Рішення № 87231724, 23.01.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2020
Номер справи
1.380.2019.005929
Номер документу
87231724
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.005929

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 січня 2020 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Сакалоша В.М.,

секретаря судового засідання Гулкевича В.О.;

за участю: представника позивача Гнідця Н.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області до товариства з обмеженою відповідальністю «ДКС Захід» про стягнення коштів,

в с т а н о в и в :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області (далі – ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області, позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю “ДКС Захід” (далі – ТзОВ «ДКС Захід», відповідач) в якій позивач просить суд: стягнути з ТзОВ “ДКС Захід” на користь державного бюджету 1700,00 грн.

Ухвалою від 19.11.2019 суд відкрив провадження в адміністративній справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач у передбачений законом термін добровільно не сплатив штраф за порушення ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу» а саме: за самовільне встановлення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами, на огорожі по вул. Солов`їна, 21 (вул. Кричевського, 21). Рішення про накладення штрафу у встановлений строк не оскаржено.

ТзОВ «ДКС Захід» надало відзив на позовну заяву, вимоги позивача вважає безпідставними та необґрунтованими. Зазначає, що тимчасове огородження будівельного майданчику є спорудою, а вивіски, які розміщені на цій споруді, не вважаються рекламою, з огляду на що порушення відсутні. Також вказує, що ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області було порушено строк розгляду справи про адміністративне правопорушення та строк накладення адміністративного стягнення.

У судовому засіданні представник позивача вимогу підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідач явку представника у судове засідання не забезпечив, надав клопотання про розгляд справи без його участі.

Підстав для відкладення розгляду справи, передбачених ст.ст. 205, 206 КАС України судом не встановлено.

Заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, ґрунтовно дослідивши докази наявні в матеріалах справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

20.12.2018 Департаментом економічного розвитку Львівської міської ради виставлено ТзОВ «ДКС Захід» вимогу № 23/Р-7-5456 про усунення порушень вимог ч. 1 ст. 16 Закону України “Про рекламу”, а саме запропоновано: добровільно демонтувати самовільно встановлену конструкцію в термін до 28.12.2018, про що повідомити КП “Адміністративно-технічне управління” листом з долученням світлин місця після демонтажу.

27.01..2019 Департамент економічного розвитку Львівської міської ради звернувся до ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області з поданням № 23/Р-7-219 про порушення Закону України “Про рекламу” ТзОВ «ДКС Захід.

Пізніше, 13.03.2019 супровідним листом № 07-4-9/4315 ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області скерувало на адресу відповідача у відповідності до ч.2 ст. 26 Закону України “Про рекламу” вимогу про надання документів, усних або письмових пояснень, відео та звукозаписів, а також іншої інформації, яка необхідна позивачу для здійснення повноважень щодо контролю.

11.06.2019 головним спеціалістом відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області Блонар М.М. складено протокол № 0058 про порушення відповідачем законодавства про рекламу, зокрема ч. 1 ст. 16 Закону України “Про рекламу”, чим порушено вимоги ч.2 ст. 26 цього Закону.

Також листом від 11.06.2019 №07-4-9/4303 було повідомлено відповідача, що розгляд справи про порушення вимогии ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу» буде проведено 04.07.2019 з 10:00 до 12:00 год.

У зв`язку з невиконанням позивачем вимоги про надання у вказаний термін документів про вартість розповсюдження реклами на підставі протоколу про порушення законодавства про рекламу від 11.06.2019 ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області 25.06.2019 було прийнято рішення №0056 про початок розгляду справи про порушення законодавства ро рекламу.

За результатами засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу 04.07.2019 ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області складено протокол № 0052. Відповідно до протоколу встановлено, що в порушення вимог ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу» ТзОВ «ДКС Захід» на вимогу ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області №07 4-9/1634 у вказаний термін не надало жодних документів про вартість розповсюдження реклами з порушенням вимог ч. 1 ст. 16 Закону України «Про реламу».

Відповідно до доповідної записки від 05.07.2019 керівництвом ТзОВ «ДКС Захід» жодних документів на адресу ГУ Держпрдспоживслужби не надсилало.

10.07.2019 ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області прийняло рішення № 0048, яким за порушення вимог ч. 1 ст. 16 Закону України “Про рекламу”, а саме: за неподання інформації щодо вартості розповсюдження реклами на відповідача накладено штраф у розмірі 1700,00 грн.

