Рішення № 87231915, 28.01.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2020
Номер справи
420/7047/19
Номер документу
87231915
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/7047/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Ізмаїльський завод таропакувальних виробів «Дунай-Пак» (ЄДРПОУ 00383716, місцезнаходження: вул. Аеродромне шосе 2Б, м. Ізмаїл, Одеська область, 68610) до Головного управління ДПС в Одеській області (адреса: вул.Семінарська, буд.5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Ізмаїльський завод таропакувальних виробів «Дунай-Пак» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив про те, що на адресу підприємства надійшли податкові повідомлення- рішення складені Головним управлінням ДПС в Одеській області №0003531402 та №0003541402 від 01.11.2019 року, згідно з якими ПАТ «ІЗТПВ «Дунай-Пак» нараховано штрафні санкції в сумі 79577,82 грн. за порушення граничних строків розрахунку за експортними та імпортними операціями. Однак, позивач у своїй заяві вказує, що відповідачем перевірка підприємства не здійснювалась, а ППР від 01.11.2019 року прийняті на підставі акту перевірки від 16.09.2019 року №24/15-32-05-01/00383716. Таким чином, на думку заявника, відповідачем порушено положення ст. 54, 55, 75-80, 86 ПК України, зокрема щодо порядку проведення перевірки, оформлення її результатів, ознайомлення з ними позивача, отримання та розгляду його заперечень на акт перевірки та відповідно оформлення податкових повідомлень-рішень.

Ухвалою суду від 29.11.2019 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами.

18.12.2019 року за вх. № 48324/19 відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначено, що з 27.08.2019 року по 09.09.2019 року контролюючим органом проведено перевірку дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій ПАТ «ІЗТПВ «Дунай-ПАК» за період з 01.07.2017 року по 30.06.2019 року, в результаті якої складено акт від 16.09.2019 року №24/15-32-05-01/00383716, згідно якого, на думку відповідача, позивачем порушено вимоги ст.1 Закону України від 23.09.1994 №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (із змінами та доповненнями) внаслідок недотримання термінів надходження валютної виручки за контрактом від 19.07.2018 №19/07/18 укладеним з компанією «REDMOND SALES LP» (Scotland, United Kingdom). За результатами перевірки нарахована пеня ЗЕД за період з 27.01.2019 року по 06.05.2019 року включно (100 днів) у сумі 109 664,00 грн. Крім того, відповідач у своєму відзиві зазначає, що вказана перевірка проведена в присутності Директора ПАТ «ІЗТПВ «Дунай-Пак».

18.12.2019 року за вхід. № 48326/19 подано клопотання ГУ ДПС в Одеській області про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою від 23.12.2019 р. відмовлено в задоволенні клопотання.

Дослідивши обставини, якими обґрунтовувались позовні вимоги, відзив, перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Приватне акціонерне товариство «Ізмаїльський завод таропакувальних виробів «Дунай-Пак» зареєстровано у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 16 лютого 2006 року за № 1553 120 0000 000668, основний вид економічної діяльності оброблення металів та нанесення покриття на метали. Зареєстроване та перебуває на обліку в Ізмаїльській об`єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області як платник податків з 15.02.1996 року за № 102.

На підставі направлень, виданих ГУ ДФС в Одеській області № 5614/14-01 від 23.08.2019 р., № 5621/14-01 від 23.08.2019 р., № 5615/14-01 від 23.08.2019 р., № 5618/14-01 від 23.08.2019 р., № 5617/14-01 від 23.08.2019 р., № 5616/14-01 від 23.08.2019 р., № 5619/14-31 від 23.08.2019 р., № 5620/14-01 від 23.08.2019 р., відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 77.1 статті 77 глави 8 розділу II Податкового кодексу України (із змінами та доповненнями), плану - графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2019 рік на підставі Наказу Головного управління ДФС в Одеській області від 07.08.2019 № 6281, проведено планову виїзну документальну перевірку приватного акціонерного товариства «Ізмаїльський завод таропакувальних виробів «ДУНАЙ-ПАК» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2017 по 30.06.2019 р.

Перевіркою проведення розрахунків у грошовій формі при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності за період з 01.07.2017 по 30.06.2019 встановлено, що станом на 01.07.2017 за даними бухгалтерського обліку рах. 362 ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК" рахується:

-дебіторська заборгованість - 42 549,01 дол. США (1 110 486,35 гри.).

-кредиторська заборгованість відсутня .

