
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2020 р. № 400/3774/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачів:1: Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 2: Миколаївського обласного військового комісаріату, вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030
про:визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач 1, ПФУ) та Миколаївського обласного військового комісаріату (далі - відповідач 2, ОВК) про:
- визнання протиправними дій ПФУ щодо призначення довічної, державної (основної) пенсії по інвалідності, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого станом на 01.01.2008 р.;
- визнання протиправними дій ОВК щодо відмови в наданні довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, додаткових видів, передбачених постановою КМУ від 30.08.2017 р. № 704;
- зобов`язання ОВК надати довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, додаткових видів, передбачених постановою КМУ від 30.08.2017 р. № 704, виходячи з розмірів посадового окладу - 2,96 прожиткового мінімуму; окладу за військовим званням - 0,8 прожиткового мінімуму; надбавки за вислугу років - 50% від посадового окладу та окладу за військовим званням; надбавки за проходження служби - 100%; надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 15%; премії - 90%, обчислених з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на 01.01.2019 р.;
- зобов`язання ПФУ скасувати рішення протоколу від 16.08.2019 р. в частині щодо призначення позивачу довічної державної (основної) пенсії по інвалідності в сумі 2799,25 грн, виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого станом на 01.01.2008 р.;
- зобов`язання ПФУ нарахувати та виплачувати позивачу довічну, державну (основну) пенсію відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, підвищень, премій, додаткових виплат військовослужбовців, передбачених постановою КМУ від 30.08.2017 р. № 704, та відповідно до вимог Закону № 2262 з 01.07.2019 р., виходячи з розмірів посадового окладу - 2,96 прожиткового мінімуму; окладу за військовим званням - 0,8 прожиткового мінімуму; надбавки за вислугу років - 50% від посадового окладу та окладу за військовим званням; надбавки за проходження служби - 100%; надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 15%; премії - 90%, обчислених з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на 01.01.2019 р.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що з 1996 р. отримував пенсію за вислугу років по Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262), з 2011 р. перейшов на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058), а з 01.07.2019 р. йому призначено пенсію по інвалідності по Закону № 2262. При призначенні пенсії по інвалідності, яке ПФУ вважає поновленням виплати пенсії за Законом № 2262, розмір грошового забезпечення застосовано по довідці ОВК від 20.03.2008 р. станом на 01.01.2008 р. Вказані дії позивач вважає протиправними. Звернувшись до ОВК із заявою про видачу довідки про вислугу років і розмір грошового забезпечення за займаною посадою на момент звільнення з військової служби, нарахування грошового забезпечення на підставі постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294, позивач отримав відмову. Таку відмову позивач вважає протиправною. Позивач вважає, що при призначенні пенсії по інвалідності ПФУ повинен був керуватися і діяти на підставі законів та інших нормативно-правових актів, чинних на момент звернення за призначенням пенсії. У постанові Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 704) не міститься обмежень щодо її застосування до осіб, звільнених з військової служби до 01.03.2018 р.
25.11.2019 р. відповідачем 1 подано відзив на позовну заяву (а. с. 59-61), в якому зазначено, що оскільки пенсія за Законом № 2262 позивачу вже призначалася в 1996 р., то в подальшому можливий лише перехід з одного виду пенсії на інший. Посилаючись на лист Міністерства соціальної політики України від 03.06.2019 р. № 10500/0/2-19/54, ПФУ при поновленні виплати пенсії застосував розмір грошового забезпечення, за яким проводилось обчислення пенсії на момент її припинення. В матеріалах архівної справи позивача містилася лише довідка про розмір грошового забезпечення від 20.03.2008 р., на підставі якої і нараховано пенсію по інвалідності з 01.07.2019 р., що відповідач 1 вважає правомірним. А з 01.10.2019 р. пенсію позивачу перераховано відповідно до довідки від 19.09.2019 р. Оскільки п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), визнані протиправними та нечинними, то відсутні законодавчо визначені умови ти порядок перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 704. У відповідача 1 відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення, що визначені Постановою № 704, вимоги позивача є передчасними. Вчиненню відповідачем 1 дій щодо перерахунку пенсії передує повідомлення Пенсійним Фондом України про підстави для проведення перерахунку та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
03.12.2019 р. відповідач 2 подав відзив на позов (а. с. 70-75), відповідно до якого позивача не було включено до списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до Постанови № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018 р., оскільки з 01.02.2011 р. по 31.06.2019 р. позивач отримував пенсії відповідно до Закону № 1058. Врахування додаткових видів грошового забезпечення взагалі не передбачено Постановою № 103. Відповідач 2 вважає позовні вимоги такими, що не відповідають чинному законодавству.
