
Справа № 560/2999/19
РІШЕННЯ
іменем України
27 січня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування вимоги №Ф-489-56 від 21 серпня 2019 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 23785,08 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що вимога про сплату боргу є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки позивач підприємницькою діяльністю не займається, доходу від цієї діяльності не отримує, фізичною особою-підприємцем не реєструвалась.
Крім цього вказує на те, що відповідач не проводив перевірку з метою визначення суми зобов`язання. Відомості з інтегрованої картки платника податків вважає неналежною підставою для нарахування єдиного внеску. Також, на думку позивача, оскаржувана вимога направлена із порушенням норм Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження, суд витребував у Старокостянтинівської районної державної адміністрації належним чином завірену копію реєстраційної справи ОСОБА_1 .
У відзиві на адміністративний позов Головне управління ДФС у Хмельницькій області позов не визнає, зазначає, що відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця подається заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням.
Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 (попереднє прізвище ОСОБА_1 є зареєстрованою фізичною особою підприємцем, перебуває на загальній системі оподаткування, державну реєстрацію підприємницької діяльності не припинено, відтак зобов`язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також реєстраційної справи №2_677_006439_54 ОСОБА_1 , копія якої надана сектором з питань державної реєстрації Старокостянтинівської районної державної адміністрації, ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 з 28.12.2004 року зареєстрована як фізична особа-підприємець.
Відповідно до інформації інтегрованої картки платника податків (внесків) за кодом класифікації доходів бюджету 71040000 (для фізичних осіб-підприємців, в тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування) за позивачем рахується борг (недоїмка) зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в сумі 23785,08 грн. а саме:
- за період з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року по терміну сплати 09.02.2018 року в сумі 8448 грн. (704 грн. х 12 місяців 2017р.);
- за період з 01.01.2018 року по 31.03.2018 року (1 квартал 2018 року) по терміну сплати 19.04.2018 року в сумі - 2457,18 грн.;
- за період з 01.04.2018 року по 30.06.2018 року (2 квартал 2018 року) по терміну сплати 19.07.2018 року в сумі - 2457,18 грн.;
- за період з 01.07.2018 року по 30.09.2018 року (3 квартал 2018 року) по терміну сплати 19.10.2018 року в сумі - 2457,18 грн.;
- за період з 01.10.2018 року по 31.12.2018 року (4 квартал 2018 року) по терміну сплати 21.01.2019 року в сумі - 2457,18 грн.;
- за період з 01.01.2019 року по 31.03.2019 року (1 квартал 2019 року) по терміну сплати 19.04.2019 року в сумі - 2754,18 грн.;
- за період з 01.04.2019 року по 30.06.2019 року (2 квартал 2019 року) по терміну сплати 19.07.2019 року в сумі - 2754,18 грн.
На підставі облікових даних з інформаційної системи органу доходів і зборів сформована вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-489-56 від 21 серпня 2019 року в сумі 23785,08 грн.
Вказана вимога була надіслана на податкову адресу позивача.
Відповідне поштове відправлення отримано ОСОБА_1 14.09.2019 року особисто під підпис, що підтверджується рекомендованим повідомленнями про вручення поштового відправлення №3110000565998.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. №2464-VІ (надалі Закон №2464-VІ).
Відповідно до п.п.2, 6 ч.1 ст.1 Закону №2464-VІ єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
У разі якщо платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абз.3 ч.8 ст.9 Закону України №2464-VI). Згідно ч.12 ст.9 Закону №2464-VI єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до ч.4 ст.25 Закону №2464-VІ, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Оцінюючи доводи позивача, суд встановив, що згідно з даними реєстраційної справи ОСОБА_1 №2_677_006439_54, копію якої надано органом реєстрації, позивач з 28.12.2004 року за належним їй номером платника податків РНОКПП НОМЕР_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець за основним видом діяльності "Роздрібна торгівля на ринках" код КВЕД 52.62.2.
Позивачем під час реєстрації було надано паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Старокостянтинівським РВ УМВС України в Хмельницькій області 08.08.2000 року, копію дубліката картки фізичної особи - платника податків - ОСОБА_1 . Свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця отримано 29.12.2004 року.
Суд звертає увагу на те, що до матеріалів позовної заяви позивачем додано копію нового паспорта ОСОБА_1 , виданого 27.03.2017 року, орган, який видав документ - №1826. Також позивач надала копію свідоцтва про шлюб, з якого вбачалась зміна прізвища з ОСОБА_1 на ОСОБА_1.
Разом з тим, наведене не спростовує проведення державної реєстрації позивача як фізичної особи-підприємця у 2004 році, як і не підтверджує те, що з використанням її ІПН було проведено державну реєстрацію будь-якої іншої фізичної особи - підприємця.
Відповідно до абз.7 ч.1 ст.5 Закону №2464-VІ, зняття з обліку платників єдиного внеску, зазначених в абзацах другому, п`ятому та сьомому пункту 1 та пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органами доходів і зборів на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, платників єдиного внеску - фізичних осіб - підприємців, - на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в абзаці шостому пункту 1 та пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", - за їхньою заявою після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в абзаці восьмому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - за їхньою заявою.
Відповідно до вимог чинного законодавства фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.
Зважаючи на те, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 з 28.12.2004 року зареєстрована як фізична особа-підприємець та на дату формування податкової вимоги не перебувала в стані припинення підприємницької діяльності, що підтверджується реєстраційними та обліковими даними, позивач зобов`язана сплачувати єдиний внесок.
Доводи позивача про те, що вона не є зареєстрованою фізичною особою - підприємцем, а отже не є платником єдиного внеску, не знайшли свого підтвердження доказами.
Наявність у позивача недоїмки зі сплати єдиного внеску доводиться відомостями з інтегрованої картки платника податків, яка є у справі і жодними належними доказами не спростовано.
Щодо посилання позивача на те, що в оскаржуваній вимозі не зазначені дані про акт перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, суд виходить з того, що наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449 затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі Інструкція №449), яка визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів.
Відповідно до п.3 розділу VI Інструкції №449 органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо, зокрема, платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається): платникам, зазначеним у підпунктах 1, 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 10 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій); платникам, зазначеним у підпунктах 3, 4, 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 15 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).
В даному випадку позивачу надіслано вимогу у випадку, передбаченому абзацом третім пункту 3 розділу VI Інструкції №449 (платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску), а не за результатами документальних перевірок.
Як вбачається зі змісту пункту 4 розділу VI Інструкції №449 вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи фіскального органу платника у випадку, зокрема, якщо такий платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску.
Недоїмкою ж є сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Судом також не встановлено, що відносно позивача існували підстави звільнення від сплати єдиного внеску.
Отже позивач, будучи зареєстрованим платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, зобов`язана була сплачувати його в порядку і розмірі, встановленому законом.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд вважає, що відповідачем доведено правомірність вимоги №Ф-489-56 від 21 серпня 2019 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а тому позов задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 27 січня 2020 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДФС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39492190)
Головуючий суддя І.С. Козачок