Рішення № 87231627, 23.01.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.01.2020
Номер справи
1.380.2019.004590
Номер документу
87231627
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.004590

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Кунащук І.В., представника відповідача Гавриляка Р.А., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом приватного науково-виробничого підприємства «ЛВ Маркет» до Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Приватне науково-виробниче підприємство «ЛВ Маркет» (далі - ПНВП «ЛВ Маркет», позивач) 09.09.2019 звернулося до Львівського окружного адміністративного суду, з урахуванням уточненої позовної заяви від 19.09.2019 (а.с. 110-112), до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №563503/31896724 від 18.01.2018;

- зобов`язати ДФС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №60 від 28.11.2017 датою її подання платником податків на реєстрацію.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ПНВП «ЛВ Маркет» здійснює господарську діяльність за кодом КВЕД 43.21 електромонтажні роботи. Зазначає, що після отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної підприємство надіслало контролюючому органу повний пакет документів, перелік яких встановлено наказом Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017 та пояснення щодо господарської операції між ПНВП «ЛВ Маркет» та ПрАТ «Львівобленерго» для підтвердження реальності здійснення господарських операцій по складеній податковій накладній №60 від 28.11.2017. Позивач зазначає, що в поясненні чітко зазначив, що ПНВП «ЛВ Маркет» є безпосереднім виконавцем електромонтажних робіт по коду УКТ ЗЕД 43.21, оскільки таких робіт не придбаває, а здійснює самостійно. Позивач вважає висновки відповідача під час прийняття оскаржуваного рішення хибними та такими, що не відповідають чинному законодавству. Вказує, що ним, як платником податків було надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковою накладною, у реєстрації якої було відмовлено. Вважає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №60 від 28.11.2017 незаконним і таким, що підлягає скасуванню як протиправне.

Ухвалою від 30.09.2019 суддя відкрив провадження у цій справі. Цією ж ухвалою суддя витребував в Головного управління ДФС у Львівській області рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №563503/31896724 від 18.01.2018 з огляду на твердження позивача, що таке підприємство не отримувало, незважаючи на численні запити до Головного управління ДФС у Львівській області, ДФС України.

Представник Головного управління ДФС у Львівській області в підготовчому засіданні повідомив суд, що цей орган не приймав оскаржуваного рішення (станом на січень 2018 року такі рішення приймала комісія, що діяла в складі ДФС України), тому є неналежним відповідачем за позовом ПНВП «ЛВ Маркет».

Ухвалою від 22.10.2019 за згодою позивача суд в порядку статті 48 КАС України замінив неналежного відповідача Головне управління ДФС у Львівській області на належного Державну фіскальну службу України (а.с. 123-125).

Ухвалою від 26.11.2019 суд замінив відповідача Державну фіскальну службу України на процесуального правонаступника - Державну податкову службу України (а.с. 142-144).

Відповідач позов не визнає. Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (а.с. 147-149), просить суд відмовити в задоволенні позову ПНВП «ЛВ Маркет» в повному обсязі. Зазначає, що в ДФС України були законні підстави для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної. У відзиві представник відповідача також зауважив, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, зазначивши, що позовна заява підписана 19.09.2019, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної датоване 18.01.2018. До відзиву долучив копію квитанції, яка, на його думку, підтверджує факт отримання цього рішення позивачем 19.01.2018.

Позивач на спростування доводів відповідача щодо пропуску ПНВП «ЛВ Маркет» строку звернення до суду надав відповідь на відзив (а.с. 158-160). Зауважив, що представлена відповідачем квитанція від 19.01.2018 з огляду на її форму та зміст не доводить надсилання цього рішення на адресу ПНВП «ЛВ Маркет».

Суд встановив, що надана відповідачем квитанція жодним чином не доводить надіслання платнику податків (ПНВП «ЛВ Маркет») оскарженого рішення, оскільки така містить відомості про доставку документа до ДФС України, а не до позивача. Факт неотримання рішення №563503/31896724 від 18.01.2018 про відмови в реєстрації податкової накладної №60 від 28.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних додатково підтверджується відомостями програми М .Е.Dос (електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом) за період з 03.01.2018 по 09.02.2018 (а.с. 161). За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач пропустив строк звернення до суду з цим позовом з поважних причин (внаслідок недобросовісної поведінки контролюючого органу, який не надіслав свого рішення ані у встановленому законом порядку, ані на запит платника податків) та поновив такий (а.с.164-166).

Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:

приватне науково-виробниче підприємство «ЛВ Маркет» зареєстроване як юридична особа 12.03.2002 з присвоєнням ідентифікаційного коду 31896724. Одним з видів господарської діяльності є електромонтажні роботи (код КВЕД 43.21), ремонт і технічне обслуговування електричного устатковання (код КВЕД 33.14), будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій (код КВЕД 42.22) (а.с. 101-102). На право здійснення означених видів робіт в ПНВП «ЛВ Маркет» наявні дозвільні документи (а.с. 54-59): ліцензія Державної архітектурно-будівельної інспекції України №29-Л від 10.08.2015 на право здійснення господарської діяльності з будівництва об`єктів ІV і V категорії складності зі строком дії з 10.08.2015 по 10.08.2020; дозвіл, виданий Головним управлінням Держпраці у Львівській області №0213.17.46 від 03.05.2017 зі строком дії з 03.05.2017 до 03.05.2022 виконувати електричне устаткування електричних станцій та мереж, технологічне електрообладнання напругою понад 1000В, роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000В; право на проведення вимірювань під час виконання електромонтажних робіт у власній електротехнічній лабораторії, пристроїв, що використовуються при виконанні електромонтажних робіт передбачене Свідоцтвом про атестацію НОМЕР_2, виданим 30.12.2015 та чинним 30.12.2018. Право на виконання проектних робіт підтверджується кваліфікаційним сертифікатом серія НОМЕР_1 інженера-проектувальника ОСОБА_2 , штатного працівника позивача.

В рамках цих видів господарської діяльності 22.02.2017 ПНВП «ЛВ Маркет» (Підрядник) та ПрАТ «Львівобленерго» (Замовник) уклали договір №10/17-СП від 22.02.2017, відповідно до якого Замовник доручає, а Підрядник забезпечує виконання проектної кошторисної документації та виконання робіт на їх підставі згідно технічних вимог по будівництву КЛ-10-0,4кВ з стандартного приєднання споживачів до електромереж Замовника (а.с. 16-21).

ПНВП «ЛВ Маркет» виставило рахунок на оплату №627 від 03.11.2017 на суму 9144,73 грн.

28.11.2017 ПрАТ «Львівобленерго» здійснило ПНВП «ЛВ Маркет» попередню оплату за виконані роботи в сумі 9144 ,73 грн., що підтверджується банківською випискою (а.с. 27).

За фактом отримання попередньої оплати ПНВП «ЛВ Маркет» склало податкову накладну №60 від 28.11.2017 та подало на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (а.с. 9-10).

Відповідно до акта приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2017 року Підрядник виконав роботи на зовнішнє електропостачання індивідуального житлового будинку ФО ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 згідно Додатку (Технічні вимоги) до ТУ №277.115-5605 від 19.09.2017, виданих ЛМЕМ ПрАТ «Львівобленерго» на загальну суму 9144,73 грн. До цього акту сторони договору склали довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопад 2017 (а.с. 29-34).

Документообіг між платником податків та контролюючим органом щодо реєстрації податкових накладних відбувається в електронному вигляді, як це передбачено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних.

15.12.2017 платник податку отримав квитанцію №9268200574 від 14.12.2017, відповідно до якої реєстрацію цієї податкової накладної зупинено з тих мотивів, що податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. Зазначено, що за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 43.21; запропоновано платнику податків надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН відповідно до пункту «в» пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу (а.с. 11).

