
28.01.2020
ЄУН №337/5647/19
Провадження №2/337/515/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
28 січня 2020 року Хортицький районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді - Сидорової М.В.
при секретарі - Шелудько О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Запоріжжя цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району до ОСОБА_1 про стягнення коштів субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2019 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, який мотивує тим, що відповідно до заяви та декларації про доходи та витрати від 28.05.2015 року відповідачці була призначена субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за адресою: АДРЕСА_1 .
При призначенні субсидії сукупний дохід обчислювався відповідно до інформації, зазначеної у декларації про доходи та витрати за 2014 рік. Субсидію було призначено з травня 2015 року по квітень 2016 року в розмірі помісячно: з травня 2015р. по вересень 2015р. в сумі 32,37 грн.; з червня 2015р. по вересень 2015р. в сумі 53,13 грн.; з вересня 2015р. по вересень 2015р. в сумі 99,98 грн.; з жовтня 2015р. по жовтень 2015р. в сумі 373,12 грн.; з листопада 2015р. по грудень 2015р. в сумі 503,19 грн.; з січня 2016р. по січень 2016р. в сумі 506,50 грн.; з лютого 2016р. по березень 2016р. в сумі 516,26грн.; з березня 2016р. по березень 2016р. в сумі 537,71 грн.; з квітня 2016р. по квітень 2016р. в сумі 195,32 грн.
За результатами перевірки справи ОСОБА_1 було виявлено, що вона свідомо подала декларацію про доходи за 2014 рік з недостовірними відомостями щодо своїх доходів, а саме задекларувала, що отримала дохід у вигляді заробітної плати в розмірі 13 133,16 грн., в той час, коли фактично цей дохід (без урахування податку з доходів фізичних осіб) становив 14 798,14 грн. Недостовірні відомості про доходи за 2014 рік вплинули на визначення розміру субсидії. Сума надміру перерахованих коштів за період отримання субсидії з 01.05.2015р. по 30.04.2016р. складає 305,64 грн.
16.01.2018р. відповідачці направлено повідомлення про повернення переплачених коштів субсидії, але кореспонденція відповідачкою не була отримана. 22.01.2018р. спеціалістом управління здійснено вихід за місцем проживання відповідачки, оскільки дома нікого було, повідомлення було залишено в поштовій скринці. 20.03.2019р. відповідачці повторно направлено повідомлення про повернення переплачених коштів субсидії, але відправлення відповідачкою не отримано. До теперішнього часу добровільно кошти не повернуті, у зв`язку з чим Управління звернулось до суду з цим позовом.
Просить стягнути з відповідачки на його користь надміру перераховані кошти субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 305,64 грн.
Представник позивача Шульц В.В. в судове засідання не прибула, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, просить позов задовольнити повністю, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не прибула, про час та місце судового засідання повідомлялась належним чином за останнім відомим місцем реєстрації, а також через оголошення про виклик на веб-сайті Судової влади України.
Отже, суд вважає, що відповідачка належним чином повідомлена про день, час та місце розгляду справи. Повідомлень про причини неявки, відзиву на позовну заяву або зустрічного позову у встановлений законом строк суду не подала.
Суд, враховуючи згоду позивача і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим відповідно до ст.280 ЦПК України, провести заочний розгляд справи у відсутність відповідачки.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу звукозаписувальними технічними засобами не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню за такими підставами.
Відповідно до ст.15, 16 ЦК України, ст.4,5 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст.12,13,81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд встановив, що ОСОБА_1 , яка була зареєстрована та фактично мешкала з 09.12.2014 року по 21.06.2018 року за адресою: АДРЕСА_1 , 28.05.2015 року звернулась до УПСЗН ЗМР по Хортицькому району (на даний час - УСЗН ЗМР по Хортицькому району) із заявою про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. До заяви додана Декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії, відповідно до якої в квартирі зареєстровано 3 особи, в т.ч. заявниця ОСОБА_1 та її дві неповнолітні доньки. Задекларований дохід заявниці за період з 01.01.2014р. по 31.12.2014р. становить: аліменти - 31984,15 грн., зарплата - 13133,16 грн., допомога по безробіттю 5406,26 грн. (арк.6).
Згідно рішень про призначення субсидії ОСОБА_1 , їй призначена субсидія на період з травня 2015 року по квітень 2016 року (справа №18168), а саме: : з травня 2015р. по вересень 2015р. в сумі 32,37 грн.; з червня 2015р. по вересень 2015р. в сумі 53,13 грн.; з вересня 2015р. по вересень 2015р. в сумі 99,98 грн.; з жовтня 2015р. по жовтень 2015р. в сумі 373,12 грн.; з листопада 2015р. по грудень 2015р. в сумі 503,19грн.; з січня 2016р. по січень 2016р. в сумі 506,50 грн.; з лютого 2016р. по березень 2016р. в сумі 516,26грн.; з березня 2016р. по березень 2016р. в сумі 537,71 грн.; з квітня 2016р. по квітень 2016р. в сумі 195,32 грн. (арк. 8-13).
Згідно з відповіддю Департаменту з питань цивільного захисту населення ЗОДА №1189/06-03 від 22.12.2017р. на запит УПСЗН Запорізької міської ради по Хортицькому району №01-05/11203 від 17.11.2017р., заробітна плата ОСОБА_1 за І та ІІ квартали 2014 року склала 15 662,70 грн., з якої утримано податок з доходів фізичних осіб в сумі 864,56 грн. (арк. 16).
Згідно акту проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявникам для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива, складеного 12.10.2018р. Головним державним соціальним інспектором УПСЗН Запорізької міської ради по Хортицькому району, виявлено факт надмірного перерахування ОСОБА_1 бюджетних коштів житлової субсидії в розмірі 305,64 грн. внаслідок подання нею недостовірної інформацію про доходи за 2014 рік (арк.14).
Згідно розрахунку надміру виплачених (перерахованих) коштів, які підлягають поверненню, ОСОБА_1 за період з 01.05.2015р. по 30.04.2016р. надмірно перераховано 305,64 грн. (арк.15).
16.01.2018р. ОСОБА_1 направлено повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій житловій субсидії. Поштове відправлення повернуто не врученим (арк.17).
22.01.2018 року головним державним соціальним інспектором відділу державних соціальних інспекторів УСЗН ЗМР по Хортицькому району Стрюковою Н.М. складено акт, відповідно до якого нею здійснено вихід за місцем мешкання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 для особистого вручення повідомлення про повернення субсидії, але двері квартири ніхто не відчинив, повідомлення залишено в поштовому ящику (арк.18).
20.03.2019 року ОСОБА_1 направлено повідомлення про відшкодування коштів по переплаченій житловій субсидії. Поштове відправлення повернуто не врученим (арк.19).
До теперішнього часу кошти добровільно відповідачем не повернуті.
За змістом положень Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативі, а також надає певній категорії громадян пільги і субсидії, зокрема, у сфері житлово-комунального обслуговування (ст.1,2,9).
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг визначається Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива (далі - Положення), затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
На момент звернення ОСОБА_1 із заявою про призначення субсидії діяло Положення в редакції постанови КМУ №106 від 28.02.2015р. (в силі з 01.05.2015р.).
Так, відповідно до п.8 Положення (в редакції, чинній на день звернення з заявою - 28.05.2015р.) для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється, виходячи з отриманих особами доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб, інформацію про які зазначено у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, а для призначення субсидії на наступний період - доходів, відомості про які надаються ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, вищими навчальними закладами у порядку, визначеному пунктом 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово).
Відповідно до п.12 Положення субсидія призначається на основі річного доходу осіб за попередній календарний рік. За бажанням громадян субсидія призначається на основі середньомісячного (за шість місяців, що передують місяцю звернення) сукупного доходу осіб після подання довідок про доходи таких осіб за зазначений період за формами, затвердженими Мінсоцполітики.
Відповідно до п.13 Положення для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення; договір найму (оренди) житла (за наявності).
Зазначені заява та декларація можуть бути надіслані поштою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника (орендарі - за місцем проживання).
Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.
Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
У разі подання документів, передбачених цим пунктом, у неповному обсязі субсидія призначається за умови надходження протягом місяця з дня подання (відправлення) заяви усіх необхідних документів.
Рішення про призначення (непризначення) субсидії приймається протягом десяти днів після подання заяви та отримання відомостей, визначених абзацами восьмим - дванадцятим цього пункту.
Відповідно до п.20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним у подвійному розмірі за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Відповідно до п.20 Положення (в редакції, чинній на час складання акту перевірки - 12.01.2018р.) сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
З`ясувавши повно, всебічно та об`єктивно усі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані сторонами докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємозв`язку, проаналізувавши вищевикладені вимоги діючого законодавства, суд приходить до висновку про повну доведеність позовних вимог.
Суд встановив, що між сторонами виник спір щодо повернення надміру перерахованих відповідачці ОСОБА_1 коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг через свідоме подання нею недостовірних відомостей про свої доходи.
Вирішуючи справу в межах заявлених вимог, суд вважає встановленим та доведеним, що відповідачка ОСОБА_1 , звернувшись до позивача із заявою про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг свідомо подала недостовірні відомості про свої доходи, зокрема, задекларувала дохід у вигляді заробітної плати в меншому розмірі, ніж той, що фактично був нею отриманий. Подання вказаних відомостей вплинуло на визначення розміру субсидії і потягло надмірне перерахування відповідачу бюджетних коштів.
Вказані обставини підтверджуються сукупністю наданих доказів - заяви про призначення субсидії, декларації про доходи і витрати, рішеннями про призначення субсидії, довідкою про розмір заробітної плати за І та ІІ квартали 2014р., актом перевірки та розрахунком надміру перерахованих коштів, які суд вважає належними та допустимими доказами і приймає за основу при постановленні даного рішення.
При цьому, суд враховує, що зазначені обставини відповідачкою не спростовані, остання в судове засідання не прибула за невідомими причинами, хоча про час та місце судового розгляду повідомлялась належним чином, письмових заперечень проти позову з відповідними доказами не подала.
Таким чином, суд вважає необхідним стягнути з відповідачки на користь позивача надміру перераховану суму коштів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 305,64 грн., задовольнивши позовні вимоги повністю.
Згідно з ст.141 ЦПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн.
Керуючись ст.15,16 ЦК України, ст.1,2,9 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скріпленого газу, твердого та рідкого пічного побутового полива, затвердженим постановою КМУ №848 від 21.10.1995р. «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», ст. 2,4,5,12,13,76-82,89,141,259,263-265,280,282 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд.4б, ЄДРПОУ 37573817) надміру перераховані кошти субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 305 (триста п`ять) грн. 64 коп.??
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд.4б, ЄДРПОУ 37573817) понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн.?? 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду через Хортицький районний суд м.Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: М.В. Сидорова