Рішення № 87255733, 29.01.2020, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
29.01.2020
Номер справи
415/10074/19
Номер документу
87255733
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 415/10074/19

Провадження № 2-а/415/96/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2020 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді – Калмикової Ю.О.,

за участю секретаря – Кравченко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Лисичанська адміністративну справу за позовом Управління Державної міграційної служби України в Луганській області в особі Лисичанського міського відділу УДМС України в Луганській області до громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 про примусове видворення за межі України громадянина Республіки Молдова,

встановив:

Описова частина

Зміст позовних вимог

04.12.2019 року до Лисичанського міського суду Луганської області надійшли матеріали адміністративної справи за позовом Управління Державної міграційної служби України в Луганській області в особі Лисичанського міського відділу УДМС України в Луганській області до громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 про примусове видворення за межі України громадянина Республіки Молдова.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилалася на те, що 18.10.2019, під час прийому громадян, встановлено факт незаконного перебування на території України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Молдови.

Відповідно до відміток про перетин кордону в паспорті, громадянин Молдови ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в`їхав на територію України 27.03.2019 через КПП «Кучурган», після чого здійснив виїзд-в`їзд 22.06.2019 через КПП «Просяне».

Строк тимчасового перебування громадянина Молдови ОСОБА_1 в Україні, з урахуванням положень п.1.4 «Порядку обчислення строку тимчасового перебування в Україні іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в`їзду», затвердженого Наказом МВС від 20.07.2015 №884, закінчився 24.06.2019, тобто з 25.06.2019 по теперішній час останній перебуває в Україні незаконно.

Громадяни держав з безвізовим порядком в`їзду можуть тимчасово перебувати на території України, не більше ніж 90 днів протягом 180 днів.

Під час перебування на території України обчислення дозволеного іноземцю строку перебування здійснюється шляхом відрахування 180 днів назад від дня контролю (дня, на який необхідно визначити законність перебування іноземця на території України).

Іноземець не порушив зазначений строк, якщо в межах цього 180-денного періоду він перебував на території України не більше 90 днів.

Обчислити строк перебуванні можна, за допомогою сервісу «Міграційний калькулятор».

За порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме ухилення від виїзду з України після закінчення дозволеного терміну перебування, 18.10.2019 Лисичанським МВ УДМС України в Луганській області стосовно громадянина Молдови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення, відповідно до ч. 1 ст. 203 КУпАП (ПР МЛГ 000025) та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення серії (ПН МЛГ 000025) у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн.

Відповідно до пояснень громадянина Молдови ОСОБА_1 він проживає на території України разом зі своєю дружиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: АДРЕСА_1 . Через сімейні обставини своєчасно не виїхав з України.

З метою забезпечення законодавства України, про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, на підставі ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 р. № 3773, Лисичанським МВ УДМС у Луганській області 18 жовтня 2019 року було прийняте рішення №16 про примусове повернення до країни походження або третьої країни стосовно громадянина Молдови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був зобов`язаний покинути територію України у термін до 31.10.2019.

Станом на 04.12.2019 за даними інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан» громадянин Молдови ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , самостійно не покинув територію України.

Відповідач усвідомлює, що порушив правила, перебування іноземців в Україні та ухиляється від виїзду з України. Відповідач не працює, перебивається випадковими заробітками.

За результатами проведеної перевірки встановлено, що відповідач без поважних причин не виконав рішення про примусове повернення до країни походження.

Також, законодавство України зобов`язує іноземців та осіб без громадянства неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси, суспільства та держави (частина 3 статті 3 Закону України №3773-УІ).

Виходячи з вищевикладеного, є обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , самостійно не покине територію України та може ухилятись від виїзду, подальших підстав для законного його перебування, на території України не має.

З метою припинення адміністративного правопорушення щодо незаконного перебування ОСОБА_4 на території України та порушення Закону, є за необхідним прийняття рішення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про примусове видворення його за межі території України.

Пунктом 14 частини першої статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Співробітниками Лисичанського МВ УДМС у Луганській області Відповідачу роз`яснено його права та обов`язки і попереджено про те, що відносно нього готуються матеріали до суду про примусове видворення його за межі України. У зв`язку з цим, було попереджено Відповідача про необхідність з`являтися за судовим викликом, до суду.

Обставини, передбачені ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», які б перешкоджали примусовому видворенню Відповідача, відсутні.

Таким чином, Відповідач гр. ОСОБА_4 тривалий час нелегально перебуває на території України, порушуючи міграційне законодавство України, в установлений строк без поважних причин не виконав рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни, ніде не працює, не має законних джерел для існування, територію України покидати не бажає, у зв`язку з цим він має бути примусово видворений за межі України.

На підставі викладеного, просили суд прийняти рішення про примусове видворення за межі України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Доводи особи, яка подала позов

Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_2 - громадянин Республіки Молдова - незаконно перебуває на території України.

Надходження позовної заяви та інших заяв до суду

06.12.2019 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/10074/19 було відкрито провадження у цій адміністративній справі.

29.01.2020 року представником позивача було надано письмове клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Представник позивача Пола Л.В. в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала письмове клопотання, в якому просила справу розглянути за її відсутності.

Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, заяв про відкладення слухання справи не надходило.

Дослідивши письмові докази по справі, судом встановлені наступні фактичні обставини справи та зміст спірних правових відносин.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Згідно з паспортом громадянина Республіки Молдова НОМЕР_1 , що виданий 20.02.2019 р. ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідно до штампу прийнято рішення про примусове повернення від 18.10.2019 р. № 16. Встановлено строк для виїзду 14 діб. Зобов`язаний залишити територію України до 31.10.2019 Лисичанський МВ УДМВС України в Луганській області (а.с.4).

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 18.10.2019 р., справу розглянуто, 18.10.2019 р. о 15:05 за адресою: м. Лисичанськ, вул. 279-ї Дивізії, 9, виявлено факт ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування громадянином Молдови ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який останній раз в`їхав в Україну 22.06.2019 р. через КПП «Просяне» та проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Строк тимчасового перебування сплив 24.06.2019 р. Строк перебування перевищено на 116 днів (а.с.5).

Згідно з постановою про накладення адміністративного стягнення від 18.10.2019 р., вирішено відповідно до ч. 1 ст. 203 КУпАП накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700,00 грн. (а.с.6).

Згідно з рішенням № 16 про примусове повернення з України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 від 18.10.2019р., вирішено примусово повернути за межі України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язати його покинути територію України у термін до 31.10.2019 року (а.с.7).

Згідно з письмовими поясненнями ОСОБА_7 , він повідомлений про порушення законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, інтересів національної безпеки України. Він зобов`язується не пізніше 31.10.2019 р. залишити територію України. Не виїхав за межі України за сімейними обставинами, бо 06.06.2019 р. він уклав шлюб із ОСОБА_3 (а.с.9-10).

Мотивувальна частина

Відповідно до ч. 3 ст. 25 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ, рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення. Порядок провадження за заявами іноземців та осіб без громадянства про добровільне повернення визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, частиною 3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Згідно з п. 14 ст. 1 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону (ч. 1 ст. 23 Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 26 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України).

Згідно з ст. 30 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

З наведеного суд доходить висновку, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства повинні передувати дві обставини: перша - прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове повернення; друга - ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Частиною 1 ст. 16 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в`їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону.

Частиною 15 ст. 4 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначено, що іноземці та особи без громадянства, які в`їхали в Україну на інших законних підставах, не передбачених частинами 2 - 14 цієї статті, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в`їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.

За змістом пункту 2 ст. 25 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов`язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв`язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.

Частиною 2 ст. 263 КУпАП передбачено, що осіб, які незаконно перетнули або зробили спробу незаконно перетнути державний кордон України, порушили порядок в`їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, порушили прикордонний режим, режим в пунктах пропуску через державний кордон України або режимні правила у контрольних пунктах в`їзду - виїзду, вчинили злісну непокору законному розпорядженню або вимозі військовослужбовця чи працівника Державної прикордонної служби України або члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а також іноземців та осіб без громадянства, які порушили правила перебування в Україні або транзитного проїзду через територію України, може бути затримано на строк до трьох годин для складення протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи і з`ясування обставин правопорушення - до трьох діб з повідомленням про це письмово прокурора протягом двадцяти чотирьох годин з моменту затримання.

Згідно з п. 27 ч. 1 ст. 1 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, - державна установа, призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства: стосовно яких судом прийнято рішення про примусове видворення; стосовно яких судом прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, у тому числі прийнятих відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; затриманих центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальними органами та підрозділами на строки та в порядку, передбачені законодавством України; затриманих за рішенням суду до завершення розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Крім того, суд враховує відсутність встановлених Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» та ст. 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод заборон на примусове видворення відповідача.

Суд враховує також ту обставину, що відповідач мав час та можливість для того, щоб в установленому законом порядку звернутися із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту. Докази того, що в країні походження відповідач піддавався переслідуванням за політичні чи релігійні переконання, расові або етнічні ознаки в матеріалах справи відсутні.

Крім того, відповідно до п. 30 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25 червня 2009 року № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов`язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» при вирішенні справ про примусове видворення суди повинні враховувати положення статей 9, 29 Загальної декларації прав людини 1948 року та статті 9 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права 1966 року, статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання, а при здійсненні своїх прав і свобод кожна людина може зазнавати лише таких обмежень, які встановлені законом виключно для забезпечення належного визнання та поваги прав і свобод інших людей, а також забезпечення справедливих вимог моралі, суспільного порядку і загального добробуту.

Таким чином, враховуючи все вищезазначене у сукупності та приймаючи до уваги наявність фактів порушення відповідачем законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, незаконного перебування на території України понад 116 днів, не виконання відповідачем рішення про примусове повернення у зв`язку з відсутністю документів для перетинання державного кордону, які визначені ст. 15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а також не бажання залишати територію України, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про примусове видворення відповідача повністю.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 289 КАС України, ст.ст. 23-25, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Управління Державної міграційної служби України в Луганській області в особі Лисичанського міського відділу УДМС України в Луганській області до громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 про примусове видворення за межі України громадянина Республіки Молдова, задовольнити повністю.

Примусово видворити за межі України громадянина Республіки Молдова ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до вимог п. 3 ч. 2 статті 371 КАС України допустити негайне виконання рішення суду.

Рішення може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду через Лисичанський міський суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники судового розгляду:

Позивач: Управління Державної міграційної служби України в Луганській області в особі Лисичанського міського відділу УДМС України в Луганській області, місцезнаходження за адресою: вул. 279-ї дивізії, буд. 9, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100, код ЄДРПОУ 37851432.

Відповідач: громадянин Республіки Молдова ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина Республіки Молдова НОМЕР_1 виданий 20.02.2019 р. AGENTIA SERVICII PUBLICE.

Повний текст судового рішення складено 29.01.2020.

Суддя Ю.О. Калмикова