Повідомленням №9 від 12.01.2018 (а.с. 12) позивач надав пояснення №286 від 12.01.2018 разом з підтверджуючими документами щодо правомірності складення податкової накладної №60 від 28.11.2017 (а.с. 14-71). В поясненні ПНВП «ЛВ Маркет» зазначило про те, що є безпосереднім виконавцем є безпосереднім виконавцем електромонтажних робіт по коду УКТ ЗЕД 43.21, таких робіт не придбаває. Для ведення господарської діяльності купує матеріали, роботи послуги, однак означені роботи виконує самостійно. До пояснення ПНВП «ЛВ Маркет» надало додатково копії документів, на підставі яких відбулося, зокрема, але не виключно, придбання матеріалів, послуг та документи, що підтверджують можливості підприємства виконувати електромонтажні роботи (дозвільні документи на виконання означеного виду діяльності, договори на використання в господарській діяльності орендованих виробничих приміщень, документи про наявність власного автотранспорту для здійснення електромонтажних робіт, договори поставки, видаткові накладні, ТТН, довіреності, свідоцтва про реєстрацію автотранспортних засобів, штатний розпис) (а.с. 39-71, 140).

18.01.2018 комісія ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийняла рішення №563503/31896724 про відмову у реєстрації податкової накладної №60 від 28.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 138). Це рішення мотивоване тим, що позивач надав копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Позивач доводить, що цього рішення ПНВП «ЛВ Маркет» не отримувало, вперше ознайомилося з ним в суді. Вказує, що на скеровані підприємством численні запити до Головного управління ДФС у Львівській області, ДФС України контролюючий орган так і не надіслав копії рішення №563503/31896724, а лише інформував про його прийняття. Так, листом №6443/10/13-01-12-01-10 від 22.02.2018 ГУ ДФС у Львівській області надало інформацію про наявність рішень щодо податкових накладних ПНВП «ЛВ Маркет», реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 72). ДФС України скерувала ПНВП «ЛВ Маркет» лист №28520/6/99-99-07-05-01-15 від 04.09.2018, в якому навела перелік рішень, відповідно до яких відмовлено у реєстрації податкових накладних (а.с. 74-75).

Не маючи копії рішення №563503/31896724 від 18.01.2018, проте маючи інформацію (інформацію про прийняті рішення, надану у відповідь на запит), ПНВП «ЛВ Маркет» подало скаргу в адміністративному порядку (а.с.76-81) разом з пакетом документів в підтвердження правомірності складання податкової накладної, реєстрацію якої зупинена контролюючим органом. Позивач вказує, що рішення комісії ДФС України з питань розгляду скарг за результатом розгляду скарги ПНВП «ЛВ Маркет» не отримував.

При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до пп. «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови КМ України від 26.04.2017 № 341, далі - Порядок №1246).

Згідно із пунктом 2 цього Порядку податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункт 11 Порядку №1246).

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: - відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); - чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; - реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; - дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; - наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; - наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); - наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; - факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; - відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; - дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 12 Порядку №1246).

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку №1246).

У разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку (пункт 17 Порядку №1246).

Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Згідно з підпунктом 201.16.1. пункту 201.16. статті 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Критерії оцінки, Перелік документів).

Пунктом шостим Критеріїв оцінки визначено критерії, за якими здійснюється ДФС Моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування:

Моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60% - від 0,02 до 0,03; більше 50% - від 0,015 до 0,02; більше 40% - від 0,01 до 0,015, більше 30% - від 0,005 до 0,01, більше 20% - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб`єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;

3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у Переліку документів, платник податку подає до ДФС в електронному вигляді засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та нормативно-правового акта щодо порядку обміну електронними документами з контролюючими органами (пункт 2 Переліку документів).

Відповідно до пункту 1 Переліку документів у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв, такими документами є: 1) договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством; 2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до абзацу першого постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» від 29.03.2017 №190 (далі - Постанова № 190) комісія ДФС приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Абзацом 2 Постанови №190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Організаційні та процедурні засади діяльності комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Комісія), а також права та обов`язки її членів визначає Порядок роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затв. наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 566 (далі - Порядок № 566). Комісія згідно з пунктом 2 цього порядку є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V ПК України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації».

Згідно із пунктом 16 Порядку № 566 Комісією розглядаються письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V ПК України, а також висновок контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації.

