
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
15.01.2020Справа № 910/11645/19Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О. при секретарі судового засідання Макарчук С.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Фермерського господарства "Колос", Фермерського господарства "Скорпіон-08" до Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕМ-ТРАНС» про визнання неправомірними дій, за участю представників позивача-1 - Білоголовської Л.А., довіреність № б/н від 24.09.19 року, позивача-2 - Білоголовської Л.А., довіреність № б/н від 24.09.19 року, відповідача - Поліщук Ю.В., довіреність № Ц/6-63/273-18 від 28.12.18 року, третьої особи - не з`явився,
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2019 року позивачі звернулися до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача про визнання неправомірними дій відповідача по запровадженню послуги з подачі й забирання вагонів та контейнерів для навантаження або вивантаження на молодіяльні вантажні станції, для виконання комерційних операцій, а також роботи пов`язані з прийманням, видачею, навантаженням і вивантаженням та встановлення за неї плати в розмірі 170,38 грн. без ПДВ; про скасування з моменту прийняття рішення правління АТ "Укрзалізниця" №Ц-64/101 від 18.12.2018 року щодо встановлення послуги з подачі й забирання вагонів та контейнерів для навантаження або вивантаження на молодіяльні вантажні станції, для виконання комерційних операцій, а також роботи пов`язані з прийманням, видачею, навантаженням і вивантаженням; та про скасування наказу АТ "Укрзалізниця" №22 від 09.01.2019 року, яким зазначена послуга була введена в дію, на підставі ст.ст. 6, 8, 10 ЗУ "Про природні монополії".
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.09.2019 року відкрито провадження у справі, вирішено розглядати її за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 23.10.2019 року.
27.09.2019 року від позивачів до суду надійшло клопотання про витребування доказів у відповідача, а саме: інформацію про суми нарахованого додаткового збору «за подачу й забирання вагонів та контейнерів для навантаження або вивантаження на малодіяльні вантажні станції, для виконання комерційних операцій, а також роботи пов`язані з прийманням, видачею, навантаженням і вивантаженням» (окремо по кожному вагону) за надання послуг по наступних вагонах, які були відправлені ФГ «Колос» зі станції Закомельська Південної залізниці згідно означеного позивачами у клопотанні переліку.
15.10.2019 року представниками позивачів через канцелярію суду було надано клопотання про залучення до участі в справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕМ-ТРАНС».
16.10.2019 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що позивачами не доведено порушення їх права відповідачем.
22.10.2019 року відповідачем через канцелярію суду надано заперечення проти заяви про залучення третьої особи.
23.10.2019 року від позивачів до суду надійшла відповідь на відзив на відповідача.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.10.2019 року залучено до участі в справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕМ-ТРАНС».
11.11.2019 року відповідачем через канцелярію суду надано письмові заперечення по справі.
11.11.2019 року відповідачем через канцелярію суду надано письмові заперечення проти клопотання про витребування доказів.
13.11.2019 року третьою особою через канцелярію суду надано письмові пояснення по справі.
13.11.2019 року в судовому засіданні було розглянуте клопотання позивачів про витребування доказів, що надійшло до суду 27.09.2019 року.
За змістом п. 2 ч. 2 ст. 81 ГПК України у клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати.
Разом із тим, позивачами не обґрунтовано того, які саме обставини у даній справі, що входять до предмету її доказування може підтвердити інформація, про витребування якої просили позивачі, а тому у задоволенні клопотання позивачів про витребування доказів судом відмовлено.
13.11.2019 року в судовому засіданні оголошено перерву на 04.12.2019 року.
02.12.2019 року від позивачів до суду надійшла заява з поясненнями по суті справи.
04.12.2019 року відповідачем через канцелярію суду надано додаткові пояснення по справі.
04.12.2019 року в судовому засіданні оголошено перерву на 11.12.2019 року.
11.12.2019 позивачами через канцелярію суду надано заяву з поясненнями по суті справи.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.12.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 15.01.2020 року.
15.01.2020 року третя особа в судове засідання не з`явилася, про розгляд даної справи судом повідомлена належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправленя.