За перевіряємий період з 01.07.2017 по 30.06.2019 р., до перевірки надано наступні документи: контракти, МД, акти виконаних послуг, виписки банку по розрахунковому валютному рахунку ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК", згідно яких:

проведено експортних операцій (товар, послуги) на суму 695 984,30 дол. США (18 870 636,83 грн.), 207 035,17 євро (6 484 735,66 грн.);

отримано виручку за експортований товар в сумі 631 146,93 дол. США (17 212 141,04 грн.), 196 948,54 євро (6 166 060,02 грн.).

Крім того, станом на 30.06.2019 за даними перевірки ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК" рахується:

-дебіторська заборгованість 118 996,38 дол. США (3 133713,07 грн.), 13 672,84 євро (423 523,91 грн.);

-кредиторська заборгованість 3 596,21 євро (107 247,05 грн.).

Щодо імпортних операцій.

Станом на 01.07.2017 за даними бухгалтерського обліку рах. 632 ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК" рахується:

-дебіторська заборгованість - 7 975,00 дол. США (211 749,34 грн.).

-кредиторська заборгованість - 915 329,13 дол. США (23 889 169,47 грн.).

За перевіряємий період з 01.07.2017 по 30.06.2019 до перевірки надано наступні документи: контракти, МД, виписки банку по розрахунковому валютному рахунку ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК", згідно яких:

Сплачено валютних коштів на суму 539 101,74 дол. США (18 089176,78 грн.);

Отримано товару на суму 449 427,29 дол. США (15 959 441,32 грн.).

Станом на 30.06.2019 за даними перевірки ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК" рахується:

-дебіторська заборгованість 24 149,36дол. США (635 491,73 грн.);

-кредиторська заборгованість 840 877,27 дол. США (22 157 483,37 грн.).

У перевіряємому періоді ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК" не здійснювало експортно- імпортні операції з нерезидентами, розташованими в офшорних зонах.

Проведеною перевіркою виписки по поточному рахунку в іноземній валюті, даних б/о по рахунку рах. 362 «Розрахунки з іноземними покупцями», контракти, МД, інвойси акти виконаних робіт податковим органом встановлено порушення ст. 1 Закону України від 23.09.1994 № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (із змінами та доповненнями).

Згідно з підпунктом 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), проведення розрахункових операцій, а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, наявністю торгових патентів.

Відповідно до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених вказаним Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

З урахуванням викладеного, спірні правовідносини регулюються нормами валютного і податкового законодавства, а порушення строків зарахування виручки в іноземній валюті згідно з Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» є валютним порушенням, яке підпадає під регулювання в частині контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті податковим органом відповідно до пп. 19-1.1.4 п.19.1 ст. 19 Податкового кодексу України. Застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності здійснює податковий орган відповідно до пп. 54.3.3. п.54.3 ст. 54 Податкового кодексу України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

Згідно ст. 37 вищевказаного Закону за порушення цього або пов`язаних з ним законів України до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності можуть бути застосовані спеціальні санкції, зокрема, накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб`єктами господарської діяльності своїх обов`язків згідно з цим або пов`язаних з ним законів України. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України.

Частиною 1 ст. 4 Закону визначено, що порушення резидентами, крім суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

Підпунктом 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України передбачено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених ПК України або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Виходячи з положень п. 19.1 ст. 19 ПК України, контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, здійснюють контроль за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті (пп. 191.1.4) та забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках, сум податкових та грошових зобов`язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (пп. 191.1.34).

Зазначена норма кореспондується з приписами ч. 5 ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», відповідно до якої органи доходів і зборів вправі за наслідками документальних перевірок безпосередньо стягувати з резидентів пеню, передбачену цією статтею.

Положеннями пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України визначено, що об`єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.

Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: зменшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).

Згідно пп.140.4.2 п.140.4 ст.140 Податкового кодексу України фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Положення зазначеного пункту застосовуються з урахуванням пункту 3 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу.

Положеннями ст.4 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України» як один з принципів визначено нарахування та відповідність доходів і витрат - для визначення фінансового результату звітного періоду необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.

Так, ПАТ «ІЗТПВ «ДУНАЙ ПАК» (Продавець) укладено договір від 16.06.2017 року №16-06-17 з компанію - нерезидентом ООО «НИДА» (Покупець, РФ, Реквізити: 214019, г. Смоленск, ул. Крупской, Д.65-А). Предмет договору: Продавець поставляє, а Покупець купує на умовах РСА - г. Ізмаїл, товар - сушильна камера. Загальна сума договору складає 4 300,00 дол. США. Умови оплати: 100 відсоткова оплата здійснюється протягом 30 банківських днів з дати відправки обладнання Покупцю.

