Рішення № 87198438, 28.01.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2020
Номер справи
420/233/20
Номер документу
87198438
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/233/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна,83, м. Одеса, 65107) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ при проведенні перерахунку пенсії, який здійснено на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 №103, щодо зменшення з 01.01.2018 року основного розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення, а також відмови у виплаті призначеної пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії;

- зобов`язати ГУ ПФУ провести перерахунок та виплату з 01.01.2018 року пенсії (за вислугу років та по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років) з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії.

Позивач зазначив, що він звільнений з військової служби у запас та з 24.09.1997 року відповідно до Закону України Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон України №2262-ХІІ) призначено та виплачувалась пенсія за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення за вислугу років 34 роки військової служби.

У квітні 2018 року проведено перерахунок пенсії та здійснено виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018 року.

У травні 2018 року його викликали до ГУ ПФУ, де працівником відповідача запропоновано подати заяву про переведення його на пенсію по інвалідності, у зв`язку з чим пенсія має збільшитись порівняно з тою, яка підлягає виплаті. Довіряючи роз`ясненням представника державного органу з питань пенсійного забезпечення погодився та підписав відповідну заяву.

Під час звернення до ГУ ПФУ 29.11.2019 року йому стало відомо, що розмір пенсії становить не 90% (як він отримував), а 80% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії. Також стало відомо, що при проведенні перерахунку пенсії за вислугу років з 01.01.2018 відповідачем протиправно зменшено основний розмір пенсії з 90% на 70% врахованого грошового забезпечення.

24.12.2019 року ним подано до ГУ ПФУ заяву про виплату йому пенсії по інвалідності в розмірі за вислугу років, а саме в розмірі 90% грошового забезпечення, зазначивши, що ГУ ПФУ перераховано пенсію з 01.01.2018 року виходячи з розміру 70% грошового забезпечення, а з 29.05.2018 у зв`язку із переведенням на пенсію по інвалідності в розмірі 80% грошового забезпечення.

На думку позивача ГУ ПФУ при проведенні перерахунку пенсії мала бути застосована норма, що визначає максимальний розмір грошового забезпечення для призначення пенсії у відсотках, яка раніше була застосована для розрахунку та виплати йому пенсії. Внесені законами зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

Не погоджуючись із вказаними діями відповідача позивач звернувся до суду із вказаною позовною заявою.

Ухвалою суду від 13.01.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснити у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні відповідно до ст.263 КАС України (а.с.16-18).

Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву (а.с.27-28), в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі та зазначив, що після введення в дію постанови КМУ №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ГУ ПФУ здійснено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення та з урахуванням основного розміру пенсії вже в розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, що передбачено ст.13 Закону №2262-ХІІ в редакції на момент здійснення перерахунку. У 2018 році позивачу проведено перерахунок пенсії уже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок - станом на 01.01.2018. Зменшення максимального розміру пенсії з 90% на 70% грошового забезпечення право позивача не скасовано, тоді як обмеження максимального розміру пенсії було закладено і у ст.13 Закону України №2262-ХІІ. Отже, змінами не відбулось звуження права на пенсію та відсутній факт скасування чи звуження обсягу досягнутих прав за критеріями, зазначеними у рішенні Конституційного Суду України від 22.09.2005 №5-рп/2005. Після проведення перерахунку розмір пенсії ОСОБА_1 не зменшився, а навпаки збільшився. Обмеження максимального розміру пенсії свідчить про врахування законодавцем ст.17 Конституції України, згідно з якою забезпечення економічної безпеки є однією з найважливіших функцій держави та справою всього Українського народі. Крім того, Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії», також, констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового.

Представник відповідача вказав, що на підставі заяви від 29.05.2018 про переведення з одного виду пенсії на інший та витягу із акту огляду МСЕК від 23.05.2005 позивачу з 29.05.2018 призначено пенсію по інвалідності у розмірі 80% грошового забезпечення. Після надходження довідки №ЮО 91650 від 12.12.2018 про розмір грошового забезпечення з уточненим посадовим окладом позивачу проведено перерахунок пенсії по інвалідності з 01.01.2018 у розмірі 80% грошового забезпечення. На дату призначення позивачу пенсії по інвалідності розмір пенсії за вислугу років згідно зі ст.13 Закону №2262 не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, у зв`язку з чим розмір пенсії позивача по інвалідності (80%) є більшим ніж розмір пенсії за вислугу років (70%), що автоматично виключає застосування до позивача положень ст.23 Закону №2262.

Таким чином, позивач отримуючи з 29.05.2018 пенсію по інвалідності в розмірі 80% грошового забезпечення, 23.12.2019 звернувся із заявою до ГУ ПФУ про перерахунок пенсії з урахуванням 90% процентів без посилань на ст.23 Закону №2262, при цьому в даній заяві позивач зазначає про безпідставність застосування до розміру його пенсії показника 80%, не беручи до уваги той факт, що ст.21 Закону №2262 встановлює саме такий розмір 80% - для осіб з інвалідністю ІІ групи.

На думку представника відповідача, позивач отримує пенсійні виплати, сума яких не зменшувалась, право на перерахунок пенсії реалізовано. Таким чином, перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій ГУ ПФУ відсутні.

Справа розглянута у письмовому провадженні.

Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу 36 років у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.

11.04.2018 року на умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії склав 70% грошового забезпечення (вислуга років 36) у розмірі 1059,00 грн, з урахуванням доплати 12573,75 грн (а.с.8).

29.05.2018 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про переведення його на пенсію по інвалідності. З 29.05.2018 року позивача переведено на пенсію по інвалідності, розмір якої становить 80% відповідних сум грошового забезпечення. Позивач був переведений на пенсію по інвалідності з 29.05.2018 року (а.с.32-34).

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення йому розміру пенсії з 90% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії, та невиплати 90% грошового забезпечення при виплаті пенсії по інвалідності (виплачувалось 80%) позивач звернувся до суду.

Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. При цьому суд виходить з наступного.

Позивачу пенсія за вислугу років у розмірі 90 % грошового забезпечення призначена з підстав, на умовах та у розмірі встановлених статтями 12,13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за цим Законом).

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України №2262-ХІІ (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно зі ст. 63 Закону України №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 року (далі Закон України №3668-VI), який набрав чинності з 01.10.2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України №1166-VII, який набрав чинності з 01.05.2014 року, до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ внесено зміни та відповідно цифри « 90» замінено цифрами « 80» та цифри « 80» замінено цифрами « 70».

Вказаними законами не змінені положення ст. 63 Закону №2262-ХІІ, якою встановлені підстави та порядок перерахунку пенсії військовослужбовцям, у зв`язку з чим доводи позивача є обґрунтованими.

Верховний Суд в постанові від 04.02.2019 року по справі №240/5401/18 зазначив обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права:

а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ;

б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач;

в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року на підставі Постанови КМУ №103 у зв`язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.

Частиною 3 ст.291 КАС України встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Правові висновки Верховного Суду в постанові від 04.02.2019 року по зразковій справі №240/5401/18 полягають у наступному.

Ст.13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до ст.63Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Постанова КМУ №45 і Постанова КМУ №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VI та Законом №1166-VII зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв`язку з прийняттям Закону№3668-VI та Закону №1166-VII не зазнала.

З урахуванням викладеного, Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до ст.63Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч.2 ст.13 Закону №2262-ХІІ , яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Велика Палата Верховного Суду, залишаючи без змін постанову від 04.02.2019 року Верховного Суду по зразковій справі №240/5401/18, в постанові від 16.10.2019 року зазначила, що погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову та підтримує висновок про те, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що у відповідача не було підстав для зменшення з 01.01.2018 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення.

Проте позивач не оскаржив вказані дії відповідача, в скористався своїм правом на перехід на інший від пенсії - пенсії по інвалідності, розмір якої складає 80% грошового забезпечення та таким чином позивач отримував пенсію з часу переходу на пенсію по інвалідності 80% грошового забезпечення.

Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно ч. 3 ст.45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Таким чином, ГУ ПФУ у зв`язку з поданням ОСОБА_1 заяви про переведення на інший вид пенсії, переведено позивача з 29.05.2018 року на бажаний вид пенсії та призначено згідно із Законом України №2262-ХІІ пенсію по інвалідності з 29.05.2018 року довічно у розмірі 80%.

Пунктом "а" ч.1 ст.21 Закону України №2262-ХІІ передбачено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в таких розмірах: а) інвалідам війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим інвалідам I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).

Керуючись приписами вказаної норми, ГУ ПФУ призначив позивачу пенсію по інвалідності у розмірі 80% від відповідних сум грошового забезпечення як інваліду ІІ групи (а.с.34).

Враховуючи викладене суд не приймає до уваги доводи позивача, що йому неправомірно з 29.05.2018 року (дата заяви на перехід на пенсію по інвалідності) не виплачується 90% грошового забезпечення, оскільки Законом України №2262-ХІІ чітко визначений розмір пенсії по інвалідності інвалідам II групи - 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно зі змістом позову та відзиву на позов позивач на даний час отримує пенсію по інвалідності, на інший вид пенсії не переходив, відповідно відсутні підстави для зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 29.05.2018 року виходячи з розміру 90% грошового забезпечення, оскільки вказаний розмір сум відсотків грошового забезпечення стосуються пенсії за вислугу років, а не пенсії по інвалідності.

Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення з 01.01.2018 року основного розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення, а також відмови у виплаті призначеної пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років в розмірі 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії та зобов`язання провести перерахунок та виплату з 01.01.2018 року пенсії (за вислугу років та по інвалідності в розмірі пенсії за вислугу років) з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 90% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії підлягають частковому задоволення шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення з 01.01.2018 року по 29.05.2018 року основного розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення та зобов`язання відповідача провести нарахування позивачу з 01.01.2018 року по 29.05.2018 року у розмірі 90% грошового забезпечення та виплатити різницю між нарахованою та виплаченою пенсією.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна,83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.01.2018 року по 29.05.2018 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести нарахування ОСОБА_1 з 01.01.2018 року по 29.05.2018 року пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення та виплатити різницю між нарахованою та виплаченою пенсією.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва

.