
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/2982/19
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бобринецької міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Бобринецької міської ради, в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) для індивідуального садівництва на території Бобринецької міської ради, (за межами населеного пункту);
- зобов`язати відповідача розглянути на черговій або позачерговій сесії проект землеустрою та надати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0613 га (кадастровий номер 3520810100:02:001:51213), яка знаходиться за адресою Кіровоградська область Бобринецький район Бобринецька міська рада.
Позивач, в обґрунтування заявлених вимог зазначив, що звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, але відповіді протягом строку, встановленого Земельним кодексом, не отримав. Тому, відповідно до принципу мовчазної згоди, позивач розробив проект землеустрою, здійснивши відповідні дії. Проте, в подальшому 12 листопада 2019 року Бобринецька міська рада надіслала позивачу лист-відповідь на звернення від 10 вересня 2019 року № Т-384, в якому повідомила, що відповідно протоколу № 59 постійної депутатської комісії з питань депутатської діяльності, земельних відносин, житлово-комунального господарства та законності провела засідання від 24 січня 2019 року, в результаті якого вирішила дане звернення розглянути та провести голосування, згідно якого дана комісія не погодила винесення даного проекту рішення на розгляд сесії міської ради, позбавивши тим самим Бобринецьку міську раду колегіально розглянути питання ОСОБА_1 на черговому засіданні сесії міської ради. Позивач вважає дані дії протиправними та просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду 27 листопада 2019 року відкрито провадження по справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження та встановлено відповідачеві строк для подання до суду відзиву на позовну заяву (а.с.1).
Відповідачем до суду відзив на позовну заяву не надано.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
В серпні 2018 року ОСОБА_1 подано заяву до Бобринецької міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки розміром 0,1200 га для ведення індивідуального садівництва на території Бобринецької міської ради з проханням повторно розглянути заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із сформованої земельної ділянки кадастровий номер 3520810100:02:001:7092 площею 0,6175 га земель запасу комунальної власності категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам розміром 0,1200 га для ведення індивідуального садівництва на території Бобринецької міської ради, до цього клопотання мною було додано: Графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки та документ, що підтверджує громадянство України (паспорт громадянина України).
17.03.2019 позивач повторно звернувся до відповідача з заявою, в якій просив повторно розглянути заяву про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою (а.с. 20).
В зв`язку, з неотриманням у встановлений Земельним кодексом України строк, діючи за принципом мовчазної згоди, позивачем замовлено розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
16 квітня 2019 року між приватним підприємством «Альфа -Землепроект» (виконавець) та ОСОБА_1 (замовник) укладено договір №2019/188-МЗ на проведення проектно-вишукувальних робіт з розробкою науково-технічної продукції (а.с.23-24).
Даний проект був зданий на погодження. Відповідно до висновку від 08.07.2019 № 687-6226/81-19 Головним управлінням Держгеокадастру у Івано-Франківській області зазначено про необхідність проведення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації. Також, вказано про те, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 для індивідуального садівництва (01.05) відповідає вимогам земельного законодавства та прийнятими відповідно до нього нормативно-правовим актам. Проект землеустрою погоджено (а.с.53)
Відповідно до висновку державної експертизи землевпорядної документації від 03.09.2019 № 676, наданого Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області, об`єкт державної землевпорядної експертизи підготовлений згідно вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, позитивно оцінений та погоджений (а.с.54-55).
03 червня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Бобринецького міського голови з заявою погодити межі земельної ділянки за кадастровим номером 3520810100:02:001, яка знаходиться за адресою Кіровоградська область Бобринецький район Бобринецька міська рада площею 0,0613 га та до зави додав Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (а.с.59).
10 вересня 2019 року було отримано Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку про державну реєстрацію земельної ділянки 09.09.2019 (а.с.62-64).
10 вересня 2019 року позивач звернувся до Бобринецької міської ради щодо прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (а.с.60).