Листом ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області № 07-4-9/5105 від 09.07.2019 вказане рішення надіслано на адресу відповідача.

У зв`язку із несплатою відповідачем штрафу добровільно, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Вирішуючи даний спір суд виходив з наступного.

Засади рекламної діяльності в Україні, а також відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами на території України регулює Закон України “Про рекламу” від 03.07.1996 № 270/96- ВР (далі – Закон № 270/96).

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 26 Закону № 270/96 контроль за дотриманням законодавства України про рекламу у межах своїх повноважень здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, - щодо захисту прав споживачів реклами.

Згідно з п. 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 667 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику у галузі, зокрема, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.

Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Пунктом 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби 31.07.2017 року № 633 визначено, що Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане. Серед основних завдань Держпродспоживслужби у Львівській області, визначених в п. 4 Положення, зокрема, є здійснення контролю за дотриманням вимог Законів України “Про рекламу” та “Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров`я населення” в межах наданих повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону № 270/96 розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).

Згідно з приписами ст. 26 Закону № 270/96 на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Крім того, відповідний орган державної влади має право:

- вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства;

- вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю;

- надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень;

- приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження;

- приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.

Органи державної влади зобов`язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п`ять робочих днів до дати розгляду справи (ч. 2).

Рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право:

- бути присутніми на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону;

- подавати необхідні документи, давати пояснення;

- отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них;

- оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду (ч. 3).

Частина перша статті 27 Закону № 270/96 визначає відповідальність за порушення законодавства про рекламу, а саме: особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Позивачем встановлено порушення відповідачем вимог ч. 1 ст. 16 Закону України “Про рекламу”, а саме - самовільно встановлено спеціальні конструкції зовнішньої реклами на огорожі по вул. Солов`їна, 21 вул. (Кричевського, 21).

На вимогу ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області про надання інформації про вартість розміщеної реклами, розповсюдженої з порушенням вимог рекламного законодавства відповідач жодним чином не відреагував, вказаної інформації не надав.

Відповідно до ч. 6 ст. 27 цього Закону за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Питання щодо накладення штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу врегульовано Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року № 693 (далі - Порядок).

За наявності ознак порушення законодавства про рекламу складається протокол та приймається рішення про початок розгляду справи (п. 9 - 11 Порядку).

Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день (пункт 14 Положення).

Справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи (п. 16 Положення).

Відповідно до п. 18 Положення за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.

Частиною 9 ст. 27 Закону № 270/96 визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, можуть вимагати від рекламодавців публікації відомостей, що уточнюють, доповнюють рекламу, та звертатися з позовом до суду щодо протиправних дій рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами.

Згідно з п. 20 Порядку сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.

Як встановлено судом та не заперечується відповідачем, ТзОВ «ДКС Захід» належним чином повідомлялося про накладення на нього компетентним органом штрафу за порушення вимог Закону України “Про рекламу” у розмірі 1700,00 грн.

Щодо покликань відповідача на порушення процедури та строків накладення штрафу та відповідно і протиправності винесення відповідного рішення, то суд вважає такі необґрунтованими, оскільки вказані обставини не є предметом розгляду даної справи.

Суд зазначає, що факт несплати штрафу відповідачем не спростовано. Крім того, у суду відсутні докази оскарження будь яких дій, бездіяльності чи рішень ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області з боку ТзОВ «ДКС Захід». Стосовно строку на звернення ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області з позовом, то суд зазначає, що предметом позову є саме добровільна несплата штрафу у встановлений строк яка не спростована. З матеріалів справи вбачається, що рішення про накладення штрафу направлялося відповідачу на його поштову адресу 15.07.2019, а отже враховуючи 15-тиденний термін встановлений на сплату штрафу та терміни здійснення поштових пересилань, строк на звернення до суду не може обчислюватися з 05.07.2019, як стверджує відповідач.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, а також усні доводи представників сторін стосовно заявлених вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Оскільки доказів понесення позивачем таких витрат не надано, вони розподілу не підлягають

Керуючись ст.ст. 72, 73, 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “ДКС Захід” (79000, м. Львів, вул. Дорога Кривчицька, 8а; ЄДРПОУ 40606700) на користь державного бюджету 1700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 28.01.2020.

Суддя В.М. Сакалош