Пунктом 21 Порядку №566 передбачено, що рішення Комісії про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації складається за формою згідно з додатком до цього Порядку, підписується, реєструється та надсилається платнику податку на додану вартість у порядку, встановленому статтею 42 розділу II Кодексу, протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Процедуру розгляду скарг на рішення комісії ДФС, яка приймає рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - комісія ДФС) визначає Порядок розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затв. постановою Кабінету Міністрів України № 485 від 04.07.2017 (далі - Порядок № 485).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 485 розгляд скарги на рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - скарга) здійснюється комісією ДФС з питань розгляду скарг (далі - комісія з питань розгляду скарг), яка є постійно діючим колегіальним органом ДФС, за участю уповноваженої особи Мінфіну.

Скарги подаються платником податку на додану вартість (далі - платник податку) до ДФС протягом 10 календарних днів після отримання ним рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - рішення комісія ДФС). У разі коли останній день строку, зазначеного у цьому пункті, припадає на вихідний або святковий день, останнім днем такого строку вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем. Строк подання скарги може бути продовженим за правилами і на підставах, визначених пунктом 102.6 статті 102 Кодексу (пункт 5 Порядку № 485).

Пунктом 10 Порядку № 485 визначено, що платник податку може додавати до скарги пояснення та копії документів, завірені у встановленому порядку, які підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації.

Відповідно до пунктів 12, 13 Порядку № 485 за результатами розгляду скарги комісія з питань розгляду скарг приймає рішення щодо скарги, яке реєструється службою діловодства ДФС та надсилається платнику податку з урахуванням вимог, визначених пунктом 56.23 статті 56 Кодексу. За результатами розгляду скарги комісія з питань розгляду скарг приймає одне з таких рішень: задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії ДФС; залишає скаргу без задоволення та рішення комісії ДФС без змін.

Скарга залишається без розгляду у разі, коли до прийняття рішення комісії з питань розгляду скарг від платника податку, який її подав, до комісії з питань розгляду скарг надійшла заява про відмову від скарги (пункт 14 Порядку № 485).

Про залишення скарги без розгляду комісія з питань розгляду скарг повідомляє платнику податків у письмовій формі із зазначенням причин у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу.

Рішення комісії з питань розгляду скарг надсилається на адресу, зазначену платником податку у скарзі, а у разі її відсутності - на податкову адресу платника податку у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу (пункт 14 Порядку № 485).

Верховний суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постановах від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18, від 04.12.2018 у справі №821/1173/17 висловив таку правову позицію: «… можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на пункт шостий Критеріїв оцінки, без наведення відповідного підпункту, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд. Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності».

Здійснюючи оцінку аргументів сторін та досліджених письмових доказів суд, з метою вирішення цього спору, керується такими міркуваннями:

ПНВП «ЛВ Маркет» зареєстроване як юридична особа в 2002 році, має зареєстрований вид діяльності електромонтажні роботи за кодом КВЕД 43.21. Для здійснення господарської діяльності підприємство має достатні технічні та матеріальні ресурси та видані уповноваженими органами дозвільні документи на здійснення означеного виду робіт. Долучені до справи письмові докази (договір, акт прийому-передачі робіт за формою КБ-2В, довідка про вартість виконаних робіт за формою КБ-3, рахунок на оплату, банківські виписки) свідчать про те, що ПНВП «ЛВ Маркет» виконало для ПрАТ «Львівобленерго» роботи зі зовнішнього електропостачання індивідуального житлового будинку ФО ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 згідно Додатку (Технічні вимоги) до ТУ №277.115-5605 від 19.09.2017, виданих ЛМЕМ ПрАТ «Львівобленерго» на загальну суму 9144,73 грн. За фактом отримання попередньої оплати ПНВП «ЛВ Маркет» склало та подало на реєстрацію податкову накладну №60 від 28.11.2017. Реєстрація цієї податкової накладної була зупинена контролюючим органом з мотивів її відповідності критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567 (зазначено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товару згідно з кодом УКТ ЗЕД: 43.21.).

