
Дата документу 15.01.2020
Справа № 334/5864/19
Провадження № 2/334/1075/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
заочне
15 січня 2020 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Турбіної Т.Ф., при секретарі Лиходід А.В., розглянувши в судовому засіданні в м. Запоріжжі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги -
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2019 року Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування коштів надміру перерахованої державної допомоги, в обґрунтування якого зазначило, що на підставі заяви відповідача від 26.12.2013 року та наданого необхідного пакету документів, останньому з 01.10.2013 року по 31.10.2019 року була призначена і виплачувалася грошова допомога при народженні четвертої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказана допомога надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
У заяві на призначення державної соціальної допомоги відповідач взяв на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення державної допомоги, ставив свій підпис і усвідомлював, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давав згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням державної допомоги, уповноваженими особами управління.
За рішенням органу, який призначив допомогу, її виплата припиняється у разі нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.
Відповідно до Акту перевірки обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, головним спеціалістом Запорізького міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді у вересні 2016 року було встановлено, що за місцем свого проживання (реєстрації) відповідач не мешкає, а тому перевірити цільове використання ним коштів і забезпечення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини Управління не має можливості, у зв`язку з чим було прийнято рішення про припинення виплати допомоги та визначено обсяг надміру виплачених коштів та встановлено строк для їх добровільного повернення, про що повідомлено відповідача Листом від 19.12.2016 року № 03-07/10745.
Таким чином ОСОБА_1 за період з 01 жовтня 2016 року по 30 жовтня 2016 року незаконно отримав державну соціальну допомогу у розмірі 2905,83 грн., яка станом на 05.08.2019 року у добровільному порядку не повернута. До того ж, заява про взяття зобов`язання щодо добровільного повернення коштів відповідачем не була подана до управління.
У зв`язку з вищевказаним, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 надміру сплачену державну допомогу у розмірі 2905,83 грн., а також судовий збір у розмірі 1921,00 грн.
Справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Сторони повідомлені про дату розгляду справи та наданий час для подання відзиву та заперечень.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, подав заяву про слухання справи без його участі, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, не заперечує проти проголошення заочного рішення.
Відповідно до ч.8 ст.178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідач в судове засідання не з`явився. Відзив на позов не подав, про день та час слухання справи повідомлявся своєчасно, належним чином, згідно вимог ЦПК України. Причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності суду не надав, у зв`язку з чим, відповідно до ст.ст. 280-283 ЦПК України зі згоди представника позивача, суд ухвалює заочне рішення.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України, за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази у сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми регламентує Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» № 2811-XII (далі - Закон № 2811- XII), «Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 (далі - Порядок № 1751).
Згідно до ст. 1 Закону громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ст. З Закону призначається такий вид державної допомоги сім`ям з дітьми, як допомога при народженні дитини.
Статтею 10 Закону № 2811-XII встановлено, що допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини.
Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини, (ст. 11 Закону №2811-XII).
Пунктом 13 Порядку № 1751 визначено, що допомога при народженні дитини, яка народилася після 8 квітня 2011 р., надається в сумі, кратній ЗО розмірам прожиткового мінімуму, - на першу дитину; кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму, - на другу дитину; кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму, - на третю і кожну наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами.
При цьому така допомога надається у розмірах прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановленого на день народження дитини.
Розмір та строк виплати допомоги, яка призначається одному з батьків дитини (народженої до 30 червня 2014 р.), визначається з урахуванням кількості живонароджених та усиновлених дітей (враховуючи померлих), які до народження дитини перебували на утриманні особи, якій призначається допомога, її чоловіка (дружини)., крім дітей, від виховання яких зазначена особа (її чоловік, дружина) відмовилась, а також дітей, які передані на виховання іншій особі, та повнолітньої дочки (повнолітнього сина) чоловіка, які не були усиновлені дружиною. У разі народження двійні або більшої кількості дітей кожна дитина з їх числа вважається наступною.
Пунктом 49 Порядку № 1751 встановлено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Відповідно до абз. 6 ч. 9 ст. 11 Закону № 2811-XII, п. 13 Порядку № 1751, виплата допомоги припиняється у разі нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.
Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Пунктом 49 Порядку № 1751 встановлено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_1 ), який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 перебуває на обліку в УСЗН ЗМР по Дніпровському району.
З матеріалів справи вбачається, що підставі заяви відповідача від 26.12.2013 року та наданого необхідного пакету документів останньому з 01.10.2013 року по 31.10.2019 року була призначена і виплачувалася грошова допомога при народженні четвертої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У заяві на призначення державної соціальної допомоги відповідач взяв на себе зобов`язання повідомити про всі обставини, що впливають на призначення державної допомоги, ставив свій підпис і усвідомлював, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давав згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням державної допомоги, уповноваженими особами управління. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або не надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державних допомог, виплачені внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Відповідно до Акту перевірки обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 21.09.2016 року, головним спеціалістом Запорізького міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді (ЗМЦСССДМ) було встановлено, що за місцем проживання (реєстрації) відповідач не мешкає, а тому перевірити цільове використання коштів і забезпечення відповідачем належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини не має можливості.
Відсутність батьків за місцем проживання (реєстрації) унеможливлює перевірку Управлінням цільового використання коштів допомоги при народженні дитини, для створення належних умов повноцінного утримання та виховання дитини, а тому 11.10.2016 року Управлінням керуючись п. 13 Порядку № 1751 та у зв`язку з неможливістю проконтролювати цільове використання коштів державної допомоги, було прийнято рішення про призупинення до з`ясування обставин з 01.10.2016 року виплати відповідачу допомоги при народженні дитини, яку було призначено на доньку ОСОБА_2 .
Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначенні обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу, а тому виплата допомоги при народженні дитини відповідачу була припинена з 01 жовтня 2016 року.
З моменту припинення виплати допомоги, ОСОБА_1 до УСЗН за поновленням виплати не звертався, Акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, як і рішення про припинення виплати державної соціальної допомоги не оскаржував.
На виконання п. 13 Постанови, позивачем було визначено обсяг надміру виплачених коштів та встановлено строк для їх добровільного повернення, про що повідомлено відповідача Листом від 19.12.2016 року №03-07/10745.
Таким чином відповідачем за період з 01 жовтня 2016 року по 30 жовтня 2016 року незаконно отримано державну соціальну допомогу у розмірі 2905,83 грн., яка станом на 05.08.2019 року на розрахунковий рахунок Управління у добровільному порядку не повернута. ОСОБА_1 з заявою про взяття зобов`язання щодо добровільного повернення коштів до Управління не звертався.
Частиною 1 ст.1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують вказане питання у судовому порядку, у зв`язку з чим, стягнення зазначеної вище суми повинно бути здійснено у примусовому порядку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та законні, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір у розмірі 1921,00 гривень.
Керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 223, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 280-284 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_1 ), який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (р/р НОМЕР_2 , ГУДКСУ у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37573796, МФО 813015) надміру перераховану допомогу у розмірі 2905,83 грн. (дві тисячі дев`ятсот п`ять гривень 83 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ІПН НОМЕР_1 ), який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (р/р НОМЕР_2 , ГУДКСУ у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37573796, МФО 813015) судовий збір у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 коп.).
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Турбіна Т. Ф.