Рішення № 87231310, 28.01.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2020
Номер справи
320/5701/19
Номер документу
87231310
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 січня 2020 року м. Київ № 320/5701/19

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю «АСТОРІЯ-ФАРМ»

доГоловного управління ДФС у Київській області

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «АСТОРІЯ-ФАРМ» із позовом до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.05.2019 №0038745605 про нарахування та застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «АСТОРІЯ-ФАРМ», код ЄДРПОУ 38833236, штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у загальній сумі 254663,72 грн.

Позов мотивовано безпідставністю застосування контролюючим органом до позивача штрафних санкцій за порушення строків реєстрації податкових накладних, оскільки позивачем здійснено постачання товарів кінцевому споживачу, який не є платником податку на додану вартість, і податкові накладні за вказаними операціями не надавались покупцю, що є виключенням із випадків застосування до платника податків штрафних санкцій за порушення граничного строку реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до положень статті 1201 Податкового кодексу України. Також, в обґрунтування позову позивачем зазначено про порушення контролюючим органом строків прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, що свідчить про його протиправність.

Ухвалою суду від 04.11.2019 відкрито спрощене провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено, що за результатами проведеної камеральної перевірки позивача контролюючим органом встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних, за що статтею 1201 Податкового кодексу України передбачено накладення штрафу на платника податків у відповідних розмірах. Відтак, за наявності встановлених порушень граничних термінів реєстрації позивачем податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, контролюючий орган діяв у межах наданих повноважень та у спосіб, передбачений діючим законодавством.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «АСТОРІЯ-ФАРМ», ідентифікаційний код 38833236, місцезнаходження: 07800, Київська область, Бородянський район, смт. Пісківка, вулиця Філіпова, 11-А, зареєстроване як юридична особа 30.07.2013, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №10691020000030548.

Головним управлінням ДФС у Київській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових в ЄРПН, ТОВ «АСТОРІЯ-ФАРМ», код ЄДРПОУ 38833236, за періоди з 01.01.2017 по 28.02.2017, з 01.04.2017 по 31.05.2017, з 01.07.2017 по 30.09.2018, про що складено акт від 22.01.2019 №75/10-36-56-12-05/38833236.

Товариством з обмеженою відповідальністю «АСТОРІЯ-ФАРМ» подано до Головного управління ДФС у Київській області заперечення від 06.02.2019 №12 на акт перевірки від 22.01.2019 №75/10-36-56-12-05/38833236.

Листом Головного управління ДФС у Київській області від 14.02.2019 №5179/10/10-36-12-01-18 «Про результати розгляду заперечень» позивачу повідомлено про залишення заперечень без задоволення, а висновків акту камеральної перевірки від 22.01.2019 №75/10-36-56-12-05/38833236 без змін.

На підставі акта перевірки від 22.01.2019 №75/10-36-56-12-05/38833236 Головним управлінням ДФС у Київській області винесено податкове повідомлення-рішення від 02.05.2019 №0038745605, яким до ТОВ «АСТОРІЯ-ФАРМ» за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 2493425,75 грн. застосовано штраф у розмірі 10%, що складає 249342,67 грн.; за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 26605,23 грн. застосовано штраф у розмірі 20%, що складає 5321,05 грн.

Товариством з обмеженою відповідальністю «АСТОРІЯ-ФАРМ» подано до Державної фіскальної служби України скаргу від 18.06.2019 №74 на податкове повідомлення-рішення від 02.05.2019 №0038745605.

Державною фіскальною службою України прийнято рішення від 16.08.2019 №39537/6/99-99-11-06-01-25 про результати розгляду скарги, яким скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 02.05.2019 №0038745605 без змін.

Позивач, оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним, звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права, обов`язки платників податків та зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (далі по тексту Податковий кодекс).

Відповідно до статті 75 Податкового кодексу, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи (пункт 75.1). Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах (абзац другий підпункт 75.1.1 пункту 75.1).

Статтею 76 Податкового кодексу встановлено, що камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова (пункт 76.1). Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу (пункт 76.2). Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу (пункт 76.3).

Судом встановлено, що Головним управлінням ДФС у Київській області проведено камеральну перевірку позивача, про що складено відповідний акт від 22.01.2019 №75/10-36-56-12-05/38833236.

Як убачається з акта перевірки, перевіркою встановлено порушення позивачем встановлених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України строків реєстрації виписаних податкових накладних.

Вважаючи такі висновки контролюючого органу необґрунтованими, позивач зазначив, що абзацом четвертим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу не визначено строку, в який платником податків мають бути зареєстровані податкові накладні, які не надаються покупцю. Відтак, позивач не міг порушити строки реєстрації податкових накладних, оскільки такі строки не визначені чинним законодавством України.

Згідно пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до статті 201 Податкового кодексу, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін (пункт 201.1).

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абзац перший).

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац четвертий).

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) (абзаци чотирнадцятий-сімнадцятий).

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що до реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, які не надаються покупцю, а також податкових накладних, складених за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, застосовуються граничні строки реєстрації, встановлені пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу. Відтак, суд вважає необґрунтованими твердження позивача про відсутність визначено строку, в який платником податків мають бути зареєстровані податкові накладні, які не надаються покупцю.

Абзацом вісімнадцятим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу встановлено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно абзаців першого-шостого пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Зі змісту акта перевірки від 22.01.2019 №75/10-36-56-12-05/38833236 убачається, що перевіркою встановлено затримку реєстрації позивачем податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних: на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 2493425,75 грн.; від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 26605,23 грн., разом сума ПДВ за ПН/РК 2520030,98 грн. Сума штрафних санкцій, визначена в акті перевірки становить: за порушення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів 249342,67 грн. (10%); за порушення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів 5321,05 грн. (20%), разом сума штрафних санкцій 254663,72 грн.

При цьому суд зауважує, що пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу встановлено виключення щодо застосування до платника податків штрафних санкцій за порушення граничного строку реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, а саме: у разі реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Зміст наведеної норми дає підстави для висновку, що така податкова накладна повинна відповідати двом умовам:

1) не надається отримувачу (покупцю);

2)складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.

Перелік операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, та операцій, звільнених від оподаткування, визначено статтями 195, 197 Податкового кодексу, відповідно, а також Розділом ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу.

Не зважаючи на ту обставину, що податкові накладні, складені позивачем, не надавались покупцям, зміст операцій, за якими складено зазначені податкові накладні, а саме: роздрібна торгівля фармацевтичними товарами у спеціалізованих магазинах, що убачається з акту перевірки від 22.01.2019 №75/10-36-56-12-05/38833236, не віднесено Податковим кодексом до операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, або операцій, звільнених від оподаткування податком на додану вартість.

Відтак, суд погоджується з доводами відповідача про порушення ТОВ «АСТОРІЯ-ФАРМ» граничних термінів реєстрації податкових накладних у Єдиному державному реєстрі податкових накладних, зазначених у акті перевірки від 22.01.2019 №75/10-36-56-12-05/38833236, та правомірності нарахування контролюючим органом штрафних санкцій за порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірах, зазначених в акті перевірки.

Відповідно до пункту 86.8 статті 86 Податкового кодексу, податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7 статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Судом встановлено, що не погоджуючись із висновками акта перевірки, позивачем подано до контролюючого органу заперечення на акт перевірки, які залишено без задоволення, про що контролюючим органом позивачу направлено листа від 14.02.2019 №5179/10/10-36-12-01-18 «Про результати розгляду заперечень».

Позивач зазначив, що зазначений лист отримано ним 19.02.2019, отже строк прийняття контролюючим органом податкового повідомлення-рішення сплив 22.02.2019.

Як убачається, податкове повідомлення-рішення №0038745605 прийнято Головним управлінням ДФС у Київській області 02.05.2019, тобто з порушенням встановленого пунктом 86.8 статті 86 Податкового кодексу триденного строку.

Втім, суд не погоджується з доводами позивача про достатність підстав порушення контролюючим органом встановленого строку прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення для визнання його протиправним та скасування, оскільки, в даному випадку, зволікання контролюючого органу із прийняттям податкового повідомлення-рішення не вплинуло на правомірність застосування до позивача штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, та не вплинуло на розмір накладених на позивача штрафних санкцій. Відтак, факт порушення контролюючим органом встановленого строку прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, за висновком суду, не вплинув будь-яким чином на права та інтереси позивача.

Оскільки суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача, наведених в обґрунтування позовних вимог, зважаючи на відсутність встановлених судом підстав для визнання протиправним податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області від 02.05.2019 №0038745605, адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «АСТОРІЯ-ФАРМ» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області від 02.05.2019 №0038745605 не підлягає задоволенню.

Відповідачем не надано доказів понесення ним судових витрат, тому судові витрати присудженню не підлягають.

Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Позивач товариство з обмеженою відповідальністю «АСТОРІЯ-ФАРМ» (ідентифікаційний код 38833236, місцезнаходження: 07800, Київська область, Бородянський район, смт. Пісківка, вулиця Філіпова, 11-А).

Відповідач: Головне управління ДФС у Київській області (код ЄДРПОУ 39393260, місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5а).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Колеснікова І.С.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення 28 січня 2020 року.