
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
УХВАЛА
"27" січня 2020 р. Справа № 903/904/19 Господарський суд Волинської області у складі:
головуючого судді – Гарбара Ігоря Олексійовича
секретар судового засідання – Коваль Олександр Миколайович
за участю представників сторін:
від позивача: Мотлях О.О. – довіреність №1-2056 від 28.12.2019
від відповідача: Козлюк З.Р. – довіреність №007.1Др-11-0120 від 02.01.2020
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку у приміщенні Господарського суду Волинської області заяву Акціонерного товариства “Укртрансгаз” про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача та клопотання АТ «Волиньгаз» про витребування доказів по справі №903/904/19 за позовом Акціонерного товариства “Укртрансгаз” до Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Волиньгаз” про стягнення 87566527,42 грн.,
В С Т А Н О В И В:
13.11.2019 АТ “Укртрансгаз” направило на адресу суду позовну заяву до АТ “Оператор газорозподільної системи “Волиньгаз” про стягнення 87566527,42 грн.
Заява обґрунтована не виконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань згідно договору транспортування природного газу №1512000700 від 17.12.2015.
Ухвалою суду від 18.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
02.01.2020 АТ “Укртрансгаз” направило на адресу суду клопотання, в якому просить суд залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні Національну комісію, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг.
В обґрунтування зазначає, що спірні правовідносини, які виникли між сторонами регулюються Законом України «Про ринок природного газу», постановами Національної комісії що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг «Про затвердження Кодексу газотранспортної системи» від 30.09.2015 №2493 та «Про затвердження Типового договору транспортування природного газу» від 30.09.2015 № 2497, Договором транспортування природного газу № 1512000714 від 17.12.2015.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок природного газу» державне регулювання ринку природного газу здійснює Національна комісія що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
Згідно до підпункту 7 ч. З ст. 4 Закону України «Про ринок природного газу» державне регулювання ринку природного газу здійснює Національна комісія що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства.
У відповідності до ст.3 Закону України «Про національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі «Закон України «Про НКРЕКП») регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України. Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; державного контролю та застосування заходів впливу; використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є:
1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг;
2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів;
3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав;
4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами;
5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури;
6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг;
7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища;
8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг;
9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг;
10) інші завдання, передбачені законом.
Наведені норми Закону «Про НКРЕКП» свідчать, що саме НКРЕКП, як Регулятор ринку природного газу, покликаний забезпечувати ефективну реалізацію державної політики на ринку природного газу, у відповідності до встановлених законом завдань та принципів.
Отже, рішення з даного господарського спору по даній справі впливає, в тому числі на права та інтереси НКРЕКП, враховуючи те, що предметом позовних вимог у даній справі є стягнення оплати за добові небаланси відповідно до Кодексу газотранспортної системи, який затверджено постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493 та Договору, типова форма якого затверджена постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497, тобто, згідно правил балансування як частини кодексу відповідної газотранспортної системи (у тому числі методології визначення платежів, пов`язаних із балансуванням).
Статтею 50 ГПК України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов`язки, встановлені ст.42 цього Кодексу.
З метою повного та всебічного розгляду справи, з урахуванням можливого впливу судового рішення на права та обов`язки Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, суд дійшов висновку про задоволення заяви про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача.
Представник Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Волиньгаз” 24.01.2020 подав до суду клопотання, в якому просить суд витребувати у АТ «УКРТРАНСГАЗ» договори за якими здійснювалась закупівля природного газу для потреб АТ «УКРТРАНСГАЗ» зокрема при наданні послуг балансування та первинні документи на їх виконання за період березень-червень 2019.
Згідно ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Відповідно до ст. 81 ГПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Враховуючи викладене, з метою з`ясування всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов до висновку про задоволення клопотання відповідача про витребування доказів по справі.
Керуючись ст.ст. 48, 50, 81, 234, ГПК України, господарський суд,-
УХВАЛИВ:
1. Заяву задовольнити.
2. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Національну комісію, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (вулиця Смоленська, будинок 19, місто Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133).
3. Зобов`язати позивача направити на адресу третьої особи копію позовної заяви з додатками, про що докази надати суду.
4. Запропонувати третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Національну комісію, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг подати пояснення стосовно предмету спору протягом п`яти днів з моменту отримання копії позовної заяви з додатками.
5. Витребувати у АТ «УКРТРАНСГАЗ» договори за якими здійснювалась закупівля природного газу для потреб АТ «УКРТРАНСГАЗ» зокрема при наданні послуг балансування та первинні документи на їх виконання за період березень-червень 2019.
Ухвала господарського суду набирає законної сили з моменту її підписання відповідно до ч.2 ст. 235 ГПК України.
Ухвала суду підписана 28.01.2020. Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя І. О. Гарбар