
Справа № 305/2245/19
Провадження по справі 2/305/219/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.01.2020 Рахівський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючого судді Ємчука В.Е.
за участі секретаря судового засідання Орос С.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Рахів в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів,
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації далі (Позивач) звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів. Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянка ОСОБА_1 , мешканка АДРЕСА_1 , звернулася до Управління СЗН Рахівської РДА із пакетом документів за призначенням держаної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Управлінням на підставі поданих документів 28.02.2014 року була призначена соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям за період з 01.02.2014 року по 06.06.2014 року в розмірі 921,48 гривні щомісячно з 07.06.2014 року по 31.07.2014 року в сумі 1171,48 гривні щомісячно. Відповідачка 11.08.2014 року знову звернулася до Управління СЗН із пакетом документів за призначенням соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, на підставі яких сім`ї ОСОБА_1 було призначено соціальну допомогу на період з 01.08.2014 року по 31.01.2015 року в розмірі 1073,61 гривні щомісячно. Відповідачка 19.02.2015 року повторно звернулася до Управління СЗН із пакетом документів за призначенням соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яку було призначено на період з 01.02.2015 року по 31.07.2015 року в розмірі 1073,61 гривні щомісячно. Відповідачці 21.08.2015 року повторно призначено соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, яку було призначено на період з 01.08.2015 року по 31.08.2015 року в розмірі 1073,61 гривні щомісячно, а з 01.09.2015 року по 31.01.2016 року в сумі 1493,77 гривні. Відповідачка 09.02.2016 року повторно звернулася до Управління СЗН із пакетом документів за призначенням соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яку було призначено на період з 01.02.2016 року по 30.04.2016 року в розмірі 1143,07 гривні щомісячно, а з 01.05.2016 року по 31.07.2016 року у сумі 1331,77 гривні щомісячно. Відповідачці 30.08.2016 року за її заявою повторно призначено соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, яку було призначено на період з 01.08.2016 року по 30.11.2016 року в розмірі 1215,31 гривні щомісячно, а з 01.12.2016 року по 31.01.2017 року в сумі 1608,39 гривні щомісячно. При повторному зверненні заявниці 27.02.2017 року їй було призначено соціальну допомогу на період з 01.02.2017 року по 30.04.2017 року в розмірі 1469,86 гривні щомісячно, а з 01.05.2017 року по 31.07.2017 року у сумі 1688,71 гривні щомісячно. Відповідачці 21.08.2017 року за її заявою повторно призначено соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, яку було призначено на період з 01.08.2017 року по 30.11.2017 року в розмірі 1418,08 гривні щомісячно, а з 01.12.2017 року по 31.01.2018 року в сумі 1623,81 гривні щомісячно. При повторному зверненні заявниці 22.02.2018 року їй було призначено соціальну допомогу на період з 01.02.2018 року по 30.06.2018 року в розмірі 1415,94 гривні щомісячно, а з 01.07.2018 року по 31.07.2018 року у сумі 1624,49 гривні щомісячно. Відповідачці 27.08.2018 року за її заявою повторно призначено соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, яку було призначено на період з 01.08.2018 року по 30.11.2018 року в розмірі 1530,36 гривні щомісячно, а з 01.12.2018 року по 31.01.2019 року в сумі 1737,80 гривні щомісячно. Громадянка ОСОБА_1 27.02.2019 року їй було призначено соціальну допомогу на період з 01.02.2019 року по 06.06.2019 року в розмірі 1651,60 гривні щомісячно, а з 07.06.2019 року по 31.07.2019 року у сумі 1151,60 гривні щомісячно. За всі ці періоди допомогу виплачено в повному обсязі. При кожному зверненні до Управління СЗН ОСОБА_1 . заповнила декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги та жодного разу не вказала, що у її чоловіка ОСОБА_4 є два транспортні засоби, які зареєстровані за ним в установленому законом порядку. При повторному зверненні 27.02.2019 року заявниці була призначена допомога, але 05 березня 2019 року №662/08-04/ головним державним соціальним інспектором УСЗН було надіслано письмовий запит до начальника ТСЦ-2145 РСЦ МВС в Закарпатській області ОСОБА_5 щодо надання інформації про наявність транспортних засобів та дату придбання сім`єю ОСОБА_1 та її чоловіка ОСОБА_4 . На вказаний запит надійшла відповідь, згідно з якою за заявницею зареєстрований один транспортний засіб, а за її чоловіком зареєстровані два транспортні засоби. Ця відповідь стала підставою для припинення допомоги з моменту призначення, тобто з 01.02.2019 року, оскільки сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан. Відповідно до абзацу 5 статті 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям (зі змінами) державна соціальна допомога не призначається, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла не перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму). Для врегулювання досудового спору управлінням було надіслано повідомлення за №951 від 03.04.2019 року гр. ОСОБА_1 , в якому її було повідомлено про припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.02.2014 року по 31.01.2019 року в сумі 79604,08 гривні та запропоновано у добровільному порядку повернути кошти до 30 вересня 2019 року. На день звернення до суду ОСОБА_1 не сплатила виплачені кошти, тому УПСЗН Рахівської РДА просить стягнути з ОСОБА_1 79604,08 гривні та судові витрати, понесені на оплату судового збору в сумі 1921 гривню.
Сторони в судове засідання не викликались, відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України. В ухвалі про відкриття провадження у справі від 26.12.2019 року Відповідачам був наданий строк протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, на подачу відзиву на позовну заяву. Рекомендоване повідомлення з ухвалою Рахівського районного суду про відкриття провадження у даній справі від 26.12.2019 року та позовною заявою з доданими до неї документами, була вручена ОСОБА_1 04.01.2020, отже вона повідомлена про відкриття провадження у справі й час та місце розгляду справи належним чином.
Від ОСОБА_1 20.01.2020 року, в межах строку на подання відзиву, надійшла заява, в якій відповідачка зазначила, про те, що вона є інвалідом ІІ групи й вимушена була звертатися до УСЗН для призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, оскільки вона не мала за що купляти дитині ліки, дрова та оплачувати електроенергію. У них була одна машина Ланос, яку взяли в кредит у 2008 році. Вона ніколи не знала, що за чоловіком значаться два автомобілі, які були продані ще до 2000 року по генеральній довіреності. Звертаючись до нотаріуса для оформлення довіреності їй було повідомлено що до 2000 року записів щодо автомобілів немає. В Управлінні соціального забезпечення населення вона пояснювала це, однак їй сказали, що вона приховує чи надає недостовірні дані про доходи. З приводу заявлено суми позову ОСОБА_1 жодних зауважень не зазначала та інших заяв не заявляла.
Дослідивши матеріали справи, всебічно й повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи й вирішення спору по суті, суд приходить до такого висновку.
Умови, порядок призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги визначено Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250.
Статтею 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" визначено, що розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно з частиною 1 статті 6 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" та пункту 20 Порядку державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Для призначення допомоги (пункт 6 Порядку) заявник заповнює декларацію про доходи та майно (на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї).
Судом встановлено, що згідно заяв ОСОБА_1 від 20.02.2014, 11.08.2014, 19.02.2015, 21.08.2015, 09.02.2016, 30.08.2016, 27.02.2017, 21.08.2017, 22.02.2018, 27.08.2018 та 27.02.2019 управлінням соціального захисту Рахівської районної державної адміністрації, їй було призначено допомогу як малозабезпеченій сім`ї.
При поданні заяви про призначення допомоги відповідачка повідомлена про порядок надання допомоги та відмову в призначенні або припиненні виплати призначеної соціальної допомоги (повернення надмірно нарахованих коштів) у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї, що підтверджується підписами відповідачки у заявах про призначення усіх видів соціальної допомоги.
Згідно з деклараціями про доходи та майновий стан відповідачки, до членів її сім`ї відноситься чоловік ОСОБА_4 , син ОСОБА_6 . У даних деклараціях відповідачка зазначила, що окрім задекларованого автомобіля Ланос, інших транспортних засобів, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сімї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей), сім`я не має.
З метою здійснення контролю за правильністю використання коштів державного бюджету, спрямованих на надання соціальних допомог, працівниками управління була здійснена перевірка правильності та повноти інформації, вказаної у заявах та деклараціях, поданих відповідачем для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Згідно з повідомленням Територіального сервісного центру №2145 від 14.03.2019 року за №31/7/5-55 за гр. ОСОБА_6 зареєстровано два транспортних засоби: ВАЗ 2101 (1974 р.в.), зеленого кольору, № кузова НОМЕР_5, на підставі договору купівлі-продажу від 24.01.1995 року, та АЗЛК 2140 (1978 р.в), червоного кольору, № кузова НОМЕР_6, свідоцтво НОМЕР_1 . За ОСОБА_1 значиться автомобіль ЗАЗ TF 699 Р, сірого кольору, номер кузова НОМЕР_2 підстава довідка-рахунок № НОМЕР_3 від 28.05.2008 року.
Згідно з довідкою Управління соціального захисту населення Рахівської РДА сума надміру виплачених ОСОБА_1 бюджетних коштів у виді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яка підлягає поверненню, за період з 01.02.2014 по 31012019 складає 79604,08 гривень.
Управління СЗН 03.04.2019 року надіслало повідомлення про необхідність повернення коштів та запропоновано ОСОБА_1 добровільно повернути суму допомоги 79604,08 гривні до 30.09.2019 року. Однак, зазначені кошти відповідачкою не повернуто.
Відповідно до абз. 4 ч.1 ст. ЗУ "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" державна соціальна допомога не призначається у випадках якщо з`ясовано, що у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).
За правилами ч.4 ст. 7 Закону України ''Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям'', п.25 та п.28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення припиняють виплату допомоги, визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, про що повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї, а у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Посилання відповідачки на те, що у неї відсутній умисел на приховання та подання недостовірних даних по декларуванню транспортних засобів щодо кількості транспортних засобів, спростовується матеріалами справи, оскільки в декларації про доходи, копія якої міститься в матеріалах справи, відповідачка власноручно зазначила, що окрім задекларованого автомобіля Ланос 2008 року випуску, інших транспортних засобів, які зареєстровані в установленому порядку та перебувають у власності або володінні членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей), сім`я не має. Наведений доказ підтверджує факт приховання відповідачкою відомостей щодо доходів чи майнового стану сім`ї.
Незнання закону чи неправильне його тлумачення однією зі сторін не звільняє особу від юридичної відповідальності, а отже не може слугувати підставою для відмови в задоволенні позовних вимог в силу приписів статті 68 Конституції України.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачка надала недостовірні дані про майновий стан її сім`ї, а саме не задекларувала при оформленні державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім`ї, тобто приховала інформацію про те, що у власності її чоловіка ОСОБА_6 , окрім задекларованого автомобіля Ланос, 2008 року випуску, є також автомобіль ВАЗ 2101 (1974 р.в.), зеленого кольору, № кузова НОМЕР_5, який належить йому на підставі договору купівлі-продажу від 24.01.1995 року, та автомобіль АЗЛК 2140 (1978 р.в), червоного кольору, № кузова НОМЕР_6, свідоцтво НОМЕР_1 , внаслідок чого були надміру виплачені грошові кошти в розмірі 79604,08 гривні.
За таких обставин, з урахуванням вищевказаного, оцінюючи всі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення та вважає за необхідне стягнути з відповідачки на користь позивача суму надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 79604,08 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з платіжним дорученням №71 від 27.11.2019 року Управління соціального захисту населення Рахівської РДА сплатило при подачі даного позову судовий збір в сумі 1921 гривню.
Відповідно до ч. 1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, що також встановлено статтею 12 цього Кодексу. Згідно з ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
На підставі ст.83 ч.3 ЦПК України відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Отже, Позивач належними та допустимими доказами довів факт сплати судового збору в сумі 1921 гривню.
Статтею 263 ЦПК України передбачено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріально права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Отже, виходячи з принципу змагальності цивільного процесу, сторони повинні подати всі докази на підтвердження своєї позиції до суду першої інстанції.
Враховуючи те, що Відповідачка, зазначаючи у заяві від 13.01.2020 року про те, що вона являється інвалідом ІІ групи, жодних доказів на підтвердження у неї на даний час інвалідності не надала, а отже сплачений судовий збір підлягає стягненню з відповідачки в користь Позивача.
Керуючись ст. ст. 12,13,76, 81,83,89, 141, 178, 263-265, 273, 279, 354, 355, п.15.5 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з громадянки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканки АДРЕСА_1 в користь Управління соціального захисту населення Рахівської районної державної адміністрації Закарпатської області, м.Рахів, вул.Вербник, 2, Закарпатської області, код 03192879, банк УДК в Закарпатській області, Ужгород, 812016, р/р НОМЕР_4 надмірно виплачені кошти в сумі 79604,08 грн (сімдесят дев`ять тисяч шістсот чотири гривні 08 копійок) та 1921 грн (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну гривню) судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Закарпатського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Суддя: В.Е. Ємчук