
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№1.380.2019.006575
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сподарик Н.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старояричівської сільської ради Кам`янка - Бузького району Львівської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вимогами до Старояричівської сільської ради Кам`янка - Бузького району Львівської області (80463, с. Старий Яричів Кам`янка - Бузького району Львівської області, вул. Заводська,3; ідентифікаційний номер 04374080) про визнання дій відповідача протиправними, щодо порушення строків розгляду запиту та ненадання відповіді та запитуваної інформації на запит (ненадання документів та можливості ознайомитись із запитуваними документами у строк встановлений Законом), а саме: ознайомитись із журналами вхідної та вихідної документації сільської ради за 2015-2018 роки, ознайомитись із актами прийому на баланс Старояричівської сільської ради основних засобів за 2015-2018 роки, ознайомитись із відомостями основних засобів, що знаходяться на балансі Старояричівської сільської ради за 2015-2018 роки (за кожен рік окремо);
зобов`язати відповідача надати запитувану інформацію (копії документів письмово та можливість ознайомленням з документами безпосередньо в сільській раді) невідкладно і у повному обсязі на запит, щодо: надання для ознайомлення журналів вхідної та вихідної документації сільської ради за 2015-2018 роки, надання для ознайомлення актів прийому на баланс Старояричівської сільської ради основних засобів за 2015-2018 роки, надання для ознайомлення відомостей основних засобів, що знаходяться на балансі Старояричівської сільської ради за 2015-2018 роки (за кожен рік окремо).
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що позивач 18.11.2019 у відповідності до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" наручно надав до Старояричівської сільської ради запит про надання публічної інформації, а саме: надання для ознайомлення журналів вхідної та вихідної документації сільської ради за 2015-2018 роки, надання для ознайомлення актів прийому на баланс Старояричівської сільської ради основних засобів за 2015-2018 роки, надання для ознайомлення відомостей основних засобів, що знаходяться на балансі Старояричівської сільської ради за 2015-2018 роки (за кожен рік окремо). Про отримання запиту Старояричівською сільською радою свідчить підпис секретаря сільської ради Голушкової М.Я. Проте, відповіді до дати подання позову позивач не отримав, таким чином, вважає позивач, відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, порушено вимоги ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації", якою встановлені строки розгляду запиту на інформацію - не пізніше 5-ти робочих з дня отримання запиту. Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання інформації за депутатським зверненням, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 13.12.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішено розглянути таку справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано учасникам справи, відповідачу запропоновано у п`ятнадцятиденний строк з дня одержання цієї ухвали подати суду відзив на позовну заяву, в якому вказати про визнання/заперечення позовних вимог.
На адресу суду 20.01.2020 за вх. № 3051 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. До відзиву відповідачем надано опис вкладення у цінний лист, а саме докази скерування копії відзиву на 2х аркушах та відповідей на запити, опис та докази надсилання на 4 арк для позивача від 11.01.2020.
23.01.2020 за вх. № 3966 від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів до матеріалів справи. Відповідачем також додано докази скерування на адресу позивача даного клопотання.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку частини сьомої статті 262 КАС України від учасників справи не надходило. З огляду на ці обставини суд на підставі частини п`ятої статті 262 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження (без проведення судового засідання, за наявними матеріалами) в межах строку, визначеного статтею 258 КАС України.
Відповідач 20.01.209 подав до суду відзив на позовну заяву за вх. № 3051. Відповідач вказує, що відповідь від 22.11.2019 надіслав позивачу 22.11.2019 у якій ОСОБА_1 запрошено для ознайомлення із запитуваною інформацією 22.01.2020 о 12:00 в приміщення Старояричівської сільської ради. На повторний запит від 11.12.2019 отриманого наручно, ОСОБА_1 було повторно запрошено особисто ознайомитися із запитуваною інформацією 22.01.2020 о 12:00 в приміщенні Старояричівської сільської ради. Дана відповідь надіслана 17.12.2019 рекомендованим листом з описом вкладення. Відповідач вважає позов безпідставним та просить суд відмовити в задоволені позовних вимог повністю, оскільки відповіді на запити позивача Старояричівською сільською радою надіслані вчасно, відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Суд з`ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини.
18 листопада 2019 року позивач у відповідності до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації" наручно надав до Старояричівської сільської ради запит про надання публічної інформації, а саме: надання для ознайомлення журналів вхідної та вихідної документації сільської ради за 2015-2018 роки, надання для ознайомлення актів прийому на баланс Старояричівської сільської ради основних засобів за 2015-2018 роки, надання для ознайомлення відомостей основних засобів, що знаходяться на балансі Старояричівської сільської ради за 2015-2018 роки (за кожен рік окремо).
Про можливість ознайомлення із запитуваними документами у приміщенні сільської ради позивач просив повідомити завчасно, вказавши дату, годину ознайомлення.
Запит позивача Старояричівською сільською радою отриманий 18.11.2019 про що свідчить підпис секретаря сільської ради Голушкової М.Я.
22.11.2019 відповідачем надано ОСОБА_1 відповідь на запит у якій зазначено, запрошується ОСОБА_1 ознайомитись особисто із запитуваною інформацією 22 січня 2019 о 12:00 год. в приміщенні Старояричівської сільської ради.
Відправка відповіді на запит від 18.11.2019 відповідачем була здійснена 22.11.2019, про що свідчить опис вкладеного у цінний лист зі штампом поштового зв`язку 22.11.2019, накладна з органу поштового зв`язку "Укрпошта" № 8046505175840 від 22.11.2019, а також копія журналу реєстрації вихідної кореспонденції Старояричівської сільської ради.
16.12.2019 відповідачем надано ОСОБА_1 повторно відповідь на запит від 11.12.2019 листом за № 757 від 16.12.2019.
Відправка відповіді на запит від 11.12.2019 відповідачем була здійснена 17.12.2019, про що свідчить опис вкладеного у цінний лист зі штампом органу поштового зв`язку від 17.12.2019, накладна з органу поштового зв`язку "Укрпошта" № 8046505178776 від 17.11.2019, а також копія журналу реєстрації вихідної кореспонденції Старояричівської сільської ради.
Вважаючи дії відповідача протиправними , щодо порушення строків розгляду запиту та ненадання відповіді та запитуваної інформації на запит, позивач для захисту своїх прав звернувся з цим позовом до суду.
При прийнятті рішення, суд керується такими правовими нормами:
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.
Статтею 40 Конституції України встановлено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до приписів статті 5 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 №2657-ХІІ (далі Закон № 2657-ХІІ) кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень визначає Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI (далі Закон № 2939-VI).
Стаття 1 Закону № 2939-VI визначає публічну інформація як відображену та задокументовану будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформацію, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Публічна інформація з обмеженим доступом, відповідно до статті 6 Закону № 393/96-ВР, це: конфіденційна інформація; таємна інформація; службова інформація.
Доступ до інформації згідно з статтею 5 Закону № 2939-VI забезпечується шляхом:
1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом;
2) надання інформації за запитами на інформацію.
Суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:
- запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень;
- розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону, зокрема, суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання (частина перша статті 12, пункт 1 частини першої статті 13).
Відповідно до статті 3 Закону № 2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується:
1) обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом;
2) визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє;
3) максимальним спрощенням процедури подання запиту та отримання інформації;
4) доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством;
5) здійсненням парламентського, громадського та державного контролю за дотриманням прав на доступ до публічної інформації;
6) юридичною відповідальністю за порушення законодавства про доступ до публічної інформації.
Відповідно до частини пятої статті 6?Закону № 2939-VI не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Розпорядники інформації зобов`язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах (абзац 2 частини першої статті 101).
Стаття 14 визначає обов`язки розпорядників інформації, це:
1) оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами;
2) систематично вести облік документів, що знаходяться в їхньому володінні;
3) вести облік запитів на інформацію;
4) визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо;
5) мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації;
6)надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об`єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Перелік та види інформації, яку зобов`язані оприлюднювати розпорядники інформації, визначено в статті 15 Закону № 2939-VI, серед іншого - нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Як визначено в статті 18 Закону № 393/96-ВР для забезпечення збереження та доступу до публічної інформації документи, що знаходяться у суб`єктів владних повноважень, підлягають обов`язковій реєстрації в системі обліку, що має містити: назву документа; дату створення документа; дату надходження документа; джерело інформації (автор, відповідний підрозділ); передбачену законом підставу віднесення інформації до категорії з обмеженим доступом; строк обмеження доступу до інформації, у разі якщо вона віднесена до інформації з обмеженим доступом; галузь; ключові слова; тип, носій (текстовий документ, електронний документ, плівки, відеозаписи, аудіозаписи тощо); вид (нормативні акти, угоди, рішення, протоколи, звіти, прес-релізи); проекти рішень (доповідні записки, звернення, заяви, подання, пропозиції, листи тощо); форму та місце зберігання документа тощо.
Доступ до системи обліку, що містить інформацію про документ, що знаходиться у суб`єкта владних повноважень, забезпечується шляхом:
1) оприлюднення на офіційних веб-сайтах суб`єктів владних повноважень такої інформації, а в разі їх відсутності - в інший прийнятний спосіб;
2) надання доступу до системи за запитами.
Відповідно до статті 19 Закону № 2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту (частина друга).
Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача (частина третя).
Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити: ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є; загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі (частини четверта, пята).
Частиною першою статті 20 Закону № 2939-VI визначено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
При прийнятті рішення суд керується такими міркуваннями:
ОСОБА_1 , 18.11.2019, звернувся до Старояричівської сільської ради та на підставі Закону України "Про доступ до публічної інформації" просив надати для ознайомлення журнали вхідної та вихідної документації за 2015-2018 роки, надати для ознайомлення акти прийому на баланс Старояричівської сільської ради основних засобів за 2015-2018 роки, надати для ознайомлення відомості основних засобів, що знаходяться на балансі Старояричівської сільської ради за 2015-2018 роки (за кожен рік окремо). Про можливість ознайомитися із запитуваними документами у приміщенні сільської ради просив повідомити завчасно, вказавши дату, годину ознайомлення.
Суд констатує, що Старояричівська сільська рада як розпорядник публічної інформації в силу положень ст.ст. 14, 15, 20 Закону № 2939-VI зобов`язана:
- оприлюднювати прийняті цим органом місцевого самоврядування та його посадовими особами нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних);
- визначати спеціальні місця для роботи запитувачів з документами чи їх копіями, а також надавати право запитувачам робити виписки з них, фотографувати, копіювати, сканувати їх, записувати на будь-які носії інформації тощо.
Отже, відповідач як розпорядник запитуваної публічної інформації в п`ятиденний строк з дати отримання запиту повинен був скерувати відповідь ( повідомлення про дату час та місце ознайомлення із запитуваною інформацією тощо) на поштову чи електронну адресу запитувача.
Пункт 9 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 10 від 29.09.2016 року «Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації» зазначає, що відповідно до частини першої статті 20 Закону № 2939-VІ розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до пункту 73 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 року № 270 під час приймання для пересилання письмової кореспонденції на адресному боці кожного поштового відправлення проставляється відбиток календарного штемпеля. Дата відбитку календарного штемпеля маркувальної машини повинна відповідати даті подання письмової кореспонденції для пересилання. Якщо на письмовій кореспонденції, поданій для пересилання, відсутній відбиток календарного штемпеля або зазначена дата не відповідає даті подання її для пересилання, поштові відправлення повертаються відправникові для відповідного оформлення.
Проставлення календарного штемпеля не є обов`язковим для письмової кореспонденції, що оплачується з використанням відбитків маркувальних машин, відбитків про оплату, нанесених друкарським чи іншим способом, пересилається за договірними тарифами, якщо на відбитках та поштових відправленнях зазначено найменування оператора поштового зв`язку, дату та об`єкт поштового зв`язку місця приймання.
Оцінюючи надані відповідачем копії листа № 700 від 22.11.2019, опису вкладеного у цінний лист зі штампом поштового зв`язку 22.11.2019, накладної з органу поштового зв`язку "Укрпошта" № 8046505175840 від 22.11.2019 та копії листа № 757 від 16.12.2019, опису вкладеного у цінний лист зі штампом органу поштового зв`язку від 17.12.2019, накладної з органу поштового зв`язку "Укрпошта" № 8046505178776 від 17.11.2019, а також копію журналу реєстрації вихідної кореспонденції, суд дійшов висновку, що такі є належними доказами надіслання ОСОБА_1 відповіді на його запит.
Крім того, як вбачається із запиту позивача від 18.11.2019, такий просив в Старояричівської сільської ради надати інформацію для ознайомлення, про що повідомити завчасно, вказавши дату, годину ознайомлення у приміщенні сільської ради (а.с.8). У запиті позивач зазначив адресу: АДРЕСА_1 .
Відповідь відповідач скерував на зазначену адресу позивача у запиті. У відповіді за № 700 від 22.11.2019 розпорядник інформації чітко зазначив: "запрошуємо Вас ознайомитись особисто з запитуваною інформацією 22 січня 2019 о 12:00 год. в приміщенні Старояричівської сільської ради".
Суд констатує, що відповідач надав суду належні та достатні докази надіслання кореспонденції через оператора поштового зв`язку. Відповідач довів факт надіслання ОСОБА_1 відповіді на його запити про доступ до публічної інформації у встановлені Законом № 2939-VI строки та у встановленому законом порядку.
Суд звертає увагу, що право особи на доступ до публічної інформації включає в себе не лише право на отримання відповідної інформації, а й право на своєчасність її отримання.
Така позиція узгоджується з позицією Великої Палати Верховного Суду від 05.11.2019 у справі за № 9901/133/19.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач у підтвердження викладеного у відзиві на позовну заяву стверджує про обґрунтованості дій суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду запиту від 18.11.2019 і долученими доказами спростовує викладене у позовній заяві.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати належить покласти на позивача.
Керуючись ст.ст. 14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Старояричівської сільської ради Кам`янка - Бузького району Львівської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,- відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Сподарик Н.І.