
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/3048/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Сагуна А.В.;
за участю секретаря судового засідання - Гуріної І.С.;
позивача - ОСОБА_1 ;
представника позивача - ОСОБА_3.;
представника відповідача - Депутатова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Іванов О.В. в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради у наданні допомоги на дитину як одинокій матері гр. ОСОБА_1 , викладеній у повідомленні від 06.07.2019 року №14164/803617 та зобов`язати призначити надання зазначеної допомоги.
В обґрунтування вимог зазначено, що відповідачем незаконно відмовлено позивчу, як одинокій матері, у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми, на підставі того, що з урахуванням отриманих доходів, вона не має право на допомогу як одинока мати.
Однак, позивач за 4 квартал 2018 року та 1 квартал 2019 року не отримувала інших доходів, крім соціальних виплат.
У строк встановлений судом представник відповідача Депутатов В.В. подав до суду відзив (вх. №4361/20-1 від 11.12.2019) згідно якого проти позову заперечує та просить у його задоволенні відмовити. Зазначено, що при черговому зверненні позивача із заявою від 20.06.2019 про призначення допомоги на дітей одиноким матерям прийнято рішення від 05.07.2019, що ОСОБА_1 не має права на зазначену допомогу, оскільки середньомісячний сукупний дохід сім`ї в розрахунку на одну особу, за 6 місяців, що передували дню звернення із заявою, є більшим ніж прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років встановлений законом України "Про державний бюджет України на 2019 рік" (а.с. 25-29).
В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги.
Представник відповідача заперечував проти задоволення вимог.
Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Ленінської районної у місті Кіровограді ради з травня 2016 року, отримувала житлову субсидію та допомогу при народженні дитини - сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.11).
З витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України № 00016660219, сформованого 18.05.2016 року та виданого Кіровоградським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, вбачається, що реєстрація актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , здійснена 18.05.2016 року, про що в Книзі реєстрації народжень зроблено відповідний актовий запис за № 727, відомості про його батька записані за вказівкою матері згідно з частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України. Актовий запис зареєстровано в Реєстрі 18.05.2016 року за № 00132139495 (а.с.30).
ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , зареєстрована як фізична особа - підприємець, проведення державної реєстрації здійснено 22.08.2000 року та є платником єдиного податку з 01.01.2012 року, відноситься до другої групи платників єдиного податку, ставка єдиного податку становить 15% розміру мінімальної заробітної плати (а.с.31).
30.06.2019 ОСОБА_1 виключено з реєстру ( а.с.31, зворотній бік).
20.06.2019 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.33-34).
До заяви, зокрема, позивач подала відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за період з 4 кварталу 2018 року по 1 квартал 2019 року від 18.06.2019 року № 12560, сформовані Кропивницькою ДПІ Кропивницького управління Головного управлінню ДФС у Кіровоградській області, згідно яких ОСОБА_1 , інших доходів, крім соціальної виплати (допомоги при народженні дитини) у розмірі 2 580,00 грн за квартал, не отримувала ( а.с. 34, зворотній бік).
Спірні правовідносини врегульовано Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-XII (далі по тексту - Закон № 2811), Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (далі по тексту і - Порядок № 1751), Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 року № 486/202/524/455/3370 (далі по тексту - Методика).
Закон № 2811 встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до цього Закону сім`ям з дітьми призначається, зокрема допомога на дітей одиноким матерям,
Згідно ч. 1 ст. 18-1 Закону № 2811, п. 33 Порядку № 1751, право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до ч 1 от. 18-2 Закону № 2811 допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного статку громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органам сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Частиною 1 ст. 18-3 Закону № 2811, абзацом першим п. 34 Порядку № 1751 встановлено, що допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років; (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно - технічних, а також вищих навчальних закладах І-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Відповідно до абзаців другого та третього п. 34 Порядку № 1751 середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї особи що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах І-IV рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства І та II групи або інвалідами І групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожен місяць враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, чинного на відповідний місяць; для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи, - трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи,- чотирьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Відповідно до підпунктів 9.1, 9,2 пункту 9 Методики, загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством; сукупний дохід включає в себе як поточні щомісячні доходи в грошовій та натуральній формі осіб, які враховуються при наданні допомоги, так і доходи, які мають нерегулярний характер.
Суд, враховуючи, що позивач у період з грудня 2018 року, січень - травень 2019 року була зареєстрована як фізична особа - підприємець, відноситься до другої групи платників єдиного податку, приходить до висновку, що відповідачем правомірно, відповідно до положень вищезазначених нормативно - правових актів, розраховано середньомісячний сукупний дохід сім`ї ОСОБА_1 на одну особу, за 6 місяців, що передували дню звернення із заявою, у розмірі 3 239,84 грн. (а.с. 36, зворотній бік, а.с.35)
Вказаний дохід є більшим ніж прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років встановлений законом України "Про державний бюджет України на 2019 рік" у розмірі 1 626 грн. (а.с.35), а тому у відповідача відсутнє право на отримання допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів за період з грудня 2018 року, січень - травень 2019 року.
Таким чином, відмова відповідача прийнята з урахуванням положень ч. 2 ст. 2 КАС України є правомірою, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Судових витрат, які б підлягали стягненню на користь відповідача, згідно до ст. 139 КАС України, судом не встановлено.
Керуючись ст.ст. 139, 243 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Подільської районної у місті Кропивницькому ради (вул. Архітектора Паученка, 53/39, м. Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 03197629) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Дата складання повного рішення - 29.01.2019.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун