
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2020 року м.Кропивницький Справа № 340/3214/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд
в складі головуючого судді Пасічника Ю.П.
за участю секретаря судового засідання Побочій О.В.
представника відповідача Звєрєвщиковій А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області (вул. Анатолія Кохана, 14, м.Олександрія, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28000) про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області (надалі - відповідач) про:
- визнання протиправним і скасування рішення Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області про зобов`язання ОСОБА_1 повернути кошти субсидії на оплату ЖКП, викладене в листі від 22.11.2019 р. №5122/06.
- зобов`язання Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області вирішити питання про подальше призначення житлової субсидії ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 27.12.2019р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, судове засідання призначено на 28.01.2020р.
Позивач в судове засідання не з`явився подавши заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с.33).
Представник відповідача в судовому засідання проти позову заперечував.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивача вказує, що він з вересня 2015р. перебуває на обліку у відповідач, як одержувач субсидії.
В листопаді 2019р. позивачем отримано повідомлення від відповідача про переплату коштів субсидії на оплату ЖКП за липень 2018р.-січень 2019р. в сумі 7962,23 грн., лютий-квітень 2019р. в сумі 5802,47 грн., які запропоновано повернути до державного бюджету.
Переплата коштів виникла у зв`язку з тим, що позивачем, всупереч положенням п.п. 2 п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995р. №848 (в редакції постанови КМУ від 17.10.2018р. №841) не повідомлено про реєстрацію транспортного засобу - причепу, з дати випуску якого минуло менше п`яти років. Враховуючи вищевказану обставину позивачеві також відмовлено у подальшому призначені субсидії.
Позивач зазначає про протиправність рішення відповідача оскільки під час обстеження його житлових умов, посадові особи відповідача бачили наявний у нього автомобіль та причіп, але не повідомили про необхідність його відображення у декларації про доходи і витрати. Також, позивач вказує, що до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995р. №848, було внесено зміни згідно постанови КМУ від 20.10.2019р. №878, якими 2 п. 6 доповнено словами «і причепа», а тому в силу положень ст. 58 Конституції України вказані зміни підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
Вищевказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
20.01.2020р. відповідачем подано відзив на позов вимоги якого не визнаються та зазначається, що позивач звертаючись у липні 2018р. за призначенням субсидії подав декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії у якій не вказав факт реєстрації транспортного засобу - причіпу, що суперечить вимогам п.п. 2 п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995р. №848 (в редакції постанови КМУ від 17.10.2018р. №841), а тому позивачеві правомірно висунуто вимогу про повернення коштів субсидії за період з 01.07.2018р. по 01.01.2019р. та лютий - квітень 2019р. та відмовлено у її призначені на майбутній період (а.с.29,30).
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року № 2017-III.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.
Згідно ст. 9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» до державних соціальних нормативів належать, в т.ч., соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій, (із змінами та доповненнями) яке визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій (надалі - Положення №848 в редакції чинній на момент звернення позивача за призначенням субсидії - 17.07.2018р.).
Право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (п. 2 Положення №848).
Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) (п. 3 Положення №848).
Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда).
При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля.
Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу (п.п. 2 п. 6 Положення №848).
Для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):
- заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);
- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
- договір найму (оренди) житла (у разі наявності)
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру (п. 13 Положення №848).
В ході розгляду справи судом встановлено, що 17.07.2018р.позивач з метою одержання житлової субсидії звернуся до відповідача подавши, в т.ч. декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с.31).
Розділ IV вказаної декларації містить відомості про наявність у власності позивача автомобіля ВАЗ д.н. НОМЕР_1 , 1981 року випуску. Відомостей щодо наявності зареєстрованого транспортного засобу - причіп, 2017 року випуску, вказаний розділ декларації не містить, що станом на час подання декларації суперечить положенням п.п. 2 п. 6 Положення №848.
На запит відповідача від 21.08.2019р. територіальним сервісним центром МВС 3542 надано інформацію стосовно зареєстрованого 03.01.2018р. за позивачем транспортного засобу - причіп, 2017року випуску, вартість якого складала 9960 грн. (а.с.36 звор.).
У зв`язку з не відображенням у декларації зареєстрованого транспортного засобу до позивача було застосовано заходи відповідальності передбачені абз. 4 п. 119 Положення №848 (в редакції чинній на момент виявлення порушення): за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.
Крім того, до позивача застосовано заходи відповідальності передбачені п. 125 Положення №848 (в редакції чинній на момент виявлення порушення): у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.
Зокрема позивача зобов`язано повернути грошові кошти за липень 2018р.-січень 2019р. в сумі 7962,23 грн., лютий-квітень 2019р. в сумі 5802,47 грн., а також припинено призначення житлової субсидії на наступний період, про що позивача повідомлено листом від 22.11.2019р. (а.с.13).
20.10.2019р. постановою КМУ №878 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 і від 27 липня 1998 р. № 1156» (набрала чинності 22.10.2019р.) внесено зміни до Постанови №848, а саме: абз. 1 п.п. 2 п. 14 після слів "крім мопеда" доповнено словами "і причепа".
Отже, з часу набрання чинності постановою КМУ №878 від 20.10.2019р. передбачено можливість призначення житлової субсидії особам, які мають у власності транспортний засіб - причіп, що в свою чергу виключає можливість застосування до вказаних осіб заходів відповідальності у вигляді припинення надання призначеної житлової субсидії та повернення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.
Відповідно ч. 1 до ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Як вказав Конституційний Суд України в резолютивній частині рішення від 09.02.1999р. № 1-7/99, положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи).
В даному випадку з часу набрання чинності постановою КМУ №878 від 20.10.2019р., редакція Постанови №848 виключає можливість застосування до особи заходів відповідальності у зв`язку з не відображенням у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, відомостей про транспортний засіб - причіп, що не було враховано відповідачем при прийнятті рішення про припинення надання призначеної житлової субсидії та повернення суми надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії.
Враховуючи вищевикладене суд зазначає про протиправність рішення Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області про зобов`язання ОСОБА_1 повернути кошти субсидії на оплату ЖКП, викладене в листі від 22.11.2019 р. №5122/06.
Разом з тим, враховуючи вимоги пунктів 9 та 10 Положення №848, повноваження щодо призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням віднесено до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, а в окремих випадках до комісій, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Отже, суд не наділений повноваженнями вирішувати питання щодо призначення житлових субсидій та не може підміняти собою діяльність уповноважених органів з вказаних питань, а тому з метою захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути питання про призначення житлової субсидії з урахуванням висновків суду.
У зв`язку з частковим задоволенням позову, відповідно до ч. 4 ст. 139 КАС України, позивачеві належить відшкодувати судові витрати в розмірі 384,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення управління соціального захисту населення Олександрійської районної Державної адміністрації Кіровоградської області про зобов`язання ОСОБА_1 повернути кошти субсидії на оплату ЖКП, викладене в листі від 22.11.2019 №5122/06.
Зобов`язати управління соціального захисту населення Олександрійської районної Державної адміністрації Кіровоградської області повторно розглянути питання про призначення житлової субсидії ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області(код ЄДРПОУ 03197813) витрати по сплаті судового збору в розмірі 384,20 грн.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Повний текст рішення складено 29.01.2020 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник