Рішення № 87231694, 29.01.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2020
Номер справи
360/5189/19
Номер документу
87231694
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

29 січня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5189/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Тихонова І.В.,

при секретарі судового засідання Таращенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Лисичанської міської ради про визнання дій протиправними, зобов`язати вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

09 грудня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради (далі відповідач,), в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо зняття з обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги позивача за адресою Луганська область АДРЕСА_1 .

- зобов`язати відповідача поставити на облік в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги позивача за адресою Луганська область м. Лисичанськ вул. В. Сосюри, 345 АДРЕСА_2 .

В обґрунтування позовних вимог, зазначено, що позивач є учасником бойових дій та має право на отримання соціальних пільг для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

У власності позивача є квартира, яка розташована за адресою Луганська АДРЕСА_1 , в якій останній фактично мешкає, хоча з серпня 2019 року зареєстрований в АДРЕСА_3 .

З 2016 року на підставі звернення позивача, йому було призначена 75% знижка на оплату за житлово-комунальні послуги щодо вищезазначеної квартири, розташованої за адресою АДРЕСА_1 .

25.09.2017 позивач був знятий з реєстрації в м. Лисичанськ Луганської області та був зареєстрований в м. Валки Харківської області, однак позивач не звертався та не отримує будь-які соціальній пільги на оплату житлово-комунальних послуг, що підтверджується довідкою УПСЗН Валківської районної державної адміністрації Харківської області, оскільки фактично позивач мешкає в м. Лисичанськ Луганської області.

На початку жовтня 2019 року позивач дізнався, що пільга в 75% на оплату ЖКП йому скасована.

28.10.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому пільги в розмірі 75% на сплату ЖКП за користування належній йому квартирою за адресою АДРЕСА_1 , однак на вказану заяву позивачем було отримано відмову, яку вмотивовано тим, що позивач ОСОБА_1 не зареєстрований в м. Лисичанську Луганської області.

Позивач з такою відмовою незгоден та вважає, що житлова субсидія повинна бути призначена за місцем знаходження його майна, тобто в м. Лисичанську Луганської області.

На думку позивача, така відмова не відповідає вимогам Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу родини, затвердженого постановою КМУ №389 від 04 червня 2015 року «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім`ї».

Ухвалою від 16 грудня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи.

Ухвалою від 14.01.2020 призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 29 січня 2020 року.

28.12.2019 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.

Позивач перебував на обліку в Управлінні та отримував 75 відсоткову знижку на оплату житлово-комунальних послуг, як учасник бойових дій. за місцем реєстрації: АДРЕСА_4 . ім АДРЕСА_1 , м. Лисичанськ, Луганської області з 01.06.2016.

При зверненні з заявою 01.06.2016 № 6678 до Управління Позивач зобов`язався у разі зміни місця реєстрації, складу сім`ї або виду послуг повідомити Управління в 30 денний термін.

Згідно Електронної адресної картотеки м. Лисичанська (доступ до якої отримано в липні 2019 року, на підставі Рішення виконавчого комітету від 06.06.2019 № 278) Позивач 25.09.2017 знятий з місця реєстрації в м. Лисичанськ та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , однак в порушення вимог чинного законодавства, Управління про зміну місця реєстрації не повідомив.

У зв`язку зі зміною Позивачем місця реєстрації та ненаданням інформації про фактичне місце проживання Управлінням в серпні 2019 року було знято Позивача з обліку в ЄДАРП з 25.09.2017 про що повідомлені підприємства- надавачі житлово-комунальних послуг.

Представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з підставі. Викладених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) має статус учасника бойових дій з 08.04.2016, про, що свідчить копії паспорту (а.с. 5), картки платника податків (а.с. 6), посвідчення серії НОМЕР_2 (а.с. 7). До 25.09.2017 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 34).

З 14.08.2019 позивач змінив реєстрацію свого місця проживання на адресу: АДРЕСА_3 (а.с. 5 зв.).

01.06.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання пільги на житлово-комунальні послуги як учаснику бойових дій за місцем реєстрації з 01.06.2016, в якій, зокрема, зазначено, що у випадку зміни місця реєстрації заявник зобов`язаний повідомити в 30денний строк (а.с. 37).

З інформації, яка зазначена у відзиві, вбачається, що позивач перебував на обліку в Управлінні та отримував 75 відсоткову знижку на оплату житлово-комунальних послуг, як учасник бойових дій, за місцем реєстрації: АДРЕСА_1 , з 01.06.2016 (а.с. 30).

У зв`язку зі зміною Позивачем місця реєстрації та ненаданням інформації про фактичне місце проживання Управлінням в серпні 2019 року було знято Позивача з обліку в ЄДАРП з 25.09.2017 (а.с. 31, 34).

28.10.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про надання пільги на житлово-комунальні послуги як учаснику бойових дій за місцем фактичного проживання з 28.10.2019 (а.с. 36).

Рішенням комісії з призначення всіх видів державної соціальної допомоги, яке оформлене протоколом від 13.11.2019 № 29/1, взято ОСОБА_1 , його дружину та доньку на облік до ЄДАРП за адресою фактичного місця проживання з 28.10.2019 (а.с. 33).

При цьому, позивач 28.10.2019 звернувся до відповідача із листом, в якому просив надати інформацію щодо призначення йому пільги щодо плати за користування житлом з 2016 року та причину скасування (а.с.9).

Відповідач листом 07.11.2019 повідомив позивача про те, що у зв`язку зі зміною Позивачем місця реєстрації та ненаданням інформації про фактичне місце проживання Управлінням в серпні 2019 року було знято Позивача з обліку в ЄДАРП з 25.09.2017 (а.с. 12)

Не погоджуючись з діями відповідача позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Приписами ч.3ст.46 Конституції Українивизначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно вимог ч.2ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Так, відповідно до вимогст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"учасникам бойових дій надаються такі пільги:

75-процентна знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім`ю);

75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання;

75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Механізм включення до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр) інформації про пільговика визначений Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року №117(далі - Положення ).

Відповідно до п.3 Положення доручено Міністерству соціальної політики забезпечити включення до Реєстру інформації про осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, зокрема відповідно доЗакону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Згідно п.1 Положення реєстр - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України.

За приписами п.2 Положення до Реєстру включається така інформація: загальні відомості про пільговика (прізвище, ім`я та по батькові, число, місяць, рік народження, ідентифікаційний номер у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів; адреса зареєстрованого місця проживання (або за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до п.4 Положення, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року N848; адреса фактичного місця проживання; склад сім`ї; характеристика житла; реквізити паспорта та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами він реально користується.

Пунктом 3 Положення встановлено, що управління праці та соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, структурні підрозділи з питань праці та соціального захисту населення виконавчих органів міських рад (далі - уповноважені органи): організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної у п.2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю за відомостями, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги; ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1-пільга", в якій використовується індивідуальний ідентифікаційний номер пільговика у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів; вносять до Реєстру відповідні уточнення у разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги; надають консультації пільговикам, підприємствам та організаціям, що надають послуги.

Пунктом 4 цього Положення передбачено, що уповноважені органи з дотриманням вимогЗакону України "Про інформацію"мають право: отримувати від пільговика документи, що підтверджують їх право на пільгу, проводити перевірку достовірності поданих документів, отримувати відомості від пільговиків, використовувати під час наповнення Реєстру інформацією з інших баз даних щодо персоніфікованого обліку осіб, які мають право на пільги, надавати інформацію, яка міститься в Реєстрі, підприємствам та організаціям, що надають послуги, на запити та в межах їх компетенції.

За змістом зазначеного Положення особа, яка віднесена до кола осіб, які мають право на пільги, що підтверджується належним документом, повинна бути внесена до вказаного Реєстру за відсутності будь-яких застережень і відповідний орган, до якого така особа звернулась, має вжити заходів щодо включення цієї особи до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

Згідно п.7 Положення у разі зміни місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує уповноважений орган, пільговик або його законний представник повинен повідомити його про це письмово. У разі зміни місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в уповноваженому органі за попереднім місцем проживання та стає на облік за новим місцем проживання. Уповноважені органи за попереднім місцем проживання пільговика закривають його персональну облікову картку та видають пільговику довідку про зняття з обліку, а за новим місцем проживання відкривають нову облікову картку з дати реєстрації пільговика.