04.12.2019 р. і 10.12.2019 р. позивач подав відповіді на відзиви відповідачів, в яких спростував їхні доводи (а. с. 78-86).
За клопотанням позивача та представника відповідача 2 справу розглянуто в письмовому провадженні.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивача 06.04.1996 р. звільнено з військової служби в запас, а з 07.04.1996 р. призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262 (пенсійна справа № ЮН 37306).
З 01.02.2011 р. позивача за його бажанням переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 (пенсійна справа № 948050138101).
02.02.2015 р. рішенням Миколаївської обласної МСЕК позивачу встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок захворювання, отриманого під час виконання обов`язків військової служби по ліквідації аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою від 03.02.2015 р. (а. с. 21).
Бажаючи отримувати пенсію по інвалідності по Закону № 2262, позивач 01.07.2019 р. подав до ПФУ відповідну заяву (а. с. 22-23).
З 01.07.2019 р. позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 2262. Розмір пенсії обчислено з грошового забезпечення згідно довідки ОВК від 20.03.2008 р. № 037306 станом на 01.01.2008 р. (а. с. 64-65).
19.06.2019 р. ОВК видана нова довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 р., на підставі якої ПФУ здійснено перерахунок пенсії (а. с. 66-67).
Право вибору виду пенсії встановлено ст. 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 10 Закону № 1058 та ст. 7 Закону № 2262.
Частиною 2 ст. 1 Закону № 2262 передбачено, що військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
На підставі ст. 23 Закону № 2262 у разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт "а" статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт "а" статті 13).
Постановою № 704 затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Постанова № 704 набрала чинності 01.03.2018 р., а, отже, була чинною на дату звернення позивача за призначенням пенсії по інвалідності - 01.07.2019 р.
Таким чином, з 01.07.2019 р. розмір пенсії позивача має бути обрахований, виходячи з грошового забезпечення, передбаченого Постановою № 704.
Посилаючись на положення постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та ненадання ПФУ списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, ОВК діє неправомірно. Оскільки подання відповідних списків до органу, який видає довідку, має місце лише тоді, коли перерахунок пенсії здійснюється у зв`язку з підвищенням та/або зміною хоча б однієї зі складових грошового забезпечення. Позивача і не могло бути включено до списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, оскільки на дату набрання чинності Постановою № 704 він отримував пенсію по Закону № 1058. У даному випадку позивач за власним бажанням обрав інший вид пенсії, на яку бажає перейти, а відтак, у відповідача 2 виник обов`язок видати довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до Постанови № 704.
Щодо включення до довідки додаткових видів грошового забезпечення, суд враховує позицію Верховного Суду, викладену в рішенні від 17.12.2019 р. по зразковій справі № 160/8324/19. Так, суд визнав протиправними дії органу, уповноваженого видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, щодо відмови в підготовці та надані до територіального органу ПФУ оновленої довідки про розмір грошового з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Таким чином, вимоги позивача до відповідача 2 суд вважає обґрунтованими та такими, що належать задоволенню.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача 2, у відповідача 1 не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача, а тому вимоги до відповідача 2 задоволенню не належать як передчасні.
Однак, в силу обов`язковості рішення суду у відповідача 2 виникає обов`язок видати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до Постанови № 704 із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення. Отримавши оформлену на виконання рішення суду довідку, ПФУ буде зобов`язаний здійснити на підставі такої довідки перерахунок призначеної позивачу пенсії по інвалідності з дати її призначення - 01.07.2019 р.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Судові витрати по справі відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) та Миколаївського обласного військового комісаріату (вул. Спаська, 33, м. Миколаїв, 54030, ідентифікаційний код 08299180) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Миколаївського обласного військового комісаріату щодо відмови в наданні ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
3. Зобов`язати Миколаївський обласний військовий комісаріат надати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення відповідно до тарифної сітки, розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", виходячи з розмірів посадового окладу - 2,96 прожиткового мінімуму; окладу за військовим званням - 0,8 прожиткового мінімуму; надбавки за вислугу років - 50% від посадового окладу та окладу за військовим званням; надбавки за проходження служби - 100%; надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 15%; премії - 90%, обчислених з розміру прожиткового мінімуму, встановленого на 01.01.2019 р.
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 28.01.2020 р.
Суддя Н. В. Лісовська