ПАТ «ІЗТПВ «ДУНАЙ ПАК» згідно договору від 16.06.2017 року №16-06-17 відвантажено товар - сушильна камера призначена для сушіння жіночих панчіх та шкарпеток (код товару - 8451290000) згідно МД (оформленої в режимі ЕК 10) № UА500480/2017/000587 від 25.07.2017 року фактурною вартістю 4 300,00 дол. США (111 037,29 грн.).

Граничний термін отримання коштів - 21.01.2018 року.

Валютна виручка надійшла на рахунок ПАТ «ІЗТПВ «Дунай-Пак» від нерезидента ООО «НИДА» (РФ) на поточний рахунок № НОМЕР_1 відкритий в ПАТ «ПУМБ» 22.02.2018 на суму 4 300,00 дол. США (116 048,57 грн.) - з порушенням термінів розрахунків по експортній операції. Актом ГУ ДФС в Одеській області від 02.05.2018 р. №940/15-32-14-02/00383716 встановлено порушення ст. 1 Закону України від 23.09.1994 № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (із змінами та доповненнями) - недотримання термінів надходження валютної виручки за договором від 11.06.2017 р. №16-06-17 укладеним з нерезидентом ООО «НИДА» (РФ) в сумі 4 300,00 дол. США. Нарахована пеня ЗЕД за період з 22.01.2018 р. по 22.02.2018 р. (32 дні) у сумі 11 907,14 грн. надійшла до бюджету у повному обсязі.

ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК" (Продавець) укладено договір від 19.07.2018 р. №19/07/18 з REDMOND SALES LP (Покупець, реквізити: 196 Rose Street, Suite 3, Еdinburg ЕН2 4 АТ Scotland, United Kingdom). Предмет договору - Продавець зобов`язується передати, а покупець сплатити та прийняти б/у обладнання. Загальна кількість товару, визначається Специфікацією. Вантажоотримувачем товару є RAMI KISLA CAD SEFEREGA SAN SIT C BLOK NO 58 TOPCULER IST STANBUL. Валюта договору - євро. Загальна вартість договору - 11 600,00 євро. Оплата здійснюється в євро шляхом переводу грошових коштів на валютний рахунок продавця в розмірі 100% на протязі 180 календарних днів з моменту отримання товару. За не виконання або не належне виконання умов даного договору сторони мають право пред`являти претензію, яка направляється на протязі 30 календарних днів з моменту отримання товару. За підсумками розгляду претензії складається комерційний акт, який підписується сторонами.

На виконання умов договору від 19.07.2018 р. №19/07/18 ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ- ПАК" експортовано товар (Прес кривошипний модель СПР-20- 2 шт.) на користь компанії «RAMI KISLA CAD SEFEREGA SAN SIT C BLOK NO 58 TOPCULER IST STANBUL» за митною декларацією, оформленою в режимі «ЕК 10» на загальну суму 11 600,00 євро, в т.ч.: №UА500480/2018/001208 від 30.07.2018 р. фактурною вартістю 11600,00 євро (360 878,91 грн.) законодавче встановлений граничний термін - 26.01.2019 року.

Валютна виручка за поставлену продукцію за контрактом від 19.07.2018 р. №19/07/18 від компанії «REDMOND SALES LP» не надійшла.

Також перевіркою встановлено, що станом на 30.06.2019 року валютна виручка за поставлену продукцію за контрактом від 19.07.2018 р. №19/07/18 від компанії «REDMOND SALES LP» не надійшла. В зв`язку з чим, ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК порушено вимоги ст.1 Закону України від 23.09.1994 р. №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (із змінами та доповненнями) внаслідок недотримання термінів надходження валютної виручки за контрактом від 19.07.2018 р. №19/07/18 укладеним з компанією «REDMOND SALES LP» (Scotland, United Kingdom) за період з 07.05.2019 року по 30.06.2019 року (55 днів) у сумі 11 600,00 євро (365 547,33 грн. - за курсом НБУ 31,512701 грн./1 євро).

Проведеною перевіркою документів: виписки по поточному рахунку в іноземній валюті, даних б/о по рахунку рах. 632 «Розрахунки з іноземними постачальниками», контракти, МД, інвойси встановлено порушення ст. 2 Закону України від 23.09.1994 № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (із змінами та доповненнями)встановлено:

ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК" (Покупець) укладено контракт від 18.05.2018 р. №18/05/18 з ООО «КАПАКСОЛИТ-М» (Продавець, реквізити: МД-3251, Молдова, ул. Н. Иорга, 2, село Варница)). В порядку та на умовах, визначених контрактом, продавець зобов`язується передати, а покупець сплатити та прийняти прес Б4-К1-01б/у. Найменування товару, кількість ціна, умови та термін постачання вказуються в Специфікаціях до цього договору.