Відповідно до положень зазначеного нормативно-правового акту особа, яка бажає користуватися пільгами, встановленими законодавством має подати уповноваженому органу довідку про склад сім`ї, копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім`ї на пільги (з пред`явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків та інших обов`язкових платежів, пред`являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.

Аналізуючи норми викладеного законодавства, суд приходить, до висновку, що позивач має право на пільги або за адресою зареєстрованого місця проживання, або за адресою фактичного місця проживання.

В свою чергу органи соціального захисту населення здійснюють відшкодування пільг, отриманих особами з оплати за комунальні послуги, лише за зареєстрованим місцем проживання або за адресою фактичного місця проживання.

Статтею 29 ЦК Українивизначено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. Фізична особа може мати кілька місць проживання.

Судом встановлено, що з 14.08.2019 позивач змінив реєстрацію свого місця проживання на адресу: АДРЕСА_3 .

Доказів попередження позивачем Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради луганської області про зміну адреси реєстрації без зміни фактичного місця проживання суду не надано.

З метою підтвердження фактичного місця проживання позивачем до матеріалів справи лише 28.10.2019 надано довідку Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради від 23.10.2019 № 10-29/7869/4-05/19 (а.с. 9,11).

З огляду на акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї № 2546 від 11.11.2019 підтверджується та обставина, що, змінивши місце реєстрації, ОСОБА_1 фактично не змінив місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Суд погоджується з доводами позивача, що зміна місця фактичного проживання є підставою для зняття пільговика з обліку в уповноваженому органі та відмови у наданні дозволу на отримання пільги, а не зміна місця реєстрації проживання.

Проте вказані документи були надані позивачем відповідачу лише 28.10.2019, а не 30дениий строк після час зміни адреси реєстрації.

Отже, позивач змінив місце реєстрації поза межами адміністративно-територіальноїодиниці, яку обслуговує відповідач, та не повідомив про це орган соціального захисту населення, що є порушенням вимог п.п.2, 7, 8 Положення "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги".

З огляду на наведене, наявними в матеріалах справи доказами підтверджується та обставина, що, змінивши місце реєстрації, позивач фактично не змінив місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , однак відповідач не був повідомлений про наявність таких обставин, а тому мав всі законні підстави для призупинення надання пільг позивачу.

Тому, в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправними дії відповідача щодо зняття з обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги позивача за адресою Луганська область м. Лисичанськ вул. В. Сосюри, 345 АДРЕСА_5 611, слід відмовити за необґрунтованістю.

Вимога позивача щодо зобов`язання відповідача поставити на облік в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги позивача за адресою Луганська область м. Лисичанськ вул. В. Сосюри, 345/611, є безпідставною, виходячи з наступного.

Право на захист - це самостійне суб`єктивне право, яке з`являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.

Завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Рішення, прийняті суб`єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин 1, 2статті 55 Конституції України, статей2,5 КАС України.

Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Таким чином, гарантованестаттею 55 Конституції Україний конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Відповідно достатті 90 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Судом встановлено, що рішенням комісії з призначення всіх видів державної соціальної допомоги, яке оформлене протоколом від 13.11.2019 № 29/1, взято ОСОБА_1 , його дружину та доньку на облік до ЄДАРП за адресою фактичного місця проживання з 28.10.2019.

Доказів наявності рішення контролюючого органу щодо зняття повторно пільг ОСОБА_1 суду не надано.

Частинами 1, 2статті 77 КАС Українивстановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного, судом не встановлено обставин порушення прав позивача, Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради діяло в межах чинного на момент існування правовідносин законодавства, а тому у задоволенні позову ОСОБА_1 слід відмовити в повному обсязі.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями77,90,242-246,263 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_6 ) до Управління соціального захисту населення Лисичанської міської ради (код ЄДРПОУ 24205528, 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського буд. 22«А») про визнання дій протиправними, зобов`язати вчинити дії відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.В. Тихонов