані підстави для проведення позапланової документальної перевірки позивача.

У даному випадку відповідач як суб`єкт владних повноважень у повному обсязі довів правомірність застосування підстави, оформлення та видачу спірного наказу на проведення документальної позапланової виїзної перевірки.

Водночас, позивачем не надано належних доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовується позов, зокрема, не доведено факт порушення відповідачем прав та інтересів, шляхом винесення наказу від 20.11.2019 року №1117.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки відповідачем доведено правомірність прийняття наказу від 20.11.2019 року за №1117 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Волинські ресурси» у зв`язку з ненаданням позивачем в повному обсязі інформації та її документального підтвердження на запити контролюючого органу, підстави для скасування останнього відсутні, а тому в позові слід відмовити.

Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий-суддя О. О. Андрусенко