Рішення № 87197699, 27.01.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2020
Номер справи
1.380.2019.006486
Номер документу
87197699
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№1.380.2019.006486

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бердихівської сільської ради Яворівського району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

Позивач звернулася з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача від 02.10.2019 року (вх.№312) про надання їй у власність земельної ділянки в межах норм безоплатної приватизації площею 0,04 га по АДРЕСА_1 , яка перебуває в її користуванні, для ведення садівництва;

- зобов`язати відповідача надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,04 га по вул . АДРЕСА_1 , яка перебуває в її користуванні, для ведення садівництва.

Посилається на те, що 02.10.2019 року звернулася до відповідача із заявою про надання їй у власність в межах норм безоплатної приватизації земельної ділянки площею 0,04 га по АДРЕСА_1 , яка перебуває в її користуванні, для ведення садівництва. Проте з отриманого листа від відповідача №565 від 22.10.2019 року позивачу стало відомо, що рішення Бердихівської сільської ради «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва гр. ОСОБА_1 .» на 33 сесії сільської ради від 07.10.2019 року не прийнято, оскільки проект рішення не набрав достатньої кількості голосів, необхідних для прийняття такого рішення. Така бездіяльність відповідача, на думку позивача, є порушенням норм ст.ст.118, 122 Земельного кодексу України, в силу яких сільська рада зобов`язана була розглянути заяву позивача та прийняти одне з рішень - або надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, або ж відмовити у його наданні з підстав, визначених законодавством. Однак жодного рішення по суті заяви відповідач не приймав, що і зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що заява позивача про передачу їй у власність земельної ділянки в межах норм безоплатної приватизації площею 0,04 га по АДРЕСА_1 , що належала її матері ОСОБА_2 , для ведення садівництва була включена в порядок денний 33 сесії Бердихівської сільської ради від 07.10.2019 року. Проте депутати не підтримали проект рішення з цього питання - «за» було нуль голосів, а 9 «утримались». Вказане свідчить про те, що відповідач діяв у межах своїх повноважень та жодної бездіяльності не допускав. Стосовно вимоги про зобов`язання вчинити дії звернув увагу, що сільська рада має дискреційні повноваження щодо прийняття рішення про затвердження або про відмову у затвердженні проекту землеустрою, при цьому суди не можуть перебирати на себе дискреційні повноваження органу місцевого самоврядування. Просить відмовити в задоволенні позову повністю.

Ухвалою судді від 19.12.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами 16.01.2020 року, на підставі п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України. Однак у зв`язку із тим, що в період з 16.01.2020 року по 24.01.2020 року згідно наказу № 39-К/ТМ від 13.01.2020 року суддя перебував у відпустці, справа розглядається 27.01.2020 року.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

02.10.2019 року позивач звернулася до Бердихівської сільської ради Яворівського району Львівської області із заявою, в якій просила надати їй у власність в межах норм безоплатної приватизації земельну ділянку площею 0,04 га по АДРЕСА_1 , що перебуває в її користуванні, для ведення садівництва. До вказаної заяви позивач додала план відповідної земельної ділянки.

На вищевказане звернення позивач отримала лист №565 від 22.10.2019 року, в якому відповідач повідомив, що вказане питання було предметом розгляду 33 сесії 7 скликання Бердихівської сільської ради 07.10.2019 року, однак рішення по суті прийнято не було у зв`язку з тим, що не набрало необхідної кількості голосів.

Відповідно до витягу з протоколу 33 сесії 7 скликання Бердихівської сільської ради від 07.10.2019 року щодо питання порядку денного, зокрема 65. «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва гр. ОСОБА_1 » вирішено: Рішення не прийнято. Голосували «за» - 0 чоловік, «проти» - 0 чоловік, «утрималось» - 9 чоловік.

Бездіяльність Бердихівської сільської ради щодо неприйняття рішення за заявою позивача від 02.10.2019 року (вх.№312) і стала підставою для звернення позивача до суду за захистом своїх прав.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Відповідно до ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Порядок набуття та реалізації права на землю громадянами та юридичними особами встановлений у главі 19 Земельного кодексу України.

Так, відповідно до ч.1-2 ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно ч.3 цієї ж статті, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

Згідно ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частинами 9-11 наведеної статті передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Згідно з ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Пунктом 34 ч.1 ст.26 вищезгаданого Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до ч.ч.1, 5 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що розроблений проект землеустрою підлягає погодженню та затвердженню відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування. У разі прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність одночасно вирішується питання про надання земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством передбачено, що рішення про затвердження проекту землеустрою або відмову у його затвердженні орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною у постановах Верховного Суду від 27.02.2018 року у справі №545/808/17 та від 19.06.2018 року у справі №816/1920/17.