Заслухавши пояснення представників позивачів, відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Предметом позову є вимога позивачів про визнання неправомірними дій відповідача по запровадженню послуги з подачі й забирання вагонів та контейнерів для навантаження або вивантаження на молодіяльні вантажні станції, для виконання комерційних операцій, а також роботи пов`язані з прийманням, видачею, навантаженням і вивантаженням та встановлення за неї плати в розмірі 170,38 грн. без ПДВ; про скасування з моменту прийняття рішення правління АТ "Укрзалізниця" №Ц-64/101 від 18.12.2018 року щодо встановлення послуги з подачі й забирання вагонів та контейнерів для навантаження або вивантаження на молодіяльні вантажні станції, для виконання комерційних операцій, а також роботи пов`язані з прийманням, видачею, навантаженням і вивантаженням; та про скасування наказу АТ "Укрзалізниця" №22 від 09.01.2019 року, яким зазначена послуга була введена в дію.
В обґрунтування позову позивачі посилаються на те, що відповідач є природним монополістом на ринку перевезення вантажів залізничним транспортом в Україні. Відповідач з власної ініціативи визначив перелік станцій, які визнав «малодіяльними» та ввів по цих станціях нову послугу з подачі й забирання вагонів та контейнерів для навантаження або вивантаження на молодіяльні вантажні станції, для виконання комерційних операцій, а також роботи пов`язані з прийманням, видачею, навантаженням і вивантаженням та встановив за неї нічим не обґрунтований тариф в розмірі 170,38 грн. без ПДВ, чим перевищив свої повноваження, що призводить до зайвих витрат позивачів.
Судом встановлено, що 07.02.2018 року між Акціонерним товариством «Укрзалізниця» (перевізник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕМ-ТРАНС» (замовник, третя особа) укладено договір №07415/ЦТЛ-2018 про надання послуг (далі - договір), за яким (п. 1.1. договору) предметом цього договору є здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, та інших послуг, пов`язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у вагонах перевізника, вагонах залізниць інших держав та/або вагонах замовника і проведення розрахунків за ці послуги. Крім того, обов`язком перевізника є, зокрема, надавати додаткові послуги, пов`язані з перевезенням вантажів, перелік яких зазначається в додатках до цього договору.
Відповідно до п. 3.5. договору №07415/ЦТЛ-2018 розмір плати за додаткові послуги, які виконуються за вільними тарифами, перелік яких наведений у додатках до цього договору, визначається перевізником.
За умовами п. 9.1. договору №07415/ЦТЛ-2018 у разі прийняття нормативних актів, які змінюють умови надання послуг з перевезення вантажів та порядок їх сплати і т.ін., сторони зобов`язані привести договір у відповідність до таких нормативних актів шляхом внесення необхідних доповнень і змін до цього договору.
Згідно п. 9.2. договору №07415/ЦТЛ-2018 зміни й доповнення до цього договору оформлюються у письмовій формі, підписуються сторонами і стають невід`ємною частиною договору після підписання, якщо інше не передбачено цим договором. В односторонньому порядку перевізник має право внести зміни до додатків 1, 2, 3 цього договору або в інших випадках передбачених договором.
Рішенням правління АТ "Укрзалізниця" №Ц-64/101 від 18.12.2018 року було встановлено послугу з подачі й забирання вагонів та контейнерів для навантаження або вивантаження на молодіяльні вантажні станції, для виконання комерційних операцій, а також роботи пов`язані з прийманням, видачею, навантаженням і вивантаженням та встановлено за неї плату в розмірі 170,38 грн. без ПДВ.
Наказом АТ "Укрзалізниця" №22 від 09.01.2019 року, послуга з подачі й забирання вагонів та контейнерів для навантаження або вивантаження на молодіяльні вантажні станції, для виконання комерційних операцій, а також роботи пов`язані з прийманням, видачею, навантаженням і вивантаженням була введена в дію.
29.01.2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕМ-ТРАНС» (експедитор) та Фермерським господарством "Колос" (клієнт) укладено договір № 2901 на транспортно-експедиційне обслуговування (далі - договір №2901), відповідно до умов якого (п. 1.1. договору) експедитор зобов`язується за плату та за рахунок клієнта організувати надання транспортно-експедиційних послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу (зернові, зернобобові, олійні культури та продукти їх переробки) залізничним транспортом (надалі - «Послуги»).
Відповідно до п. 3.5. договору №2901 розмір договірної ціни включає в себе крім винагороди експедитора, залізничний тариф, вартість виготовлення ЗПП, станційні збори, оформлення сертифікатів, митних платежів, лабораторних досліджень, послуг митного брокера.
Пунктом 3.4. договору №2901 встановлено, що договірна сума не є фіксованою та її розмір визначається видом та обсягом наданих транспортно-експедиційних послуг и встановлюється у відповідних додатках до цього договору.