ПНВП «ЛВ Маркет» з метою реєстрації податкової накладної скерувало контролюючому органу:

- повідомлення №9 від 12.01.2018, в якому надано пояснення про те, що підприємство є безпосереднім виконавцем електромонтажних робіт по коду УКТ ЗЕД 43.21, що таких робіт не придбаває, а виконує самостійно;

- копії первинних документів: договір, акт прийому-передачі робіт за формою КБ-2В, довідка про вартість виконаних робіт за формою КБ-3, рахунок на оплату, банківські виписки;

- підприємство додатково представило документи на підтвердження можливостей підприємства виконувати означені роботи (дозвільні документи, наявність відповідного персоналу, техніки, складських приміщень), а також документи на придбання матеріалів для виконання електромонтажних робіт (договори поставки, видаткові накладні, ТТН, довіреності, свідоцтва про реєстрацію автотранспортних засобів, штатний розпис).

Контролюючий орган отримав ці документи (підтверджується представленим відповідачем витягом з бази даних контролюючого органу про отримані пояснення та первинні документи, надіслані ПНВП «ЛВ Маркет» для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, а.с. 140) та прийняв рішення №563503/31896724 від 18.01.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №60 від 28.11.2017 з тих підстав, що платник податків надав копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Суд звертає увагу, що контролюючий орган зупинив реєстрацію податкової накладної №60 від 28.11.2017 з підстав виявлення невідповідності обсягів постачання обсягам придбання товарів за кодом УКТ ЗЕД 43.21. При цьому підставою прийняття оскаржуваного рішення є надання платником податків копії документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. Суд констатує, що в квитанції №9268200574 від 14.12.2017 не вказано, в чому саме полягає відповідність податкової накладної Критеріям оцінки ступеня ризиків та не вказано навіть примірного переліку документів, які слід подати платнику для реєстрації такої.

Суд оцінив надані платником податків письмові докази та дійшов висновку, що такі є достатніми, щоб підтвердити викладені разом із повідомленням №9 від 12.01.2018 пояснення; ці пояснення та надані первинні документи є цілком достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №60 від 28.11.2017. Також цілком очевидною є причина невідповідності обсягів постачання послуг (електромонтажних робіт) обсягам їх придбання - платник податків надав комісії ДФС України належні докази того, що ПНВП «ЛВ Маркет» є безпосереднім виконавцем електромонтажних робіт по коду УКТ ЗЕД 43.21, тобто платник податків ці роботи виконує самостійно, а не є посередником (не придбавав їх). Проте контролюючий орган ці пояснення та документи з неочевидних для суду причин не взяв до уваги.

При цьому суд також враховує, що при подані пояснень повідомленням №9 від 12.01.2018 позивач також надав документи, що стосуються придбання матеріалів при виконанні ПНВП «ЛВ Маркет» електромонтажних робіт (а це: договори поставки, видаткові накладні, довіреності, товарно-транспортні накладні, договори на використання орендованих виробничо-складських приміщень, дозвільні документи на означений вид господарської діяльності).

Щодо посилання контролюючого органу в рішенні про надання платником податків копії документів, які складені з порушенням законодавства, то комісія ДФС не конкретизувала, які саме документи складені платником податків з порушення законодавства і в чому полягає суть такого порушення.

Підсумовуючи свої висновки суд дійшов переконання, що рішення №563503/31896724 від 18.01.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №60 від 28.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних є таким, що не відповідає встановленим у частині другій статті 2 КАС України критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, а тому підлягає скасуванню як протиправне.

Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до приписів пунктів 19, 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: - прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; - набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); - неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Аналіз цих положень дозволяє зробити висновок, що ДПС України реєструє податкову накладну в тому числі на підставі рішення суду датою набрання ним законної сили або іншою датою, вказаною у рішенні.

З огляду на фактичні обставини справи суд вважає, що належним та ефективним способом порушених прав позивача буде зобов`язати ДПС України зареєструвати податкову накладну №60 від 28.11.2017 у Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.

Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України та враховуючи обґрунтованість позовних вимог ПНВП «ЛВ Маркет», суд стягує на користь позивача суму сплаченого ним судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 258, 262, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №563503/31896724 від 18.01.2018.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №60 від 28.11.2017 датою її подання платником податків на реєстрацію.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська пл., 8, м. Київ, 04053; ідентифікаційний код 43005393) на користь приватного науково-виробничого підприємства "ЛВ Маркет" (79024, Львівська область, місто Львів, вул. Б.Хмельницького, буд. 176, оф.107; ідентифікаційний код 31896724) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) гривні.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 29.01.2020.

Суддя Москаль Р.М.