
22.01.2020
ЄУН 398/1522/19
Провадження № 2/389/376/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2020 року Знам`янський міськрайонний суд
Кіровоградської області
В складі головуючого судді - Українського В.В.,
за участю: секретаря судового засідання - Гой І.С.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - ОСОБА_2 ,
представника відповідача - ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Знам`янка Кіровоградської області в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Знам`янської міської ради Кіровоградської області про зобов`язання вчинити певні дії щодо одержання житлового приміщення та забезпечення житлом,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Знам`янської міської ради Кіровоградської області, в якому просить зобов`язати Знам`янську міську раду вжити заходів щодо забезпечення його житлом шляхом надання благоустроєного жилого приміщення, яке відповідає санітарним і технічним вимогам, у розрахунку на склад сім`ї з п`яти осіб з урахуванням його права на додаткову житлову площу у вигляді окремої кімнати, згідно із черговістю та з урахуванням переважного права одержання жилих примішень перд всіма іншими категоріями позачерговиків, перебуваючи на обліку потребуючих поліпшення житлових умов виконкому.
Вимоги обґрунтовав тим, що є учасником ліквідаціх аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, яка встановлена йому за результатами участі в особливо небезпечних роботах з ліквідації наслідків аварії у 30-ти кілометровій зоні розташування Чорнобильської атомної електростанції та інвалідом 2 групи. Таким чином він має право на гарантовану державою пільгу на позачергове забезпечення житловою площею протягом року з дня подання відповідної заяви. На квартирному обліку пербуває з 30 серпня 2007 року, в списку ліквідаторів аварії на ЧАЕС за №17 та у списку інвалідів війни за №6. Його склад сім`ї становить 5 осіб: він, його дочка, зять, дві онуки. Всі проживають за адресою АДРЕСА_1 . Відповідно до акта перевірки його житлових умов від 20 травня 2019 року, проживає у будинку площею 24 кв.м., будинок має дві кімнати, старої побудови, лампачевий, обкладений цеглою, потребує капітального ремонту. Згідно з довідкою КНП «Знам`янський РЦПМСД» Знам`янської амбулаторії загальної практики-сімейної медицини від 24 травня 2017 року, перебуває на диспансерному обліку у лікаря терапевта з діагнозом: недостатність мітрального клапану, недостатність аортального клапану Н1, хронічний бронхіт в стадії нестійкої ремісії. Потребує постійного амбулаторного лікування. 14 лютого 2019 року ним була направлена заява з вищевказаного питання до Знам`янської міської ради, на яку 14 березня 2019 року він отримав відповідь про те, що на даний час фінансування державних програм забезпечення житлом осіб, які мають право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», не здійснюється. Враховуючи той факт, що в місті не ведеться будівництво житлових будинків, а також місцевим бюджетом не передбачені кошти для купівлі житла громадянам, які перебувають на квартирному обліку, на даний час виконавчий комітет не має можливості забезпечити його житлом за кошти місцевого бюджету. При вивільненні житлового приміщення в житловому фонді комунальної власності міста надання житла здійснюється згідно зі ст.4 Житлового кодексу України. Громадянам, які пербувають на квартирному обліку, житлові приміщення надаються в порядку черговості. Відмову відповідача вважає неправомірною та такою, що порушує його права, а тому з посиланням на ст.47 Конституції України, ч.1 ст.4, ч.1 ст.5, ч.1 ст.36, ч.1 ст.40, ч.ч. 1 та 2 ст.43, ст.46 Житлового кодексу Української РСР, а також на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", звертається до суду з даним позовом.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.
Представник позивача просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав, просив суд відмовити в його задоволенні. Надав відзив на позов, в якому вказав, що позивач перебуває у позачерговій черзі на отримання житла з 2007 року, при цьому його черга у списку учасників ліквідації аварії на Чорнобільській АЕС та у списку інвалідів війни станом на час розгляду справи у суді не настала. Житло позивачу може бути надано у порядку настання його черги в списку осіб, що мають право на отримання житла позачергово. Задоволення позовних вимог позивача порушить встановлений порядок надання житла і призведе до порушення прав інших осіб, що набули право на позачергове поліпшення житлових умов раніше позивача.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, матеріали черг наданих відповідачем, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році категорії 1, є інвалідом 2 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни, інвалідів війни (а.с.6).
На квартирному обліку ОСОБА_1 перебуває з 30 серпня 2007 року, в списку ліквідаторів аварії на ЧАЕС за №17 та у списку інвалідів війни за №6 (а.с. 34, 35-36).
На заяву позивача від 14 лютого 2019 року щодо забезпечення його житлом, виконавчим комітетом Знам`янської міської ради надано відповідь від 14 березня 2019 року, в якій вказано, що на даний час фінансування державних програм забезпечення житлом осіб, які мають право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, не здійснюється. Враховуючи той факт, що в місті не ведеться будівництво житлових будинків, а також місцевим бюджетом не передбачені кошти для купівлі житла громадянам, які перебувають на квартирному обліку, на даний час виконавчий комітет не має можливості забезпечити його житлом за кошти місцевого бюджету. При вивільненні житлового приміщення в житловому фонді комунальної власності міста надання житла здійснюється згідно зі ст.4 Житлового кодексу України. Громадянам, які пербувають на квартирному обліку, житлові приміщення надаються в порядку черговості (а.с. 8,9).
Позивач зареєстрований по АДРЕСА_1 . За вказаною адресою також проживають його дочка, зять та дві неповнолітні онуки. Будинок має площу 24 кв.м., складається з двох кімнат, старої побудови, лампачевий, обкладений цеглою, потребує капітального ремонту (а.с.4,10). У довідці Комунального закладу «Знам`янський районний центр первинної медико санітарної допомоги» від 24 травня 2017 року зазначено, що позивач перебуває на диспансерному обліку у лікаря терапевта з діагнозом: недостатність мітрального клапану, недостатність аортального клапану Н1, хронічний бронхіт в стадії нестійкої ремісії. Потребує постійного амбулаторного лікування (а.с. 7). Відповідно до виписки із медичної картки стаціонарного хворого позивач перебував на обстеженні та лікуванні у кардіологічному відділенні КЗ «Знам`янська міська лікарня ім.А.В. Лисенка» з 14 травня - 01 червня 2018 року (а.с. 47).
Відповідно до частин першої, другої статті 47Конституції України кожен має право на житло. Громадянам України, які відповідно до закону потребують соціального захисту, соціальне житло надається безоплатно.
Згідно зі статтею 9ЖК УкраїнськоїРСР забезпечення постійним житлом громадян, які відповідно до законодавства мають право на його отримання, може здійснюватися шляхом будівництва або придбання доступного житла за рахунок надання державної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 43ЖК УкраїнськоїРСР передбачено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень). Законодавством Української РСР окремим категоріям громадян, які перебувають у загальній черзі, може бути надано перевагу в строках одержання жилих приміщень у межах календарного року взяття на облік.
Згідно з частиною першою статті 46ЖК УкраїнськоїРСР поза чергою жиле приміщення надається, зокрема, інвалідам Великої Вітчизняної війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, а з них інвалідам першої групи з числа учасників бойових дій на території інших держав-протягом року з визначенням переважного права інвалідів Великої Вітчизняної війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями позачерговиків.
Відповідно до пункту 18 частини першої статті 13Закону України«Про статусветеранів війни,гарантії їхсоціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються пільги щодо позачергового забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
Згідно з пунктом 10 частини першої статті 20Закону України«Про статусі соціальнийзахист громадян,які постраждаливнаслідок Чорнобильськоїкатастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, надаються гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема, позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім`ї загиблих або померлих громадян). Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.
Отже, чинним законодавство передбачено та врегульовано порядок надання житла особам, які потребують поліпшення житлових умов, а також особам, які мають переваги в одержанні жилих приміщень перед іншими категоріями.
Відно із ч.1 ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ст.2 ЦПК України).
Відповідно до ст.81ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Згідно зі ст.76 ЦКУкраїни, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці данівстановлюються такимизасобами: письмовими,речовими іелектронними доказами; висновкамиекспертів; показаннями свідків.
У ст.47Конституції України зазначено, що кожен має право на житло. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
При цьому, з матеріалів справи не вбачається переваг позивача перед іншими особами, які перебувають на квартирному обліку за цією категорією у черзі перед ним.
Таким чином, у разі задоволення зазначених позовних вимог судом будуть порушені права інших осіб на позачергове отримання житла, які перебувають у черзі на отримання житла перед позивачем.
Вищенаведене дає підстави для висновку про те, що позивач має бути забезпечений житлом у порядку черги після того, як будуть забезпечені житлом особи, які перебувають у списку осіб, що мають право на позачергове одержання житла раніше нього, що відповідатиме положеннямстатті 43 ЖК.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно ст. 141 ЦПК України судові витрати слід віднести на рахунок держави..
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 259, 263-265,268,354 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Знам`янської міської ради Кіровоградської області про зобов`язання вчинити певні дії щодо одержання житлового приміщення та забезпечення житлом відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду в тридцятиденний строк з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач - Знам`янська міська рада Кіровоградської області, код ЄДРПОУ 32986436, місце знаходження: вул. Михайла Грушевського, 19, м.Знам`янка Кіровоградської області .
Суддя Знам`янського міськрайонного суду
Кіровоградської області В.В. Український