29.01.2019 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕМ-ТРАНС» (експедитор) та Фермерським господарством "Колос" (клієнт) укладено договір № 2901 на транспортно-експедиційне обслуговування (далі - договір №2901), відповідно до умов якого (п. 1.1. договору) експедитор зобов`язується за плату та за рахунок клієнта організувати надання транспортно-експедиційних послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу (зернові, зернобобові, олійні культури та продукти їх переробки) залізничним транспортом (надалі - «послуги»).
Відповідно до п. 3.5. договору №2901 розмір договірної ціни включає в себе крім винагороди експедитора, залізничний тариф, вартість виготовлення ЗПП, станційні збори, оформлення сертифікатів, митних платежів, лабораторних досліджень, послуг митного брокера.
Пунктом 3.4. договору №2901 встановлено, що договірна сума не є фіксованою та її розмір визначається видом та обсягом наданих транспортно-експедиційних послуг и встановлюється у відповідних додатках до цього договору.
01.03.2019 року між Акціонерним товариством «Укрзалізниця» (перевізник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕМ-ТРАНС» (замовник, третя особа) було укладено додаткову угоду №3/П3 до договору №07415/ЦТЛ-2018 якою доповнено розділ 2 новим підпунктом 2.1.20., яким встановлено обов`язок замовника, зокрема, компенсувати Перевізнику витрати, пов`язані з подачею й забиранням вагонів та контейнерів для навантаження або вивантаження на малодіяльні вантажні станції, для виконання комерційних операцій, а також робіт пов`язаних з прийманням, видачею, навантаженням і вивантаженням за ставкою встановленою у додатку 1 до цього договору. Оплата здійснюється за найкоротшу відстань до однієї із сусідніх станцій відкритої для вантажних операцій: малодіяльна вантажна станція навантаження/вивантаження (станція надання послуг) Закомельська/Савинці, та відповідно доповнено додаток 1 до цього договору пунктом 13, зокрема, введено додаткову послугу, пов`язану з перевезенням вантажів, що надаються за вільними тарифами: подача й забирання вагонів та контейнерів для навантаження або вивантаження на малодіяльні вантажні станції, для виконання комерційних операцій, а також роботи пов`язані з прийманням, видачею, навантаженням і вивантаженням.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про залізничний транспорт» управління процесом перевезень у внутрішньому і міжнародному сполученнях здійснюється централізовано і належить до виключної компетенції АТ «Укрзалізниця».
Залізниці здійснюють перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти між станціями, відкритими для виконання відповідних операцій. Станції здійснюють операції, пов`язані з перевезенням пасажирів, багажу і вантажобагажу з прийняттям, видачею вантажів вагонними, дрібними відправками та в контейнерах, а за договорами з відправниками та одержувачами - їх навантаження і вивантаження. Станції можуть відкриватися для проведення усіх або окремих операцій.
Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України «Про залізничний транспорт» перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти залізничним транспортом загального користування організовується на договірних засадах.
Статтею 9 Закону України «Про залізничний транспорт» передбачено, що встановлення тарифів на перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу залізничним транспортом (за винятком приміських пасажирських перевезень) у межах України здійснюється на підставі бюджетної, цінової та тарифної політики у порядку, що визначає Кабінет Міністрів України. Тарифи на перевезення пасажирів і багажу в приміському сполученні встановлюються АТ «Укрзалізниця» за погодженням з місцевими органами виконавчої влади. При рівні тарифів, що не забезпечують рентабельності цих перевезень, збитки компенсуються з місцевих бюджетів. Розрахунки за роботи і послуги, пов`язані з перевезенням вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу, пошти, щодо яких не здійснюється державне регулювання тарифів, провадяться за вільними тарифами, які визначаються за домовленістю сторін у порядку, що не суперечить законодавству про захист економічної конкуренції.
Розрахунки за роботи і послуги, пов`язані з перевезенням вантажів, вантажобагажу, пошти, щодо яких не здійснюється державне регулювання тарифів, провадяться за вільними тарифами, які визначаються за домовленістю сторін у порядку, що не суперечить антимонопольному законодавству. Ціни за послуги, пов`язані з перевезенням пасажирів, багажу та вантажобагажу, на які не поширюється державне регулювання, встановлюють надавачі послуг (ст. 58, 101 Статуту залізниць України).
