
УХВАЛА
про зупинення провадження в адміністративній справі
28 січня 2020 року Справа № 580/4246/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Салабай М.В.,
представника позивача - Сизька Б.Б. (згідно з ордером),
розглядаючи в підготовчому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області, Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними дій,
УСТАНОВИВ:
28.12.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) про визнання протиправними дій Головного управління ДФС у Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235, код ЄДРПОУ 39392109) (далі - відповідач) зі складання акту від 14.06.2019 №364/23-00-13-0214/2457414984 «Про ненадання документів ОСОБА_1 ».
02.01.2020 суд відкрив провадження у справі та вирішив її розглянути правилами загального позовного провадження.
У підготовчому засіданні 28.01.2020 суд з`ясував, що наказ відповідача, на підставі якого вчинені спірні дії, та дії щодо проведення перевірки, в межах яких вчинені спірні у цій справі дії, є предметами судового оскарження в інших судових справах. Тому суд поставив на обговорення сторін питання можливості подальшого розгляду справи за відсутності фактів набрання законної сили рішенням суду щодо таких спорів.
Представник позивача повідомив про можливість об`єктивного розгляду цієї справи.
Заслухавши думку учасника справи, ознайомившись із долученими доказами, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі з огляду на таке.
З матеріалів справи суд з`ясував, що спірні дії відповідач вчинив у зв`язку з виконанням його наказу від 07.03.2019 №498 «Про проведення документальної планової невиїзної перевірки фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 ».
Згідно з пунктами 77.4 ст.77 Податкового кодексу України (далі - ПК України) право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
Відповідно до положень ст.79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Вона проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови вручення платнику податків (його представнику) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Згідно з вимогами пунктів 85.1-85.2 ст.85 ПК України забороняється витребування документів від платника податків будь-якими посадовими (службовими) особами контролюючих органів у випадках, не передбачених цим Кодексом.
Платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.
У разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акту в ньому вчиняється відповідний запис. (п.85.6 ст.85 ПК України)
Отже, обставини видачі наказу та вчинення відповідачем дій щодо проведення податкової перевірки, у т.ч. спірних дій взаємопов`язані. Законність підстав для проведення перевірки впливає на оцінку законності дій щодо витребування документів у платника та складання акту щодо їх ненадання.
Відповідно до ч.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Тому суд дійшов висновку, що правова оцінка суду з приводу оспорення наказу про проведення податкової планової невиїзної перевірки та дій з її вчинення буде обов`язковою для врахування судом у цій справі.
Згідно з даними ЄДРСР у провадженні Черкаського окружного адміністративного суду, окрім цієї, перебуває декілька справ між тими ж сторонами, пов`язаних одними спірними обставинами, що передували цьому спору:
№580/4071/19 - про визнання протиправними дій Головного управління ДФС у Черкаській області щодо зобов`язання ОСОБА_1 надати для перевірки первинні документи та письмові пояснення, оформлені листом від 07.06.2019 №1760723-00-13-0210 (головуючий суддя Гаращенко В.В.);
№580/2466/19 - про визнання протиправним і скасування наказу №498 від 07.03.2019 "Про проведення документальної планової невиїзної перевірки фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 " (головуюча суддя Руденко А.В.);
№580/170/20 - про визнання протиправними дій щодо включення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до плану-графіка проведення документальних планових перевірок суб`єктів господарювання на 2019 рік і дій щодо проведення з 27.05.2019 планової невиїзної документальної перевірки та складання за її результатами акту перевірки від 24.06.2019 № 361/23-00-13-0214/2457414984; визнання протиправним і скасування наказу від 07.03.2019 № 498 "Про проведення документальної планової невиїзної перевірки фізичної особи-платника податків ОСОБА_1 "(головуючий суддя Кульчицький С.О.).
Крім того, дії відповідача щодо зобов`язання позивача надати для перевірки первинні документи та письмові пояснення, оформлені листом від 27.05.2019 №16215/23-00-13-0210, які вчинялися під час податкової перевірки, якої стосується цей спір, були предметом судового розгляду в справі №580/2352/19, в якій наявна постанова від 17.12.2019 Шостого апеляційного адміністративного суду.
Зі вказаного переліку набрали законної сили рішення в справах №580/2466/19 та №580/2352/19. В інших рішення не прийняті.
Отже, зібрані докази не дозволяють встановити та належно оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду у цій справі.
Зважаючи, що спірні дії є результатом невиконання позивачем запиту, оформленого листом від 07.06.2019, що є предметом судового розгляду у справі №580/4071/19, до набрання законної сили судовим рішенням за наслідком вирішення такого спору вирішити цей спір об`єктивно та з дотриманням процесуальних принципів адміністративного судочинства, у т.ч. принципу офіційного з`ясування всіх обставин справи неможливо.
Об`єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України зумовлює обов`язок суду зупинити провадження до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Тому суд дійшов висновку зупинити провадження у справі на вказаний вище термін, а для судового контролю стану справи призначити чергове підготовче засідання для вирішення питання можливості поновити провадження та продовжити судовий розгляд справи.
Керуючись ст.ст.2-14, 78, 236, 295 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
1. Зупинити провадження у справі до часу набрання законної сили рішенням Черкаського окружного адміністративного суду за наслідком вирішення спору у справі №580/4071/19.
2. Підготовче засідання для вирішення питання можливості поновити провадження та продовжити судовий розгляд спору призначити на 15 квітня 2020 року о 15год. 00хв., яке відбудеться в залі Черкаського окружного адміністративного суду суддею Бабич А.М. одноособово за адресою: бульвар Шевченка, 117, м.Черкаси, 18002.
3. Викликати на призначене засідання сторін.
4. Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 15днів.
Суддя А.М. Бабич
Повний текст ухвали складений, проголошений та підписаний 28.01.2020.