На виконання умов контракту від 18.05.2018 р. №18/05/18 та специфікації №1 від 18.05.2018 р., ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК" здійснена передоплата на рахунок компанії ООО «КАПАКСОЛИТ-М» (Молдова) в сумі 4200,00 дол. США (109 827,86 грн.), у т. ч.:

29.05.2018 р. - 4200,00 дол. США (109 827,86 грн.) законодавчо встановлений термін отримання продукції - 25.11.2018 року.

Однак, до перевірки підприємством не надано МД, товаросупровідних документів, які засвідчують надходження імпортного товару на територію України (прес Б4-К1-01б/у) по контракту від 18.05.2018 р. №18/05/18 та Специфікації №1 від 18.05.2018 р. від нерезидента ООО «КАПАКСОЛИТ-М» (Молдова).

Встановлені обставини, є порушенням вимог ст. 2 Закону України від 23.09.1994 № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (із змінами та доповненнями) в частині недотримання термінів розрахунків за операціями, здійсненими на умовах відстрочення поставки у сумі 4200,00 дол. США за контрактом від 18.05.2018 №18/05/18, укладеним з ООО «КАПАКСОЛИТ-М» (Молдова). За результатами перевірки нарахована пеня ЗЕД за період з 26.11.2018 року по 06.05.2019 року включно (162 дні) у сумі 56 737,00 грн.

13.05.2019 р. №912/15-32-14-02/00383716 ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК" подано заперечення від 24.05.2019 р. №127 (вх. до ГУ ДФС в Одеській області від 27.05.2019 р. №26161/10/15-32) в якому вказано, що імпортна операція за контрактом від 18.05.2018 р. №18/05/18 з ООО «КАПАКСОЛИТ- М» (Молдова) щодо перерахування 4200,00 дол. США на адресу ООО «КАПАКСОЛИТ- М» не перевищує еквіваленту 150000,00 гривень за курсом НБУ на день перерахування, та відповідно до п.22 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 року №5 є незначною, та відповідні граничні строки на такі операції не поширюються (уключаючи незавершені розрахунки за операцією).

Крім того, зобов`язання ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК" перед ООО «КАПАКСОЛИТ-М» частково припинені шляхом зарахування зустрічних однорідних вимог (Угода №1 від 05.02.2019 р.). Станом на дату перевірки заборгованість перед зазначеним нерезидентом складає 951,77 дол. США.

ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК" надано до заперечень Угоду №1 від 05.02.2019 р. про зарахування зустрічних вимог. Як зазначено в запереченнях ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ- ПАК" та Угоді №1 від 05.02.2019 р. про зарахування зустрічних вимог, укладеною між ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК" та ООО «КАПАКСОЛИТ-М» щодо припинення зобов`язань за договором №18/05/18 від 18.05.2018 р. та договором №035/ДК-17 від 07.12.2017 року в розмірі 3248,23 дол. США. Після проведення зарахування заборгованість ООО «КАПАКСОЛИТ-М» перед ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК" складає 951,77 дол. США.

З огляду на встановлене суд дійшов висновку, що відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23 вересня 1994 року N 185/94-ВР (втратив чинність на підставі Закону № 2473-VIII (2473-19) від 21.06.2018 року) (чинний на момент виникнення спірних правовідносин), імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку.

При застосуванні розрахунків щодо імпортних операцій резидентів у формі документарного акредитиву строк, передбачений частиною першою цієї статті, діє з моменту здійснення уповноваженим банком платежу на користь нерезидента.

Строк та умови завершення імпортної операції без увезення товару на територію України визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням з Національним банком України.

Національний банк України має право запроваджувати на строк до шести місяців інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені частиною першою цієї статті.

Статтею 4 цього Закону встановлено, що порушення резидентами, крім суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону або встановлених Національним банком України відповідно до статей 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).

21 червня 2018 року прийнято Закон України «Про валюту України та валютні операції» № 2473-VIII, який визначає правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов`язки суб`єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства.

Метою цього Закону є забезпечення єдиної державної політики у сфері валютних операцій та вільного здійснення валютних операцій на території України.

Відповідно до ч. 5 ст. 13 цього Закону, порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Постановою Правління Національного Банку України від 02.01.2019 року № 5 затверджено Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті.

Вказаним Положенням дійсно збільшено граничний строк розрахунків та розмір операції.

Так, відповідно до п. 21 Розділу ІІ вказаного Положення, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів. У пункті 22 розділу ІІ цього Положення зазначено, що граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 21 розділу II цього Положення: 1) не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, установлений для фінансових операцій, що підлягають обов`язковому фінансовому моніторингу згідно із законодавством у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму чи фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі в розділі II цього Положення - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій; 2) застосовуються з урахуванням установлених Національним банком за поданням Кабінету Міністрів України, відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України "Про валюту і валютні операції" (далі - Закон про валюту), винятків та (або) особливостей для окремих товарів, та (або) галузей економіки.

В той же час, постановою Правління НБУ «Про затвердження Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів» №7 від 02 січня 2019 року затверджена зазначена Інструкція та пунктом 2 постанови передбачено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, визначені в пункті 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 5 (далі - Положення про заходи захисту), поширюються на незавершені операції резидента з експорту та імпорту товарів, за якими до 07 лютого 2019 року не встановлено банком порушення 180-денного строку розрахунків (або строків, визначених у висновках центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, виданих на перевищення встановлених законодавством України строків розрахунків).

Між тим, матеріалами справи підтверджено, що на час набуття чинності Положення про заходи захисту, за операцією позивача з ООО «Капасколит-М» банком вже встановлено порушення 180-денного строку розрахунків. Законодавчо встановлений термін отримання продукції 25.11.2018 року. Між тим, товар не був поставлений до цього терміну.

Тому, дія цієї норми не розповсюджується на вказані правовідносини.

05.06.2019 року №12222/10/15-32-14-02-05 Головним управлінням ДФС в Одеській області надано відповідь на заперечення ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК", що відповідно до п. 1.11. розділу 1 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженою Постановою НБУ від 24 березня 1999 року №136 , зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28 травня 1999 р. за №338/3631 - експортна операція з поставки продукції, виконання робіт, надання транспортних, страхових послуг та імпортна операція можуть бути зняті з контролю за наявності належним чином оформлених документів про припинення зобов`язань за цими операціями зарахуванням, якщо:

вимоги випливають із взаємних зобов`язань між резидентом і нерезидентом, які є контрагентами за цими операціями;

вимоги однорідні;

строк виконання за зустрічними вимогами настав або не встановлений, або визначений моментом пред`явлення вимоги;

між сторонами не відсутній спір щодо характеру зобов`язання, його змісту, умов виконання тощо.

Згідно змісту Угоди №1 від 05.02.2019 про зарахування зустрічних вимог ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК" маючи до ООО «КАПАКСОЛИТ-М» вимогу щодо постачання товару на суму 4200,00 дол. США за договором №18/05/18 від 18.05.2018 року; за договором №035/ДК-17 від 07.12.2017 року ООО «КАПАКСОЛИТ-М» має вимогу до ПАТ "ІЗТПВ "ДУНАЙ-ПАК" по сплаті послуги по виготовленню кришки СКО в сумі 3248,23 дол. США.

Оцінюючи наведені докази у справі, суд вважає, що вказані вимоги не є однорідними, оскільки правило про однорідність вимог розповсюджується на їх правову природу, але не стосується підстави виникнення такої вимоги.

Так, допускається залік однорідних вимог, підставою яких є різні джерела (наприклад, різні типи договорів), вказана правова позиція висловлена у постанові ВС КГС від 16 березня 2018 року по справі №904/10149/16.

Отже, допускається зарахування однорідних вимог, які випливають з різних підстав (різних договорів). В наведених вище умов контрактів та угод до цих контрактів вбачається, що за контрактом №18/05/18 від 18.05.2018 року ООО «Капаксолит-М» є боржником позивача та має повернути кошти, у свою чергу, за договором №035/ДК-17 від 07.12.2017 року, позивач є боржником ООО «Капаксолит-М» та має повернути йому переплату за невиконану роботу.

Суд виходить із того, що угода про розірвання контракту №18/05/18 від 18.05.2018 року укладена 04 січня 2019 року, а угода №1 про залік взаємних вимог - 05 лютого 2019 року, тобто після спливу граничного строку встановленого законом для отримання придбаного товару.

Отже, укладення вказаних угод не звільняє позивача від відповідальності, передбаченої ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті».

Враховуючи вищевикладені та встановлені обставини, суд доходить висновку, про відсутність порушень процедури встановленої законом з боку відповідача, що є підставою для відмови в задоволенні позову, відтак податкові повідомлення - рішення №0003531402 та №003531402 від 01.11.2019 року є правомірним, а тому не підлягає скасуванню.

Згідно з усталеною практикою ЄСПЛ, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент.

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст. ст. 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Приватного акціонерного товариства «Ізмаїльський завод таропакувальних виробів «Дунай-Пак» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Головуючий суддя Токмілова Л.М.

.