Рішення № 87197807, 27.01.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2020
Номер справи
400/3617/19
Номер документу
87197807
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2020 р. № 400/3617/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Марича Є.В., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:1. ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 2. ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 3. ОСОБА_3 , АДРЕСА_1 4. ОСОБА_4 , АДРЕСА_1 5. ОСОБА_5 , АДРЕСА_1 6 . ОСОБА_6 , АДРЕСА_1

до відповідача:Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, пр. Миру, 34,Миколаїв,54034

треті особи:Фермерське господарство "АМІНА", вул. Шкільна, 7,Полтавка,Первомайський район, Миколаївська область,55264

про:визнання відмов від 27.09.19 р. протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (далі-позивачі) звернулися до суду з позовом до головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, в якому просять визнати протиправними відмови відповідача у затверджені проектів землеустрою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 щодо відведення у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які розташовані в межах території Степківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, викладених у листах від 27.09.2019 р. №97-14.022-427/60/19, №97-140.22-432/60/19, № 97-14-0.22-423/60/19, №97-14.022-428/60/19, №97-14.022-424/60/19, №97-14.022-434, №97-14.022-430/60/19/60/19; зобов`язати відповідача затвердити позивачам проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення в межах території Степківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, за участю третьої особи - фермерське господарство "Аміна".

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що спірними листами відповідач протиправно, всупереч ст. 186-1 Земельного кодексу України, відмовив їм у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність, з підстав не зазначення позивачами у пояснювальних записках інформації щодо віднесення запроектованої до відведення земельної ділянки до земель природоохоронного призначення, розташування на території чи в межах об`єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги, віднесення до земель лісогосподарського призначення та водного фонду.

Ухвалою від 30.10.2019 р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки відмови позивачам у затвердженні проектів землеустрою, викладені у спірних листах, є правомірними. А також відповідач зазначив, що отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про наданні її у власність.

Від позивачів надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої вони заперечили твердження відповідача у відзиві, надали додаткові пояснення та підтримали позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Інших заяв і клопотань учасники справи суду не подавали.

Інших процесуальних дій у справі судом не вчинялось.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.12.2018 р. у справі №1440/2393/18, відповідачем винесено накази про надання позивачам дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земель сільськогосподарського призначення.

На підставі наказів про надання дозволів на розроблення документації іх землеустрою, на замовлення позивачів було виготовлено проект землеустрою, який відповідно до ст. 186-1 Земельного кодексу України пройшов обов`язкове погодження з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

23.07.2019 р. позивачі звернулись до відповідача із заявами разом із проектом землеустрою, в яких просили затвердити проект.

На вищезазначені заяви відповідачем було надіслано листи, в яких зазначено, що серед долучених матеріалів відсутній документ, що підтверджує реєстрацію статуту фермерського господарства в новій редакції, а також зазначено, що копія Державного акта на право постійного користування земельною ділянкою не засвідчена згідно Закону України «Про нотаріат».

Після усунення вищезазначених недоліків, позивачі повторно звернулись до відповідача із заявами про затвердження проекту землеустрою.

Однак, відповідач відмовив у затвердженні проектів землеустрою спірними листами, в яких зазначив, що позивачам в пояснювальних записках необхідно доповнити інформацію щодо віднесення запроектованої до відведення земельної ділянки до земель природного-заповідного призначення.

Відповідно до ч. 8,9 ст. 118 Земельного Кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Частинами 6-8 ст. 186-1Земельного кодексу України визначено, що підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати:

додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій";

надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями;

проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.

У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).

Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунуто недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.

Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.

Оскільки у листах відповідача від 2709.2019 не зазначено недоліки проекту та не встановлено час на їх усунення, то відповідач міг відмовити тільки з підстав невідповідності проекту землеустрою вимогам закону.

Відмова не містить жодних посилань на порушення проекту яким-небудь нормам закону.

Тому відмова відповідача у затвердженні проекту землеустрою є протиправною, а належним способом за захисту, необхідним для поновлення прав є саме зобов`язання Головного управління Держгеокадастру затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.03.2019 у справі № 1640/2594/18.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судовий збір позивачами сплачено по 768,40 грн, а позивачем ОСОБА_2 в сумі 1536,80 грн., що підтверджується платіжними дорученнями №0.0.1500672198.1, 0.0.1500690467.1, 0.0.1500679760.1, 0.0.1500687237.1, 0.0.1500684136.1, 0.0.1500675861.1 (а. с. 4), який підлягає присудженню позивачам за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОПП НОМЕР_1 ) , ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_3 ) ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_4 ) ОСОБА_5 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_5 ) ОСОБА_6 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_6 ) до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34,Миколаїв,54034 ідентифікаційний код 39825404) задовольнити.

2. Визнати протиправними відмови Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) у затверджені проектів землеустрою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_5 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ), ОСОБА_6 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) щодо відведення у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які розташовані в межах території Степківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, викладених у листах від 27.09.2019 р. №97-14.022-427/60/19, №97-140.22-432/60/19, № 97-14-0.22-423/60/19, №97-14.022-428/60/19, №97-14.022-424/60/19, №97-14.022-434, №97-14.022-430/60/19/60/19.

3. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) затвердити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 4,4248 га, яка розташована в межах території Степківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.

4. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) затвердити ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 3,8561 га, яка розташована в межах території Степківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.

5. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) затвердити ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 2,2642 га, яка розташована в межах території Степківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.

6. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) затвердити ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 4,9349 га, яка розташована в межах території Степківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.

7. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) затвердити ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 6,1203 га, яка розташована в межах території Степківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.

8. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) затвердити ОСОБА_5 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 6,1203 га, яка розташована в межах території Степківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.

9. Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) затвердити ОСОБА_6 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 6,1203 га, яка розташована в межах території Степківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.

10. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 768,40 грн.

11. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) на користь ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 1536,80 грн.

12. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) на користь ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір в сумі 768,40 грн.

13. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) на користь ОСОБА_5 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) судовий збір в сумі 768,40 грн.

14. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) на користь ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір в сумі 768,40 грн.

15. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404) на користь ОСОБА_6 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) судовий збір в сумі 768,40 грн.

16. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Є. В. Марич