Суд встановив, що Бердихівська сільська рада листом №565 від 22.10.2019 року повідомила позивача про розгляд її заяви від 02.10.2019 року (вх.№312). В такому вказано, що на 33 сесії сільської ради 07.10.2019 року розглянуто питання порядку денного, зокрема 65. «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення садівництва гр. ОСОБА_1 ». Однак за результатами голосування депутатів сільської ради проект рішення не набрав достатньої кількості голосів, а отже, рішення не було прийняте.

Суд враховує, що нормами Земельного кодексу України чітко визначені підстави, порядок, строки, процедура надання відповідачем дозволу зацікавленим особам на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, а також чітко визначені порядок, строки, відповідна процедура та підстави для відмови у наданні такого дозволу, а так само і форма прийнятих відповідних рішень.

Як вже зазначалось вище, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Таким чином, суд вважає, що лист №565 від 22.10.2019 року, яким Бердихівська сільська рада повідомила позивача про розгляд заяви від 02.10.2019 року (вх.№312), не може вважатися рішенням про мотивовану відмову про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та відповідачем не приймалось рішення по суті заявленого клопотання позивача.

Позиція відповідача, яка полягає у неможливості прийняти рішення по суті поданої позивачем заяви, з підстав відсутності більшості голосів депутатів сільської ради, є неправомірною та суперечить дискреційним повноваженням Бердихівської сільської ради, які в силу вимог закону щодо допустимої поведінки зобов`язують орган місцевого самоврядування прийняти одне із законних рішень за наслідком розгляду відповідних заяв.

Суд звертає увагу, що відсутність належним чином оформленого рішення Бердихівської сільської ради про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для садівництва після спливу встановленого законом місячного строку розгляду заяви позивача свідчить про те, що орган місцевого самоврядування не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.

Отже, зазначені факти свідчать, що уповноважений орган, Бердихівська сільська рада, у місячний строк не надала ані дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, ані мотивованої відмови у наданні такого дозволу відповідно до вимог ч.7 ст.118 Земельного кодексу України, а відтак мала місце бездіяльність відповідача, що порушує права та інтереси позивача у цій справі.

Аналогічна правова позиція у спірних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду від 17.12.2018 року у справі №509/4156/15-а, від 21.12.2018 року у справі №808/2498/17.

Втім, відсутні підстави для зобов`язання відповідача надати позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,04 га по вул . АДРЕСА_1 , яка перебуває в її користуванні, для ведення садівництва, оскільки адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим у ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не повинен втручатись у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог прав осіб, що звертаються до суб`єктів владних повноважень, без порушень принципу розподілу влади.

Надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, відповідно до ст.122 Земельного кодексу України, відноситься до виключних повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів.

Згідно ч.ч.3, 4 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Враховуючи викладене, з метою ефективного захисту прав позивача та забезпечення реального виконання рішення суду, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 02.10.2019 року (вх.№312) про надання їй у власність земельної ділянки в межах норм безоплатної приватизації площею 0,04 га по АДРЕСА_1 , яка перебуває в її користуванні, для ведення садівництва.

При цьому, при повторному розгляді заяви відповідачем в обов`язковому порядку повинні бути враховані висновки цього судового рішення, зокрема щодо підстав визнання протиправною бездіяльності Бердихівської сільської ради.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі досліджених доказів та встановлених на їх підставі обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Щодо судових витрат, то відповідно до вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, враховуючи зміст задоволених позовних вимог, такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в :

позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Бердихівської сільської ради Яворівського району Львівської області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 02.10.2019 року (вх.№312) про надання їй у власність земельної ділянки в межах норм безоплатної приватизації площею 0,04 га по АДРЕСА_1 , яка перебуває в її користуванні, для ведення садівництва.

Зобов`язати Бердихівську сільську раду Яворівського району Львівської області (місцезаходження: село Бердихів, Яворівський район, Львівська область, 81064; код ЄДРПОУ: 04373324) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) від 02.10.2019 року (вх.№312) про надання їй у власність земельної ділянки в межах норм безоплатної приватизації площею 0,04 га по АДРЕСА_1 , яка перебуває в її користуванні, для ведення садівництва, з урахуванням наданої у рішенні правової оцінки суду щодо підстав визнання протиправною бездіяльності Бердихівської сільської ради Яворівського району Львівської області.

У задоволенні позовної вимоги про зобов`язання Бердихівської сільської ради Яворівського району Львівської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 0,04 га по АДРЕСА_1 , яка перебуває в її користуванні, для ведення садівництва - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бердихівської сільської ради Яворівського району Львівської області (місцезаходження: село Бердихів, Яворівський район, Львівська область, 81064; код ЄДРПОУ: 04373324) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.