Листом від 12.11.2019 № Т-384, за підписом міського голови Бобринецької міської ради позивачу було відмовлено в задоволенні заяви. В листі зазначено, що відповідно протоколу №59 постійної депутатської комісії з питань депутатської діяльності, земельних відносин, житлово-комунального господарства та законності провела засідання від 24 січня 2019 року, в результаті якого вирішила: ОСОБА_1 , про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) для індивідуального садівництва, за кадастровим номером 3520810100:02:001:5213, загальною площею 0,0613 га, на території Бобринецької міської ради, дане звернення було розглянуто та проведене голосування: «за» - 1, «проти» - 4, «утримались» - 1, що свідчить про те що дана комісія не погодила винесення даного проекту рішення на розгляд сесії міської ради.
Виходячи з вище зазначеного Бобринецька міська рада позбавлена можливості у зв язку з не прийнятим рішенням комісії, колегіально розглянути питання на черговому засіданні сесії міської ради. (а.с. 61).
Не погоджуючись з даними діями відповідача, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір, суд виходив з того, що порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами регламентований главою 19 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України).
Відповідно до частин 1, 2 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно з частинами 3, 4, 5 статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання.
Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульовано статтею 118 ЗК України.
Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 статті 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Відповідно до частини 9 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Частиною 10 статті 118 ЗК України унормовано, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Повноваження органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування передбачені статтею 122 ЗК України.
Згідно з частиною 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: 34) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Частинами 1 та 5 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Згідно з частиною 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
У відповідності до ч.15 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Відповідно до ч.1 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Згідно з ч.4 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Аналізуючи вищезазначені норми законодавства, суд приходить до висновку, що постійною депутатською комісією Бобринецької міської ради протиправно прийнято рішення, оформлене протоколом № 59, про непогодження винесення на розгляд сесії міської ради питання затвердження проекту землеустрою та надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки. Оскільки, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відтак, суд зазначає, що позовна вимога про зобов`язання відповідача розглянути на черговій або позачерговій сесії проект землеустрою про надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,0613 га (кадастровий номер 3520810100:02:001:51213), яка знаходиться за адресою Кіровоградська область Бобринецький район Бобринецька міська рада, підлягає задоволенню.
В частині вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність (шляхом безоплатної передачі) для індивідуального садівництва на території Бобринецької міської ради, (за межами населеного пункту) та зобов`язання Бобринецької міської ради затвердити проект землеустрою, суд вважає за необхідне відмовити. Оскільки зазначене питання, ще не перебувало на розгляді сесії Бобринецької міської ради та не було прийнято відповідного рішення. Тому, суд вважає, що дані позовні вимоги являються передчасними.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Враховуючи зазначене вище, а також те, що відповідачем по справі не надано відзиву на позовну заяву та норму ч. 4 ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, де зазначено, що неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. За даних обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а адміністративний позов таким, що підлягає до задоволення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню в частині зобов`язання відповідача розглянути на черговій або позачерговій сесії проект землеустрою щодо надання у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0613 га (кадастровий номер 3520810100:02:001:51213), яка знаходиться за адресою Кіровоградська область Бобринецький район Бобринецька міська рада.
Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору..
Таким чином, суд присуджує на користь позивача здійснені, документально підтверджені, витрати по сплаті судового збору у розмірі 768,4 грн. з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (а.с.2).
Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В и р і ш и в
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Бобринецької міської ради (вул. Незалежності, 80, м.Бобринець, Кіровоградська область, 27200, код ЄДРПОУ 04055239) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов`язати Бобринецьку міську раду розглянути на черговій або позачерговій сесії проект землеустрою щодо надання у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0613 га (кадастровий номер 3520810100:02:001:51213), яка знаходиться за адресою Кіровоградська область Бобринецький район Бобринецька міська рада.
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Присудити на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Бобринецької міської ради судовий збір у сумі 768,4 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула