Рішення № 87166521, 27.01.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2020
Номер справи
560/4279/19
Номер документу
87166521
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/4279/19

РІШЕННЯ

іменем України

27 січня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати нарахованої частини пенсії з 08.11.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 14.12.2009;

- зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії, відповідно до Закону України від 19.10.2000 №2050 "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з пропущенням строків їх виплати" та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати", яка була нарахована та виплачена ОСОБА_1 на виконання постанови Деражнянського районного суду від 14.12.2009 у справі №2-а-1300/2009 за період з 08.11.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 14.12.2009 по день фактичної виплати дорахованої частини пенсії, тобто по 29.09.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на виконання постанови Деражнянського районного суду від 14.12.2009 у справі №2-а-1300/2009, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2011, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області йому дораховано 55830,46 грн пенсії за період з 08.11.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 14.12.2009. Вказану суму було виплачено 29.09.2019.

Позивач вважає, що тривала невиплата йому у повному обсязі пенсії зумовлює необхідність нарахування компенсації, визначеної статтею 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати".

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.12.2019 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

До суду 11.01.2020 надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначив, що питання, пов`язані з здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових коштів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим Кабінетом Міністрів України від 21.02.2001 №159. За змістом норм вказаних нормативно-правових актів, основною умовою для виплати громадянину компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, у тому числі пенсії. При цьому, управлінням Пенсійного фонду України в Деражнянському районі Хмельницької області доплата розміру пенсії на виконання рішення суду нарахована вчасно.

Разом з цим, постанова Деражнянського районного суду від 14.12.2009 у справі №2-а-1300/2009, залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2011, підлягає виконанню відповідно до Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440. На виконання повідомлення державного виконавця, направленого згідно з вказаним Порядком, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено в Головне управління юстиції у Хмельницькій області довідку від 12.07.2019 №17512/08 про здійснення нарахування на виконання постанови Деражнянського районного суду від 14.12.2009 у справі №2-а-1300/2009 в сумі 55830,46 грн. Виплата коштів в сумі 55830,46 грн головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не проводилася.

Звернув увагу на те, що нарахування компенсації належить до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, а не до територіальних органів Пенсійного фонду України.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.01.2020 відмовлено в задоволенні клопотань головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін та про залучення головного управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Розглянувши подані матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Постановою Деражнянського районного суду від 14.12.2009 у справі №2-а-1300/2009, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2011, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано неправомірними (незаконними) дії управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі Хмельницької області щодо відмови вчинити перерахунок призначених державної (основної) та додаткової пенсій на підставі ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 8 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 14 грудня 2009 року. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України у Деражнянському районі Хмельницької області вчинити перерахунок державної (основної) пенсії як інваліду ІІІ групи, щодо якого встановлено зв`язок з Чорнобильської катастрофою, не нижчу шести мінімальних пенсій за віком відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі п`ятдесяти процентів мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ОСОБА_1 за період з 8 листопада 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 14 грудня 2009 року із наступним перерахунком вказаних державної (основної) та додаткової пенсій відповідно до змін законодавчо встановлених розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

З метою примусового виконання вказаного судового рішення видано виконавчий лист.

На його виконання управління Пенсійного фонду України в Деражнянському районі видано довідку від 29.10.2014 №7471/03 про здійснення нарахування на виконання рішення суду. За її змістом, на виконання рішення Деражнянського районного суду Хмельницької області №2-а-1300/2009 від 14.12.2009, ОСОБА_1 нараховано 55830,46 грн за період з 08.11.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 14.12.2009 із наступним перерахунком вказаних державної (основної) та додаткової пенсій відповідно до змін законодавчо встановлених розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Вказані кошти виплачені 29.09.2019.

Позивач звернувся до відповідача з запитом на публічну інформацію від 27.11.2019 щодо нарахування та виплати йому компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати 55830,46 грн.

Листом від 03.12.2019 №111/02.26-11 головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про відсутність підстав для нарахування та виплати компенсації органами Пенсійного фонду України.

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до частини 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Зі змісту вказаних нормативних приписів випливає, що право на компенсацію частини доходів у громадянина пов`язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати.

За правилами статей 2, 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Наведені вище норми встановлюють строк затримки виплати доходу, за якого виникає право на компенсацію, - один і більше календарних місяців; вказують на визначення поняття "доходи" для цілей цього Закону; а також порядок обчислення суми компенсації.

З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2001 №159, якою затвердив Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок №159).

Положення пунктів 1, 2 Порядку №159 відтворюють положення Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходу у зв`язку з порушенням строків їх виплати" і лише конкретизують підстави та механізм виплати компенсацій.

Згідно з пунктом 4 Порядку №159 сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.

Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений і коли цей платіж, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов`язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати.

При цьому слід зазначити, що кошти, які необхідно нарахувати в порядку компенсації частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.

Використане у статті 3 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" та пункті 4 Порядку №159 формулювання, що компенсація обчислюється як добуток "нарахованого, але не виплаченого грошового доходу" за відповідний місяць, означає, що має існувати обов`язкова складова обчислення компенсації - невиплачений грошовий дохід, який може бути або нарахований, або який можна нарахувати, зокрема, і на підставі судового рішення.

Аналогічний підхід до розуміння зазначених норм права висловлено Верховним Судом, зокрема, у постановах від 03.07.2017 у справі №521/940/17 та від 24.01.2019 у справі №159/1615/17.

Зміст наведених норм у своєму взаємозв`язку свідчить про те, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.

Твердження відповідача про те, що ним на виконання постанови Деражнянського районного суду від 14.12.2009 у справі №2-а-1300/2009 здійснено лише нарахування ОСОБА_1 55830,46 грн, а не їх виплату є безпідставними, оскільки компенсація, визначена Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати", виплачується у разі порушення строків виплати доходу (перерахованої пенсії), а не виконання рішення суду. Зазначеним також заперечується посилання відповідача на норми Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2014 №440.

Вказані кошти нараховані в результаті перерахунку пенсії та відновлення прав позивача, порушених при виплаті пенсії у меншому розмірі, а тому, вказана сума є доходом в розумінні статті 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати"

Таким чином, несвоєчасне нарахування сум пенсії відбулося у зв`язку з неправомірним нарахуванням пенсії управлінням Пенсійного фонду України у Деражнянському районі Хмельницької області, правонаступником якого є головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, що встановлено судовим рішенням у справі №2-а-1300/2009, тобто з вини органу, що призначає і виплачує пенсію. Тому ОСОБА_1 має право на отримання компенсації втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для визнання протиправною бездіяльності головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати нарахованої частини пенсії з 08.11.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 14.12.2009.

Відповідно до частини 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд.

За змістом статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод" встановлено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

За змістом пунктів 21, 24 рішення від 01.06.2006 у справі "Федоренко проти України" Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення статті 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути "існуючим майном" або "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи "законними сподіваннями" отримання права власності.

Аналогічна правова позиція сформульована Європейським судом з прав людини і в справі "Стреч проти Сполучного Королівства" (Strech - United Kingdom).

У межах вироблених Європейським судом з прав людини підходів до тлумачення поняття "майно", а саме в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, це поняття охоплює як "наявне майно", так і активи включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого "права власності" (пункт 74 рішення Європейського суду з прав людини "Фон Мальтцан та інші проти Німеччини"). Суд робить висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та формує позицію для інтерпретації вимоги як такої, що вона може вважатися "активом": вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема, є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми с "активом", на який може розраховувати громадянин як на свою власність (VON Maltzan and Others v. Gtrmany № 71916/01, № 71917/01 та № 10260/02).

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 20.02.2018 у справі №522/5664/17.

Тобто, пенсія по своїй правовій природі є єдиним джерелом існування пенсіонера, доходом і власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основних свобод). Пенсія, навіть очікувана пенсія - це є, фактично, майно.

Таким чином, оскільки тривале не нарахування позивачу пенсії за періоди з 08.11.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 14.12.2009 відбувалося, у зв`язку з заниженням розміру пенсії, внаслідок порушення закону, позивач має право на компенсацію втрати частини доходів, у зв`язку з несвоєчасним отриманням щомісячних пенсійних виплат, донарахованих йому на підставі рішення суду.

Враховуючи викладене, на підставі Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строку їх виплати", Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159, суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання компенсації за втрату частини доходів у зв`язку з тим, що пенсія була перерахована і виплачена невчасно.

Наведене свідчить про наявність підстав для зобов`язання головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Деражнянського районного суду від 14.12.2009 у справі №2-а-1300/2009 за період з 08.11.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 14.12.2009 по день фактичної виплати пенсії, тобто по 29.09.2019, відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з пропущенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, частиною 2 вказаної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, наявні підстави для задоволення позовних вимог.

Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного суду України, звільнення позивача від сплати судового збору на підставі пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати нарахованої частини пенсії з 08.11.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 14.12.2009.

Зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Деражнянського районного суду від 14.12.2009 у справі №2-а-1300/2009 за період з 08.11.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 14.12.2009 по день фактичної виплати пенсії, тобто по 29.09.2019, відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з пропущенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 27 січня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головуючий суддя Д.А. Божук