Розрахунки за перевезення вантажів, роботи і послуги, пов`язані з перевезенням вантажів, щодо яких не встановлені державно регульовані тарифи, проводяться за вільними тарифами, які визначаються суб`єктами господарювання за згодою сторін у порядку, що не суперечить законодавству про захист економічної конкуренції. Перелік видів перевезень, робіт і послуг, які виконуються за вільними тарифами, наведено, зокрема, в табл. 5 п. 32 розд. II Збірника тарифів, перелік яких не є вичерпним.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.06.2019 року № 628 «Про затвердження основних засад здійснення державної власності щодо акціонерного товариства «Українська залізниця» на АТ «Укрзалізниця» покладено обов`язок оптимізації інфраструктури залізничного транспорту загального користування.
Так, частинами 1, 2 статті 67 Господарського кодексу України встановлено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов`язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Статтею 626 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Таким чином, відповідач перебуває у договірних відносинах щодо, зокрема, подачі й забирання вагонів та контейнерів для навантаження або вивантаження на малодіяльні вантажні станції, для виконання комерційних операцій, а також роботи пов`язані з прийманням, видачею, навантаженням і вивантаженням, з третьою особою, що підтверджується договором №07415/ЦТЛ-2018.
Рішення правління Акціонерного товариства «Укрзалізниця» №Ц-64/101 від 18.12.2018 року, яким, зокрема, введено вищезазначену спірну додаткову послугу є абсолютним правом вільного ведення відповідачем господарської діяльності, і є різновидом локального нормативного акту відповідача.
Наказом Акціонерного товариства «Укрзалізниця» №22 від 09.01.2019 року введено в дію вищепослуг), які надаються за вільними тарифами та зобов`язано регіональні філії та філію «Центр транспортної логістики» АТ «Укрзалізниця» повідомити замовників робіт (послуг) про зміну цін, визначених чинними договорами на виконання послуг, пов`язаних з перевезенням вантажів, які надаються за вільними тарифами.
На виконання даного наказу, між відповідачем і третьою особою укладено додаткову угоду №3/П3 від 01.03.2019 до договору №07415/ЦТЛ-2018, якою сторонами добровільно погоджено оспорювану позивачами послугу та розмір плати за нею.
Доказів існування договірних відносин між позивачем-1 та позивачем-2 з одного боку та відповідачем з іншого боку позивачами суду не надано.
Таким чином, позивачем-1 та позивачем-2 не доведено, що рішення правління АТ «Укрзалізниця» №Ц-64/101 від 18.12.2018, наказ АТ «Укрзалізниця» №22 від 09.01.2019 року встановлюють для позивачів у справі обов`язки перед відповідачем.
За приписами ст. ст. 3, 15, 16 ЦК України, які передбачають право кожної особи на судовий захист саме порушеного цивільного права. За результатами розгляду спору має бути встановлено не лише наявність підстав на які позивач посилається в обґрунтування своїх позовних вимог, але й визначено, чи було порушене цивільне право особи, за захистом якого позивач звернувся до суду, яке саме право порушено, в чому полягає його порушення, оскільки в залежності від цього визначається належний спосіб захисту порушеного права, якщо воно мало місце.
Відсутність порушеного або оспорюваного права позивача є підставою для ухвалення рішення про відмову у задоволенні позову, незалежно від інших встановлених судом обставин.
Жодних доказів на підтвердження порушення права позивачів з боку відповідача позивачами суду не надано.
Таким чином, позивачами не доведено належними та допустимим доказами факту порушення їх прав відповідачем.
Відповідно до приписів ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що права позивачів, за захистом яких вони звернулися до суду, не порушено відповідачем, а тому в позові про визнання неправомірними дій відповідача по запровадженню послуги з подачі й забирання вагонів та контейнерів для навантаження або вивантаження на молодіяльні вантажні станції, для виконання комерційних операцій, а також роботи пов`язані з прийманням, видачею, навантаженням і вивантаженням та встановлення за неї плати в розмірі 170,38 грн. без ПДВ; про скасування з моменту прийняття рішення правління АТ "Укрзалізниця" №Ц-64/101 від 18.12.2018 року щодо встановлення послуги з подачі й забирання вагонів та контейнерів для навантаження або вивантаження на молодіяльні вантажні станції, для виконання комерційних операцій, а також роботи пов`язані з прийманням, видачею, навантаженням і вивантаженням; та про скасування наказу АТ "Укрзалізниця" №22 від 09.01.2019 року, яким зазначена послуга була введена в дію слід відмовити.
Судовий збір відповідно до вимог ст. 129 ГПК України покладається на позивача.
Керуючись ст. ст. 86, 129, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В позові відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню в порядку та у строк, які визначені розділом IV ГПК України.
Повне рішення складено 27.01.2020р.
Суддя С.О. Чебикіна